Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

N-am postat pana acum pt ca m-a impresionat asa de tare povestea micutului Cristi si a inimoasei Adelina, ca n-am putut...
M-a impresionat asa de tare ca am trimis subiectul si unei prietene care mi-a zis ca v-a contribui si ea atunci cand se va hotara cum...
Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine de aceasta incercare...
Multa sanatate si astept cu nerabdare vesti.

Un gand bun,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

Fetelor, haideti sa trimitem toate cate un mesaj la Lia Roberts la liaroberts@aol.com. Nu se poate sa ramana nepasatoare!!!!Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

Am cunoscut o femeie batrana care avea un baiat bolnav si de opt ani nu face decat sa caute medici care ii ajute copilul. M-am gandit atunci ca Dumnezeu nu a putut sa ii dea baiatului sanatate si i-a dat o mama buna. Si atuni m-am gandit ca lui Cristi nu i-a dat nici o mamica, nici sanatate. cat i-o fi fost de greu in anii astia, cat l-o fi durut! Uneori se trezeste noaptea si plange. Alteori se tine cu manutele de patutul lui de fier si se da cu capul de pat pana amorteste de durere. Nu a fost niciodata intr-un magazin de jucarii, nu a vazut marea. Masinile nu sunt masini, sunt "nino-nino" sau "valvari". Si atunci Dumnezeu m-a trimis pe mine. In perioada cand am aflat de Cristi se intamplase in Constanta ceva groaznic. Aproape ca mi-e teama sa povestesc. O fetita de cinci ani a cazut intr-o groapa adanca de sase metri. Spre deosebire de alte cazuri de genul asta, fetita a cazut cu picioarele in jos, deci putea fi scoasa de acolo daaca ii aruncau ceva de care sa se tina. Dar, (abia scriu, mi-au dat lacrimile) timp de doua ore nimeni din cei care au auzit fetita tipand nu a facut nimic. Abia dupa doua ore, dupa ce fetita nu s-a mai auzit au chemat echipele de interventie de la RAJA care, la patru ore dupa ce fetita cazuse in put, au scos-o moarta. Replica celor care au asistat la asta a fost ca "Oricum era copil de tigani si nu avea cine sa o planga". Eu am plans-o zile intregi. Imi intrase in cap ca daca eram acolo, atunci as fi putut intra acolo in groapa sa o scot pentru ca din intamplare nu am decat 43 de kilograme. Ajunsesem sa cred atat de mult ca puteam saa fac asta incat nu imi venea sa cred ca fetita era deja moarta.
Atunci am vazut ziarul cu Cristi si am stiut ca voi fi mama lui! Pentru ca asa trebuia! Si pentru ca viata mea nu mai e la fel!
Va multumesc enorm!!!!
Adelina

quote:
Originally posted by Catalina

Dumnezeu e MARE Adelina!!!!!!!!!!!!! Inca un semn de la EL ca acest copil trebuie si poate fi salvat.
Iubita, nu iti pierde speranta! Dragostea muta munti, salveaza vieti! Ceea ce ii dai tu lui Cristi nu ii poate da NIMENI tu esti viata lui si tu nu trebuie sa iti pierzi speranta in Dumnezeu dar mai ales in Maica Domnului, mama si ea, mama care cunoaste durerea pricinuita de pierderea fiului iubit.
Nu uita, repeta-ti tot timpul: Orice rugaciune a Maicii Domnului este auzita si ruga ii e indeplinita si CAT POATE DOMNUL CU PUTEREA, ATATA POATE MAICA DOMNULUI CU RUGACIUNEA.
Cu Dumnezeu inainte biruim orice!

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

Mi- am intitulat mesajul pt Lia Roberts "Un vot pentru Viata!". Iata continutul, pe care nu l- am revizuit:Ma numesc Monica Dobre si locuiesc in Houston de 4 ani. Date personale care se pot verifica:
Adresa Twin Aspens, Houston, Tx 77073, tel 281-209-3138. email monica_dobre@hotmail.com.
Iata cum am ajuns sa va cunosc. Am aflat despre acest caz la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21413&whichpage=1. Cineva mi-a sugerat sa iau legatura cu dumneavoastra. Acel cineva este in Australia. Nu cred ca scopul mesajului meu sa va scape. Multumesc personal, in numele lui Cristi si al sutelor de membri "Despre Copii". Iata mesajul initial:...
Din pacate am primit eroare:"No matches found". Astept alte adrese email pt Liasau ce se intampla de am eroarea aia. Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

AM TRIMIS MESAJ PE ADRESA DNEI LIA ROBERTS!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

quote:
Originally posted by adi_dalma

AM TRIMIS MESAJ PE ADRESA DNEI LIA ROBERTS!!!



ag



A mers? Nu a dat eroare? Ce ai scris?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by adelina

quote:
Originally posted by adi_dalma

AM TRIMIS MESAJ PE ADRESA DNEI LIA ROBERTS!!!







A mers? Nu a dat eroare? Ce ai scris?




NU A MERS... DA EROARE ...
DAR MAI INCERC
ASTA AM SCRIS

Stimata Doamna

Ma scuzati daca va inoportunez... Comunitatea Virtuala Despre Copii are nevoie de ajutorul Dvs..... Un baietel de aproape 2 anisori din Constanta, poate muri datorita neglijentei si nepasarii unor cadre medicale din tara. Mai jos va transmit mesajul disperat al unei femei inimoase care vrea sa salveze acest copil.. Credeti ca se poate face ceva??

cu stima,

A Georgescu



mesajul



Cristi s-a nascut la Spitalul Judetean Constanta intr-o zi de 14 martie 2001. Nu a fost un copil dorit. Nascut prematur si cu o malformatie grava la inima, copilul a fost abandonat dupa trei saptamani de la nastere in Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului din Constanta. Medicii nu au fost nici ei prea optimisti – copilul nu poate trai cu malformatia asta mai mult de o luna. Apoi au crezut ca nu va trai mai mult de doua luni, apoi sase, dupa care au spus hotarat: copilul va fi mort pana la varsta de un an. Dar Cristi nu a murit si atunci au mai pus o llimita: un an si jumatate, poate doi. Si Cristi le-a depasit si pe astea continuand sa-si traiasca viata mica intre paturile aceleiasi sectii unde fusese abandonat. A invatat incet orele la care se fac internarile, numele asistentelor a doctorilor, a invatat tratamentele fiecarui copil paser pe la Terapie Intensiva. Pentru el nu venea niciodata ziua externarii. Medicii, obligati de lege, au contactat-o pe mama copilului, dar ea a refuzat sa-l mai vada, chiar daca dupa un an dupa ce l-a abandonat pe Cristi a mai nascut o fetita in acelasi spital, cu un etaj mai jos de locul unde primul ei baiat lupta sa existe.
Intre timp, inimioara bolnava devenea tot mai bolnava. Au urmat niste drumuri la Bucuresti si Timisoara si apoi din nou la Constanta, din nou la Terapie Intensiva. Apoi s-a aflat si la Cluj de cazul lui . Si apoi cineva s-a decis sa il faca vedeta asa ca timp de cateva luni, Cristi a fost pe prima pina a unui ziar din Constanta. Asa am aflat eu de el. Ne-am cunoscut prin septembrie. Un capsor cu par blond dincolo de gratiile unui patut de fier. Am aflat despre boala lui si am inceput drumurile. Doctorii de la Constanta mi-au spus ca baiatul este luat in evidenta la Cluj pentru operatie. Asa ca primul drum, l-am facut la Cluj. Dupa cateva ore de stat in fata cabinetului medicului pediatru (nu vreau sa dau nici un nume), am spus in cateva cuvine ca sunt acolo pentru Cristi. Raspunsul – n-o sa-l uit a fost: “Daca e copilul despre care cred eu ca e, le-am spus doctorilor de la Constanta ca nu se poate face nimic. Copilul asta trebuia operat in primele zile de viata. Acum nu se mai poate face NIMIC!” Am insistat sa-l primeasca totusi si in final au acceptat, asa ca dupa cateva zile eram impreuna intr-o Salvare inghetata, alergand spre Cluj. L-au externat dupa cateva zile in ideea ca va veni la Cluj o echipa de medici americani si poate vin ei cu alta parere.
Din nou la Constanta. Ajunsesem dependenti unul de altul. Eu eram “Adenina lui”. Apoi a urmat un nou drum la Cluj. Venisera americanii. L-au consultat, l-au adorat si ne-a spus ca rezultatul va veni prin ianuarie. De Craciun l-am avut acasa. El singur, a fost sarbatoarea noastra. Apoi a venit raspunsul de la Cluj: Cristi poate fi operat de americani. Am simtit ca asa trebuia sa fie, ca fiecare zi merita traita doar pentru o zi ca asta. Dar intre timp starea lui Cristi s-a ravat, iar cand a ajuns la Cluj, avea febra mare si respira greu. L-au mutat la Spitalul de Copii unde l-au tinut pe antibiotice si a inceput sa se simta mai bine. Operatia, insa, a cazut! Si atunci probabil, doctorii si-au amintit ca se pricep, de minune, sa dea verdicte. Mi-au spus ca de fapt nici nu l-ar fi operat pe Cristi, ca nu l-au adus decat sa ii faca niste analize si mi-au dat si un sfat cat se poate de sanatos: sa renunt la copilul asta pentru ca nu e un copil care va trai. Cum nu poate fi operat, va mai trai probabil 3, 4, 5 ani si apoi se va prapadi.
Si atunci mi-am amintit de cainii comunitari! Exact! Si nu am inteles cum de idea nu i-a venit chiar doctorului, atunci, pe loc. Euthanasia. E cea mai buna solutie pentru Cristi. Euthanasia. Poate trebuia facuta de mult, atunci la trei saptamani, cand ORICUM SE STIA CA NU VA TRAI MAI MULT DE O LUNA! Iar de data asta au fost atat de generosi! Trei, patru, cinci ani! De ce sa mai asteptam atat? In fond nu e decat un copil abandonat.
Dar are parul blond si and rade, isi lasa capsorul intr-o parte si rade cu toata fata. Imi spune ca sunt baba si mos si bandita. Apoi zice ca nu. “Adenina nu e bandita”. Si iar rade. Si ma pupa zgomotos pe nas si pe frunte, apoi uita de mine si imi cauta prin buzunare telefonul! Am doua. Unu nu-I place. Il vrea pe ala “mit si losu”. De celalalt spune ca e “ticat”. Intr-o zi mi-a zis ca i-a scris lui Mosu sa-I aduca iaurt. Ca are voie iaurt! Pentru ca nu e cu sare. Nu mai pot scrie mi-au dat lacrimile.
Pentru toti cei care stiu ca Cristi nu va mai trai, pentru toti cei care l-au euthasiat de mult…, nu stiu - rugati-va pentru ei ca nu stiu ce fac!

---
acesta este Cristi - capusorul blond.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Fetelor, am trimis si eu mesaj, la aceeasi adresa. Am primit eroare.
Sa speram ca se va gasi o cale de a il ajuta pe micutul Cristi.

Mai mult de atat nu stiu ce pot face. Daca mai aveti idei, astept un semnal

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Adelina draga,
pe mine ma termina povestea asta...as vrea sa fiu mai aproape de voi sa fac ceva concret.
Am trimis un email la spitalul de aici din Ottawa si uite ce raspuns am primit:
As a government run hospital, we unfortunately cannot provide care free of
charge for out of country patients. I could request that our cardiology
department examine the medical records to see if surgery is an option in
their opinion. English records from a hospital/physician would have to be
sent to my address below.

Christine Kouri
Patient/Family Representative
CHEO
401 Smyth Road
Ottawa, ON
CANADA
K1H 8L1
(613) 737-7600 x2203


Nu este mult, dar macar este ceva. Trebuie incercat pe toate fronturile. Cum am putea trimite fisele lui medicale?
Si inca ceva: CE TREBUIE FACUT ACUM? Care este urmatorul pas ca am senzatia ca umblu haotic. Si cu mama aia naturala care-i treaba? Ce, mai are vreun drept dupa 3 ani de zile? Eu cred ca tu esti mama lui fiindca ii dai dragoste!
DE CE are nevoie Cristi acum? Ca sa stiu incotro sa o iau. Ce analize i s-au facut si ce trebuie sa se mai faca? Sau trebuie trecut direct la operatie? In Romania exista vreun doctor bun care sa aiba aparatura si care sa poata face operatia? Ca poate tabaram pe el din toate partzile...Te rog sa-mi spui clar ce pot face.
Doamne, iti doresc sa ai multa putere, esti un om minunat!!!
Cu drag,
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Parerea mea este ca spitalele din USA si Canada sunt cea mai buna pista. Asta pentru ca sunt spitale cu bugete mari si cu medici care cred in puterea binelui.
Clinicile europeene sunt zgarcite iar listele de asteptare sunt foarte lungi.

Fetelor din USA si Canada - va rugam sa trimiteti mesajul cu povestea lui Cristi la adresele de email ale medicilor - si nu la adresa generala a spitalului(unde de obicei vin prea multe mesaje iar receptionistele nu au rabdarea sa le citeasca pina la capat).

va multumim fiecaruia pentru bucatica de inima pe care ati lasat-o pe acest topic.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput