Mamici de Sept.-Oct. 2004 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Burtici, imi descrieti si mie ce inseamna dureri de burtici? Sunt ca niste contractii sau e o durere constanta?Eu m-am cam speriat ieri, cand am simtit intai ca niste intepaturi in partea de jos( mult mai jos de ovare) si apoi m-a cam durut in jurul buricului si parca ramasese burtica mai tare....Am stat linistita si pana la urma mi-au trecut durerile.Sunt in aproape 11 saptamani si pana ieri nu am avut dureri....

Patrice si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

Eu am avut si mai am din cand in cand dar mai usor (iau pastile)
senzatia ca ceva in interior se incordeaza, se contracta si intepaturi sau junghiuri...

ALINA BB23 - 11 sapt.-Constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Patrice, durerile mele variaza: ba simt ca ma inteapa usor ovarele (asta mai de curand), ba ma doare spatele sau burta (cam ca pe vremea ciclului dar mult mai slabe si ne-combinate: adica spate fara burta si vice-versa). Sau cum zicea Alina, niscaiva junghiulete.Si, cum ziceam, durerile apar cand sunt mai obosita sau cand stau in picioare mai mult.Si mie mi-a zis doctorul sa iau No-Spa, dar numai la nevoie.
Acum , ca o paranteza, mie mi se pare cam devreme sa ma apuce durerile cand stau in picioare. Cand oi avea burtica mai mare cum o fi?!
Face careva dintre voi gimnastica intr-un cadru organizat? Ca acasa singura nu prea-mi vine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salutare,

Cred ca toate femeile insarcinate au sau au avut dureri de burtici. In cea mai mare parte a cazurilor e vorba doar de cresterea uterului, iar, dupa propria experienta, aceste dureri nu sunt de nesuportat. Cum stati insa cu durerile de cap? In ultima saptamana am avut in mod regulat dureri puternice de cap. Nu-mi dau seama care ar fi cauza si vreau sa stiu daca algocalminul are vreun efect negativ asupra lui bebe.
Sper sa aud numai de bine.
Pupici,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna tuturor burticilor.. eu am avut mult de lucru la servici si nu am reusit sa intru in ultima vreme.. dar am incercat sa citesc tot ce ati mai scris, ma bucur ca sunteti bine!
Bun venit noilor burtici, Cristiana, Ralucule, sa aveti sarcini usoare, fara probleme!!
Roandre-mult noroc, casa de piatra!
pufymic,multumesc ca te-ai gandit la mine, mi-au mai trecut durerile de burta, tu cum te mai simti? cum e cu durerile de burta? pana la urma se pare ca este normal sa avem mici dureri, dupa cum spun si majoritatea fetelor, acum depinde de intensitatea lor, cred..
Mel, se pare ca nu ti-a trecut raul.. cum mai e acum??
Catinca, si eu am placenta jos inserata, si asa cum ti-a spus si Lorelai, e prematur sa se puna un diagnostic de acum, doar dupa sapt 28! aceleasi temeri le aveam si eu, dar multumesc tuturor care m-au lamurit si m-au mai linistit!
Alina BB23, ma bucur ca ti-ai gasit salopeta! mai aveau ceva frumos in Dorally, ptr gravidutze?? eu pana la urma mi-am luat material, sa-mi fac un sarafan, ca la munca nu ma pot duce (din pacate) in salopeta!eu am luat deja 5 kg, nu-mi venea sa cred cand m-am cantarit (pentru prima oara)!
va pup pe toate!
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

eu sunt in 12 saptamani si am salopeta de cand eram in 9 saptamani, nu ca as fi avut in 8 saptamani burta mare, dar pantalonii mei ma strangeau la burta si la pulpe.... Sunt cat casa poporului in curandsi am dat pe salopeta aici o caruta de bani oricum ma simt bine in ea, nu ma strange nimic e larga imi tine la spate si sunt sigura ca am sa o port si dupa ce am sa nasc

cu durerile de burta multumesc pt raspunsuri m-am mai linistit acum dar tot ma doare si aici nu imi dau nici un No- Spa oricum am sa vb cu ginecologul si am sa ii cer.

cu durerile de cap, eu stau fff rau, de la inceputul inceputului am durerile astea de cap ingrozitoare, nu este o durere continua, dar cand ma apuca simt ca mor, si trebuie sa ma bag in pat si sa incerc sa dorm, de multe ori reusesc de multe ori nu , dar daca stau in pat parca imi este mai bine

cum stati voi cu obositul??????? ce eu deja nu mai pot, ce oi face in 9 luni???????
merg pe jos 300 m si sunt rupta respir greu, abia abia ma misc...... si dr-ul zice asa: doamna mea, daca nu ati obosi nu ati fi gravida, daca nu v-ar durea uterul nu ati fi gravida, si daca nu v-ar durea capul iar nu ati fi gravida, deci bucurati-va ca sunteti gravida si veti face un copil frumos ca dumneavoastra si barbatul dumneavoastra

deci ce imi ramane de facut este sa fiu tare

Danyce
se pare ca suntem in aceeasi perioada si mai suntem si in olanda eu asa vad, unde esti in olanda, si cum iti place aici? Noi vrem sa ne mutam cat de curand in germania, ca mie aici nu imi place si nici incredere in personalul medical olandez nu am.... Si nenea ginecologul meu e in germania...... oricum se pare ca dupa ultimele mele calcule bebele vine intre 15-18 octombrie al tau?????????




ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

daca durerile de cap sunt normale nu stiu, dar pe mine ma chinuie o migrena de cateva zile. o sa il intreb pe dr ce se intampla si cum putem sa ne ferim de ele.
danyce - despre algocalmin eu as zice sa il intrebi pe dr, din cate imi amintesc din ce am mai citit, nu avem voie sa luam analgezice decat sub supraveghere medicala.

va pup,


marcela si din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

Cali, nu am vazut altceva la Dorali in afara de salopete si costumasele acelea din blugi cu pantalon si bluzita fata maneci ( dar mari...)
Sarafane am vazut in Piata Grivitei....

ALINA BB23 - 11 sapt.-Constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Merci Alina.. deocamdata astept sa-mi fie gata sarafanul, si o mai duc o vreme cu camasile largi care le am si o pereche de pantaloni care inca imi mai vin!!
o zi buna in continuare!
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Din cate vad sunteti relativ bine, mai putin intepaturile din burtica si durerile de cap. Si eu am de amandoua, si in plus niste dureri ingrozitoare de spate.....noroc ca nu tot timpul!
Cristia, bun venit intre burtici, si sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos!
Cali, ma bucur ca esti bine!
Ralucule, si eu sunt extrem de obosita. Mi-e greu si sa vorbesc cateodata....de umblat nu mai zic...dar asta e! Chiar daca obosim e bine sa facem miscare, asa ca nu va leneviti!.......si sa ne bucuram de perioada asta minunata!
Danyce, eu zic sa nu iei nici un fel de medicamente, fara sa vorbesti cu medicul tau intai! E mai sigur asa!
Ce mai stiti fetelor de Giorgiana?
Pupic, Ioana si bb mic(13 sapt.)

Mergi la inceput