Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Doamne, nici nu stiu cum sa incep. Am foarte multe sa va spun. Mi-a fost dor de voi. Sunt intr-o criza teribila de timp. Concediul meu s-a prelungit iar acasa nu mai pot accesa deocamdata internetul. La serviciu am foarte mult de lucru dar … voi gasi eu o cale sa o scot la capat.
Vreau sa va spun mai multe despre micuta noastra. Din 30/08/04 este la Sibiu si mai ramane inca 2 saptamani in afara de aceasta. Medicii au fost tare incantati sa se reintalneasca cu Teodora. Lucreaza mult mai usor cu ea. Cred din ce in ce mai mult in sansele ei de reusita si aceasta veste i-a mobilizat foarte mult pe parinti. I-au avertizat ca urmeaza o perioada destul de grea cu mult efort fizic si psihic dar daca reusesc sa treaca de aceasta perioada Brandusa va putea sa comunice. Are mari sanse sa poata sa scrie cu ajutorul unui computer (acest lucru le-a spus si d-l profesor in Elvetia). Erau atat de fericiti acum 2 zile cand i-am sunat sa le spun “La multi ani !” pentru Denisa. Da, Denisa si-a aniversat pe 1 septembrie ziua de nastere. Acest eveniment nu a facut decat sa le dubleze bucuria parintilor (dupa ce au aflat ce sanse are Teodora).
Carmen face eforturi mari sa o invete sa paseasca si micuta raspunde pozitiv la incercarile mamei. Cum spunea si Alexandra incearca sa spuna mama. Sora mea mi-a spus ca a fost placut impresionata de evolutia ei cand a vazut-o saptamana trecuta dupa ce nu o mai vazuse 1 luna. Doamne ajuta ! Asa ce m-as bucura sa recupereze cat mai mult din ceea ce a pierdut.
Au gasit un centru de recuperare unde poate sa faca hidrochinetoterapie , undeva la Constanta sau Eforie, dar i-ar costa 40 Euro pe ora (daca am inteles eu bine). Medicii de la Sibiu (pentru ca este o echipa de medici care se ocupa de ea – psiholog, fizioterapeut, pediatru) sfatuiesc pe parinti sa aiba grija sa nu o expuna la foarte multe tratamente si recuperari deodata pentru ca ar risca sa oboseasca copilul si sa piarda foarte mult. Ei spun sa aiba rabdare si cu pasi marunti vor inainta mult mai sigur. Si au mai promis ca incearca sa i-a legatura cu centrul de la Oradea sa vada daca acolo se poate face ceva pentru Brandusa.
In ultima perioada, datorita noului regim alimentar Teodora a reusit sa ia in greutate. Produsele hipoproteice pe care le-au gasit in Italia (printr-o cunostinta de-a lor) au reusit sa o hraneasca destul de bine pe Brandusa si sa le elimine o parte din stresul cantarului. Din pacate aceste produse nu le gasesc cu usurinta si se pare ca in Romania nu au intrat deocamdata.
Multumesc inca o data pentru gandurile voastre bune indreptate catre incercata familie Busoi. Multumesc pentru sprijinul vostru, este de mare ajutor.
De medicamente deocamdata s-au descurcat, au nevoie de produse hipoproteice sa poata sa o hraneasca cat mai sanatos. Produsele din gama: DUOCAL, MAXIJUL, DUOBAR sunt diverse (biscuiti, faina, cereale, crema etc). Dintre toate painea este singura care nu poate sa o manance dar am inteles ca este sub orice critica deci este motivat refuzul ei.
Michell1709 multumim pentru ca ni te-ai alaturat, multumim pentru intentiile tale. Sa-ti traiasca fetitele si sa te bucuri de ele ! Am vazut ca te-au ajutat deja fetele. Daca vrei sa stii si altceva astept un semn de la tine.
Sper ca de acum incolo sa reusesc sa postez ceva mai des.
Pana la o noua reintalnire, toate cele bune.
Cu drag, Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vickishor, mi-a fost dor de tine, bine-ai revenit, scumpo!
Inainte de orice altceva, trebuie sa-i urez Denisei un la multzi ani din toata inima, fericire, noroc si multa sanatate. Copila asta de 14 anishori cu o seriozitate de adult, mi s-a lipit definitiv de suflet. Mereu ma gandesc la ea si sper din toata inima sa-i mearga bine!
Multe salutari deasemeni lui Carmen si micutzei printese toate urarile de sanatate si fericire din lume! Sa dea Dumnezeu sa se faca bine! Sunt atatea minuni pe lume, ca nu ma indoiesc, prea multe ganduri pozitive o insotzesc, ca sa nu reusheasca.
Multzi pupici si numai bine!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michell1709 spune:

Va multumesc din suflet pentru urarile voastre si ma bucur ca v-am cunoscut. Ma bucur sa aud ca micuta Teo este din ce in ce mai bine si ca face progrese. Saptamana viitoare intru sa fac "razie" prin sifoniere" si am sa pregatesc un colet pentru ea pe care am sa-l trimit prin curier ca sa ajunga repede si sa nu intarzie prea mult pe drum. Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Cu intarziere am vazut si eu, pozele Alexandrei cu Teodora. Este un inger de fetita, precum s-a tot scris ! Ma bucur sa aflu ca-i merge tot mai bine si ii doresc multa sanatate si puterea de a lupta in continuare, atat ea cat si cei ce o iubesc !


Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Se pare ca primele semne de reusita incep sa apara. Micuta noastra reuseste sa stea singura in scaunel pentru masa timp de zece minute. Si sa nu credeti ca sta degeaba. Isi alege cu grija jucariile care-i plac intinzand manuta dupa ele si isi sustine singura gatul. Era atat de fericita Carmen. Doctorii de la Sibiu continua sa le dea sperante. Au mare incredere ca Teodora se afla pe drumul cel bun. Doamne ajuta !
In plus “Zana maseluta” s-a hotarat sa-si aduca contributia si in gurita Teodorei, asa ca acum micuta noastra este cu durere de maselute.
Are si zile bune si zile mai putin bune dar in mare este bine. Speram sa o tina tot asa.
Saptamana trecuta familia Busoi a trebuit sa ia o decizie destul de importanta. Parintii a doua fetite cu probleme (una bolnava de leucemie si alta surdo-muta) din Horezu au insistat sa le ajute cu bani. Au stat si s-au framantat zile intregi. In cele din urma au cedat rugamintii. Au nevoie de foarte multi bani pentru Teodora dar mi-a spus Mitica printre lacrimi “ Eu stiu ce inseamna sa stai sa astepti sa se adune bani in cont si cu fiecare zi care trece sa vezi cum copilul tau este din ce in ce mai rau iar tu esti atat de neputincios”. In urma insistentelor fiecare familie a primit cate 500 Euro. Nici nu stiu ce sa spun. L-a un moment dat mi-au cerut sfatul dar n-am stiut ce sa le spun, I-am lasat sa hotarasca singuri. Este foarte greu. M-am bucurat sa aud ca au ajutat si alti copii aflati in suferinta dar Teodora este inca la capat de drum. Produsele hipotroteice care-I sunt atat de necesare pe langa faptul ca sunt foarte scumpe se gasesc si foarte greu. Dar ea va avea nevoie nu numai de un regim special ci de gimnastica medicala, scoala speciala. Nu stiu nu vreau sa judec pentru ca nu am nici un drept, nu vreau sa supar pe nimeni cu ceea ce gandesc dar nu cred ca este o solutie sa cedeze la insistente de acest gen. A fost hotararea lor de parinti incercati si ei vor suporta consecintele.
Acum medicii i-au sfatuit sa-i cumpere un scaunel pentru masa si sa incerce sa o tina cat mai mult in el, in reprize repetate. Masa de acum incolo trebuie sa o serveasca stand in acest scaunel.Momentan este la Sibiu dar la sfarsitul acestei saptamani se vor intoarce acasa si chiar au nevoie.Indraznesc prea mult sa intreb daca are cineva un astfel de scaunel disponibil si ar putea sa-i ajute? Orice ban economisit o sa le prinda bine mai tarziu. A fost doar o intrebare.Multumesc pentru intelegere !

Ana fetele iti multumesc pentru urari au spus ca esti o draguta (dar stiam deja). Carmen va transmite tuturor mii de multumiri si numai bine.
Toate cele bune si din partea mea!
Cu drag, Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Vick, am urmarit mereu ce se-ntampla cu micuta Teodora si ma bucur sa vad ca vestile sunt bune.
Eu am un scaunel de masa disponibil dar e unul care se prinde de tablia mesei. L-am folosit la Laura, acum la David am altul. Sistemul de prindere e f. simplu, cumva in cleste, nu stiu sa-ti explic ca sa intelegi, cert e ca se pune si se da jos foarte usor, e sigur, are si centura, doar ca n-are picioare si nu poate fi folosit decat la masa si evident nu e nou. Daca crezi ca le poate fi de folos si n-au primit alta oferta de scaun care sa stea pe picioarele lui, da-mi un PM sa vad cum ne-ntalnim.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Draga Vick,
Eu am un scaunel de lemn, cu picioare inalte, astfel incat sa ajunga la masa de adulti (nu are el masuta). Este sigur fiindca are in fata o stinghiuta si intre picioruse vine o curelusa (cam ca la carucior).
Noi ne-am folosit de el foarte bine.
Daca il considerati util da-mi un PM sa vedem cum facem cu transportul si eventual sa-ti dau mai multe detalii.

Cu drag,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vick, asha m-a emotzionat mesajul tau... Ma bucur din toata inima ca micutzei Teodora ii merge mai bine si sper din toata inima sa-si revina cu totul. Sunt atatea minuni pe lume, ca nu ma mai mira nimic. In orice caz, noi ne rugam in continuare pentru ea. M-a emotzionat iarashi gestul parintilor, stiind ce inseamna asta, sa te rogi la toata lumea si sa nu primesti nici un gest de la nimeni si au rupt din putzinul lor ca sa ajute si alti copii. Oamenii astia au o inima foarte mare, si merita cu prisosinta ajutorul pe care l-au primit de la atatia oameni. Rar asemenea suflete!
Multzi pupici din partea mea minunatei familii si toate salutarile de bine! si tzie mii de multzumiri pentru ca ne tzii la curent!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim pentru noutati, Vick !
Ma bucur sa aflu ca ingerasului nostru ii merge din ce in ce mai bine !
In legatura cu acei bani donati de parintii Teodorei, nu ma mira gestul lor. Sunt convinsa ca le-a fost greu, dar au sufletul impacat, acum, ca au putut raspunde rugamintii si altor parinti care au copilasii grav bolnavi. Jos palaria !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Multumim mult pentru gandurile voastre bune, pentru intentia de a ne ajuta si pentru ca ne sustineti in continuare.
Au primit deja de la Sibiu un scaun din lemn cu masuta si se decurca cu el. Multumim pentru oferte.
Papusa noastra este o dulceata mica vorbareata. Cat am vorbit cu Carmen la telefon am auzit-o si pe ea, nu i-a tacut gurita. Mi-a spus in limbajul ei ca este bine, ca mananca, face gimnastica si se descurca. Carmen era asa de fericita. Sunt pe drumul cel bun si asta este cel mai important. Eforturile lor, nici nu se mai gandesc la ele. Important este ca puiul mic sa fie din ce in ce mai bine si se pare ca Dumnezeu ii ajuta mai departe.
Sper sa am intr-o zi mai mult timp sa pot sa va spun totul mai detaliat.
Se pare ca vor reusi sa achizitioneze produse hipoproteice si din Germania. Oricum este cert ca aceste produse o ajuta mult pe micuta (a luat in greutate 350 g la Sibiu, chiar supausa efortului, in timp ce la interventiile trecute pierdea in greutate). Mamica a invatat proceduri noi si le exerseaza cu succes. Doamne ajuta !
Multumesc inca o data pentru gandurile voastre bune, Dumnezeu fie cu noi cu toti !
Cu drag,
Vicky

Mergi la inceput