Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca.gabriela spune:

La restaurantele de jos am o singura propunere: Noblesse de pe strada Paris. Am fost acolo cu firma, de 8 martie. Desi meniul era stabilit dinainte, cu tot cu vin, ne-au "servit" cu apa minerala toata seara si o singura sticla de vin la 9 insi. File-ul de somon era extrem de sarat, cartofii in parte nefacuti iar bomba a venit la desert: "deliciu frantuzesc", adica un fel de negresa cu gust de chimen + cuisoare + anason, foarte tare si deloc apetisanta. Servirea proasta - veneau la masa doar daca le faceai semn, te lasau cu paharele goale si mancarea - la intervale foarte mari de timp si rece. Cafeaua avea - nu exagerez - trei sferturi zat.

Pentru cele de sus, recomand cu cea mai mare caldura Casa Bucur, unde mi-am facut nunta. In afara de atmosfera de conac data de arhitectura, are si crama, foarte cocheta, curte cu terasa eleganta si este retras, nu la sosea. E loc si de parcare (pentru masini mai multe, in cazul unei nuti_. Din restaurant se poate iesi pe un balconas, interiorul este construit pe saloane, in forma de floare, in mijloc fiind ringul. Cum am spus, arhitectura areun aer medieval, scaunele sunt inalte, din lemn. Au semineu si aer conditionat. Mancarea a fost foarte proaspata si portiile generoase. Servirea impecabila si spectaculoasa (friptura e adusa flambata si plimbata prin saloane). E o adevarata armata de chelneri profesionisti, nu te lasa cu sticla pe masa si nici cu paharul gol, in permanenta erau stranse farfuriile. Au colaborat foarte bine cu noi si au fost adevarati organizatroi, nici n-am simtit ca avem o nunta pe cap. Nu fura, se stabileste remiza de la inceput 10% din total. Acum doi ani a costat 22 de dolari meniul. La deschidere au facut cocktailuri cu bautrura pe care ne-au recomandat-o ei, foarte ieftina dar de efect. Restaurantul are o cupola cocheta, in care au ascuns un balon imens cu confetti, spart la valsul miresei - o surpriza foarte placuta.
Un alt restaurant elegant, fin si fara reprosuri este Basilicum, din Aviatorilor, cu specific italian, mancaruri extrem de buna, servire impecabila si discreta, preturi rezonabile daca nu te duci prea rar (trei persoane un fel de mancare, desert, cafea si vin - 1.500.000).
Cesky, pe strada Dianei - foarte retras, intim si elegant. Preturi rezonabile, colectie scumpa de vinuri vechi (pentru cunoscatori), desert extraordinar (tiramisu imens si elixirul ciocolatei), branzeturi gustoase, servite ca la carte, cu struguri sau mere. Lumanari pe masa, ambient excelent (am sarbatorit in doi 4 ani de cand ne cunoastem)
Mie mi-a placut La Mama, portii colosale, atmosfera draguta, dar cu prea multe fitze. Ciuperci foarte bune!!!


sa cresteti mari! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Pt. nunta va recomand restaurantul "Club Floreasca", fostul POLO Club din cartierul Primaverii, in parcul lacului Floreasca. este proprietate RAPPS. este super! am facut nunta acolo si am iesit ff bine! sala draguta pt. nunta max. 120 pers, terasa micuta unde se poate iesi pt. dans daca permite vremea chiar pe maulul lacului, cu lacul si salciile la 4-5 m in fata terasei! noi am facut anul trecut in iulie si a fost SUPER atmosfera! toata lumea ne-a laudat pt. locul ales! mincarea buna si tacimul s-a ridicat cam pe la 33-35E cu TOTUL (mincare si apa minerala de la ei, tort, bauturi, fructe, alune s.a de la noi). deci costul de mai sus include TOT. ne-au zis de la inceput ca ei nu percep taxa sala iar bacsisul e cam 10% din toata consumatia de la ei (deci fara tort, bauturi si restul ce am adus noi). noi avind nunta de cam 75-80 oameni am platit bacsis cam 6-7mil. dimineata. artificiile de tort si torul cu samopania le-am servit la ora 2 noaptea pe terasa linga lac si a fost ceva de neuitat!
Il recomand cu tota increderea! Seful de sla, dl. Tomescu este ff dragut si chiar atent, iti spune ce sa sa cumperi sa iasa totul bine dar sa nici nu arunci cu banii. chiar ne-a impresionat placut!
salutari!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

TOP FOARTE DE JOS: Cafe Alexandra din Bucuresti, in Herastrau. Eram 15 oameni intr-o luni seara, mai era doar inca o masa la fel de mare dar care venisera mai tarziu, si am stat 2 ORE dupa comanda. Painea de pe masa era veche de crapai pietrele cu ea, pennele quattro fromaggi aveau orice, numai branza nu -- un sos apos cumplit si fara gust. Si cand sotzului meu i-am adus ultimul mancare, la 20 min dupa ceilalti, au avut tupeul sa spuna (dupa 2 ore!!!) ca el a comandat-o mai tarziu (cu 15 minute).

TOP DE SUS: noi am facut nunta la McMoni's, salonul Soarelui (cel mai mare). Mancare excelenta, servire ireprosabila, tacamuri elegante, totul sclipitor.

"La Mama" nu imi prea place, de multe ori nu e gustoasa mancarea, desi portiile sunt intr-adevar mari.

TOP SUS: Piccolo Mondo - specific arabesc. Mancare DELICIOASA!! Mai ales daca dati peste seful de sala care e arab si il lasati pe el sa va recomande aperitivele - aduce din toate felurile si sunt exceptionale. Destul de scump.

TOP SUS: pizzeria Cappriciosa din Baneasa. Cea mai buna mancare italieneasca din Bucuresti. Preturi medii. Atmosfera degajata. Localul e rustic si la strada are terasa cu geamuri care se pot inchide complet, dar care vara stau deschise.

TOP SUS: in Predeal, Casa Vanatorilor (pe drumul spre Trei Brazi). Mancarea cu specific vanatoresc este superba, la fel si deserturile. Destul de aglomerat, insa, si are muzica live (taraf ).

TOP SUS: Trei Cocosi in Herastrau. Mancare excelenta, ambianta foarte placuta - in parc. Si astia au taraf in w/end. Si sunt doua ture de bucatari: unii gatesc excelent, ceilalti mediocru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

SUS SUS: restaurant "la provence" - frantuzesc, deosebit, servire ireprosabila, atmosfera intima. Restaurantul este pe bd. barbu vacarescu, aproape de keoke, are si terasa, iar vara este superb!

sus: restaurantul thalia din tineretului - se mananca bine si acceptabil la pret, chelnerii si bucataria se misca repede, portiile sunt maricele si aratoase. Ca si nivel de restaurant sunt cam ca cei de la mama, fara fitzele legate de tinuta.



Ancuss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

FOARTE JOS: Caru' cu Bere. Nu va duceti acolo!!!! Si mai ales nu cu oaspeti de prin alte tari. Am avut saptamana aceasta cea mai proasta experienta intr-un restaurant din Romania. De ce? Pentru ca chelnerii au observat ca erau si cetateni straini la masa si au facut tot posibilul sa fure cat mai mult.Deci...de la "nu avem doar mici, ci platouri cu fripturi, mici si alte bazaconii",nu puteti comanda doar mici, pana la a pune pe nota de plata 990.000 pentru 2 platouri cu racituri( salam sibiu, cascaval, telemea, muschi file). Am cerut salata si nu ne-au adus, in schimb ne-am trezit ca ne aduc niste chiftelute de cartofi pe care nu le-am cerut.
Nota de plata era scrisa in asa fel in cat sa nu intelegem nimic....si cum nu era destul cat ne-au furat,am mai avut un soc cu plata. Am platit cu un card Amex de companie, au venit pentru semnatura cu hartia....si ce sa vezi??? In loc de 70USD...ei au trecut pe hartie 81USD. Intreb si eu ca omu' de unde a iesit suma aia...ca nota era 2400.000 ( ceva mai putin de fapt)si chelneru foarte senin: Dolarul la NOI e 31.000, nu 34.000. Am crezut ca vad negru in fata...am semnat si a doua zi am blocat plata de la Amex. Asa ca acum n-au decat sa ma caute sa le platesc....

Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu nu mai tin minte mare lucru.....pt ca mie imi place mult pizza de la Pizza Hut. Dar ma duceam la cea de la Dorobanti, nu Mosilor, ca servirea e mai frumoasa.

Apoi, Cafe Amsterdam, in Bucuresti, nu stiu adresa, dar mi-a placut de cate ori am fost. mancarea foarte buna, servirea la fel....la inceput cand ma duceam aveau o ciocolata calda cum nu mai era nicaieri. Dar ultima oara am fost dezamagita, ca nu mai e la fel. pacat.

In top, JOOOS, Taverna Sarbului, sau a cui o fi, ca nu mai stiu exact, de la Sinaia. Mi-a fost recomandata, ca fiind super, dar mancarea era super grasa si scarboasa, preturile foarte mari, servirea nu mi-a placut, prea cu fitze.

Tot foarte JOS, CAT MAI MULT POSIBIL, Hanul lui Manuc. Ceva mai dezgustator nu am vazut niciodata. Mizerie cat cuprinde, chelnerii imbracati in costume soioase, nespalate vreodata, cu niste cosuri pe fata de stateau sa pocneasca, iti aduceau mancarea nefacuta, adica pui crud....pe care l-au mai pus si pe nota dupa ce l-am trimis inapoi. Nici macar nu s-au scuzat. Cafeaua, gretoasa.....absolut INGROZITOR!!! Iarasi, mi-a fost recomandat.

Apoi, La Mama a fost ok......nu am ce sa le reprosez.

Tot SUS, Restaurantul ZVON, pe undeva la Piata Alba Iulia.



Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mie-mi place restaurantul "La Gogosharul" din sectorul 1. Au un muschiuletz de vita de se topeste in gura, vinurile sunt grozave, pretzurile ok. Restaurantul se gaseste pe undeva pe langa primaria sectorului 1. E micutz, trebuie rezervare, are cam 20-30 locuri, dar e curat, romantic, lumanari pe masa, serviciul ireprosabil, noi (eu cu sotzul meu) mergem de fiecare data acolo cand ne aflam in Bucuresti.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mie mi-au placut mult "La Mama" (nu mi s-a intamplat niciodata sa -mi aduca mancarea rece si a fost intotdeauna foarte buna), "Casa Doina" de pe Bd. Kiseleff care are mancare foarte buna dar preturile mi se par cam mari iar in afara Bucurestiului, la Sinaia, mi-a placut "Taverna Sarbului".
O intrebare: stie cineva ceva de "Intermacedonia" din Bucuresti? Adica cum sunt serviciile, meniurile, preturile?

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana77 spune:

Eu sunt un pic mai modesta de aceea o sa va recomand restaurantul " COCOSUL ROSU" din sectorul 6, cartierul Militari, pe drumul spre Carreffour Militari.
Am facut nunta acolo ( martie 2003) si pot sa va spun ( cu mana pe inima ) ca am avut un meniu ( facut de noi) foarte bun si nu scump.
Portiile au fost foarte mari, servirea ireprosabila si corectitudine la plata. Jumatate din mancare servita era facuta de sotia patronului ( o mare doamna).

Pentru oamenii normali, fara fite, recomand cu mare incredere acest restaurant.

Roxana si Maria ( ns. 8 septembrie 2003)

http://community.webshots.com/user/roxana77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Nan Jing , restautantul chinezesc din incinta Hotelului Minerva .... DELICIOS !

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput