Fetele din USA,poftiti la o barfa!(9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Am si eu o intebare pentru cei dinzona Chicago-ului.
Stie cineva daca aici, si unde ? se pot largi un pic inelele din aur?
Eu am o probleme cu verigheta, care a fost cam fixa de la bun inceput, si acum este si mai si! As vrea sa o largesc nitel si nu stiu unde>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

petra, incearca la lester lampert, sau cauta un sears sau zales, sau da o cautare pe google pentru 'jewelry sizing'.


sau, daca ai drum in downtown, mergi la 17 n. state st. sigur au acolo cel putin un bijutier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

Niciodata nu e prea tarziu.
Ma numesc Carmen si locuiesc in Chicago de 3 ani.Am o fetita de un anisor , Rachel Ioana .
Veve ca si celelalte fete iti urez nastere usoara.
Am si eu o intrebare . Stiti cumva daca la ora actuala se acorda vize pentru USA mai usor? Eu i-am trimis mamei in urma cu 4 luni o invitatie dar din pacate a fost respinsa , fara sa i se spuna motivul refuzului. Acum vreau sa mai incerc dar nu stiu daca are sanse.
Poate daca reuseste sa capete viza o sa miroasa si la mine in casa a cozonaci de Pasti.
Pe curand.

Rachel si Carmen
http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by petra

Am si eu o intebare pentru cei dinzona Chicago-ului.
Stie cineva daca aici, si unde ? se pot largi un pic inelele din aur?
Eu am o probleme cu verigheta, care a fost cam fixa de la bun inceput, si acum este si mai si! As vrea sa o largesc nitel si nu


poti merge pe maps.yahoo.com si sa dai adresa ta,
dupa care in partea dreapta ai "Shopping & Services"
dai click pe ea si unde in coltzu din dreapta jos este o fereasta maro care spune "Search Shopping & Services" si de acolo dai click pe "Store Locations" dupa care se deschide un nou browser si pui acolo "Jewelry Repairs", o sa iti dea cele mai aproape magazine care repara, si o sa iti dea si telefoane unde poti sa ii suni si sa ii intrebi. Asa cautam noi dupa magazine.
Am vazut ca si google a pus ceva de genul acesta, dar este inca in beta, dar incearca http://local.google.com/lochp

mn...o fetita din cartier :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Simona, WEBSHOTS iti da o adresa pe care o poti trimite la lume (share your Photos) . Aceea e adresa care trebuie pusa aici, nu linkul pe care il dai tu, ala e linkul "tau" atunci cand esti logata la ei. Vezi ca trebuie sa fie o adresa acolo care sa contina ID -ul tau (ala cu monaUSA sau cum era ca nu mai stiu :) )

Scuzati interventia europeana dar ma manca sa ajut omul :)

Laura si papusica din burtik (31+ saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by rachel

Niciodata nu e prea tarziu.
Ma numesc Carmen si locuiesc in Chicago de 3 ani.Am o fetita de un anisor , Rachel Ioana .Stiti cumva daca la ora actuala se acorda vize pentru USA mai usor? Eu i-am trimis mamei in urma cu 4 luni o invitatie dar din pacate a fost respinsa , fara sa i se spuna motivul refuzului. Acum vreau sa mai incerc dar nu stiu daca are sanse.
Poate daca reuseste sa capete viza o sa miroasa si la mine in casa a cozonaci de Pasti.
Pe curand.



Buna Carmen,
si bine ai venit intre noi ..fetitele...
Eu spun ca poate sa incerce, in ultimul timp am auzit multa lume ca a primit viza pe 10 ani, si parinti mei si a lui Renata au primit pe 10ani, si au fost la interviu anul trecut in octombrie respectiv anul acesta in feb. Acum sansele ei depind de anumite conditi. Ar fi fost bine daca stiai din ce motiv a fost refuzata.
In principiu la ambasada sa nu povesteasca prea multe, sa raspunda exact la ce este intrebata. Sa nu spuna ca vine aici sa te ajute pe tine, sa spuna ca vine aici sa te vada pentru ca te-a vazut de multa vreme si vrea sa faca sarbatorile cu tine. Sa aibe cit mai multe dovezi ca nu are de gind sa ramina aici, dovezi de genul apartament/casa, orice cont in banca (eventual poti sa ii trimiti tu ceva sa aibe mai multi). Tu pe invitatie trebuie sa scrii ca ii asiguri masa, bani si casa pe x luni.
Cam acestea ar fi sfaturile mele...multa bafta

Mircea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

rachel, imi pare rau sa-ti spun ca daca i-au respins o data, nu prea mai are sanse a doua oara decat in cazul in care situatia ei s-a schimbat radical.
avem aceeasi problema cu soacra mea, careia i-au refuzat viza, pe motiv ca, nemaiavand alti copii in ro, nu prezinta garantie ca se mai intoarce. mentionez ca soacra mea a fost la noi aproape in fiecare an incepand din anul 1984, deci daca avea intentia sa ramana, o facea atunci, nu acum, la 78 ani. paradoxal, ne-au sugerat ca singura modalitate sa capete viza e sa ceara sa vina aici ca reintregire de familie.
degeaba m-am certat cu ei la ambasada, au tacut chitic si au refuzat sa discute. bleah, deja m-am enervat acum.
iti doresc macar tie bafta, nu te da batuta. macar ti-au spus motivul refuzului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Veve, ai grija de tine si de bebic, nastere usoara!

Rachel, bine ai venit printre noi! Nu cred ca ar fi vreo diferenta semnificativa intre acum si acum 4 luni in privinta acordarii vizelor, dar daca mama ta reuseste sa stranga niste argumente mai convingatoare ca se intoarce in Romania, ca nu vine la voi sa aiba grija de bebe ci in vacanta, si daca are bafta de un functionar mai relaxat si care in ziua respectiva nu s-a trezit cu fata la cearceaf.. sper sa iasa bine a doua oara! Bafta multa!

Conchita, distractie placuta cu socrela si adminii! Pupici lui Andrei din partea mea! Sa ne povestesti cum a fost!

Cu calatoria noastra - aterizam in Nashville si de acolo inchiriem o masina si vrem sa facem un tur, sa stam o zi in Nashville, apoi Memphis/Graceland, apoi in nord, trecem in Kentucky la Mammoth Caves, pe urma Knoxville, Great Smoky Mountains National Park, si daca mai avem timp Chattanooga si inapoi la Nashville. Ajungem maine dimineata in Nashville si ne intoarcem miercuri, deci o sa fim cam pe fuga ca noi vrem sa le facem pe toate Dar, Mihaela, poate reusim totusi sa-ti facem o vizita, ca la urma urmei avem program de voie - trimite-mi nr. tau de telefon pe pm. Eu o sa plec peste vreo trei-patru ore de-acasa, asa ca in caz ca nu mai apuc sa primesc pm-ul tau, iti trimit eu un pm acum cu numarul de celular al prietenului meu.



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

In mesajul pe care l-am postat am omis sa va zic ca de fapt invitatia n-am facut-o eu . Eu , din pacate , n-am posibilitatea sa-i trimit invitatie datorita statutului meu. Poate si din cauza asta a fost refuzata . Persoana care a invitat-o a trecut-o ca si matusa . Nu stiu ce sa fac. Cu toate ca risca sa nu capete viza , am sa mai incerc odata. As vrea sa-si cunoasca si ea nepotica. Imi doresc ca fetita mea sa cunoasca alinturile unei bunici.
Multumesc pentru raspunsuri.

Rachel si Carmen
http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Rachel,ce statut ai tu?N-ai nici macar "alien number"?Noi am facut numai cu numarul,fara green card si nu-i nici o problema.Ai mei au zis ca se dadeau vize pe banda si chiar pe 10 ani.
Cat despre refuzat,nu stiu ce sa spun;eu as incerca.Prima data cand am chemat-o pe mama,acum 3 ani,a fost refuzata prima data;peste o saptamana s-a dus din nou si i-a dat-o;a nimerit la acelasi functionar;invitatia era facuta de o "verisoara"(nasa fratelui meu) si n-a pomenit nimic de noi.
Multumesc din nou pt.urari si incurajari!Da' nu mai vreau!!!!Ma faceti sa realizez cat de aproape sunt...
Conchitule,am tot omis ca o uituca ce-s:sa fie cu cei mai frumusei ochisori din lume!



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput