Fetele din USA, poftiti la o barfa! (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

Eliza, pt. Detroit alege KLM cu Northwest, are zbor direct spre Detroit(ma rog cu escala de rigoare in Amsterdam). Daca alegi alte variante o sa fie obositor, caci acolo unde faci escala pt. prima data pe taram american, acolo itzi va face vama, formalitzatzile cu INS-ul, etc. Si apoi iei alt avion ca sa ajungi la Detroa, extrem de obositor.

Bine ai venit printer noi!

Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Geliza: felicitari!!! Am corespondat putin acum vreo luna si stiu ca nu erati decisi sa faceti pasul. Vad ca v-ati hotarat pana la urma. Noi vom pleca cu KLM si am inteles de la mai multe persoane ca este cam cea mai convenabila linie sub aspectul pret/calitate.

Fetelor, eu voi locui in State (Chicago) de-abia din aprilie, asa ca eu nu pot sa imi dau cu parerea despre nimic, insa va citesc in fiecare zi ca aflu numai lucruri interesante si pana acum m-ati ajutat cu o multime de sfaturi.
Pentru ca se apropie data plecarii ma intreb daca anumite produse le gasesc si acolo. Unul dintre ele ar fi samponul Nizoral pe care in R il cumpar numai din farmacie (fara prescriptie medicala). In State gasesc acest sampon sau ceva similar si unde? Si daca da am nevoie de recomandarea dr-lui?
Si mai voiam sa va intreb un lucru: daca risc si iau niste seminte de leustean, cimbru, na, ceva romanesc, si le descopera vama ce se intampla in afara de confiscarea lor? Este posibila si vreo amenda?
Va multumesc mult,
Carolyne si bebita din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza3 spune:

Eu n-as risca, se gasesc pe web seminte, si leustean si cimbru si cam tot ce vrei, si nu costa mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Carolyne, nu risca, ascude-le bine, mama le-a pus intr-un tub de pasta de dinti si nu i le-a gasit nimeni. Dar daca te prinde ti le ia si iti dai si o amenda, bine tie poate nu ca esti prima data venita in State. Se gasesc si aici, dar ce iasa din ele nu are acelasi gust, le-am incercat!

Allya, nu fa separat de sot ca nu are rost, inca n-am apucat sa ma uit la instructiuni, dar asa pe la amiaza vin cu un raspuns. Sunt si voluntari la facultati, trebuie sa nu depasesti un anumit venit anual si pe vremea mea, acu' vreo 10-12 ani cand am facut si eu pe voluntara (eu sunt accountant, deci cat de cat stiu ce vorbesc, zic eu) nu se faceau decat anumite forme, 1040EZ si 1040A. Iti trimit un PM sa-ti explic pas cu pas forma daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by Carolyne
...Si mai voiam sa va intreb un lucru: daca risc si iau niste seminte de leustean, cimbru, na, ceva romanesc, si le descopera vama ce se intampla in afara de confiscarea lor? Este posibila si vreo amenda?



Carolyne,

Nu pot sa iti spun exact ce se intimpla pentru ca nu stiu pe nimeni sa fi fost prins. Am auzit si eu ca si toti alti ca este "bai".
Socrii mei au adus ceva cimbru/fasole si alte chestii si Petra se pare ca va face productia de leustean :) Deci o sa iti donam noi ceva seminte. Oricum primul an vei avea alte treburi mult mai importante: bebita din burtica, sa va asezati la casa voastra, sa gasiti servici ...etc. Si vei vedea cum zboara timpul.

mircea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

'mneata dragelor :)
va gasesc din nou, gurese asa cum v-am lasat- sa nu va schimbati
eu am fost plecata weekendu-asta la un "women's retreat" la www.callawaygardens.com , am inchiriat o cabanuta cu alte sapte femele, departe de soti si copii. a fost tare reconfortant, dar e bine inapoi acasa. am citit toate cele zeci de pagini pe care le-ati scris.
intreba cineva de tuica in atlanta, parca mihaelabebe

"pt fetele din Atlanta, va rog sa-mi spuneti si mie daca pot gasi tuica romaneasca pe la voi ca tare isi doreste omu' meu s-o mai guste o data."

eu nu stiu sa fie, am vazut odata slibovita sarbeasca. nu stiu daca esti in apropiere de atlanta, daca sotul vrea neaparat tuica, avem noi un kil de asta iarna, s-teti invitati s-o dam gata

va pup pe toate si va doresc o saptamana frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

v-am vazut pozele de la intalnirea din detroit, ca tare frumoase mai sunteti, ma bucur din inima ca v-ati intalnit si v-ati simtit bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

unde-s pozele? vreau sa le vad si eu, dar atata spor ati avut in weekend ca nu mai pot tine pasul cu voi, si mai am si de lucru azi, culmea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lai

Conchitooo, ce faci scumpo la ora asta pe cai virtuale, hai ca nici eu nu-s mult mai breaza da' barem is cu trei ore in urma Noapte lina si sa visezi ingerasi

Lai



asa-s uaminii studiosi, si-ar da si pielea de pe ei sa afle mai mult, inclusiv somnul.:)) daca ziua muncesc, cand vrei sa ma destept, ha? :P uoaaa, am capatat neshte cearcane frumusele in ultima lunaaaa, da' nu prea arata de 'telectuala, ci mai mult de cucuveatza, pfiuu :))

Eliza bine ai venit, sedere placuta si spor la barfeli. Si eu tot cu KLM votez!

lexi cand o sa vezi pe ulita in zare o burtica si doua codite blonde, leganandu-se agale, ei, sa stii ca aceea e Veve, educatoarea cu sarcina cariocilor. intreab-o pe ea din secretele meseriei :))

Carolyne hai ca nu mai e mult pana in aprilie

Mircea, da' sa fie dooo camere, mai tati de Andrei, ca suntem aproape 50 de fete, intr-una singura ne-am calca pe bombeuri. si poti sa pastrezi internetul, ca daca ne-am intalni, n-am mai avea nevoie de el :))

Cleo, exista asa ceva special pentru femei? pune-ma si pe mine pe lista data aviatoare :))

btw, buna dimineata!

p.s. tot cu traficul de leustean va ocupati, ha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

unde-s pozele? vreau sa le vad si eu, dar atata spor ati avut in weekend ca nu mai pot tine pasul cu voi, si mai am si de lucru azi, culmea!



e la Anunturi, postat de Andrushka.

Mergi la inceput