adevarata prietenie. mai exista?????

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Luizax Posted - 11/02/2004 : 09:46:50
--------------------------------------------------------------------------------
exista, normal ca exista, eu kiar am asha ceva :)))) si e tare bine, sa siti.

Luizax - karkotash shef!


Ce bine de voi! Va invidiez si ma doare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Da, am avut intotdeauna prieteni si prietene adevarate, zic eu, pentru ca m-au ajutat de fiecare data cand am avut nevoie. Si ma simt asa bine sa stiu ca exista...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 9 luni) si Ramona (1 an si 8 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Si eu cred in prietene si asta dupa ce am trecut printr-o experienta in urma careia credeam ca nu exista asa ceva. Am avut o prietena foarte buna si ne-am certat de la o prostie, nu ne-am vorbit multe luni, pana la urma ne-am cerut iertare si am plans pentru timpul pierdut. Acum ea nu mai este cu mine. S-a mutat in alta tara si s-a casatorit acolo. Nu m-am putut duce s-o vad spunand "da", asa a vrut soarta. Vorbim uneori la telefon si ne scriem emailuri, dar in fiecare clipa imi este dor de ea si uneori mi se strange inima la gandul ca poate nu o s-o mai vad multa vreme. Mai am prietene, din copilarie, cu care ma vad rar (fiindca m-am mutat in alt oras), dar ne ajutam reciproc ori de cate ori e nevoie si ne amintim cu drag de copilaria noastra. O am si pe sora mea cu care m-am inteles bine si cu care petrec ore la telefon, spunandu-ne maruntisuri.Imi pare rau ca nu pot sa fiu alaturi de ea acum in cei mai frumosi ani ai ei. Am prietene dar toate sunt departe si nu stiti cat de acuta e singuratatea mea, aici, in orasul acesta mare unde nu cunosc decat lume meschina, unde toti isi vad propriul interes si te ignora cand ai nevoie de caldura si compasiune umana. Nu va dispretuiti prietenii si nu va certati de la lucruri marunte, pentru ca o sa regretati amarnic. Imi iubesc prietenii si imi pare rau ca nu pot sa le spun asta mai des.

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Cred in prietenii adevarati dar nu am avut asa ceva.Nu stiu cum e sa te poti baza pe cineva oricand.Imi pare tare rau, dar...In general fiecare trage pentru el.
Partea buna este ca am aici o multime de prieteni aproape de sufletul meu.
Si cum primii vor fi cei dintai, am sa spun ca, cel mai bun prieten l-am gasit mereu in sotul meu.

Cu drag,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Da, mai exista ! Eu le am pe cele 2 surori ale mele, fratele meu, o prietena din copilarie si 2 prietene din liceu, plus nasa de cununie.
Sunt prietenii bazate pe dragoste, respect, incredere, atentie si daruire, reciproca. Sunt o femeie bogata, nu ?

Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Da, exista prieteni adevarati, iar eu sint printre norocoasele/sii care au asa ceva.Nu am multi, dar sint de baza, iar pentru asta le multumesc.

Iren&Bogdanelu nazdravanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Prietenii adevarati si cei "de-o viata" i-am lasat in Romania, si acum doar pot tine legatura cu ei si sa-mi doresc sa-i revad ori de cate ori merg in tara.
Aici, in schimb, am mult mai multi prieteni decat in Romania, dar foarte multi sunt doar de o petrecere mai bine zis amici. Am si prieteni binevoitori, care se apropie de cei adevrati din Romania, dar tot nu-mi dau inima in totalitate nimanui.
Si eu la randul meu daca pot ajuta ajut cu drag, fara sa ma gandesc la recompense, si am speranta ca poate cand voi avea si eu nevoie se va gasi cineva sa-mi sara in ajutor dintre aceia pe care i-am ajutat sau nu, pentru ca in viata toate se fac cu oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

raspunsul meu e un categoric: DA!
exista prieteni adevarati, dar sunt foarte rari. eu ma consider norocoasa din punctul asta de vedere si sper ca toata viata sa am langa mine prietena in care am incredere deplina de 10 ani incoace.

cei care aveti prieteni adevarati: pretuiti-i!
cei care nu aveti, uitati-va cu atentie in jur. ei sunt acolo.



marcela si margeluta din burtica - DPN 5 septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari stoian spune:

Da,si eu cred ca exista prieteni adevarati.Adica sa stii ca cineva te poate asculta, te poate ajuta neconditionat,cineva care te accepta asa cum esti.Ce-i drept sunt rari, dar daca-i ai poti sa te declari un norocos.Apropos de asta am ceva dragut:
'Tu,prietenul meu,ceea ce primesti cu dragoste de la mine este ambasadorul imperiului meu launtric.Iar tu te porti bine cu el, il poftesti sa se aseze si il asculti.Si iata-ne fericiti.Prietenia este in primul rand intelegerea si circulatia spiritului deasupra detaliilor vulgare.Si nu-i pot reprosa nimic celui care sta in capul mesei mele.Ce as cauta in templul unui zeu care s-ar preocupa de inaltimea sau proportiile credinciosilor sai,sau in casa unui prieten care nu mi-ar accepta carjele si m-ar pune sa dansez pentru a ma judeca?Prietenul tau e facut pentru a te primi.Domnul atunci cand intri in templu, nu te judeca, ci te primeste"

Mari&Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Chiar atunci cand am citit titlul subiectului tau mi-am adus aminte de prietena mea si am spus sa imi verific mailul. Si culmea ca ea chiar imi scrisese un ditamai mesaj. Deci ca sa iti raspund la intrebare: DA exista. Eu am 3 prieteni adevaratzi. Si cand spun prieteni adevaratzi ma gandesc la acele persoane care daca ar afla ca mi s-a intampla ceva ar face orice, dar orice sa ma ajute. Si asta fara ca sa astepte ceva in schimb. Si reciproca e valabila. Cand am avut o problema un pic mai grava au inceput sa isi vanda de prin casa in ideea ca au nevoie de bani ca sa ajunga in Japonia. De fapt asta e sensul cuvantului prieten. Pt mine nu exista cei adevaratzi si cei falsi. Exista doar: cunostintze, amici si prieteni.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput