Sondaj:esti o mama denaturata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

Da, si eu am simtit de n la puterea infinit ca sunt o mama denaturata, desi sunt constienta ca e prea mult spus. Am simtit si am avut remuscari de la inceput, cind am lasat-o sa doarma singura in camera, desi stiam de nenumarate accidente ce se pot intimpla..dar asa am simtit eu ca e mai bine pentru ea...pe urma, tot denaturata si incapabila m-am simtit cind la nici 4 luni a cazut din pat, sub birou, eu fiind linga ea! (Slava Domnului, n-a patit nimic!)
Sau in prezent, cind are 1 an si aproape doua luni, mereu imi spun ca nu-i gatesc suficient, nu stau prea mult timp cu ea, iar cind stau sunt de cele mai multe ori f. obosita, ca o las singura in patut pentru ca eu sa pot sa ma ocup de treburile casnice, sau noaptea, cind se trezeste, nu ma duc imediat la ea...si multe, multe altele.
Dar una peste alta, incep sa ma educ sa nu ma mai consider denaturata pentru orice lucru marunt, si sa incerc sa fac mai mult pentru ea.
Si fara legatura cu subiectul, as vrea sa mai spun ceva care m-a impresionat enorm: sotul meu e un tip mai rational, nu se emotioneaza el din orice, iar cu vorbele e de obicei destul de zgircit - dar aseara, jucindu-ne noi cu bebita, il vad ca se uita fix la ea, il intreb ce are, si-mi raspunde (citez): ce simt pentru ea (fi-sa, adica) e mai mult decit dragoste, e viata mea - si i s-au umezit si ochii - faza la care nu m-as fi asteptat vreodata! Dar, ca sa vedeti si voi, ce face iubirea si simpla prezenta a unui copil pentru parinti!



Sanatate si numai bine!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronica spune:

quote:
Originally posted by Marina

Apropo de mama denaturata. Bebe al meu vine peste o sapt si eu plina de entuziasm ii pregatesc camera. Nu e super mare dar vreau sa fie doar al lui bb nu sa stea cu doi adulti claie peste gramada. Si hop vine maica-mea care se apuca sa strige la mine ca sunt mama denaturata ca vreau sa las copilul singurel ca ce ma pricep eu etc. Nu zic ce m-am enervat ....Nu i-am trantit telefonul ca m-am gandit ca oi fi eu mai cu capsa pusa din cauza hormonilor desi nu s-a plans nimeni pana acum. Dar chiar asa sunt o mama denaturata pt ca vreau sa pun bebele in camera lui. oricum o sa pun si o canapea si o sa stau ori de cate ori va fi nevoie dar asa per general vreau sa-l obisnuiesc sa doarma singurel.

Pupici
Marina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronica spune:

Tin sa te anunt ca nu este chiar asa cu ti-ai planificat. In clipa cind il vezi atit de mic si neajutorat nu-ti vine sa-l lasi singur. Nu vreau sa te sperii dar nu este indicat sa fie lasat singurel in camera lui. Cel putin pina mai creste, exista atitea pericole - ei sint atit de mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Dragele mele,
E adevarat ca poate trec printr-o depresie post-natala tardiva(na,c-am zis-o ),ceea ce ma face de multe ori sa cred ca nu fac lucrurile atat de bine pe cat ar trebui.De multe ori sunt f. nervoasa ,iar cel mai rau este ca-mi vars nervii pe Maria-care mi se pare,nu stiu de ce(poate ca e adevarat)ca s-a facut cam obraznicuta.Cu greu reusesc sa ma abtin de la a o certa,iar imediat dupa asta am o groaza de remuscari.Oricum,cititnd mesajele voastre ma mai linistesc un picut si am inceput s-o las mai moale.Adica,ce daca n-am sters azi praful,e mai bine ca am putut sta un sfert de ora cu bebe mic sa "ne certam".Sau-la ora 3p.m. cand se intoarce Maria de la scoala-fac in asa fel incat bebe mic sa fie adormit deja ca sa pot sta mai mult de vorba cu Maria.Si tot asa....simt ca viata intra pe fagasul ei normal.Hahaha-hai ca am un ton asa de disperat.Nu sunt disperata dar imi pare bine ca va am pe voiPupici multi!

www.geocities.com/pnohra1/20.11.2002P.gif" border="0">Ortansa-de 2x mamicawww.geocities.com/pnohra1/babychristmas2.gif" border="0">

SARBATORI FERICITE!

Mergi la inceput