Mamici si viitoare mamici de gemeni! (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Bine ai venit, Monica.
Pupici gemeneilor tai, fetita si baiat!
Curaj, ai vazut, nu este greu. Pentru mine, perioada cat au fost ei mici a fost cea mai frumoasa, mai linistita si mai dulce perioada a vietii mele. Acum, e la fel de frumos, doar ca un pic mai greu. Sau, poate e la fel, doar ca am mai imbatranit eu!



Teodora, asa sunt si ai mei. Sunt gelosi unul pe celalalt, iar Andrei este ... violent. Andreea este mai pasnica. Urla cand se enerveaza. Insa, Andrei, cand se enerveaza, o musca pe sora-sa(tot de spate sau de picior...). Inainte, cand se enerva, se dadea cu capul de dusumea sau de usa. Insa, am trecut peste asta.
Este ceva normal. Eu am fost foarte nelinistita, vroiam chiar sa merg la un psihiatru, insa dr. pediatra m-a linistit zicandu-mi ca este normal si ca va trece. Cum vrei sa atraga ei atentia??? Dar stii ca in vizite, in oras, la restaurant, gemenii mei sunt cei mai cuminti copii???
Se exprima si ei, in felul lor. Si trebuie sa fie mai cu mot, ca si noi suntem, nu? Doar avem gemeni, nu?
Evident, glumesc! Nu vreau sa le supar pe prietenele noastre, de aici! Toate mamicile sunt extraordinare, la fel si puiutii lor!!!





Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

quote:
Originally posted by monicamihaela

Mamicilor,va multumesc de buna primire.Sper sa am destul timp si in continuare si sa pot sta de vorba cit mai des cu voi sa aflu noutati si sa primesc sfaturi.Inca este mama mea la mine si ma ajuta dar intr-o saptamina pleaca.Sper sa ma descurc penrtu ca gemenii mei sunt farte cuminti.Sunt citeva lucruri care ma mai sperie un pic, inca mai maninca noaptea imi pare rau sa-i fac sa plinga dar probabil cind o sa ramin singura nu o sa am incotro.Vladut este foarte foarte mincacios iar Irinuta maninca ca o vrabiuta.Ma tot intreb daca nu are ceva.Ea este vioaie in rest, ride cu gurita ei stirba pina la urechi,da din minute, urmareste jucaria muzicala dar maniinca mai putin decit atunci cind avea o luna.Saptamina trecuta Vlad a pus pe el 300g iar Irina doar 50g. Nu stiu oare este cazul sa o duc la doctor?
O alta problema la care ma gindesc pentru cind voi fi singura, este cu iesitul afara.Voi cum faceti?





Monica, eu am ramas singura cu ei la 4 luni(nici aveau 4 luni) si m-am descurcat foarte bine. Chair doua saptamani, am fost singura singura, doar eu si ei. Sotul meu era in voiaj, mama avea serviciu. Apoi, a venit ea si a mai stat cu mine. Insa, m-am descurcat. Cu caruciorul dublu nu sunt probleme. Este adevarat, daca stai la bloc, sa fie mai complicat cu scarile. Dar, sunt convinsa ca si asa te vei descurca!!!
Apoi, sa stii ca nici ai mei nu lua la fel in greutate. La noi, era invers: Andreea manca foarte bine, iar Andrei nu lua deloc in greutate. Mi-a prescris dr. , atunci, niste vitamine si am scos-o la capat. Acum, copiii sunt bine. Au aceeasi greutate, doar ca ea e mai inalta decat el!
Copiii mei, din prima zi de viata, au primit lapte praf, asa ca diversificarea am inceput-o foarte repede, la 3 luni.

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Bine ai venit Monica.Sa-ti traiasca gemenutii. Cit despre pofta de mincare,trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca nu sunt la fel, ale mele sunt chiar diferite si inca e diferenta de greutate intre ele.Cu caruciorul e intradevar mai greu , dar te descurci tu...
Theo, mersi pt articol.Si ale mele se mai bat, dar inca n-au ajuns la muscaturi. Cred ca asa cum zicea si Angi, e normal...
Camelia sa-titraiasca fetitele si sa va bucurati de ele. Sanatate pt Maria (sau Ioana- n-a retinut exact si n-am timp sa mai caut).
Janin, voi va pregatiti de petrecere?

Pupici la mamici si gemenei,

Cristina si gemenutele


--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

"Inca este mama mea la mine si ma ajuta dar intr-o saptamina pleaca.Sper sa ma descurc penrtu ca gemenii mei sunt farte cuminti.Sunt citeva lucruri care ma mai sperie un pic, inca mai maninca noaptea imi pare rau sa-i fac sa plinga dar probabil cind o sa ramin singura nu o sa am incotro"

Monicuta,sigur te vei descurca!!!
Eu am fost intotdeauna singura,nimeni nu a fost alaturi de mine sa ma ajute si nu a fost chiar asa de greu...Sotul meu e tare stingaci si mai mult ma incurca asa ca nici macar el nu m-a ajutat!

Vladut este foarte foarte mincacios iar Irinuta maninca ca o vrabiuta."

Nu stiu aici ce as-ti spun! Ai mei au fost mincaciosi.I-am alaptat pina la 5 luni jumate,in paralel cu formula!
Ai rabdare si daca nu se schimba nimic,pentru linistea ta,dute sa o vada un pediatru,desi nu cred,personal,ca e cazul!

"O alta problema la care ma gindesc pentru cind voi fi singura, este cu iesitul afara.Voi cum faceti?"

Raspunsul la aceasta intrebare e carutul dublu!
Daca nu ai unul,fa rost de unul cu orice pret!!! Eu nu as trai daca nu as avea carut!

"Theodora imi pare rau dar nu am poze.Tehnica mea cam lasa de dorit.O sa rog eu zilele acestea pe un prieten sa-mi scaneze citeva si daca nu o sa reusesc sa pun pozele pe internet o sa-ti cer ajutorul."

Daca dupa ce le scanezi nu reusesti sa le pui pe pagina ta personala,trimite-mi un mail cu poza si ti-o pun eu!
I-ti pun adresa de mail pe PM




Theodora, Alexandros, Yannis
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
http://community.webshots.com/user/theodorapap
Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicamihaela spune:

Buna mamicilor si puiutilor,
Profit inca de linistea din casa pentru a "vorbi" un pic cu voi.
Ioana se pare ca puiutii nostri sunt cei mai mici, imi pare rau ca nu am dat de voi mai repede cit eram inca insarcinata, dar nici acum nu este prea tirziu.
Nu am alaptat la sin pentru ca nu am prea avut lapte si m-am mul cam trei saptamini.Inca din spital puiutii au primit lapte Pre Nan cu niste biberoane cu gauri foare mari. Cum toti copii sunt foarte smecheri nu au vrut sa renunte la biberon pentru ca le era mai usor probabil.Acum folosim lapte Nan, dar m-am gindit sa-i trec pe laptele Vitalac cel pe care-l primim.Nu stiu ce sa fac.Voi ce lapte folositi?
Nu o sa ma grabesc cu diversificarea pina pe la 4 luni.M-am dotat cu toate aparatele necesare pentru facut sucuri naturale, pireute etc..,dar mai astept.Am avut o tentativa pe la 5-6 saptamini cu Irinuta.I-am dat suc de portocale pentru ca era tare constipata si mai rau i-am facut pentru ca pe linga constipatie s-a si oparit foarte tare, asa ca am renuntat.
Eu ii hranesc insimultan in felul urmator: ii pun pe o parte si le pun sticlutele pe niste prosopele facute sul.Merge foarte bine.
Theodora, dupa ce am citit despre puiutii tai am dat fuga la o carte "Ingrijirea sugarului si a copilului mic" de dr.Spock ,unde scrie ca pina la 2 ani este ceva normal genul acesta agresiv de comportament, apoi ar trebui sa dispara.Sfatul este sa treci cu indiferenta peste dar te doare sufletul cind ii vezi ca se bat si isi fac rau.Nu stiu ce sa zic.La noi inca nu este cazul!
Mamicilor, nu stiu daca la voi s-a intimplat, dar vad ca mai nou Vladut tipa foarte tare in somn.Aparent nu are nimic ,il ridic in brate ,il tin un pic iar apoi adoarme la loc.Nu stiu, oare il doare ceva sau viseaza urit de tipa asa de tare?
Pupici la mamici si la puiuti.
Monica,Irinuta si Vladut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

quote:
Originally posted by monicamihaela

Voi ce lapte folositi?
Nu o sa ma grabesc cu diversificarea pina pe la 4 luni.M-am dotat cu toate aparatele necesare pentru facut sucuri naturale, pireute etc..,dar mai astept.Am avut o tentativa pe la 5-6 saptamini cu Irinuta.I-am dat suc de portocale pentru ca era tare constipata si mai rau i-am facut pentru ca pe linga constipatie s-a si oparit foarte tare, asa ca am renuntat.
Eu ii hranesc insimultan in felul urmator: ii pun pe o parte si le pun sticlutele pe niste prosopele facute sul.Merge foarte bine.
Mamicilor, nu stiu daca la voi s-a intimplat, dar vad ca mai nou Vladut tipa foarte tare in somn.Aparent nu are nimic ,il ridic in brate ,il tin un pic iar apoi adoarme la loc.Nu stiu, oare il doare ceva sau viseaza urit de tipa asa de tare?
Pupici la mamici si la puiuti.
Monica,Irinuta si Vladut.




Monica, cand dormeau copiii, daca nu aveam treaba, stateam si eu la calculator si mai "vorbeam" cu fetele. Acum, doar daca sunt cu femeia care stau cu ei sau seara, tarziu, dupa ce se culca, mai reusesc sa intru pe net. Eu am mai spus odata: profitati, fetelor, de perioada cand sunt bebelusii mici, ca, mai tarziu, cand incep sa mearga, sa inceapa perioada cand devin curiosi si trag de tot, atunci sa vedeti ca nu mai aveti deloc timp! Dar, ne descurcam si asa, ne organizam atat cat putem, facem fata, nu-i asa fetelor?

Eu le-am dat lapte praf MILUMIL, apoi, pe la 9-10 luni le-am schimbat cu NAN.
Eu ii hraneam, in carucioare(am avut si 2 separate, apoi am luat unul dublu), simultan. Sau, daca adormeau, luam mai intai pe ea -care era mai rea de foame, apoi pe el...
Intr-adevar, cu portocala este un pic mai complicat... Dar , mai lasa-i un pic si ia-o de la capat. Noi cu sucul de portocale am inceput, apoi cu marul, morcovul si banana. Dar, daca dr. pediatru te-a sfatuit sa mai amani diversificarea, atunci asculta de medicul vostru pediatru.

Cat despre tipetele din somn, pot sa-ti zic ca si Andrei avea perioade, cat a fost mic, cand se trezea din somn urland. In mod sigur, viseaza ceva.
Ieri dimineata, ma pregateam sa plec, ei dormeau. Si, la un moment dat,Andrei a inceput sa rada. Dormea. Visa ceva... Dar radea in hohote. Era asa de scump!!!


Hai ca acum va las ca trebuie sa plec la treaba. Pe curand...


Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Monica si mie imi pare rau ca n-am comunicat cat am fost insarcinate, dar cu siguranta ca nu e tarziu nici acum!
Eu le dau Milumil. Vitalactul tocmai am fost azi si l-am luat pe luna febr dar nu le dau. Nu inca. Poate dupa 7-8 luni.
Este costisitor cu Milumil dar incerc sa-i tin cat pot pe el. Asa cum ti-am spus, progresele sunt f fari referitor la greutate de cand papa formula.

Tu i-ai scos cu nasul la aer incepand de la cate sapt?

O zi faina,

Ioana, YANN & PHILIP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Intr-adevar, MILUMIL este foarte scump, dar cred ca este foarte bun. Noua aceasta ne-a fost recomandat in maternitate. Si am mers pe aceasta formula.
Insa noi am fost niste parinti paranoici la inceput. Cautam numai MILUPA facut in Germania. Ne-a zis cineva ca ala de Franta face cocoloase. Si am luat-o drept buna! Si alergam prin toate farmaciile cu limba facuta fular dupa MILUPA de Germania. pana cand, nu am mai gasit. Nici la Metro, nici in farmacii, nici la alimentara. Si am luat de Franta! Nici o diferenta!!! Asta a fost istoria cu laptele MILUMIL.

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Angi, intr-adevar face cocoloase daca-l prepari cu apa fierbinte. Ultima achizitie a mea de Milumil - am luat cat sa-mi ajunga o luna, direct de la depozitul importatorului si-am dat 320.000 fata de Selgros, farmacii, etc unde a ajuns si la 390.000; daca luam pe firma luam cu 305.000 dar pt ca nu aveam certificat de inmatriculare la mine ...) - are ambalajul un pic schimbat si scrie mare pe el ca se dizolva mai usor.
Eu sterilizez (la microunde) biberoanele, apoi le umplu cu 90 apa fiarta. In felul asta merge f repede prepararea mesei Arturicilor (adica lui Yann & Philip).

Eu cred c-am racit. Bag in mine medicam pt raceala. Nu stiu ce-o sa fac. Ii cresc singura pe pitici... Sper sa nu raceasca.

Dati-mi si mie va og o idee: peste o sapt fina mea implineste 1 an. CE CADOU SA-I IAU? VREAU CEVA CE RAMANE IN TIMP. MULTUMESC Anticipat.

O seara linistita,

Ioana, YANN & PHILIP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

quote:
Originally posted by Ioana77

Dati-mi si mie va og o idee: peste o sapt fina mea implineste 1 an. CE CADOU SA-I IAU? VREAU CEVA CE RAMANE IN TIMP. MULTUMESC Anticipat.




Draga Ioana,
Nasele copiilor mei le-au luat, la un an, pe langa o sumedenie de lucrusoare, cate o bratarica de aur. Este adevarat ca nu o poarta decat foarte, foarte rar(uit eu sa le-o pun, nu au ei rabdare sa stea sa o pun etc), dar este ceva ce va ramane. De exemplu, de la o prietena de-a mea, Andreea a primit la 1 an si 2 luni, o pereche de cercei. Si cercei avea 2 perechi, dar prietena mea s-a gandit ca e fetita, ca-i va mai schimba, deci ceva ce ramane in timp.

Angi si gemenii

Mergi la inceput