Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Subscriu pentru Balthazar: super OK

"Este mult mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmin28 spune:

Sarut`mana doamnelor si domnisoarelor.
As dori si eu daca se poate de la voi cat mai multe informatii privind Club Tezaal din Str. Av. Mircea Zorileanu nr. 89(langa manastirea Casin)
Va multumesc anticipat pentru ajutor si va urez Casa de Piatra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Am uitat sa adaug:

cand platesc socrii - Il Casolare, in Buftea. De departe cel mai bun restaurant din Bucuresti; poate din Romania. Dar scuumpp...

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pt. topul de JOS: restaurantul Kaiser Franz Josef, de pe Delea Veche. Desi te astepti la o atmosfera de imperiu austro-ungar de 1800, cum te anunta toate reclamele, intri intr-o casa veche, rece si neprimitoare, cu o zuigraveala roz inchis pe pereti, in cel mai autentic stil mediteranean (tehnica spacluirii, sau asa ceva, in care vopseaua e intinsa cu spaclul pe perete); sunt vreo 2-3 tablouri care ar putea sa aduca a Viena, dar de departe ...

Serviciul execrabil, niste chelneri cu fite de mare restaurant, care iti recomanda cu mult aplomb un vin rose super-dulce drept demi-sec si foarte potrivit pt un muschi de porc cu costita (?!), un desert dupa care astepti o ora, in conditiile in care restaurantul e gol, o bere (90.000) din care iti pune doar un pahar, dupa care dispare cu sticla, si reapare sa-ti umple paharul dupa vreo ora ... Vreo 4-5 chelneri care roiesc in jurul tau pina-ti iau comanda, dupa care nu mai prinzi unul nici cu tunul ... si nici macar n-au servet de pus in poala, la atitea fite!

A, si era sa uit, ambianta de imperiu austro-ungar este in mod fericit completata, timp de 2 ore cit dureaza masa, de celebra formatie "austriaca" de prin anii '80 (1900) Europe, de pe o caseta pusa intruna, intr-un mod de-a dreptul obsedant !

Pacat de mincare, ca e bunicica si nu foarte scumpa.

Scuze ca m-am intins atita, dar m-au enervat rau, ca noi ne-am dus dupa reclama si dupa niste recomandari!

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraM spune:

Noi am avut nunta la Viilor. Nu pot sa zic ca e foarte elegant, dar nici urat nu e ... genul de restaurant clasic . In schimb, mancarea e foarte buna, servirea impecabila (nu am avut bataie de cap cu ei, nu mi-am petrecut noaptea prin bucatarie dirijand personalul) si preturile destul de mici (daca nu chiar mici).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by LauraM

Noi am avut nunta la Viilor. Nu pot sa zic ca e foarte elegant, dar nici urat nu e ... genul de restaurant clasic . In schimb, mancarea e foarte buna, servirea impecabila (nu am avut bataie de cap cu ei, nu mi-am petrecut noaptea prin bucatarie dirijand personalul) si preturile destul de mici (daca nu chiar mici).

Zambeste, maine poate fi mai rau



La Viilor am fi vrut si noi sa facem nunta, pentru ca ne e foarte aproape de casa. Pe langa faptul ca pe 5 ianuarie nu mai aveau decat o singura sambata libera pentru tot anul (18 iunie, data care noua nu ne-a suras din nici un punct de vedere), ni s-a si pus in vedere ca, pe langa aconto-ul de 20 de milioane care trebuie dat ca peste tot, pretul tacamului va creste pana-n iunie (in ianuarie, tacamul era 1.000.000), cu peste 30%! Plus ca nu aveai voie sa aduci nimic din afara, nici macar o aluna; tot ce ai fi vrut in plus (ca sortiment sau cantitate) ar fi trebuit luat de la ei. Ne-a dezgustat! Acum chiar ma bucur ca nu facem nunta acolo si ca, fortzatzi de imprejurari, am gasit Casa Universitarilor - mancare si bautura bune si foarte ieftine, personal care nu da-n branci, dar nici nu te lasa s-astepti cu orele. Si unde mai pui ca e si-n centru...

Cununia noastra
Nunta
Pozici

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by olguttza
La Viilor am fi vrut si noi sa facem nunta, pentru ca ne e foarte aproape de casa. Pe langa faptul ca pe 5 ianuarie nu mai aveau decat o singura sambata libera pentru tot anul (18 iunie, data care noua nu ne-a suras din nici un punct de vedere), ni s-a si pus in vedere ca, pe langa aconto-ul de 20 de milioane care trebuie dat ca peste tot, pretul tacamului va creste pana-n iunie (in ianuarie, tacamul era 1.000.000), cu peste 30%! Plus ca nu aveai voie sa aduci nimic din afara, nici macar o aluna; tot ce ai fi vrut in plus (ca sortiment sau cantitate) ar fi trebuit luat de la ei. Ne-a dezgustat! Acum chiar ma bucur ca nu facem nunta acolo si ca, fortzatzi de imprejurari, am gasit Casa Universitarilor - mancare si bautura bune si foarte ieftine, personal care nu da-n branci, dar nici nu te lasa s-astepti cu orele. Si unde mai pui ca e si-n centru...



Olgutza si noi am fost pe acolo in cautarile noastre si cand am vazut ca meniul se compunea din aperitiv rece (salam sasesc, branza, rosie, 3 masline), peste (cod cu cartofi...) si muschi de porc cu cabanos... + 3 (TREI) chifle... mi s-a facut rau! Ca eu nu dau cabanosi la nunta ca nu fac la cort...
Plus de asta seful de acolo astepta si spaga la greu...
Probabil ca LauraM a prins vremuri/ meniuri mai bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by dilaural
Olgutza si noi am fost pe acolo in cautarile noastre si cand am vazut ca meniul se compunea din aperitiv rece (salam sasesc, branza, rosie, 3 masline), peste (cod cu cartofi...) si muschi de porc cu cabanos... + 3 (TREI) chifle... mi s-a facut rau! Ca eu nu dau cabanosi la nunta ca nu fac la cort...
Plus de asta seful de acolo astepta si spaga la greu...
Probabil ca LauraM a prins vremuri/ meniuri mai bune...



Sau...avea o cunostintza .
Spaga astepta si de la noi...ca sa ne "gaseasca" o sambata libera in iulie, cand voiam noi. N-a vazut-o!!

Cununia noastra
Nunta
Pozici

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitumac spune:

[
Eu am fost la Casa Univ la o nunta. Si a fost frumos...mi-a placut...si noi tot acolo vom face...cu data nu am avut probleme...am vorbit cu contabilul sef(nu e o cunostinta) si a spus ca va fi bine. Vom alege meniul inainte...nu a fost cu 3 chifle...mancarea a fost buna si cat de cat rafinata....Avantajul pretului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraM spune:

Deja mi-e frica sa mai raspund .
Noi am facut pana la urma nunta in octombrie din cauza locului ... si chiar intr-o duminica. Si am fost sa rezervam sala din februarie pentru septembrie. De adus din afara am adus doar fructele, restul am luat de la ei. Stiu ca era problema cu bauturile alcoolice (nici pe noi nu ne-au lasat sa le aducem).
Din cauza ca am facut nunta duminica, noi am facut de la 15 pana la 23 - 00 (nu mai stiu exact cand au plecat ultimii invitati). Asa ca am avut 2 feluri de mancare plus tortul. Nu imi aduc aminte ce am avut la aperitiv, dar stiu ca la friptura am avut atat friptura de porc cat si de pui in farfurie (in functie de preferintele oamenilor).
Nu stiu cum e acum ... se poate sa se fi schimbat multe, dar noi am fost si cu un an inainte la o ruda acolo (asa am aflat de restaurant).


Mergi la inceput