As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

- marci folosite : Fixies in primul rand, rar Pampers, mai des apar Libero Up & Go.
- pretul este important: da, este important dar banii alocati pentru scutece sunt clari, dar nu vad rostul de a da bani in plus daca nu exista diferente de calitate. Fixies imi plac mai mult.
- campania promotionala (ce vad la televizor aia cumpar!)- poate informativ dar mai mult discut cu mamicile care au bebei si cumpara scutece.
- oferta din magazin (de genul doua pachete la pret de unul)nu am vazut astfel de campanii.
- cumpar cei mai scump pentru copii mei - singurul criteriu este calitatea si comportamentul copilului.
- Dar oare am incercat si calitate inferioara? Daca da... ce s-a intamplat (iritatii, se rupeau etc.)- iritatii a avut de la Pampers. cele de la Bella nu le-am incercat. Din ce au povestit mamicile.. nu am fost tentata sa incerc.

Alte intrebari:
- De unde cumparati scutecele?
de la Carrefour / Cora / Metro
- Daca vedeti in magazin o oferta de genul: 3 pachete la pret de doua o folositi (o folositi chiar daca acasa tocmai aveti doua pachete noi?)? De ce nu!

- Afecteaza cumpararea scutecelor bugetul familiei sau le cumparati cu usurinta?
Nu este usor dar nici foarte greu. Daca se suprapune cu luni in care se schimba si "garderoba".. atunci e mai greu.
- Cumparati scutece la bucata (cei din strainatate sa nu rada caci am vazut ca se practica in Romania)? Poate as cumpara daca as uita sa iau de acasa ..dar incerc sa nu se intample asa. Un pachest desfacut devinde problematic..ca igiena.

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:


Hallo!
Eu sint mamica a doi baieti nascuti in Austria.
Eu am folosit scutece din marca Pampers deoarece sint sint mai bine testate impotriva alergiilor.
Dar daca copilul creste si este sanatos(nu semnaleaza nici un fel de reactii alergice de piele)atunci de la virsta de 14-18 luni se pot folosi si scutece mai ieftine.
Fiecare trebuie sa se adapteze individual la aceasta situatie.
Chiar daca vad la tv.ceva nou si POATE BUN(?)dar bugetul nu ma lasa atunci bine inteles ca trebuie cautate alte metode.
Parerea mea este ca chiar daca ai bani , totusi nu trebuie sa-i arunci pe fereastera.

NU TOT CE ZBOARA SE MANINCA.

Dar daca copilul este mai sensibil si chiar daca nu dispui be un buget mai bun trebuie totusi sa faci in asa fel incit sanatatea copilului sa prospere.
Intrebarile si raspunsurile deci sunt relative.
Bine inteles ca in RO.este mai greu cu aceste scutece sa iti poti permite sa cumperi,dar mi-am pus intrebarea CE FACEAM DACA NASTEAM IN RO?
Raspunsul meu a fost asa:
Numai cind merg in vizita s-au la dr. cred ca imi pute-am permite asemesea scutece in rest cred ca faceam si eu cum a facut mama si bunica cu scutece de stofa - bumbac.
Asta este parerea mea si cred ca pt. majoritatea este ce-a mai convenabila.

MULTA SANATATE TUTUROR(mici si mari)SI NUMAI BINE.

quote:

quote:



schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Aici sunt o gramada de firme de scutece si noi am incercat cateva dintre ele... Folosim (in ordinea preferintelor):
Mamy Poko
Baby Pro
Tino
Baby Love. Toate au cam acelasi pret in afara de Baby Love care e mai ieftin.
In fiecare luna exista promotie la una dintre firmele astea cu siguranta... promotie de Buy 1 get 1 free, chestie care ma avantajeaza enorm. Atunci cumpar 4 pachete (mici) la pret de 2 pe care le am pentru o luna intreaga. In acest mod simplu, scutecele ma costa nici mai mult nici mai putin de 10 euro pe luna, chestie care mie mi se pare ieftin, nu? (poarta cam 3 scutece pe zi in medie)
In spital ne-au dat Pampers la nastere si nu pot sa ma plang de ei... eu fost buni, dar astia nu prea au promotie si cel mai tare ma enerveaza ca au bada de lipire din plastic si bb avea dunga rosie la piciorul totdeauna.
Am incercat si Huggies si dupa aprox 2 ore s-a facut rosie toata de la mijloc pana la genunchi. Si urla ca din gura de sarpe. Noroc ca am descoperit repede.
Cand am fost in Ro, i-am cumparat Pampers si Libero si a fost tot timpul iritata. Sotul i-a adus un pachet de Baby Love din Germania si ii mai dadeam din cand in cand ca sa mai scap de iritatie putin si o luam apoi de la capat.
Emi e f. sensibila la capitolul scutece si tot ce ii dau sunt scutece fara lotiune si cu exteriorul respirabil - cel de plastic nu a mers!! probabil si din cauza caldurii de aici.
Preferatele mele sunt Mamy Poko, poate stiu si fetele din Japonia de ei pentru ca sunt japonezi. Nu am incercat niciodata cei de la magazine (Tesco, Carrefour) pentru ca mi s-au parut nu prea buni la pipait. Aici nu se gasesc la bucata, dar fiecare raft are unul sau 2 scutece pe care sa poti pune mana - stau atarnate acolo in dreptul firmei respective.
Nu sunt de acord cu cumparatul a ce e mai scump... din contra, caut sa fie mai ieftin, insa aici la scutece s-a nimerit ca preferintele sa fie cele mai scumpe. Noroc de promotii :o)
Da, cumpar (in cazul promotiilor) chiar daca mai am acasa doua pachete!
Nu ma afecteaza la buget. Mai scump mi se pare laptele praf... si parca se termina al naibii de repede cutia aia si nu dau astia nici o reducere niciodata la laptele praf
Cred ca am raspuns la toate intrebarile, putin cam haotic, dar am raspuns...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Noi de la inceput am folosit Huggies la recomandarea medicului si nu am schimbat decat incercand de la aceasi firma mai multe tipuri. Toate sunt foarte bune
Am fost si sunt foarte multumita de el pentru ca niciodata BB al meu nu s-a iritat, nu a fost ud si nici urme de la elastic nu a avut.
Alte marci nu am incercat.
p.s. pretul nu a contat niciodata si oricum aici toate marcile au aproximativ acelasi pret, diferenta este nesemnificativa.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodika spune:

Pampers baby-dry am folosit pana acum;saptamana trecuta am cumparat Huggies,erau in oferta la Carrefour;insa cred ca ne vom intoarce la pampers,pielea bebelusului e cam iritata(nu stiu sigur daca de la scutec,dar pana acum n-am avut astfel de probleme)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si noi tot Huggies folosim. Am intrebat prietenii ce ar fi mai bun si mi-au recomandat firma asta. Timp de 6 luni poponeata puiutului meu nu a stiut ce e aia iritare, opareala. Am incercat o singura data, cand mi se terminase provizia de Huggies, Pampers si nu mi-a placut. Scutecul este foarte rigid si banda aceea de plastic il cam deranja pe copil.
Scutecele le cumparam de la Sam's Club.
N-as putea spune ca scutecele afecteaza bugetul familiei pentru ca nu ar fi adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totonio spune:


buna dragele mele, desi suntem cam "batrini" (2 ani si 4 luni) pentru scutecele de unica folosinta am sa raspund si eu la intrebari

Pampers baby dry "dupa parerea noastra" sunt de departe cei mai buni, pentru ca lasa pielea sa respire in comparatie cu alte scutece, comparatie cu Libero care m-au dezamagit, Octavian a facut o iritatie urita de la ei.

nu cred ca o campanie rasunatoare la tv m-ar face sa cumpar un anume produs oricare ar fi acesta, eventual doar l-as incerca si in functie de rezultatele acestuia l-as cumpara in continuare sau nu

in nici un caz eu nu sunt de acord cu replica "cumpar cutare lucru pentru ca este la moda"

totusi cred ca multe mamici din Romania cumpara scute la pachete mari 68/90buc pentru ca sunt mult mai convinabile ca pret/buc., desi este destul de greu din punct de vedere financiar sa dai cite 600.000 lei odata.

eu personal cumpar numai din Carrefour (renteaza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Huggies Supreme merge pt noi. Pampers sunt prea grosi. Cu cupoanele de la producator de $1.50 reducere pe pachet si 15% reducere la Babies'R"Us, pretul e numa' bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Si noi tot Huggies am folosit si inca mai folosesc caci am luat un bax de 250 de bucati.Nu sunt foarte multumita de ei deoarece au partea dintre picioruse tare iar nu odata mi s-a intimplat sa-i iasa kk pe afara pe la spate.Cred ca din cauza ca nu au material absorbant pina la dunga elastica.Pentru noapte folosesc Pampers si sunt multumita de ei, sunt mai moi si inca nu am patit sa iasa kk din ei.Asa ca dupa ce ii termin pe Huggies voi merge doar pe Pampers.Alte firme ar mai fi pe aici dar inca nu le-am incercat.Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

As vrea sa stiu deci: ce scutece cumparat si mai ales de ce acestea?
Libero ziua si un Pampers noaptea. La inceput am folosit Pampers, ca la ele se facea reclama si doctorita ne-a spus ca cel mai bine e sa folosim un singur fel de scutece. Dar la un moment dat Bogdan a facut niste rani pe scrot si indiferent cu cite creme i-am dat nu i-a trecut, pina nu i-am schimbat scutecele si n-am trecut la Libero.
Pt. noapte ii pun un pampers 5, ca e mai mare.

Nu cumpar in functie de pret sau reclama de la tv, de oferte si n-am incercat scutece de calitate inferioara ca n-am vrut sa risc.

In general le cumpar de la Metro, am cumparat si de la Billa cind era mai ieftin, sau chiar direct de la furnizor - dar acum nu se mai poate.

Daca vedeti in magazin o oferta de genul: 3 pachete la pret de doua o folositi (o folositi chiar daca acasa tocmai aveti doua pachete noi?)?

In general cumparam numai un pachet mare de 50-60 bucati, de la magazin nu cumpar.

Afecteaza cumpararea scutecelor bugetul familiei sau le cumparati cu usurinta? Nici, nici. Nu ne darima, dar asteptam cu interes sa cheltuim banii dati pe scutece pe altceva.

Cumparati scutece la bucata Niciodata.

Karina+Bogdanel

Mergi la inceput