Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Cu ce pot sa ajut:
1. Da-mi date sigure despre situatia juridica a copilului. Mama, poate a fost invatata, il viziteaza o data la sase luni? A trecut vreo perioada mai mare in care nu s-a interesat de copil? E f. Important! Pot suna la Gabriela Coman, secretar de Stat la Protectia Copilului si la primarulo Mazare, din Constanta.
2. Da-mi diagnosticul exact al lui Cristi. Pun un bun prieten, care are relatii cu toti medicii din R. (Tzutzu..., Papa, tu stii despre cine e vorba).
3. Daca se string bani pentru operatia puiului, contati si pe mine!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Angi vezi inpagina 4 e diagnosticul exact. Si postarea mea anterioara (ultima din pag6) si te lamuresti exact!
Intre timp am cerut si eu un sfat de la cineva din Min. Justitiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Papa, si eu am sunat la ANPCA si la Comisia UE... toti mi-au spus acelasi lucru... DPC Constanta nu si-a facut treaba. Trebuie sa intocmesca un raport care sa contina tot istoricul relatiei lui Cristi cu mama biologica si sa precizeze ca aceasta a dat semnatura pentru operatie nu din proprie intiativa ci la cerera (sub presiunea?) autoritatilor. Asta nu inseamna ca s-a interesat de copil. In plus, trebuie demarata o ancheta sociala care sa stabileasca clar profilul moral al mamei, starea de sanatate (daca handicapul i-ar putea "molesi" pe unii sifilisul contabalanseaza!), conditiile materiale, situatia civila .

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am trimis toate datele cazului la Agentia Nationala pentru Protectia Copilui, in atentia Gabrielei Coman. Cum primesc raspunsul, va scriu. Important e ca mama sa fie decazuta urgent din drepturi, pentru a i se da copilului o sansa. Macar la o viata mai buna...
Desi eu cred din tot sufletul ca acest copil va trai!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Adelina citind toate mesajele scrise de tine, in legatura cu diagnosticul, cred ca este ceva neclar; Andrei a avut transpozitie de vase mari adica cele doua mari vase care pleaca din inima erau inversate si sangele care trebuia sa se duca spre plamani sa fie oxigenat si sa se intoarca spre inima nu se producea oxigenarea lui. deci copilul era vanat "baby blue", iar sansele ca un copil cu astfel de dignostic sa supravietuiasca fara interventie timp de trei ani nu prea sunt. M-am uitat si la poza lui Cristi care are o culoare normala nu arata ca un copil cu o oxigenare deficitara. Cred ca este o diferenta intre diagnostice. Dupa cum spui tu, la el sangele merge spre plamani dar ajunge in cantitati prea mari. Si copilul Eleneilove tot ca Andrei a avut si i-au facut cateterism la 30 de minute de la nastere si operatie la cateva zile, altfel nu ar fi supravietuit. Poti scana un buletin de diagnostic sa vedem exact cum scriu medicii, fiindca este ceva neclar ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by Lucia

Adelina citind toate mesajele scrise de tine, in legatura cu diagnosticul, cred ca este ceva neclar; Andrei a avut transpozitie de vase mari adica cele doua mari vase care pleaca din inima erau inversate si sangele care trebuia sa se duca spre plamani sa fie oxigenat si sa se intoarca spre inima nu se producea oxigenarea lui. deci copilul era vanat "baby blue", iar sansele ca un copil cu astfel de dignostic sa supravietuiasca fara interventie timp de trei ani nu prea sunt. M-am uitat si la poza lui Cristi care are o culoare normala nu arata ca un copil cu o oxigenare deficitara. Cred ca este o diferenta intre diagnostice. Dupa cum spui tu, la el sangele merge spre plamani dar ajunge in cantitati prea mari. Si copilul Eleneilove tot ca Andrei a avut si i-au facut cateterism la 30 de minute de la nastere si operatie la cateva zile, altfel nu ar fi supravietuit. Poti scana un buletin de diagnostic sa vedem exact cum scriu medicii, fiindca este ceva neclar ?!

L.Popa



Draga Luciasi eu ca si sotul meu ne-am tot intrebat daca nu cumva este ceva neclar cu diagnosticul? si intreb deoarece baietelul meu a fost albastru cind sa nascut si pina nu i sa facut operatia la inima -(operatia de transpozitie) -nu i sa schimbat culoarea, si Doctorul care la operat a spus acest lucru, adica dupa ce o sa il opereze o sa vedem diferenta de culoare a pieli, si asa a fost a intrat la operatie albastru si a iesit din operatie roz ...cel mai mult se vedea la cap ca era tare albastru.Si cateterismul se face automat imediat dupa ce sa nascut altfel nu poate trai.
ASTEPTAM CEL MAI BINE SA VEDEM DIAGNOSTICUL SCANAT ASA CUM DR. L-AU SCRIS.
MJulta sanatate .


Elena Alvaro Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lily spune:

Nefiind de stricta specialitate, nu putem intelege exact diagnosticul ( pe care nu il intelege decit un medic) . Din ziarul Ziua rezulta ca micutul Cristi sufera de o boala congenitala de inima cianogena cu transpozitie de vase mari. Desi medicii constanteni isi pierdusera speranta ca micutul Cristi ar putea fi salvat, echipa americana a insistat ca acesta sa mai fie supus unor teste. Cristi are nevoie de un transplant de corp pulmon (inima si plamani). Deplasarea la Cluj-Napoca a fost necesara pentru efectuarea terapiilor interventionale prin endoscopie - procedura neinvaziva. De asemenea Cristi a fost de 3 ori pina acum la Cluj .
Iar fundatia americana "Humana" care sponsorizeaza o echipa de medici din Statele Unite ale Americii este o firma recunoscuta pe plan mondial prin seriozitatea si profesionalismul ei, aceasta implicindu-se dupa `90 deseori in Romania cu donatii si sponsorizari pt spitale, biblioteci medicale, pt. tratamentul unor bolnavi fara posibiltati materiale.

quote:
Originally posted by Lucia

Adelina citind toate mesajele scrise de tine, in legatura cu diagnosticul, cred ca este ceva neclar; Andrei a avut transpozitie de vase mari adica cele doua mari vase care pleaca din inima erau inversate si sangele care trebuia sa se duca spre plamani sa fie oxigenat si sa se intoarca spre inima nu se producea oxigenarea lui. deci copilul era vanat "baby blue", iar sansele ca un copil cu astfel de dignostic sa supravietuiasca fara interventie timp de trei ani nu prea sunt. M-am uitat si la poza lui Cristi care are o culoare normala nu arata ca un copil cu o oxigenare deficitara. Cred ca este o diferenta intre diagnostice. Dupa cum spui tu, la el sangele merge spre plamani dar ajunge in cantitati prea mari. Si copilul Eleneilove tot ca Andrei a avut si i-au facut cateterism la 30 de minute de la nastere si operatie la cateva zile, altfel nu ar fi supravietuit. Poti scana un buletin de diagnostic sa vedem exact cum scriu medicii, fiindca este ceva neclar ?!

L.Popa



"Daca dragoste nu e, nimic nu e"

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

nU ARE NIMENI RELATII LA SPIT FUNDENI?? dR tUDORICA POPESCU ESTE CEL MAI BUN MEDIC CARDIOLOG PT COPII DIN TARA ,,,, POATE ARANJAM CEVA ACOLO???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

SI EU SUNT DISPUSA SA CONTRIBUI CU BANI LA OEPRATIA COLPILULUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

Diagnisticul lui e putin diferit pentru ca in afara de transpozitie, Cristi nu are cele doua ventricule separate. Astfel, in aceeasi cavitate la el se amesteca si sange oxigenat si cu dioxid de carbon, iar spre plaman si spre restul corpului pleaca acest sange. Faptul ca are transpozitie face ca spre plamani sa fie pompat sangele care ar trebui sa mearga spre tot corpul, in timp ce spre corp sangele este pompat cu viteza mai mica pentru ca in realitate pe vasul acesta nu trebuia sa ajunga sange decat pana la plaman. Nu stiu cat de clar este ce am scris. Practic, am inteles ca operatia in cazul transpozitiei presupune sectionarea celor doua vase pentru a fi inversate, dar in cazul lui trebuie "construit" un perete despartitor intre cele doua ventricule si apoi, introdus un tub intr-unul din ventricule pentru a dirija sangele prin artera potrivita. Doctorii mi-au explicat ca daca tensiunea pulmonara este prea mare, dupa operatie nu va mai putea fi scos de pe ventilator si ca singura solutie in cazul asta ar fi transplantul de inima si plaman.
Nu stiu daca se intelege. Am vorbit la Cluj si maine voi avea toata documentatia cu toate analizele care i le-au facut acolo si in perioada cat au fost americanii.
IN continuare nu-mi vine sa cred tot ce se intampla. E o minune ce faceti voi!!!!
Adelina


quote:
Originally posted by Lucia

Adelina citind toate mesajele scrise de tine, in legatura cu diagnosticul, cred ca este ceva neclar; Andrei a avut transpozitie de vase mari adica cele doua mari vase care pleaca din inima erau inversate si sangele care trebuia sa se duca spre plamani sa fie oxigenat si sa se intoarca spre inima nu se producea oxigenarea lui. deci copilul era vanat "baby blue", iar sansele ca un copil cu astfel de dignostic sa supravietuiasca fara interventie timp de trei ani nu prea sunt. M-am uitat si la poza lui Cristi care are o culoare normala nu arata ca un copil cu o oxigenare deficitara. Cred ca este o diferenta intre diagnostice. Dupa cum spui tu, la el sangele merge spre plamani dar ajunge in cantitati prea mari. Si copilul Eleneilove tot ca Andrei a avut si i-au facut cateterism la 30 de minute de la nastere si operatie la cateva zile, altfel nu ar fi supravietuit. Poti scana un buletin de diagnostic sa vedem exact cum scriu medicii, fiindca este ceva neclar ?!

L.Popa

Mergi la inceput