Sondaj:esti o mama denaturata?

Sondaj:esti o mama denaturata? | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj



Lansez si eu o intrebare-sondaj.De cand ati devenit mamici ati simtit vreodata ca sunteti o mama denaturata?Adica ati facut mici compromisuri in legatura cu bebe de genul:azi nu-I mai fac baie pt. ca nu mai am timp si oricum nu s-a murdarit(chiar asa mult)… sau acum nu-l mai schimb pt. ca a adormit si nu vreau sa-l trezesc(adoarme f. greu)… sau ii dau lapticul neincalzit pt. ca plange prea tare si nu mai asteapta sau… il mai las putin sa planga ,ca sa termin si eu treaba sau……..ca sa mai citesc ce au mai scris fetele pe forum…si altele de genul acesta mai mult sau mai putin grave?Ce fel de compromisuri,greseli,amanari etc. ati facut voi cu bebelusii vostri?
Credeti ca acestea fac din noi niste mame denaturate?

Acum va las ca plange bebelul…de vreo juma de ora

Ortansa-de 2x mamica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Apropo de mama denaturata. Bebe al meu vine peste o sapt si eu plina de entuziasm ii pregatesc camera. Nu e super mare dar vreau sa fie doar al lui bb nu sa stea cu doi adulti claie peste gramada. Si hop vine maica-mea care se apuca sa strige la mine ca sunt mama denaturata ca vreau sa las copilul singurel ca ce ma pricep eu etc. Nu zic ce m-am enervat ....Nu i-am trantit telefonul ca m-am gandit ca oi fi eu mai cu capsa pusa din cauza hormonilor desi nu s-a plans nimeni pana acum. Dar chiar asa sunt o mama denaturata pt ca vreau sa pun bebele in camera lui. oricum o sa pun si o canapea si o sa stau ori de cate ori va fi nevoie dar asa per general vreau sa-l obisnuiesc sa doarma singurel.

Pupici
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Draga mea, daca va fi si la tine ca la mine, aceste sentimente se vor estompa pe masura ce bebe va creste si va dobandi tot mai multa independenta, il vei invata sa se joace singurel, sau va incepe sa aiba preocupari care nu necesita atentie 100% din partea ta.
Si asta se intampla cam in jurul implinirii a 6 luni, cand daca reuseste sa stea in fundulet sau poate chiar incepe sa mearga in 4 labute, iti "setezi" casa ca sa nu fie vreun pericol si il lasi sa exploreze.
Si n-o sa te mai simti mamica denaturata in scurt timp, chiar o sa incerci sentimente de mandrie in fata "minunii" tale......
care creste, creste....

Va pupam cu drag,
Vilma si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Nu cred ca lucrurile spuse de tine fac din noi mame denaturate. Mame denaturate inseamna cu totul altceva. Asa cred eu...
Mame care fumeaza cu copilul in camera non-stop, care consuma alcool si care bat copiii, care il uita inchis in camera toata ziua si altele..

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Micile greseli pe care le-ai enumerat tu cred ca le-am facut de nenumarate ori , dar cu toate acestea nu ma consider o mama denaturata.Iar daca il intrebi pe sotzul meu cum sunt ca mama iti va spune ca sunt mama exagerata.Ca nu l-am lasat sa planga , ca i-am dat tot ce a vrut mereu, ca am sunat imediat medicul pentru orice chestie banala etc.O mama care isi iubeste copilul nu e mama denaturata.Am invatat din greselile pe care le-am facut si voi invata in continuare.Cand va fi mai maricel voi fi o mama perfecta , o mama "de gasca".Atat am avut de spus si va rog sa va scoateti din cap ideea cu mama denaturata , asta asa ca sa nu va faceti singure rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Sunt de acord cu Miruna. Iar greseli de-astea se intampla. De cate ori suna telefonul, Andra urla din rasputeri sa vorbeasca ea. Si suna persoane care nu prea au chef de bebei, cateodata. Cu bunicii de la Suceava vorbeste pe limba ei si jumatate de ora, dupa care iarasi urla ca vreau si ru sa vrbesc, iar mama imi spune, bineinteles, ce "mama denaturata" sunt. Asta e.
In ceea ce priveste dormitul in alta camera, eu am preferat s-o am langa mine. Cel putin pana pe la trei-patru luni. Am si aparat baby-watch, dar snt anumite chestii pe care nu le auzi, chiar cu sensibilitatea data la maxim. Cat sunt mici-mici, mai vomita, mai scartie, trebuie tot timpul sa intri in camera sa-l mai intorci, pe o parte si pe alta, sa ai grija sa nu se sufoce cu resturi de lapte. Andra nu a avut nici un fel de probleme cu regurgitarile sau cu respiratul, dar am amai auzit cazuri urate.

Despre "mama denaturata", chiar si acum sunt cu sotul meu, care ma tot ca ma plang prea mult ca nu mananca si-i indes cu forta in gura macar o bucatica de ou sau una de ficat. Oricum le scuipa si se uita la mine de parca....
Dar imi vine sa , are aproape un an si nu a depasit 9kg. Are niste ochi vineti in cap, sau asa mi se par mie. Asta e. Mai vorbim.

Alina si Andruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu as zice ca nici o mami care sta atit timp pe un site ca acesta nu are cum sa fie denaturata, chiar daca intre timp copiii trag de ea sa mai lase calculatorul si sa se joace cu ei!!!
in rest, sintem oameni si noi desi pentru bebi sintem niste zeite, si pina si zeitele mai au scapari, obosesc , se mai si satura, mai si pufnesc, bodogane , mai sparg cite o farfurie de nervi...asta sint eu cel putin, dar copiii sint ok;
stai linistita, nu esti singura mami care prefera sa doarma bebeul singur, noi avem doi copii care dorm fiecare in camera lor; eu mi-am zis ca daca e sa se intimple ceva cu siguranta bebeii vor plinge destul de tare si ii voi auzi, dar n-am fost in stare sa dorm cu ei nici macar o noapte si nu mi-a trecut prin cap ca as fi denaturata; nu intru la ele niciodata daca nu ma cheama, poate doar o mai invelesc pe cea mare;
stai linistita, NU ESTI O MAMA DENATURATA !
niciuna nu sintem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Hm, daca ar fi sa spun dupa fiecare greseala asa, atunci in fiecare zi sunt o mama denaturata. Inca din spital o "asistenta" mi-a spus asta, asa ca... Andra doarme in camera ei de la 5 luni si schimbarea ne-a prins tuturor bine. Era ca bulgarele de zapada: ea se foia, mai scartaia, noi ne trezeam de tot, apoi ea ne simtea si se trezea de-a binelea si tot asa. Acum se mai trezeste noaptea pe jumatate, uneori o aud eu , uneori tati, dar adoarme la loc fara "interventii"... cateodata. A cazut direct in nas la 7 luni si i-a curs sange, a cazut de langa mine de pe bancuta, cade de zeci de ori pe zi in fund sau pe cate o jucarica, nu mananca cu lingurita asa ca papa absolut tot din biberon... si asa mai departe... Cu baia facem altfel: de cele mai multe ori ii face tati baita, le place la amandoi. Dar daca suntem amandoi extra obositi sau adoarme prin oras si acasa doar o punem in patut, doar n-o s-o trezesc sa-i fac baie! Am mai lasat-o sa planga atunci cand voia ceva neaparat si nu era voie. Nu suntem parinti perfecti, dar o iubim din tot sufletul si incercam sa-i facem viata placuta si usoara. Dar si noua! Am citit in "vestitul" Dr. Spock ca bebele tb sa se adapteze si el mediului in care vine, adica sa se dea si el dupa parinti, nu numai invers. Nu stiu daca in general e bine sau nu ce facem, dar pas cu pas eu zic ca mergem spre "bine". Cam asta-i. Sentimente de vinovatie sunt o gramada: ca nu a papat destul azi, ca i-a iesit o iritatie si poate nu am fost atenta cand a transpirat, ca a racit si poate nu am imbracat-o bine, ca nu am pus la timp paturi de jur imprejurul patutului si s-a lovit...hehee, mamicile cu copii mai marisori pot sa continue... Sper sa se mai diminueze pe masura ce creste...
V-am pupat si sanatate multa, ca asta e cea mai importanta.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

O mama care isi face probleme pentru aceste asa zise greseli sigur nu e denaturata. sentimente de vinovatie...? astea da cat cuprinde toata ziulica pentru ca o mama care-si iubeste copilu are un standart foarte ridicat in ce o priveste. Din pacate viata nu este ca o poveste, este mult mai grea si mai complexa si ca urmare nici noi nu ne putem comporta mereu ca niste personaje din carti siropoase.
Eu cred ca mai important decat baia, mancarea si altele de genul asta este dragostea pe care o dai copilului tau. Interesul permanent pentru persoana lui, pentru preocuparile pe care le are, efortul de a-i acorda suficienta independenta ( desi ne e teribil de greu sa-i vedem cum se desprind de langa noi)astea sunt chestiile care deosebesc o mama de o mama buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Niciodata nu m-am simtit suficient de "obosita" incit sa nu i-l spal in fiecare seara, nu mi s-a intimplat sa nu-i incalzesc laptele sau ceaiul sau sa nu-l schimb ori de cite ori face cachi si sa-l dau cu crema de galbenele ca sa previn eritemul fesier, sa nu-i fac de mincare...etc, dar, caci , intotdeauna exista un dar, probabil ca talentele mele pedagogice lasa de dorit, probabil ca nu i-am vorbit suficient de mult si nu i-am cintat suficiente cintecele, ba chiar cind cade, nu ma las impresionata foarte usor, asa ca , de cle mai multe ori, se ridica fara nici un scincet. Desigur exista si momente in care cade mai rau si atunci i-l iau in brate, dar si atunci se intimpla poate pentru ca trebuie sa-l las singur ca sa spal vase, rufe, sa fac mincare, sa fa curat, etc tot ceea ce trebuie facut intr-o casa de om, altfel se lasa pe vine si piguleste o firimitura de jos si spune"giih!". Asa ca ma conformez si i-l mai si trimit sa stea cuminte si... ati auzit voi copil de 1 an si 2 luni care sa vrea sa stea cuminte?
In concluzie, nu ma consider denaturata, dar cred cu tarie ca as fi putut face mult mai mult pentru Dragos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga mea Ortansa,
Tot ceea ce ai scris tu corespunde unei mame extraordinare,care isi face probleme din orice si nu unei mame denaturate.Sint convinsa ca fiecare dintre noi,atunci cind devenim mame,dorim sa facem totul foarte bine pentru minunile noastre si daca se mai intimpla citeodata sa nu facem totul perfect nu inseamna ca sintem mame denaturate.In fond,avem si noi limitele noastre si se poate intimpla ca din cind in cind sa mai facem si greseli.LA URMA URMELOR CINE ESTE PERFECT???Consider ca mame denaturate sint cele care isi abandoneaza copii sau mai rau(dupa cum vad ca in ultima vreme se intimpla din ce in ce mai des-Doamne fereste!!)ii omoara!!!Acestea sint mamele denaturate!!Sau mai bine zis nu merita numele de MAMA!!!
Atita vreme cit ne facem probleme pentru orice am facut bine sau nu in legatura cu copilul nostru nu inseamna ca sintem mame denaturate.pupicei si floricele pentru minunile tale !!Cu drag,Cristina

Mergi la inceput