adevarata prietenie. mai exista?????

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Cu siguranta exista prietenie.
Depinde de noi in ce mod " alimentam " aceste prietenii ...ce hrana
le dam : calitatea hranei , cantitatea etc.
Poate nu e un exemplu potrivit pentru unii dar eu asa am simtit in acest moment.
Poate maine voi alege alt exemplu dar voi incepe la fel: Cu siguranta exista prietenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:


Si eu cred in prietenie,doua dintre prietenele mele cele mai bune ,sunt aici cu mine,sunt fericita ca le am atat de aproape si ne ajutam una pe cealalta.Le pup!

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Sunt de acord cu ruxij ca cel mai greu este sa intalnesti pe cineva care sa se bucure de bucuria ta mai ales cand lui/ei ii lipseste lucrul respectiv din viata. Prietenii mei.. exista, ii iubesc, mi-e drag de ei, ii ajut cum pot si cand pot, si as minti sa spun ca niciodata nu am simtit absolut nici un sambure de gelozie in nici o situatie, dar am constientizat lucrul asta fata de mine insami si m-am straduit sa trec peste el, sa accept ca exista dorinta mea de a avea si eu implinirea respectiva dar sa ma si bucur pentru ca s-au implinit ei, si, in manifestarile mele sa pun accentul pe aceasta din urma. Si cred ca si ei la fel. Suntem oameni, avem instincte, impulsuri, si mai si gresim, instinctele apar si in relatia cu un prieten, important este sa nu dam ascultare instinctelor rautacioase si sa cautam in noi rezerva de bine, de caldura, de dragoste si sa actionam in virtutea ei. Nici noi nu suntem perfecti, nici relatiile de prietenie nu sunt perfecte, dar atata timp cat dam tot ce putem mai frumos si controlam egoismul pe care toti il avem intr-o anumita masura, cred ca da, exista prietenie, adevarata tocmai prin umanitatea ei.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

"Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt
numarati, si ca cel
care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va
vedea inconjurat
doar de false prietenii.

Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita
alaturi de fiecare
fiinta, nu se va mai repeta niciodata.

Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce
poti face este
sa fii o persoana demna de iubit. Restul... depinde de
ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie, altora s-ar putea sa
nu le pese...
.. dureaza ani sa castigi incredere... si ca doar in cateva
secunde poti sa
o pierzi.
.. nu conteaza CE ai in viata ci PE CINE ai...
.. te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute. Dupa
aceea, insa, ar
fi bine sa stii ceva.
.. nu conteaza ce li se intampla oamenilor, ci conteaza ceea
ce pot eu sa
fac pentru a rezolva.
.. trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde...
S-ar putea sa fie
ultima oara cand ii vezi!!!
.. poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai
poti.
.. eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie,
indiferent de
consecinte.
.. sunt oameni care te iubesc, dar nu stiu s-o arate.
.. atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat, dar
nu am dreptul sa
fiu si rau.
.. prietenia adevarata continua sa existe chiar si la
distanta. Iar asta
este valabil si pentru iubirea adevarata.
.. indiferent cat de bun iti este un prieten, oricum te va
rani din cand in
cand, iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
.. nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii.
Cateodata trebuie sa
inveti sa te ierti pe tine insuti.
.. indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc
pentru durerea
ta.
.. trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta
personalitatea, dar ca
TU esti responsabil pentru ceea ce devii.
.. daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc.
Si nici faptul ca
nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
.. uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc si nu
faptele sale.
.. doi oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva
total diferit...
..indiferent de consecinte, cei care sunt cinstiti cu ei
insisi ajung mai
departe in viata.
.. viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre
oameni care nici nu
te cunosc.
.. scrisul, ca si vorbitul, poate linisti durerile
sufletesti...
.. oamenii la care tii cel mai mult, iti sunt luati prea
repede...
.. este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre
a fi amabil, a
nu rani oamenii si a-ti sustine parerile."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Iti multumesc, conchita pentru cuvintele pe care le-ai scris tu aici! Oare de ce nu se poate ca toti oamenii care sunt pe acest Pamant sa stie sa fie prieteni, nu pentru a avea un umar pe care sa^planga, ci pentru a fi un umar pe care sa planga cei din jurul lor? Oare de ce noi oamenii ne dam sema de prietenii pe care i-am pierdut abia dupa ce ei nu mai sunt, din pacate, langa noi? Oare nu este mai usor sa ne spunem: "maine, acest prieten nu mai e langa noi, trebuie sa profitam de timpul care il avem impreuna..."! Nu mai vreau sa scriu nimic, ca imi trezesc singura amintiri neplacut legate de "prietenii" care i-am avut, dar vreau sa cred ca intr-o zi o sa existe iubire mai multa in jurul nostru! Pupici!

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Da! Cea mai buna prietena a mea este insa in Elvetia si cum eu am o fetitza de doar 4 luni nu ne-am vazut de vreun an, dar vorbim ingrozitor la telefon, ultima oara vreo 3 ore, de-l disperasem pe al meu...Suntem foarte apropiate si ne ajutam si ne iubim foarte mult!

Prietenii sunt o comoara de care trebuie sa avem grija.

Numai bine, Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Exista prietenii adevarate si chiar daca se termina - uneori, trebuie sa realizam daca la momentul respectiv au fost PRIETENII.
In liceu eram trei prieteni superbi, apoi drumurile noastre n-au mai avut nici o tangenta, ne-am schimbat, am crescut si nu reuseam sa fim ca in liceu...si am renuntat...dar niciodata nu regretam ce a fost intre noi.Si a fost prietenie pura.
Eu aseman prietenia cu o casnicie, si pentru un prieten lupti sa-l pastrezi - lupti cu greselile lui si ale tale, lupti cu schimbarile, lupti cu defectele lui si ale tale, uneori trebuie sa te pliezi chiar daca tie nu-ti este foarte confortabil, lupti ...cel putin eu asa fac!
Si pina acum nu mi-a parut rau, chiar daca prietena mea s-a schimbat mult si nu-mi place cum s-a schimbat, e totusi prietena mea de 12 ani care dincolo de maruntisuri este linga mine si la bine si la rau.
Alta prietena s-a schimbat in bine, chiar s-a mutat din oras si ii e f.greu, eu ii sint alaturi si ma bucur pentru ea ca a avut curajul sa se rupa de ceva fara viitor(profesional) si sa incerce sa-si duca si familia acolo si ma bucur pentru ea ca are alte perspective acum - imi pare rau ca noptile noastre de canasta vor fi rare, rare....
Si ... iubiti-va prietenii, intelegeti-i, acceptati-i si cind mai gresesc si...ginditi-va ca si voi gresiti si ei nu se supara.
Nu va suparati daca par cam dezlinata in exprimare, dar m-am emotionat si sint putin obosita(am un bebelix foarte exuberant)
va pup pe toti



DORIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Da,prietenii adevarati exista,dar din pacate sunt foarte greu de gasit.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca am o familie de nota 10,prietenii ii numar pe degetele de la o mana...din nefericire.
Dar nu le poti avea pe toate....

Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Binenteles ca exista prieteni adevarati :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

EU cred sincer ca mai exista. Eu am 2 prietene adevarate care ne spunem tot ce ne doare si ce ne bucura. Din pacate una dintre ele este in Spania dar si asa tot o consider una dintre cele mai bune prietene ale mele.

Le iubesc sincer si sunt convinsa ca si la ele pot gasi dragoste, prietenie, respect, intelegere si tot ce presupune o ADEVARATA prietenie.

Pot spune ca de cateva luni am inceput sa tin cu adevarat la o alta colega de a mea care intre timp mi-a devenit prietena. O apreciez si am descoperit calitati care nu credeam ca mai exista la o persoana :-)

Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput