Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vick spune:

Mii de scuze ca am ramas departe atata vreme dar am fost foarte ocupata. De maine sunt in concediu de odihna pentru 2 saptamani si a trebuit sa pregatesc totul inainte de plecare.
Astazi am vorbit cu ei sa va spun ultimele noutati despre micuta noastra. Sper ca “anangel_lexi” (Alexandra) sa va spuna mai multe cand se intoarce din concediu. Este la Horezu si s-a intalnit cu Teodora.
Ieri, Teodora a facut pentru prima data semnul de la revedere cu palma deschisa. Era tat de fericita Carmen…
Este mult mai linistita, are zile in care doarme si 3-4 ore. De cand s-au intors au reinceput programul de gimnastica intensiv (de 4 ori pe zi), program care o solicita destul de mult. Au vorbit cu d-na doctor la Sibiu si incearca, atunci cand se va intoarce din vacanta, sa faca gimnastica in apa, urmand sa continue Carmen acasa in cada.
Starea ei generala s-a ameliorat, se pare ca siropelul pe care l-a primit o ajuta. Carnitine, caci despre el este vorba, in Romania nu este inca (deci nici nu se poate pune problema ca l-ar putea primi compensat). Carmen a luat la plecare din Elvetia tratamentul necesar pentru 1 an. Daca in tot acest interval nu-l vom gasi in Romania ne bazam pe ajutorul fetelor din Elvetia. Si daca tot am pomenit de voi fetelor, Carmen m-a rugat sa va spun ca-I este dor de voi si va multumeste inca o data pentru toata atentia de care s-au bucurat din partea vostra. A spus ca sunteti extraordinare (dar noi stiam asta deja) si v-ati purtat extraordinar. Felicitari !
Multumesc inca in o data in numele meu si bineinteles si al lor tuturor celor care ne sunteti aproape.
Cu ajutorul cantarului reusesc sa-I stabileasca ratia de proteine zilnica, respectand indicatiile medicului. Cauta diverse retete hipoproteice. Din pacate la noi in tara aceste produse dietetice speciale pentru regim hipoproteic nu sunt inca. D-l doctor le-a spus sa caute: DUOCAL, MAXIJUL, DUOBAR. Daca am inteles eu bine sunt produse care se fac in Franta dar la noi nu le importa inca nimeni.
Umaresc zilnic atunci cand cumpar un produs compozitia lui si constat cat este de greu sa urmaresti fiecare gram de proteina (e peste tot). Eu sper ca ei sa reuseasca in aceasta lupta teribila, este destul de greu.
Abia astept sa ne reintalnim. Pana atunci tote cele bune !
Cu drag,
Vicky


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Vick, ma bucur ca Teodorei ii merge mai bine. Sunt sigura ca va reusi. Multa sanatate si putere ii doresc.
Iar tie, concediu placut si sa te intorci cu vesti bune.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Ma bucur din suflet ca exista o speranta pentru Teodora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Vick, abia azi am citit mesajul, nu stiu cum de nu l-am vazut. Multzumiri pentru Carmen, si pe mine m-a impresionat puterea si rabdarea ei, felul in care lupta pentru micutza. Sunt convinsa ca Teodora are toate shansele sa reusheasca cu o asemenea mama! Pe mine una m-a cucerit! Iar Denisa, surioara, mi s-a lipit la suflet, e o dulce. Te rog sa le transmitzi si din partea noastar muulte salutari.
Si Brandushei toate urarile de bine din lume si multa sanatate! Dumnezeu s-o ajute!
PS: Al doilea nume al Teodorei este Brandusha. Pupici la toate!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ieri seara m-am intors din concediu de la Horezu si am pus in bagajel si ultimele noutati despre Teodora: e o frumoasa si o scumpa, in primele zile cand veneam la ea in vizita ne privea cu ochi mari, cercetatori si intindea manuta spre geam si gangurea (traducere= vreau afara, ce ma tineti atata in casa?:)) Intr-o zi a venit cu tati si cu Denisa in vizita la noi la pensiunea la care ne-am cazat. I-au placut mult florile din gradina dar cred ca cel mai mult l-a indragit pe Mihaita, motanelul de vreo 3-4 luni, la care se uita cu gurita cascata. Ne-a facut in fiecare zi "pa" cu manuta la plecare, uneori ajutata, dar...reusea!!! Iar in ultima zi, cand ne-am luat ramas bun de la ea si de la mami (de la tati ne-am luat mai tarziu ramas bun) a vrut neaparat sa ne arate cum merge ea. Ajutata de mami a mers in jumatate din sufragerie pana a ajuns in mijloc cand, obosita s-a lasat in genunchi. Dar avea o privire dulce, victorioasa. Iar mami era in al 9-lea cer! Eram cu totii topiti de dragul ei. Am facut si poze pe care trebuie insa sa le salvez in computer dupa care cu ajutorul vostru le voi pune pe forum.
Nu va pot spune ce parinti minunati are Teodora sau Brandu, cum ii zic ei. O iubesc atat de mult!!!!!!! Teodora e norocoasa cu astfel de parinti si cu asa o surioara care nu mai poate de dragul ei si cu ajutorul careia mai are si mami timp de stat de vorba cu noi:) Nu stiu daca doar mi s-a parut mie, in dorinta mea de a-i auzi glasciorul Teodorei, dar in ultima zi cand mami i-a spus Teodorei "mama", Teodora mi s-a parut ca a zis ceva ce semana cu "mam". Eu una CRED in vindecarea Teodorei.
Acum mami si tati cauta pentru ea un loc unde se poate face gimnastica in apa. Teodora are nevoie de asa ceva. Au gasit la Oradea, insa e cam departe si cred ca pentru Teodora drumul ar fi obositor. Am intrebat-o pe mami daca nu exista la Govora sau Baile Olanesti ceva de genul asta, localitatile astea fiind mult mai aproape (Govora e cam la 1 ora distanta de Horezu, cred). Urmeaza sa se intereseze acolo. Mami vrea sa mearga cu ea la gimnastica in apa numai de vreo 2-3 ori pana invata miscarile pe care trebuie sa i lefaca, urmand apoi sa le faca cu ea acasa. Ma gandeam ca daca va face gimnastica in apa acasa, poate i-ar prinde bine si un bazin gonflabil, din acela pentru copii, cred ca pentru mami ar fi mai usor sa faca cu ea gimnastica acolo decat sa se aplece peste cada. Zilele astea vreau sa ma interesez de un astfel de bazin. Ce mai, Teodora ne-a intrat in suflet definitiv:) Suntem prieteni, la plecare ne-a zambit si mie si lui Cristi. E o scumpa. Cel mai dureros e faptul ca nu poate apuca lucrusoarele. Dar cred ca va reusi cu timpul!
Sper s-o revedem curand pe scumpa noastra Teodora Brandusa.

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim, Alexandra, pentru noutati ! Ma bucur sa aflu ca Teodora Brandusa(frumos nume!) face progrese ! Sa dea Dumnezeu sa o tina tot asa, frumoasa mica ! Sanatate si pupici !

Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnana_ro spune:

EXTRAORDINAR!!!!!
Citesc de o ora tot ce s-a scris de la inceputul povestii despre Teodora si plang ca un copil.Mi-am neglijat copilasul,pentru ca nu am putut pur si simplu sa ma rup din fata calculatorului si din fata acestei povesti.Rusine sa imi fie ca nu studiez in fiecare zi ce apare nou pe site si ca nu am citit de la inceput aceasta poveste.Mi-ar fi placut sa o ajut si eu pe micuta.
Este nemaipomenit totusi sa vezi prin ce trece un copilas atat de firav si atat de neajutorat.
Ii doresc multa,multa sanatate in continuare si daca pot sa o ajut in vreun fel sper sa reusesc sa o fac.
Numai bine tuturor.
Naida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce anume ar tine de Oradea? Presupun ca de Baile Felix. Detalii.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Sunt foarte fericita!
Stiam ca Doamne-Doamne ajuta îngerasii! Doamne ajuta sa fie în continuare, din ce în ce sa fie mai bine!
Rugaciunile noastre ajuta, asa ca trebuie sa ne rugam în continuare!

Multumim pt noutati!

Sanatate multa si pupici dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Multumim pentru vesti Alexandra! Si eu cred in sansa ei de recuperare! Trebuie sa fie bine! Numai ginduri bune parintilor! le doresc sa aiba putere sa treaca cu bine peste toate!Micuta Teodora ne gindim la tineVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput