Diagnosticul Lui Cristi si actiuni

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by carmenutza

Am scris d-lui Mircea Parvu de la Rotary..sa vedem ce-mi raspunde..

Carmen si bb Maya Alexia


Si eu... astept raspunsul... o sa incerc sa gasesc si adresa de la Lions.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

am vorbit la telefon cu un medic romin, activ in rotary in romania; mi-a spus ca rotary romania nu face donatii sau nu sustine actiuni individuale si ca cel mai bine ar fi sa apelam la cluburile din strainatate, din localitatile noastre sau apropiate, din oricare alta tar; nu stiu ce sa zic, o fi, n-o fi, uuf, dar cred ca merita incercat; incerc sa fac o traducere in germana, dar poate reuseste altcineva?! help please! miine primesc o lista cu adrese rotary din europa, sau poate gasim pe internet, ma duc sa caut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresh spune:

ok, misiune dificila dar "facubila".
in primul rind aruncati si voi un ochi pe http://www.alexandra-vladu.ro/old_version/alexandra.html. din pacate alexandra nu mai este printre noi. dar parintii ei si-au propus ca banii care s-au strins pentru Alexandra si au ramas nefolositi sa-i doneze unui alt copil care ar avea nevoie de ei. nu stiu daca nu cumva i-au dat pina acum. oricum, merita vorbit cu ei pentru ca experienta lor poate fi extrem de folositoare. pe urma cred ca ar trebui postate mesaje in toate site-urile in care s-a vorbit si despre Alexandra (o simpla cautare pe google dupa "alexandra vladu" ar trebui sa rezolve problema aflarii site-urilor). si inca o sugestie: ar fi utile niste fotografii de-ale lui cristi ( e superb copilul asta! sa-l ajute Dumnezeu) si niste scanari ale documentelor medicale.
sa vedem daca putem re-activa si grupul care a lucrat asa de bine in cazul alexandrei. cine a postat mesajul despre cristi pe bizcity.ro a facut o treaba desteapta.

PS - faceti si voi un singur topic pentru cristi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Am trimis si eu la niste prieteni disgnosticul pentru traducere in germana si franceza.
Adelina a deschis topic cu traducerea la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21497



P.S.Andrada,daca vre-un mesaj de aici crezi ca nu se incadreaza,te rog sa il muti sau stergi,nu ne suparam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Eu am scris un mail fundatie Humana din Louisville care au un program special de asistenta medicala in Romania
O echipa SPONSORIZATA de ei a fost la Cluj si a operat cativa copii in nov 2003 chiar la Institutul Inimii din Cluj ( vezi http://arhiva.monitorulcj.ro/2003/2003.10.31/local2.html)
Sper sa primesc un replay.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Este foarte imbucurator ca s-a primit un raspuns concret de la echipa care a mai fost in Romania. Exista fundatii pe net care se ocupa de stringere de fonduri pt. asa ceva, am sa caut si eu.
Intre timp am mai primit un raspuns de la Cleveland Clinic si il copiez - in ideea ca este bine sa avem cit mai multe alternative.

Dear Ms. H.:

If the legal guardian is interested in getting an opinion for Christian, Dr. Mee would be happy to give that opinion. We would need a copy of the cath (angio) film with data, a copy of the latest echo film and the latest clinical summary on this child. I don't know if he is operable, but once we review all the above information, we would be in a better position to give an opinion.

If we feel there is something we can do for Christian and the legal guardian would like to bring him (once an opinion is giving) we will then have you work with the International Center.

All records should be sent to the below address with a letter from the guardian stating that she would like an opinion. We will wait to hear back from you.

Yours sincerely,


Debra L. Gilchrist
Coordinator, Department of Pediatric & Congenital Heart Surgery
The Children's Hospital
The Cleveland Clinic Foundation
9500 Euclid Avenue, Desk M41
Cleveland, OH 44195
216/444-6915

Please send records to:
Dr. Roger Mee
Chairman, Department of Pediatric & Congenital Heart Surgery
The Children's Hospital
The Cleveland Clinic Foundation
9500 Euclid Avenue, Desk M41
Cleveland, OH 44195
216/444-6915


Chestia buna este ca daca am avea nevoie de o parere de la ei daca Cristi e operabil sau nu, am reusit sa evitam calea oficiala, prin care se platesc cel putin 600$ pt. studierea cazului. Daca este cazul, cred ca se poate obtine si adresa de mail a Prof. Mee.
Totodata, observ ca se pune accent pe rolul unui "legal guardian"...
Este nevoie de datele de la cateterism, cind le vom avea vom sti mai multe despre posibilitatea si natura interventiei chirurgicale.
Succes in continuare tuturor celor implicati, putere Adelinei si multa sanatate puiutului blond,
Catalina.


This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresh spune:

fratilor, faceti o sectiune speciala pe site cu un rezumat despre toata povestea asta. nu doar ca usor te-ncurci intre topicuri, dar nu toata lumea are timp sa citeasca cele 15 pag. din primul topic plus cele 4 de-aici. pe urma, va rog mult e cineva dragut sa-mi faca si mie un briefing si-un debriefing pe privat sau pe e-mail sa-nteleg si eu care e planul si in ce stadiu va aflati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emari spune:

Am vorbit deja la telefon , la FOBAC (vedeti ca telefonul dat anterior este deranjat, am sunat pe celalalt, si anume: 2116744, si maine, daca e urgent poate fi consultat de d-nul dr. Pop DE POPA, este la FOBAC intre orele 15-18, si stiind ca Cristi este in Cluj, i-am spus secretarei de acest lucru, si mi s-a spus daca ar putea fi adus vineri dupa amiaza, la 15.30, este programat deja sub numele Apostol Cristi.
M-a intrebat de investigatii, daca le are pe toate facute, i-am spus ca da, si sa vina cu ele!
Acum eu as da un sfat: Adelina, stiu ca esti in Constanta, daca poti ia tu tot buletinul medical al lui Cristi (trebuie fisa medicala originala de la nastere, nu merge pe vorbe!) si vino cu el maine in Bucuresti (spui ca este o urgenta si ca este cel programat vineri Apostol Cristi, intrucat pe moment i-am uitat numele de familie), te consulti cu d-nul dr. Pop de Popa , si daca el spune ca trebuie neaparat sa-l si vada, zic sa-l aduci vineri! Daca te intreaba din partea cui, spui ca vii din partea d-nei Apostol, careia i-a operat sotul de Tetralogie Fallot in 94 (la cati pacienti are mai uita numele de familie!) - oricum nu are importanta, chiar daca nu spui tot te va trata cu cel mai mare respect!

Adresa Fundatiei: este Str.Dionisie Lupu 39, sector 2, Bucureşti,
statia de metrou Romana, iesirea de la McDonald's in spate la cinema Patria sau Scala, caci nu mai stiu exact care e acolo!

Nu mai stiu cat este consultatia, dar cred ca la tine, daca te duci maine, fara copil, nici nu va fi nevoie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Am trimis si eu mesajul la colegi si colege, in speranta de a mai strange forte, asteptam sa vedem daca contribuim financiar, cum si pentru ce.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by raresh

ok, misiune dificila dar "facubila".
in primul rind aruncati si voi un ochi pe http://www.alexandra-vladu.ro/old_version/alexandra.html. din pacate alexandra nu mai este printre noi. dar parintii ei si-au propus ca banii care s-au strins pentru Alexandra si au ramas nefolositi sa-i doneze unui alt copil care ar avea nevoie de ei. nu stiu daca nu cumva i-au dat pina acum. oricum, merita vorbit cu ei pentru ca experienta lor poate fi extrem de folositoare. pe urma cred ca ar trebui postate mesaje in toate site-urile in care s-a vorbit si despre Alexandra (o simpla cautare pe google dupa "alexandra vladu" ar trebui sa rezolve problema aflarii site-urilor). si inca o sugestie: ar fi utile niste fotografii de-ale lui cristi ( e superb copilul asta! sa-l ajute Dumnezeu) si niste scanari ale documentelor medicale.
sa vedem daca putem re-activa si grupul care a lucrat asa de bine in cazul alexandrei. cine a postat mesajul despre cristi pe bizcity.ro a facut o treaba desteapta.

PS - faceti si voi un singur topic pentru cristi.


Rares,
Alexandra Vladu a fost operata aici,in München ,vezi linkul :http://www.kinderkardiologie-muenchen.de/

Stiu ca la vremea respectiva nici nu se strinsesera destui bani,a fost operata pe "datorie",era prea urgent cazul,operatia a fost cu succes,ulterior nu stiu ce s-a mai intiimplat.


Am trimis mail acolo,speram sa primim raspuns cit mai repede!

Alina

Mergi la inceput