Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

quote:
Originally posted by Moss

Nunta o fac anul acesta la Clubul Diplomatilor. Mancarea este chiar buna, servicii ireprosabile , iar terasa si peluza merita toti banii.


Cristina si bb David 6 saptamani



E intr-adevar excelent la Clubul Diplomatilor ! Ai facut o alegere f. buna. Eu am fost acolo la 2 nunti , ambele au iesit super. Faza e ca nu oricine are "intrare" acolo.



Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Buna fetelor,
Top jos...nu prea stiu....dar sus...avem Restaurantul Zet (Vatra Luminoasa sau Unirea, in spate la Tribunal...Clubul Diplomatilor este frumos...Imi place privelistea care se vede de pe terasa. Pt buzunarele noastre nu prea merge. Noi facem acolo petrecera de sf de an (cu serv), dar pt nunta nu ne-am permis, drept pt care am ales Restaurantul Riviera, din Parcul Lia Manoliu, si este Ok.
atat...pupicei

Albinutzza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Draga mea Mirela G,

Prietena mea a facut nunta anul trecut la Clubul Diplomatilor si a platit 1000 $ - inchirierea salii in care intra si berbecutul la protap de la miezul noptii. Meniul a costat 1.300.000 lei in care a intrat: o salata - cocktail de telina cu pui + peste cu garnitura + sarmalute in foi de vita + mixt grill ( pui + porc + vita ) cu garnitura potrivita si salata + tortul miresei.
Portile au fost generoase.
Anul acesta preturile au sarit datorita euro. Pentru inchirierea salii ne-au cerut 1000 euro, iar saptamana aceasta ne intalnim sa discutam meniul. Oricum bauturile nu sunt incluse si nu sfatuiesc sa le luati de la ei. Trebuie totusi sa vii cu o pila destul de importanta sa nu-ti faca necazuri ca nu iei bautura de la ei.
Oricum, una peste alta, locatia este absolut superba.. eu am nunta pe 8 mai si sper sa fie vreme frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

sus..Thalia din Tineretului este intr-adevar super simpatic,
Casa Doina(acolo am facut eu nunta si toata lumea a fost impresionata...cam scumput totusi),
La mamamie imi place..mancarea este super multa si buna,..restaurant de toata ziua..cel de la Eva este cel mai dragut,

jos.Trocadero de la langa Gradina Icoanei..ospatarii fura ca in codru,

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

SUS: restaurantul chinezesc Pekin, mancarea intotdeauna foarte buna, chelnerii draguti si corecti.
Foarte SUS: restaurantul din Marriot, nu stiu exact care este numele. Dar foarte, foarte scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

sus: Clubul Diplomatilor (am fost la trei nunti, un botez si o petrecere privata) Sunt vegetariana si meniul a fost facut in consecinta. tot sus Dinner Club serviciu ireprosabil, meniu variat si preturile acceptabile.


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina teo spune:

Pentru acelea dintre voi care prefera bucataria internationala, cele mai bune restaurante sunt:
Libanez - Picolo Mondo si restaurantul din Mariot, nu mai stiu exact cun se numeste
Italian - Fattoria, Tratoria si Casa di David (cu toate ca preturile sunt cam exagerat de mari la fiecare din cele trei)
Chinezesc - Templul Soarelui mi se pae ca servesc cea mai buna mancare, dar localul in sine cal lasa de dorit
Austriac - Frantz Iosef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Un vot ferm si numai cuvinte de lauda pentru restaurantul Caro, noi am petrecut acolo la nunta, botez, precum si cu alte ocazii. Totul a fost ok: organizare perfecta, mancarea foarte buna, preturi de bun simt, atmosfera tare faina (va recomand crama de la subsol, e mult mai intim), chelnerii harnici si simpatici.

La mama nu m-a dat pe spate, am mancat o ciulama cam apoasa si fara gust, dar si o ciorba de fasole foarte buna. In rest, cam inghesuit, seamana mai degraba a cantina, multe fite, dressing code exagerat.
La capitolul mancare romaneasca am o varianta mai buna: restaurantul Decebal (de pe bulevardul cu acelasi nume), cu observatia ca e cam mult fum si ventilatia proasta. Pe de alta parte, au portii foarte mari, mancare excelenta si preturi bune. Ce nu pricep este de ce lipsesc sarmalele din meniu.

Pentru pasionatii de mancare japoneza exista un restaurant relativ nou: Asami. Mancarea buna rau, atmosfera superba (fiecare masa are plita proprie si totul se pregateste in fata ta), localul este mic si foarte cochet, jos palaria! Din nefericire, si preturile sunt pe masura, cel mai ieftin meniu fiind in jur de 700.000.
La Asami e musai nevoie de rezervare.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu si sotul meu am facut nunta la rest. Club Elite si a fost extraordinar:
- meniu 25 euro ,totul proaspat si bun, portii suficiente cantitativ
-servire ireprosabila, personalul este bine instruit, atent, politicos; fiecare masa are chelnerul ei, care cum observa ca ti s-a golit un pic paharul, vine si il umple; la venire musafirii sunt intampinati de cate un chelner si dusi la masa unde sunt asezati (le dai tu listele )
-nu se percepe nici taxa de sala , nici pentru personal (le dai tu la sfarsit cat poti si cat vrei, la fiecare in parte)
-pe afara este destul de urat, dar are o gradinita foarte frumoasa unde oamenii pot iesi la o plimbare, la o tigara; poti opta pentru un moment afara: pot face berbecut la frigare, mici, pulpa de vita ;noi asa am facut :dupa friptura din interior, am rugat invitatii sa pofteasca afara, s-au asezat la mese, am facut poze, am ciocnit cu vin rosu in ulcele si au servit gratar . Tot acum se poate da si cu artificii, dar noi nu ne-am mai permis .
-inauntru in schimb este superb,foarte modern si elegant, au mese rotunde, au propriile decoruri de mese si scaune asa incat numai trebuie sa aranjezi tu astea. Noi am pus doar baloane , pe ring, am facut arcada si inimi si am pus cate 5 baloane la fiecare masa
-poti sa stai pana la ce ora vrei
-duci tu bautura (tarie, sucuri, vin , sampanie, chiar si apa minerala)
-daca vrei in plus fata de ce ofera ei in meniu poti duce fara probleme (alune,prajituri etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mr_baz spune:

cu liniute de la capat

-"La mama" nu e mancarea atat de grozava.La Ateneu e galagie multa si uneori pare o cantina aglomerata
-Menuet frige buzunarul si platesti mai mult zambetul chelnerilor decat papa
-Nicoresti e dragutz si le place amicilor mei din Belgia, au un meniu bogat
-OMV Viena Cafe- Udriste ignorati faptul ca e in cadrul unei benzinarii si incercati sa mancati ficateii la gratar cu legume si salata italiana. Merita!
-Taj o experienta placuta dar nu mai des decat o data la doua luni/ e destul de scump dar merita

Si nu pot sa ma abtin sa va recomand cafeneaua Valentino din Cora -vis-a -vis de BCR(se extind curand in Dorbanti too)
De ce?
-Fiindca au cea mai buna cafea din Bucuresti
-Sunt lumanrele pe masa la orice ora
-Au o inghetata de te topesti
-Uneori servesc chiar proprietarii/ elevetieni se pare
-Tigarile sunt on the house (A nu se abuza, aviz amatorilor )
-Cea mai rece Stela Artois, cu alune on the house
-Nu va mirati daca mereu langa cafeluta (la filtru e 15.000!!!) primiti ceva sweet-un biscuit, o bombonica, o ciocolata mica elevtiana
-Au muffins si tarte cu fructe dementiale
-Eu sunt clientul lor si simplu cafeaua la Valentino e un ceremonial sa-ti rasfete simturile



Mergi la inceput