Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti

Topul de jos si de sus al restaurantelor Bucuresti | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Interesant si util pentru comunitatea Desprecopii.com este un top al restaurantelor bucurestene.
Cele mai bune si cele mai proaste.
Cu argumentari, cazuri, referiri la preturi, meniouri si delicatetea chelnerilor.









Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Am fost placut impresionata de Restaurantul-Club Nicoresti, unde am facut botezul lui bebe acum 3 luni. Meniul excelent, neasteptat de bine gatite mincarurile traditionale romanesti, portiile deosebit de generoase, totul excelent, de la aparitive pina la desert si cafea! Chelnerii sunt normali, in sensul ca nu se spetesc de amabilitate, dar nici nu sunt obraznici. Ca preturi nu sunt exagerati, in sensul ca de ex la noi tacamul pt botez (aperitive deosebite, apoi doua feluri de mancare, 2 cafele si tort bestial de nuci si ciocolata a costat 600 mii - pret pe care l-am avut ca oferta si de la alte restaurante mult mai proaste si mai modeste)
De asemenea, imi place, asa mai de zi cu zi, restaurantul "La Mama" unde se poate minca excelent (daca ai noroc sa gasesti loc, pt ca de obicei se face cu rezervare din timp) si la preturi destul de rezonabile. Au acolo niste clatite umplute cu pui si ciuperci, si cu smintana si marar deasupra, mmiiaaaaammm
Mi-a placut si restaurantul "Hanul Targovetilor" unde am avut nunta si este primitor si la fel mincarea foarte proaspata si buna!
Din fericire, nu am avut "norocul" sa merg la vreun restaurant prost, asa ca nu prea am nominalizari pt partea negativa a topului.

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si noi am facut botezul tot la Nicoresti, dar eu am ramas profund dezamagita. Adica, au fost 3 lucruri care m-au impresionat negativ, mai mult decat lucrurile pozitive (astea in cazul in care au existat, ca eu eram tare obosita, si dornica sa ajung acasa la bb), dar cum va spuneam; in primul rand, carnea de la mici a lasat de dorit. Eu una care sunt fan al mititeilor, nu i-am putut manca. Hai sa zicem, asta poate fi o parere subiectiva. Pe urma, sotul meu e vegetarian, iar cand am facut meniurile, asta inainte cu o saptamana sau doua, am comandat si un meniu vegetarian. Mare mi-a fost mirarea, cand dupa ce i-a adus farfuria cu friptura (asta dupa ce si la antreuri avea carnati, mici si sunca, dar de acolo cel putin a putut manca numai cascavalul, rosia si oul umplut), si i-am spus ca am comandat in meniu si un fel vegetarian, tipul care servea nu stia nimic, i-a luat farfuria cu friptura si i-a adus un pilaf cu ciuperci, care si ala era afumat. Iar a treia faza nasoala, a fost cand eu fiind deja nervoasa si obosita nu am mai putut manca nimic, am cerut sa-mi fie pusa mancarea la pachet, mi-au adus o casoleta in care mi-am pus eu ce aveam in farfurie, casoleta care mi-au trecut-o in nota de plata 25.000 lei. Asta acum 2 ani. Nu a contat ca noi am cheltuit acolo 20 de milioane, ei ieseau in paguba cu 25 de mii, daca nu taxau casoleta. Si bineinteles ca le-au mai ramas si vin si sucuri si multe altele. Asa ca eu nu am ramas cu parere buna despre Nicoresti, desi inainte de asta mergeam des pe acolo.

Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ca sa vezi Laura ca acelasi restaurant poate fi incadrat in top si la negative si la pozitive numai in ROmania se poate...
Noi nu am avut anumite preferinte de meniu (adica vegetarian) si am evitat micii si alte chestii d-astea...sincer, tuturor invitatilor le-a placut mincarea, singura observatie pe care ne-au facut-o a fost ca portiile au fost prea mari (ceea ce am inteles ca e o caracteristica a Nicoresti-ului pe care noi n-o stiusem).

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Si noi si fratele meu am facut nunta la Salonul norvegian de la cercul militar.Am fost foarte incantati atat de sala cat si de servire si de preturi.Nu am dus nimic de acasa, toate au fost asigurate de ei, de la piscoturi la tort si nu ne-a lipsit nimic.Meniul a fost delicios si frumos prezentat, cald daca era cazul.Nu mai stiu exact dar a fost vreo 2-3oo.ooo in februarie 2001.
Am inteles insa ca este cam ocupat si intrarea se face pe baza de pile.



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Restaurantul Hotelului Caro din Bucuresti: servire ireprosabila, mancare excelenta si din plin si nu ne-au furat deloc. Noi am facut nunta acolo si a iesit superb, toata lumea s-a simtit fff bine!!!
Preturile sunt rezonabile si negociabile. Va recomand cu toata increderea acest local! Sunt cu adevarat profesionisti cei de acolo!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

de zi cu zi sau chiar de mici petreceri gen aniversari...restaurantul Thalia din cartierul Tineretului (pe Cuza Voda). Super mancare, preturi rezon...cam e nevoie de programare ca a auzit lumea de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

fetelor,de "la mama" ce ziceti?

uneori merg cu razvan acolo cand avem chef de mancare buna si nefandosita,gen ciolan cu fasole sau sarmale...frate...si au niste portii uriase.cam de neam-prost as zice eu!:))nu am reusit niciodata sa mananc mai mult de jumatate din ea...

dar imi place si e accesibil...asa,de toata ziua!





Alexandra mare si Alexandra mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

buna tuturor. Ca si restaurant ( cand ai pofta sa mananci ceva bun si nu ai chef sa gatesti ) imi place Decebal ( Bdl. Decebal ), daca vreau sa mananc ceva mai special merg la Taverna Waterloo ( strada Traian ) - restaurant belgian - nu tocmai ieftin, dar portii mari si delicioase.
Nunta o fac anul acesta la Clubul Diplomatilor. Mancarea este chiar buna, servicii ireprosabile , iar terasa si peluza merita toti banii.


Cristina si bb David 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

...si referitor la " topul de jos " nu mi-a placut niciodata ( am fost de cateva ori ) la restaurantul " La mama ". Motive: comanda dureaza mult si mancarea este rece de fiecare data, sau friptura calda si cartofii reci ori vice-versa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

Pt. topul de jos:"La mama": barbatii nu au voie in panatalon trei sferturi inauntru de zici ca e cel putin la RITZ. Am nimerit de multe ori mancarea rece sau pe jumate facuta si uneori am asteptat de mi-a sunat apa in cap, portiile nu mi s-au parut chiar asa de mari...
Pt. toata ziua, in topul de sus: Thalia din Tineretului chiar e simpatic, preturile super mici si mancarea buna. Tot pt topul de sus: Casa Orange de pe calea Dorabantilor si Casa di David din Herastrau, ambele arata bine, mancare f buna, serviciu bunicel, dar preturili...medii spre maricele, dar mai rarutz, mai dragutz... ca sa nu ne afecteze rau bugetul...

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput