Rochia de mireasa (3)

Rochia de mireasa (3) | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj



Fetelor, mare problema am. In 1998 cand a aparut primul numar al singurei reviste (din RO) pentru mirese irevocabil de o rochie superba! Si am toate numerele aparute, am vazut si alte rochii frumoase, dar... ea e no. 1! Este exact ceea ce mi-am dorit intotdeauna sa port atunci cand voi fi mireasa. Este alba, lunga, e din tull, adica foarte vaporoasa, nu are nevoie de crinolina (nici nu vreau de altfel, mi se pare cel mai grotesc si amuzant lucru inventat pentru o chinui o femeie) cu aplicatii de dantela, decoltata, si... cu trena de 3 metri! Este visul meu! Dar... cineva, de la o casa de moda, care culmea! sustine ca vrea sa faca mirese fericite, mi-a stricat bucuria, spunandu-mi ca e foarte, foarte incomoda si ca sunt in RO nu in vreun palat, sa ma cred printesa... si cand a mai aflat si data nuntii, 6 noiembrie, a luat foc!... Cum??? eu nu realizez ca in noiembrie poate ploua? A zis singura: poate. Dar poate fi si soare... Si uite! eu vreau sa fiu printesa pentru o zi, indiferent unde ma aflu, pentru ca va fi ziua la care am visat de cand ma stiu! Si pot aduce multe argumente pro-rochita cu trena... Pe de alta parte, ador sa dansez si nu-mi pot scoate din minte imaginea cu trena tinuta pe brat si stricandu-i toata frumusetea sau mai rau, cu domnisoara de onoare tinand trena si dansand odata cu mine... Mi s-a oferit si varianta cu trena prinsa separat cu niste nasturasi minusculi, pe care sa o scot atunci cand dansez. Pai atunci, de ce mai iau rochie cu trena?
Nu mai spun, ca multe persoane dragi, spre dezamagirea mea, ma sa nu fac rochia cu trena... Inclusiv mirele a indraznit sa comenteze, iar raspunsul meu a fost ca schimb mirele, dar eu la rochita nu renunt! Da, am fost !
A avut cineva rochie cu trena asa mare? Imi poate spune cum s-a descurcat cu asa ceva, cum a dansat? Si mai ales, e cineva pro-rochita pe care mi-o doresc din tot sufletul?


Raza de soare


"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Eu zic sa-ti faci rochia la care visezi de atita timp.Este adevarat ca poate o sa te incomodeze putin dar merita.Important este ca tu sa te simti bine in ziua nuntii tale.Ideea cu trena detasabila nu-mi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Si eu am avut rochie de mireasa cu trena si recunosc ca m-a cam incomodat putin, dar mi-a placut fff mult ideea. Trena nu a fost mare, dar toata noaptea m-au calcat pe ea, mai ales pe ringul de dans.
Alegerea este a ta, dar sfatul meu este sa-ti faci rochia la care ai visat!
Pe a mea o poti admira intrand aici http://community.webshots.com/user/tilis100
Te pup si casa de piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

O verisoara de-a mea a avut rochie cu trena, mai scurta de 3 m, nu stiu sa-ti spun exact lungimea. Ea a avut un sistem de prindere cu 2 nasturi (sau unul?) si cand dansa isi prindea trena in talie.
Sa ai o nunta frumoasa si sa te simti bine.

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:


eu nu am avut rochie cu trena in schimb visul meu a fost sa am un voal enorm. Si l-am avut! De 5 m! Nu as fi conceput sa fie altfel pentru ca eu asa ma visam mireasa si asa trebuia sa fie.
Am dansat toata noaptea (pana la 9 dim mai precis) si chiar daca au mai fost unele probleme "tehnice" m-am simtit grozav. Nu stiu cum sa fac sa iti trimit niste poze cu mine in "exercitiul functiunii".
Fina mea a avut si ea rochie cu trena.A aratat superb, era ca o printesa dar a fost cam incomoda. Toata noaptea a stat cu ea pe brat si i-a purtat de grija. Varianta cu trena detasabila nu e chiar asa de rea, dar depinde foarte mult de modelul rochiei. E foarte posibil sa nu se preteze o trena detasabila. Oricum fa-ti rochia care o visezi, pentru ca tu trebuie sa fii fericita si radioasa cand o vei purta!

quote:
Initial creeata de Raza de soare





Raza de soare


"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cu toate mainile votez pt rochia visurilor tale! Fa-ti damblaua mai ales dc te gandesti la ea de 5 ani!!!!! Oricum nu mai porti rochia dupa asa ca nu vad care e problema.

Cununia mea religioasa si petrecerea au fost pe 8 nov acum ceva ani. A fost o zi superba!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Eu am avut nunta pe 9 noiembrie anul trecut si a fost o zi foarte friguroasa (doar vreo 6 grade), dar cel putin nu a plouat. Tin minte ca doar cu vreo trei zile inainte de nunta a nins si eram disperata, pentru ca rochia mea era cu maneca scurta si nici nu voiam sa-mi iau vreo hainuta deasupra, ca doar trebuia sa se vada in poze.
Si eu as fi vrut trena, dar am renuntat tot gandindu-ma ca daca ploua o sa se faca varza. Am avut in schimb voalul foarte lung, asa ca am compensat putin.
Daca tu asa visezi rochia de mireasa, eu zic s-o faci cu trena, ca o data esti mireasa si trebuie ca totul sa fie cum iti place tie. Nici mie nu-mi plac trenele detasabile. Poate o sa fie incomoda (si pe mine ma calcau mereu pe voal), dar eu zic ca fiind din tull n-o sa fie prea grea (si rochia mea a fost din tull tot pentru ca o voiam larga fara a fi nevoie de crinolina).
Casa de piatra si sa fii o mireasa superba!

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Fa-ti rochia la care ai visat. Totusi inainte mergi intr-un magazin si probeaza o rochie cu trena ca sa vezi cum este. Si eu sunt in cautare de rochie si am probat 2-3 cu trena. Sincer mi s-au parut destul de incomode. Mi se pare o idee buna o trena detasabila.

Puteti sa-mi recomandati niste magazine cu rochii de mireasa dragute?

mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Eu nu mi-am facut rochie cu trena, dar le-am admirat pe cele care s-au descurcat cu asa o rochie.

O prietena, tot asa isi visa o rochie cu trena si asa si-a facut-o. Doar ca a purtat-o la primarie si biserica iar la restaurant Surpriza........Inceputul dansului........... a fost......... taierea trenei. Da! Mirele cu o foarfeca imensa, a taiat trena. Fiind creata, a aratat foarte bine si netaiata de croitor. Existau totusi niste repere cunoscute de mire. A fost foarte haios. Muzica adecvata.. Eu am interpretat-o ca pe o deflorare.
Apoi a inceput distractia!

Casa de piatra!

Nu renunta niciodata la vise!


Andra si Adelina Fabiana din burtica, sapt 33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Si eu sunt sa-ti faci damblaua, e o zi fff importanta in viata ta si tu trebuie sa te simti bine. Daca stii totusi ca vorbele si carcotelile parintilor, rudelor te vor roade, poate faci un compromis.
Eu am avut o trena mica, intr-adevar te calca toata lumea pe ea, mai ales la dans...caci la biserica pastreaza distanta. Ee am ajuns cu trena rupta, din cusaturile de la mijloc, asa ca se poate reface...
Oricum, in general trena este mai mult pentru biserica si poze, in rest incomoda, grea, te simti ca o ratusca Eu i-am facut un sistem de prindere cu un nasture, aproape de talie, unde am prins trena pentru dans, a mers si m-am obisnuit cu greutatea ei pana la urma.

Dar daca este visul tau, urmeaza-l, astfel o sa iti para rau ca te-ai luat dupa gura lumii. Poate singurul sfat pe care ti l-as da, ar fi sa ai un nasture (de urgenta) care sa prinda trena, in caz ca o sa ai nevoie. Nu incurca estetic si te poate salva cand n-ai chef de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:



Multumesc tuturor pentru urari si incurajari! Sunteti dragute...
Am asteptat cu nerabdare Expo Mariage ca sa probez rochii cu trena si fara, insa rochii din tull cu trena, nu am gasit! In schimb, am gasit varianta fara trena, foarte umflata, cu 4 randuri de tull + jupon, fara crinolina, am probat-o si... arunc cat colo modestia, ca nu e cazul (miresele inteleg de ce)... eram asa frumoasaaa... Toata lumea m-a laudat. O tanti care m-a ajutat la imbracatul rochiei, mi-a pus si voal si m-a scos din cabina de proba in mijlocul salii. Am indus in eroare si vizitatorii, care veneau sa ma intrebe detalii legate de rochie si chiar si personalul firmei respective, bietii oameni credeau ca fac parte din fetele care prezinta rochiile. Am stat imbracata cu ea fix 45 de minute! Iar cand, in sfarsit, am dat-o jos, mi-au dat lacrimile... Seamana foarte mult cu rochia pe care mi-o doresc, doar ca nu are trena.
Am probat si o rochie cu trena, era din tafta, cantarea 5 kilograme (am intrebat!) si nu reuseam sa fac 2 pasi, darmite miscari de dans... nu mi-a placut deloc. Am rasuflat usurata cand am iesit din ea.
V-am spus, nu am gasit din tull, care cade cu totul diferit, asadar, cred ca imi fac varianta fara trena, ca prea e frumoasa si mai ales, pot sa dansez!





Raza de soare


"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput