Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Mea culpa: din graba, am scris gresit numele unui restaurant. Este vorba despre Hanul Haiducilor, nu Hangiilor ( cel de pe Cal. Vacaresti ).

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

olguttza ( eventual si ralucah ), de cel bun, ca deocamdata e doar unul pe care l-am gasit, postez maine, cand voi avea si meniul complet.
Nu m-am gandit, zau, ca-mi veti sari in cap chiar asa... Dar chiar nu cred ca pe DC sa fie doar mirese care isi permit Marriott sau Clubul Diplomatilor ( eu nu-mi permit, de exemplu, dar nici mahala nu vreau ).
Repet, nu vreau sa o pateasca si altele si nu cred ca fac ceva rau " dand alarma ".
Ca doar e un " Top de SUS si de JOS... " parca...


Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)



"Dar chiar nu cred ca pe DC sa fie doar mirese care isi permit Marriott sau Clubul Diplomatilor ( eu nu-mi permit, de exemplu, dar nici mahala nu vreau )."
Draga mea, nici eu (ca si multe altele de-aici) nu-mi permit nici Marriott, nici Clubul Diplomatilor, dar nici mahala n-am vrut! Drept pentru care am ales Casa Universitarilor (CUB)! In plin centru al Bucurestiului (in spate la Scala), cu 800.000 tacamul, fosta casa boieresca (conac de la 1860), construita de Cuza pentru amanta lui (), cu marmura si candelabre. Eu cred ca este o alegere mai mult decat convenabila, mai ales ca este unitate bugetara, iar institutia traieste, practic, din aceste nunti. Asta e un motiv suficient de bun ca angajatii sa fie deschisi la multe si sa se poarte bine, pentru ca e-n interesul lor.
Si ca sa nu mai fac reclama , trec la Casa Oamenilor de Stiinta (COS)! Care arata si mai si (are o intrare, si nu numai, de moare lumea de nervi ), e chiar mai central (in P-ta Lahovari), pentru ca nu e bagat printre stradute si tot bugetari sunt...

P.S.: Am o atractzie irezistibila fatza de bugetari, caci sunt colegii mei de suferintza

Cununia noastra
Nunta
Pozici
Zenga

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina24 spune:

Draga mea Raza de Soare.
Nu ti-a srit nimeni in cap.Este pararea ta si nu trebuie sa fim toate de acord cu ea nu?Este dreptul nostru sa avem pareri diferite.
Eu am nunta in octombrie la Terasa Doamnei si sunt sigura ca o sa iasa super bine,pentru ca o sa avem noi grija sa nu iasa altfel.
Meniul ne costa 1.200.000 fara bautura pe care ne lasa sa o aducem noi,inclusiv tortul,fructele si restul.Portiile de mancare sunt foarte mari(un criteriu pentru care am ales Terasa Doamnei a fost ca "decat sa nu fie mancare sufucienta mai bine sa ramana").Cheleneri vom avea in jur de 7.Pentru parcare am vrb cu paznicul parcarii BNR si pentru o atentie mica o sa ne lase sa parcam acolo.
Sunt foarte multe restaurante de cartier foarte frumoase si elegante(dar sunt de cartier).
Ex.in Berceni,pe Oltenitei gasesti Restaurantul Casa Prieteniei,super elegant,dar este de cartier si s-ar putea sa aveti unele surprize(gen Fane Spoitorul sau alte nume de genul asta).Restaurantul respectiv are si Hotel.
Tot ca restaurante de cartier destul de bine cotate Restaurantul Margineni(din Colentina),mancarea este buna,servirea merge.Aici chiar sunt probleme cu locurile de parcare.
Sper sa nu te deranjeze ce am scris.
Va pup dulce pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Offf...na ca te-am suparat...si zau ca nu asta a fost in capu meu cel sec, pe bune.
iar mi-a luat-o olgutza inainte...sunt carciumi misto si de fara tiganismele de rigoare, chiar in centru...in afara de cos si cub as mai trece la carciumioare ok si Vogue (vis a vis de Eva), mai departe putin Doi cocosi (unde mananci pana intri pe sub masa), herastrau, si mai sunt. Sa luam de exemplu Herastrau...daca socotesti cat te fura la unul de cartier si ce mancare naspa ai, zau ca diferenta de bani merita efortul, si nici nu este mare.
Ideea era ca nu merita sa iti irosesti efortul la carciumi de cartier dubioase la care primesti ce ai spus si tu.
Pupici


quote:
Originally posted by Raza de soare

olguttza ( eventual si ralucah ), de cel bun, ca deocamdata e doar unul pe care l-am gasit, postez maine, cand voi avea si meniul complet.
Nu m-am gandit, zau, ca-mi veti sari in cap chiar asa... Dar chiar nu cred ca pe DC sa fie doar mirese care isi permit Marriott sau Clubul Diplomatilor ( eu nu-mi permit, de exemplu, dar nici mahala nu vreau ).
Repet, nu vreau sa o pateasca si altele si nu cred ca fac ceva rau " dand alarma ".
Ca doar e un " Top de SUS si de JOS... " parca...


Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Catalin e plecat in luna de miere si voi ati luat-o pe aratura cu subiectul asta :P Ii zice top sau cum?
Acu, Corina, ia zi-mi si mie te rog unde este restaurantul Margineni in Colentina? Eu caut un restaurant pentru botez asa ca nu ma deranjeaza unul de cartier. Vorba ceea: "din est pana-n vest iubete-ti cartierul!" daca nu sunteti prea tinere sa stiti refrenul

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Androix
Vorba ceea: "din est pana-n vest iubete-ti cartierul!" daca nu sunteti prea tinere sa stiti refrenul


B.U.G. Mafia feat. Catalina...heheeee...ce vremuri...albumul De Cartier..1998...hai sa fim high..sange latin...n-ai fost acolo...etc..etc..
mersi ca mi-aia dus aminte...
(sa revenim)

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

ralucahRecunosc ca m-au intristat parerile voastre, cum ca eu caut restaurante proaste, desi am pretentii sa fie bune, dar a trecut.
Sincer, am vrut si vreau in continuare sa atrag atentia asupra unor restaurante, carora li se potriveste sintagma cu “ Afara-i vopsit gardu’ si-nauntru-i leopardu’…”.

Top SUS

Uite ca apar si surprize placute:
- Taverna Romaneasca ( fostul rest. Alunis ), langa cinema Cultural. Mda, nu e chiar central, dar e deosebit.
Are 2 saloane:
- unul stil rustic ( la intrarea principala au si o caruta plina cu flori ), ce are deschidere spre o terasa mare. In salon ar intra 60-80 de persoane, plus terasa, care are umbrele mari.
- celalalt salon este modern; stiam ca este frumos, dar nici chiar asa sa fac nu ma asteptam. Are mocheta albastra, fete de masa alb-albastre, spoturi, peretii au niste chestii din rigips, cred, stil pestera.
Intra 250 de persoane si iti impun min. 120, altfel platesti portiile.
Meniul clasic, cu 4 feluri de mancare, fara bautura ( se aduce de acasa ), costa 24 euro.
Totul este curat, servirea rapida, personalul atent si frumos imbracat. Seful de sala avea chiar un costum cu dungulite…
Cumnata mea are nunta acolo pe 8 octombrie. Noi am nimerit intamplator, am sunat-o si am avut confirmarea ca acolo vor sarbatori ei evenimentul. Voi avea grija sa postez si parerea de la fata locului.

P.S: Pentru noi, este prima varianta la capitolul “ Vazut, placut, posibil sa… “. Insa eu imi doresc o alta combinatie de culori, asadar vom merge si la un rest. unde a facut nunta anul trecut o prietena si care ne-a placut fff. mult. Este vorba de Club Elite, combinatie alb-rosu inchis. Din pacate, cica e cu circuit inchis, e nevoie de pile, iar avansul este 1.000 euro.
Este recomandat si in “ Top… “ si subscriu parerii respective. Daca ar fi dupa mine, acolo am face nunta… Vom vedea. Oricum, din cautari nu ma opresc.


Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina24 spune:

Androix o sa-ti dau adresa completa sambata ca nu o stiu calumea si trebuie sa-l intreb pe iubitzel ca el stie drumurile astea si nu vreau sa te trimit gresit.
In topul restaurantelor pot sa trec Club Tezaal(anexa Sofitel),Str.Av.Mircea Zorileanu,Nr.89,Sect.1,Bucuresti.Super elegant dar si conditiile pe masura.Sunt doua saloane,unul de 180pers.si iti impune minum 100(daca iti vin 90 platesti tacamul intreg pana la 100).Meniul anul asta costa in jur de 40E cu bautura lor(fara bauturile selecte),daca vrei sa-ti aduci tu bautura,ti se impune o taxa de 4E de persoana+2E daca vrei sa-ti aduci si sucurile.Arvuna este o treime din total,adica daca ai 100 invitati arvuna este 1.000E.Clubul este foarte elegant si stilat dar .......
Topul de jos al restaurantelor: Shorley.Execrabil.
Am fost la nunta acum doua saptamani intr-o duminica si nu pot sa va spun decat atat,fiind duminica nunta a durat 5 ore(19.00-24.00),nu au servit sarmale,friptura la prima persoana ajungea calda iar la ultima rece,etc etc etc.Execrabil,plus de asta tacamul a fost 1.500.000(cred ca si-au pus si costumele),si cam atat despre renumitul Shorley.
Top sus Restaurant Pustnicul,situat in padurea Pustnicul,drumul spre Cernica.Este superb sa faci nunta acolo vara.Are 2 saloane,unul afara si unul in restaurant,dar afara vara este o placere sa stai.Merita incercat.
Va pup si o sa mai scriu eu p`aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Corina sunt de acord cu tine in priveste Shorley si mai pun o buba pe lista: la salonul de sus au wc din ala in pamant...de faci pe sandale daca nu esti atenta. Nu mai zic cum pute dupa o ora. O singura chestie nu sunt de acord: meniul nu avea cum sa fie 1,5 mil. La nunta care am avut-o acolo a fost meniul 18 sau 19 euro si au fost toate felurile de mancare. ceva nu-i in regula, cred ca au exagerat mirii. Pai avem la floreasca la botez ditai meniul (fara sarmale) 1200000 aproape! La nunta asta de la shorley pe care am avut-o noi mancarea a fost chiar ok, adeca comestibila de ce sa zic...in schimb 2 chelneri la 80 persoane!!! Iar de gheata nu s-a auzit pe acolo ...ca de...sefu a zic...pai la 18 euro ce mai vrea???


quote:
Originally posted by Corina24


Topul de jos al restaurantelor: Shorley.Execrabil.
Am fost la nunta acum doua saptamani intr-o duminica si nu pot sa va spun decat atat,fiind duminica nunta a durat 5 ore(19.00-24.00),nu au servit sarmale,friptura la prima persoana ajungea calda iar la ultima rece,etc etc etc.Execrabil,plus de asta tacamul a fost 1.500.000(cred ca si-au pus si costumele),si cam atat despre renumitul Shorley.
Top sus Restaurant Pustnicul,situat in padurea Pustnicul,drumul spre Cernica.Este superb sa faci nunta acolo vara.Are 2 saloane,unul afara si unul in restaurant,dar afara vara este o placere sa stai.Merita incercat.
Va pup si o sa mai scriu eu p`aici.

CorinaP



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare
- Taverna Romaneasca ( fostul rest. Alunis )...

Scumpa, esti sigura ca Taverna Romaneasca este fostul Alunis???
Din cate stiu eu, fostul Alunis se numeste acum...sau, ma rog, se numea anul trecut in august...Dumalex..si era pe undeva prin Berceni, iar salonul era, parca, unul singur (aici nu bag mana in foc)...avea, intr-adevar mocheta albastra, fetele de mese erau albastre cu portocaliu, ca si interiorul restaurantului, de altfel, amenajat, exact, cu niste piloni stil pestera....
...s-o fi schimbat iar patronul???

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

Mergi la inceput