Cautam transport din NL/D pentru ajutoare

Cautam transport din NL/D pentru ajutoare | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Daca cineva cunoaste pe cineva care este dispus sa asigure transportul de ajutoare spre Romania dinspre Olanda si Germania - putem organiza o colecta de hainute, jucarii si alte lucrusoare pentru familii nevoiase din Romania.

Ar fi multe de strins iar noi suntem in Olanda si Germania o 'super' comunitate Desprecopii.com ()... dar nu avem cum sa le trimitem.

Ajutati-ne sa sa gasim o solutie.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

BRAVO DC ideea voastra este suuuuuuuper...si noi avem o multime de lucrusoare care dorim sa le oferim copilasilor nevoiasi din tara !!!
Sunt sigura ca impreuna vom gasi repede o solutie,avem aici atitia oameni cu suflet mare !!!
Eu una sunt pe faza si astept detalii !!!

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

Hai ca o sa ma interesez!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Felicitari!Inca odata spiritul solidaritatii a cestei comunitati de oameni sufletisti se face auzit!
Cred totusi ca unica solutie este prin prietenii care merg sau vin din aceste tari.Ar mai fi o solutie daca cineva ar cunoaste soferi de tir care fac transporturi catre tarile respective si asta doar in cazul in care nu ar avea probleme la vama.Nu stiu mai multe din pacate!
Pupici!

"Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea"
Adina si bb Rares Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Ce trebuie stiut...

1. se face un packing list - opis - pe romaneshte, cu toate lucrurile din colete.
2. Nu se accepta donatii de lenjerie si incaltaminte pentru copii mai mici de 3 ani
...se accepta daca lucrurile sunt noi si se face dovada cu factura.
3. Se face un act de donatie din .. GE / NL -
4. Se primeste la donator, o scrisoare de accept din RO, de acolo de unde ajung donatiile
5. Se face o factura comerciala(pentru toate obiectele care nu au, vezi pct. 2), deoarece toate obiectele trebuie sa aiba o valoare pentru vama - obiectele sunt scutite de accize si taxe de vama dar nu sunt scutite de TVA -ul pe transport in Romania (de la vama din Romania la beneficiar, de aceea e bine ca vama sa fie in orasul beneficiarului)

O sa incerc sa vorbesc cu un comisionar vamal pentru a va da o lista completa si oficiala a actelor neceasre.

Abia dupa asta.. ma voi interesa si de modalitatea si posibilitatile de transport.

Cu respect,
Florin

p.s. la o duba Mercedes Sprinter (6 mc) strict costurile de transport GE/NL-RO (fara profitul firmei, sunt 800-1000 eur), motorina / carnet TIR / taxe de drum / diurna sofer / asigurare sofer, asigurare masina / etc.
In conditiile acestea - transport si nu colet postal - daca, cantitatea nu este destul de mare, este mai rentabil a se trimite colet postal. (asta daca nu va exista vreo posibilitare de sponsorizare a transportului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simanoro spune:

Dar cui le trimiteti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simanoro spune:

Si nici jucariile nu sunt acceptate, decat noi.

Suntem o organizatie neguvernamentala si primim si noi transporturi de ajutoare din NL. Dar suntem din bc. Am putea incerca sa rezolvam cu transportul, doar daca grupul tinta nu se afla prea departe de Bacau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Ma bag si eu cam ca musca... dar stiu ca matusa mea a trimis doua colete gigantice cu lucrusoare de copii, pentru copilasii sarmani, prin intermediul Bisericii Catolice. Matusa mea le-a trimis din State, nu stiu daca sistemul e aplicabil si in Europa. Si le-a trimis unei persoane fizice, respectiv mama ei, care s-a ocupat dupa aceea sa ajunga lucrusoarele unde trebuie. Dezavnatajul a fost ca au venit pe vapor si au facut destul de mult pe drum.
Sper ca nu v-am incurcat mai rau decat inainte...
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicuta spune:

si eu am trimis din state tot prin intermediul unei biserici (penticostala) ieftin. am trimis lucrurile mamei, care apoi le- a dus pe unde trebuia. au facut vreo luna, dar a meritat. eu am platit cam 60 centi/kg acum vreo 2 ani. probabil ca e mai scump acum, dar totul a ajuns, au facut poza cu mama si pachetele pe care mi- au trimis- o prin posta. pe langa pachete am trimis bani fara comision. poate gasiti ceva asemanator si acolo. monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Dar cui le trimiteti? Bine ar fi sa selectati persoane fizice(de incredere) ca in Ro e hameseala mare si nu m-as mira ca donatiile sa se comercializeze prin magazine, CA S-A MAI INTIMPLAT.

danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Din Olanda pleaca foarte multe ajutoare catre Romania. Sunt organizatii care se ocupa foarte mult de asta. Un site pe care puteti gasi aceste informatii este www.roemenie.pagina.nl
Eu m-am uitat acolo, dar inca nu vorbesc olandeza, asa ca mare lucru nu am inteles. Dar voi, cei care sunteti de mai multi ani aici, cred ca v-ati descurca.

Astept vesti...

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)

http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput