Ati accepta ajutor specializat de la un psiholog?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Eu as accepta ajutor de la un psiholog,chiar am cerut un astfel de ajutor dar nu am primit .Cel care trebuia sa asculte ce aveam de spus era mereu in criza de timp,am fost dezamagita asa ca am renuntat.

R.N

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Cred ca de depresii se ocupa psihiatrul si vad tendinta de a ne fi teama de psihiatru, pentru a nu cumva sa fim catalogati "nebuni".
Psihologul, din cate stiu, se ocupa de consiliere si cam atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Julie, psihologul se ocupa de consiliere pe probleme ca sa zic asa "normale" ce apar inevitabil in viata la toata lumea, dar se poate ocupa si de cazurile aflate la limita dintre normal si patologic, sau de tulburarile psihice, atata timp cat are o specializare intr-o forma de psihoterapie. Deci poate trata aceste cazuri prin metode specifice, eventual in colaborare cu psihiatrul.

Carmen si bb Calin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

JULIE drept ai cuvantat..

pe mine un psiholog nu ma poate ajuta pt ca sunt f deschisa, ma pot confesui si cuiva din autobuz...., dar o persoana inchisa are numai de beneficiat.
La duhovnic merita sa mergi cand e vorba de pacate care te macina si cand esti crestin..., iar la psiholog cand trebuie sa discuti cu cineva, ai nevoie de un ascultator si de cineva in masura sa te sfatuiasca si nu gasesti pe altcineva....ajungi la o limita cand nu te mai poti baza pe instinctele, simtamintele tale si pe ratiunea ta si atunci te poate ajuta psihologul si el in cazul ateilor inlocuieste duhovnicul. Cand treaba devine patologica cum ziceam si anterior, psihiatrul e cea mai buna solutie si in nici un caz teama de el, teama de a deveni o leguma dependenta de medicamente nu trebuie sa te opreasca sa-l consulti...caci te poate ajuta f mult! cat despre gura lumii de ce sa o bagi in seama? cine te catalogheaza nebun nu merita atentie din partea ta nici cat sa te uiti urat la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

au am apelat deja. Problema mea nu era o patologie psihiatrica ci doar aveam anumite fobii (frici) de care eram constienta insa nu puteam nici sa mi le explic si nici sa le depasesc. Am avut succes, intelegand si ce fel de problema aveam si sa scap de fricile mele.

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Categoric DA!
Cu baiatul meu am ninerit la o gradinita de buna reputatie, dar am prins niste educatoare idioate. Cand l-am mutat de acolo, am apelat la un psiholog, sa-l consulte.


Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu nu cred ca un prieten sau cineva care sa te asculte poate inlocui psihologul. Prietenul te asculta, poate iti da si sfaturi, dar daca nu are pregatirea si cunostintele necesare ca sa te ghideze, nu stiu daca te ajuta intr-adevar, poate doar asa, ca ti-ai descarcat sufletul, dar psihologul face mai mult. Cred ca rolul lui e foarte important, daca e si bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

DA
Norocul meu este ca nu a trebuit sa platesc astfel de consultatii.
Verisoara mea este psiholog, iar de cand s-a mutat in Bucuresti mi-e si mai bine, apelz la ea oride cate ori am nevoie.
M-a ajutat sa trec peste multe probleme, iar atunci cand simt nevoia unui "shut" salvator ii fac o vizita.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Da, am apelat de citeva ori cind simteam ca nu pot depasi situatia (dupa 3 ani de facultate) !
Desi am fost declarata sanatoasa, un pic de jena am simtit ca trebuie sa vorbesc despre mine si problemele mele cu un om strain, sa ii raspun la tot felul de intrebari insa stiind ca este medic si imi poate da un sfat avizat, competent nu am regretat.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si totusi, e mult mai usor sa discuti orice problema cu un strain, despre care stii ca apoi nu te va mai intilni - poate - niciodata, decit sa te confesezi vreunui prieten sau rude, cu care te poti intilni oricind si stii ca stie atitea lucruri despre tine... Asta-i un principiu de baza in psihanaliza...

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput