Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (17)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Iata-ne si pe noi din nou.Am fost la ORL-ist si partea buna e ca n-are polipi, dr. zice ca e prea mic pentru asa ceva, s-a uitat in nas, in gat, nimic.Ne-a chemat totusi la spital sa-l poata investiga mai bine, mi-a zis ca-i baga pe nasuc un tubulet f fin cu ajutorul caruia poate sa vada daca si ce are acolo.O sa va povestim dupa cum a fost.David parca incepe sa manance mai bine dar tot nu se omoara dupa lapte.I-am facut si anlizele si ne-a iesit calciul la limita superioara, asa ca ne-a micsorat doza de vigantol iar fierul la limita inferioara si am inceput sa luam fier.In rest e cumintel, s-a potolit si cu strigatul la culcare, sta in poponel sprijinit, se hlizeste toata ziua, ma trage de par si incearca sa-mi scoata ochii. Noi nu avem treaba cu musafirii pentru ca daca vin e deja seara si el e in pat, oricum nu as lasa pe nimeni sa-l pupe pe gura, nici noi nu-i pupam asa, si eu il ridic in sus pe David, fara sa-l arunc, si-l amuza foarte tare.
Eu din experienta mea de posesoare de cutu si mamica si de copil mai mare pot sa va spun ca n-am avut nicioadata probleme.Si odata chiar am avut o faza amuzanta cu Laura si Tina, sa nu va oripilati prea tare cele care nu aveti catei.Laura avea vreo 10 luni si-i apreau primii dinti.Eram in masina, copilul in spate in scaunel si Tina alturi pe bancheta.La un moment dat o aud razand, ma uit in oglinda si-o vad pe Laura cu gura larg deschisa si pe Tina care-i masa gingiile cu limba, evident ca urlu la ea sa lase fata in pace si sa treaca la locul ei, ceea ce biata de ea a si facut numai ca minunea de copil probabil ca a apreciat masajul asa ca s-a aplecat intr-o parte peste scaun, a prins-o de zgarda si cu gura pana la urechi o tragea spre ea.Pana la urma bietul caine, cu mai multa minte decat copilul nu s-a lasat atras, asta si pentru ca-i repetam mereu nu, n-ai voie.Mai tarziu, cand a inceput sa mearga, am gasit-o in bucatarie, in fund, rasturnase castronul cu boabe si manca si ea, cand m-a vazut foarte fericita imi arata "papa". Acum cu David, aceeasi Tina mai incearca uneori sa-l spele, n-a reusit inca pentru ca am fost mereu pe faza.
Zeeva ti-am vazut si eu fetele, sunt niste frumoase, seamana cu tine.
Allya, iti vine bine nuanta cea noua.De ce nu-ncerci sa-ti faci si niste suvite mai deschise la culoare? asta ca sa fie si mai evidenta schimbarea.
Ven, da' ce lungan ai! Lasa ca se cuminteste, se pare ca toti trec prin faze din astea, am avut si noi.
Vikinga, imi pare rau pentru bb, ce ti-e si cu dr. astia,dar se face el bine.
Adameasca mai am o intrebare pt. tine ca esti cea mai avnsata cu mancarica, de cate ori pe saptamana ii dai branzica lui Luca? Sau mai am o propunere, nu vrei sa ti-l dau pe David vreo saptamana sa-l inveti sa manance bine asa ca Luca? In schimb o sa dormi bine noaptea!

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Buna fetelor...
hai c-am patit-o si eu cu o vecina de-a mea. E o batranica quebecoasa de vreo 70 de ani si de mult tot mi-a promis ca o sa treaca sa o vada pe Andrea , asa ca azi s-a hotarat sa treaca pe la noi. I-a adus o bluzita si a venit si cu o sticla de vin.Nu vreau sa fiu rea..dar bluza e cam purtata ,cred ca a luat-o de la second hand).In fine, nu asta e problema. Eu doar am gustat putin vin (doar asa sa inchin cu ea...), si ea....a baut ce-a baut..si-a apucat-o dorul de luat copilul in brate. E mititica tare batranica asta si mai era si bauta, cand a luat-o pe Andrea in brate am avut tot timpul senzatia ca acum acum cade cu ea cu tot.Asa frumos i-am zis ca imi e frica s anu o scape...si ea a inceput sa-mi zica ca de ce n-am incredere in ea ca ea a crescut 3 copii si-acu are si nepoti...blablabla. Credeti-ma ca de-abia se mai tinea pe picioare si ei ii trebuia sa o arunce pe andrea pe sus.Of doamne...sa nu va mai zic..ca a mai ramas in sticla asa cam un paharel de vin..si cand a plecat m-a intrebat unde am pus dopul...si-am vazut ca a luat dopul l-a pus la sticla si cand a plecat a luat sticla cu ea. Noi nu suntem obisnuite cu de astea. dar aici..vreau s azic , ca daca mergi la un party quebecos iti duci bautura ta si aia o bei.Si bineinteles ce ramane iei cu tine.Tot felul de chestii de astea...
dar hai sa va zic si altele bune....azi-dimineata i-am dat papica lui Andrea pe la 5AM si pe urma am pus-o la noi in pat.Dupa vreo ora vreau sa zic..ca m-am trezit razand.De ce??Andrea ma gadila cu mina sub brat. Eu de obicei dorm dezbracata, si eram cu mana ridicata deasupra capului...s-a trezit si sotul meu de hohotele mele
in rest..suntem cumintele..ne jucam mult..mancam bine..desi mi se pare ca papa mai putin lapte, sau mananca mai repede , nu stiu ca nu pot sa stiu cat a mancat ca n-am cantar.
Sa vedem cand o s amergem la control.
Pupici..ca merg si eu la patuc ca imi e tare somn..
Andrea, 25.10.2003

http://community.webshots.com/user/sympa200
http://community.webshots.com/user/sympa2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

'neatza doamnelor!

Vad ca sunt agitati copiii... Imi pare tare rau... Luca nu face circ de la dinti decat noaptea, ziua e mielusel.

Carmen, cand i-au iesit dintii de jos gingia nu s-a schimbat deloc. Au iesit din senin. De fapt nici nu l-a durut prea tare. Cateva reprize de plans si o noapte de foiala. Si dimineata avea 2 dinti.

Liliana LOOOOOOOOOL!!!!!! da-mi-l pe David te rog sa dorm si io 2 nopti, please. Las' ca-i vin eu de hac cu mancarea. Asa... Branzica i-o dau in fiecare zi in masa de fructe. Ca daca nu i-as da in fiecare zi, as avea circ cu programul de masa. Frcutele cu branza ii tin de foame 4 ore, dar fara branza abia daca-i tin 2 ore. Ma bucur ca David n-are polipi. Mishto faza cu Tina, e simpatica rau. Cred ca si Jimmy ar purcede la amsat gingii, dar nu prea are cum, ca-s cu ochii pe el ca pe butelie. Acuma i-a cashunat pe mingea lui Luca si una-doua face ceva si i-o fura.

Allya, bre duamna, da' te facusi fromoasa rau, nu alta. :)) Pupici.

Azi ma duc cu Luca la impartasit. Ca tot vine pastele, sa fie si el impartasit ca un bun crestin.

Pupi,

Ileana si Luca (5 luni si 23 de zile)

PS: nu stiti o reteta de iaurt de facut acasa?

pentru Andreea si Anna Cristina!



http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ileana, uite ce reteta de iaurt am gasit in cartea lui Laurentiu Cernaianu: deci:
Iaurt - 1kg
Laptele se fierbe, apoi se lasa sa se raceasca pana la 45 de grade, cand se insamanteaza cu maiaua de iaurt din ajun, care este imprastiata in lapte. Se tine apoi la temperatura de 40-45 de grade celsius cam 4-5 ore (pana la coagulare partiala), dupa care este lasat la temperatura obisnuita, ca sa isi termine fermentatia. Este mai bine sa fie consumat dupa 12 ore.
Singura mea nedumerire este ce naiba e aia maiaua? O fi un alt iaurt? O sa ma uit si in dictionar. Si probabil nu e nevoie sa daci chiar 1 kg de iaurt, sau doar daca mancati si voi cot la cot cu Luca .
Sper ca ti-am fost de folos

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Haideti sa va povestesc o faza faina ... ieri l-am imbracat pe Matei cu un costumas care are un fel de buline alb-negru pe el, de fapt sunt niste labute de caine (am pus o poza in albumul martie), si ce credeti ca face copilul? Atata a fost de incantat de buline ca a stat si s-a hlizit la ele vreo 10 minute, de radeam eu de rasul lui. Si dupa aceea si-a studiat intens toata ziua imbracamintea. Mi-a mai povestit cineva care are baietel de 1 an ca atunci cand i-a dat prima data o pijama cu buline rosii pe el, a stat fermecat copilul si numai la buline s-a uitat . Asa ca, in concluzie, daca aveti pijamale cu buline, imbracati copiii sa va distrati un pic si voi si ei.

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

lui Andrea si Anna Cristina ... azi vad ca se sarbatoresc fetitele ... sa cresteti mari, frumoase si cuminti si sa le faceti mandre pe mamici.

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Mariana, imi pare rau de patania ta ... dar ce naiba, trebuia sa ii iei fata din brate. Asta una la mana. Si doi, aia prin Quebec sunt dusi cu pluta? Cum naiba sa iti iei bautura pe care ai adus-o acasa? Si cum sa vii cu bautura ta la petrecere? Adica si noi mergeam cu cate o sticla de ceva pe la petreceri, dar nu ca sa bem noi din ea, ci toata lumea ... si nici intr-un caz nu o luam acasa... ce lume! . Sper ca am sa ma obisnuiesc si eu pe acolo si nu o sa ma mai socheze chestiile de genul asta, ca din cate vad eu, conceptia de viata e cu totul alta decat in Romania, unde romanul, cat de sarac ar fi, pune ce are mai bun pe masa pentru musafiri si cand merge in vizita nu se face niciodata de rusine ....

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

http://community.webshots.com/user/carmen77102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

Hai ca incerc si eu sa raspund repede, pana nu incepe concertul.
la toti sarbatoritii de ieri si de azi. Sa cresteti mari si sanatosi!

Allya, esti foarte faina, mai!!! Si eu stiam poza aia ca de pasaport, si e mare diferenta. Si ce tuns vrei? Ca tare fain iti sta asa. Culoarea...am vazut eu ceva intr-o poza.O tenta rosiatica...Acuma m-am uitat si pe ultima poza...se vede culoarea. E fain...Si nu-ti face griji ca ne bati la cap cu astea...si eu m-am bucurat cand mi-am facut de toate, si v-am zis detaliat. Nu cred ca s-a suparat cineva pe tema asta ...

Mai, de ieri tot vreau sa-ti spun,Ileana, reteta de iaurt. Da cu fiu-meu nu te pui. Eu stiu asa. Pui laptele la fiert si dupa ce fierbe il lasi sa se raceasca, sa fie cam pe la 40 de grade. Il pui in borcan cu capac si pui o linguritza de iaurt(sau smantata, asa iese mai bun). Si pui borcanul in paturi(il invelesti in patur) si il lasi de seara pana dimineata. Si gata...Dupa ce ai facut prime tura de iaurt, la urmatoarele ture folosesti o lingura din vechiul iaurt pentru noul iaurt. Doamne, in ce hal explic

No, ca iar urla..nu apuc sa zic chiar tot. Revin cand mai pot...


,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy75 spune:

Buna fetelor, iaca am mai aparut si eu..... Nu v-am mai scris de prin octombrie cand am nascut
Fetita mea Andree -25 octombrie este acum bine, am avut ceva probleme cu ea, am stat 1 luna in spital dupa acre am venit acasa si nu mai merge net-ul asa ca am pierdut toata "distractia" de pe forum.
Dar sper sa recuperez repede.
Vad ca va dau dintisorii de zor. Andreea mea inca nu da semne, in schimb am mari probleme cu mancarea. nu mai vrea sa ba lapte de nici un fel, abia reusesc sa-i dau Vitalact - este singurul pe care-l mai accepta. Mancare cu lingurita nu are rabdare sa-i dau, iar supa daca o fac "crema" se ineaca cu ea. Voi cum le dati sa manance???
Maine facem 5 luni si avem 58 cm si 6100g (ne-am nascut mai repede si am fost micuta 2700g). Doctora mea zice ca arata bine pentru cate a patimit in spital dar mi mi se pare ca arata ca un soricel.
Iata aici cateva poze cu Andreea cand avea 3 luni:
http://photos.yahoo.com/dizica

Dizica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

La multi ani sarbatoritelor!

Multumesc pentru aprecieri si ganduri. Sa ne fie de bine tuturor.

Astazi merg la vaccin cu Maia si sper safie la fel de bine ca si la primul.Totul e in regula insa papatul se face tare incet. In ultimele zile a papat mai putin. Oricum, Maia papa in careva reprize un biberon. Am sa discut si cu doctora.

Ileana - Iaurtul bun, cel cremos, se face asa: Fierbi un litru de lapte gras (adica nu din cel care e doar de 1 sau 2 la suta grasime ci de cel integral) si il lasi sa se raceasca pana se faca caldut. Il mesteci din cand in cand ca sa se raceasca mai usor si sa se amestece cu caimacul care se face deasupra. Sa nu arunci caimacul ca ala da tot farmecul. Dupa ce s-a racit binisor pui in lapte asa numita maia care poate fi: iaurt, smantana, branza de vaci sau branza cu smantana. La alegere. Pui cam 100 sau 150 g la un litru de lapte. Cel mai bun si fin e cu samnatana. Dupa ce ai pus maiaua amesteci bine de tot si il lasi sa se prinda (inchege) la temperatura din bucatarie. Dupa ce s-a prins il amesteci bine si-l dai in frigider. Nu iese foarte gros dar e tare gustos. Daca vrei sa fie mai gros pui mai multa cantitate din maiaua respectiva.

sanatate,
Z. si fetele

Mergi la inceput