Despre gradinarit

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Sa vedeti ce mi s-a intimplat astazi!!!
Cobor eu sa-mi vad de ridichile mele, toate bune, frunzulitele au crescut mari si frumoase!
Vine sotul meu acasa, ma mai invirt nitel, cind ma uit la ridichi, ce-mi vad ochii??? Trei ridichi care ieseau deja din pamint!!!
Nu-mi venea sa cred!!! Pe pachet scrie totusi ca ridichile apar in 4-6 saptamini, dar asa, in citeva zile??? II zic sotului: "Ia te uita, ce ciudat, 3 ridichi!!!" Foaaaarte ciudat, ca sunt lunguiete si jumatate rosii/jumatate albe, pe pliculetul meu era o poza cu niste ridichi rotunde si rosii in intregime! In plus in urma cu un sfert de ora nu remarcasem nimic!!!
Ei, bine, ma tot minunez eu asa o bucata de vreme, pina cind EL nu se mai poate abtine, izbucneste in ris si-mi marturiseste ca mi-a facut o farsa, el a pus ridichile alea ca sa rida de mine!
M-am cam suparat pe el si i-am zis ca desi mi s-a parut ciudat, cu toata increderea pe care i-o acord nu l-as fi crezut in stare de asa ceva... Si asa si este! Ca pedeapsa trebuie sa sape toata gradina (nu chiar toata, doar partea unde punem legume si zarzavaturi) si mi-a desfacut si o sampanie sa-mi treaca. Doar ca nu se poate abtine sa nu povesteasca tuturor prietenilor si sa se sparga de ris impreuna...

PS: Mi-au incoltit si vreo trei semincioare de lavanda... Dar cam plapind... Noroc ca le-am pus pe vata sa le vad bine.
PS2: Data viitoare n-o sa-i mai spun lui ce am pus si unde, asa n-o sa mai faca glume!!! O sa schimb toate etichetele!!! Ca sa vedeti cum adevarul te face sa pici de fraier, citeodata!!!

Otilia&LaAdelita




Otilia draga,
Te superi pe mine daca iti zic ca m-am prapadit de ras de cele intamplate tie! Nu te supara te rog mult. Poate sa m-i se intample si mie asa ceva pentru ca sie eu pazesc toata ziulica niste rasaduri. Nu am sa-i povestec de patania ta, sotului meu, sa nu-i vina si lui vreun gand, daca nu i-a si venti deja pentru ca ieri cand me benoclam pe acolo sa vad preun coltisor, i-a venit sa rada uitandu-se la mine! Oare imi pregateste ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

RoxanaK,
CAnd mergi sa cumperi florile, uita-te pe eticheta lor si vezi daca sunt plante pentru soare sau pentru umbra, daca sunt perene sau anuale si nu te ve-i pacali.In general se scriu aceste caracteristici daca este un magazin specializat, nu o sera . Eu cred ca si daca intrebi aia de la magazin nu au motive sa te pacaleasca, atata timp cat le faci vanzare.
Mie Otilia mi-a dat niste site-uri de unde se pot comanda flori. Uitat-te si tu pe un site de asta, acolo ai si poza florii, si conditiile pe care le doreste floarea, si tot ce vreu despre ele, si chiar poti si comanda. As fii comandat si eu dar m-ar fii costat prea mult si nici nu stiu daca trimit la o asa distanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Draga Roxana, iata cateva specii rezistente la umbra.
Dintre arbusti, tisa(Taxus baccata), sau merisorul(Buxus sempervirens) ultimul putand fi condus si sub forma de bordura de 20 cm si e f decorativ, mahonia(Mahonia aquifolium) care este f decorativa atat prin frunzisul verde inchis cat si prin fructele albastrui mici si rotunde.Toate trei sunt specii persistente. Liane: iedera(Hedera helix) este persistenta si la umbra poate fi folosita si ca inlocuitor de gazon, saschiu(Vinca minor) un bun inlocuitor de gazon.
Dintre speciile floricole de umbra si semiumbra mai cunoscute:
- anuale: pufulet(Ageratum mexicanum), begonia(Begonia semperflorens), Delphinium ajacis, Godetia grandiflora, copacel(Impatiens balsamina), mixandra(Mathiola incana) (miroase f frumos).
- bienale: panseluta(Viola x wittrockiana), digitala(Digitalis purpurea).
- perene: primula(Primula auricula), Viola odorata, caldarusa(Aquilegia x hybrida).
Sper sa le gasesti si acolo la tine si sa-ti fi fost de folos ceea ce ti-am scris.
Mult succes!
Pupici,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Andreea, esti foarte draguta, multumesc mult de tot. O sa ma uit mai indeaproape si cand va fi gata va voi arata poze.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Roxana, te rog mult de tot daca ai timp, dupa ce cauti plante imi poti spune si mie ce se gaseste pe la voi (sau ce ai cumparat tu)? Sunt f curioasa! Si in plus, despre ceea ce stiu(ce mai este si pe la noi) iti pot spune detalii pentru ingrijire.Multumesc!

Pupici,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Andreea, deja sunt mare gradinar (Ha Ha Ha).
Azi am inceput sa-mi fac de cap. Aveam doua ghivece dreptunghiulare (destul de mari), destul de aspectuoase ptr. terasa , iar azi m-am dus la cumparaturi ptr. ca sa le aranjez. Am cumparat rasaduri de panselute (Viole scrie pe hartie) si primule, de diferite culori, si trei saci de pamant fertil (mi-au ajuns la fix).
Cat a dormit asta mica, m-am imbracat ca ursuletul panda si tzusti pe terasa. Nu m-am incumetat sa fac ceva la cele doua straturi ca era cam rece, asa ca m-am apucat de ghivece. Am pus frumusel pamant, am pus rasadurile (florile sunt diferit colorate) si a iesit o frumusete de coltisor.
Ei, numai ca eu desteapta, nu prea m-am gandit ca mai da si gerul (inghetul) noaptea si cand a venit sotul meu de la servici eu mai aveam putin si-mi ieseam din piele de mandrie (mare lucru nu am facut, dar inceputul conteaza). Ghivecele aratau foarte frumos, dar de frica sa nu moara saracutele floricele, le-am invelit cu o folie de plastic cu bule de aer (se folosesc la protectia lucrurilor fragile la pachete) - de gura lui barbatu-meu (si el e "mare gradinar"-tunde mereu gazonul vara). Nu stiu cat de eficienta e ptr. inghet, dar nu am alta solutie, in casa nu am loc, iar in beci nici atat.

La magazin am vazut niste cosuri mari de nuiele, se folosesc aici ptr. cartofi si m-am gandit ca as putea sa le folosesc in loc de ghivece. Mi se pare o chestie mai iesita din comun si poate arata si bine. Ptr. nuielele sunt cam cu gaurele pe fundul cosului nu prea stiu ce sa pun , dar gasesc eu ceva la vreun magazin de specialitate.
Am vazut de asemenea bulbi de Begonii si ... (Na! ca am uitat cum le zice, arata ceva in genul gherberelor si scria ca suporta umbra).
Acum e acum, eu niciodata nu am pus bulbi - de fapt nu am pus niciodata mana sa fac ceva in gradina sau in ghiveci (asta-i adevarul si suport daca ma certati) si mi s-a parut cam complicat. Zicea pe cutie ca bulbii trebuie pusi in ghivece (prin martie, iar in mai-iunie in pamant afara), inveliti cu putin pamant, trebuie udat constant, conditii de caldura (bun, pana aici hai ca mai merge), dar mai scria ca trebuie sa le pun ingrasamant. Acum e buba, cat, cum, daca e prea mult, daca e prea putin; fara nu se poate ? Intrebarile astea sunt de fapt mai mult retorice, eu am gasit deja raspunsul, incerc fara, sa vad ce iese.
Mai am solutia sa astept pana ies rasadurile la florarie si sa le cumpar de acolo, eu trebuind numai sa le pun in pamat, respeciv in ghivece sau cosurile mele.
Cam ce sfaturi imi dati, sa ma incumet sa pun bulbii sau sa adopt solutia lenesului?
M-am gandit de asemenea sa pun in colturile straturilor un fir de iedera (daca se intinde prea tare, indoi o sarma in forma de cerc sau inimioara si rasucesc iedera pe ea).
Mai am o intrebare, muscatele, ce conditii prefera. As putea sa le pun intr-o zona unde dimineata nu e lumin, dar dupa-amiaza da?

Ei, cred ca pot sa ma duc sa-mi dau doctoratul in compuneri despre gradinarit, in viata mea nu am scris atat de mult despre asa ceva!!!!! Ha, Ha. Sa nu va suparati pe mine ca am scris atata, dar vreau si eu sa fac ceva in gradina, fie-va mila de mine.
Multumesc ca ati avut rabdare.

Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,
Azi sunt bucuroasa foc pentru ca am gasit de cumparat lacramioare (margaritare) la un magazin(pentru fetele din USA, se numeste "The Home Depot") cu tot cu radacina , inflorite gara si zice acolo ca dupa ce termina de inflorit se pun afara in pamant pentru anul viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Roxana, in legatura cu cosurile acelea de nuiele: eu am vazut (si vreau sa-mi fac si eu) cosuri de nuiele (mai mititele, ce-i drept) in care a fost pus pamant amestecat cu samanta de iarba. Cand a crescut iarba, aratau ca niste bulgarasi. In partea superioara erau plantate petunii curgatoare sau muscate curgatoare. Erau superbe. Poate fi o idee..
Daca ai posibilitatea suspendarii lor, ar fi si mai grozav.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Otilia

Sa vedeti ce mi s-a intimplat astazi!!!
Cobor eu sa-mi vad de ridichile mele, toate bune, frunzulitele au crescut mari si frumoase!
Vine sotul meu acasa, ma mai invirt nitel, cind ma uit la ridichi, ce-mi vad ochii??? Trei ridichi care ieseau deja din pamint!!!
Nu-mi venea sa cred!!! Pe pachet scrie totusi ca ridichile apar in 4-6 saptamini, dar asa, in citeva zile??? II zic sotului: "Ia te uita, ce ciudat, 3 ridichi!!!" Foaaaarte ciudat, ca sunt lunguiete si jumatate rosii/jumatate albe, pe pliculetul meu era o poza cu niste ridichi rotunde si rosii in intregime! In plus in urma cu un sfert de ora nu remarcasem nimic!!!
Ei, bine, ma tot minunez eu asa o bucata de vreme, pina cind EL nu se mai poate abtine, izbucneste in ris si-mi marturiseste ca mi-a facut o farsa, el a pus ridichile alea ca sa rida de mine!
M-am cam suparat pe el si i-am zis ca desi mi s-a parut ciudat, cu toata increderea pe care i-o acord nu l-as fi crezut in stare de asa ceva... Si asa si este! Ca pedeapsa trebuie sa sape toata gradina (nu chiar toata, doar partea unde punem legume si zarzavaturi) si mi-a desfacut si o sampanie sa-mi treaca. Doar ca nu se poate abtine sa nu povesteasca tuturor prietenilor si sa se sparga de ris impreuna...

PS: Mi-au incoltit si vreo trei semincioare de lavanda... Dar cam plapind... Noroc ca le-am pus pe vata sa le vad bine.
PS2: Data viitoare n-o sa-i mai spun lui ce am pus si unde, asa n-o sa mai faca glume!!! O sa schimb toate etichetele!!! Ca sa vedeti cum adevarul te face sa pici de fraier, citeodata!!!

Otilia&LaAdelita



ma bucur ca ti-a incoltit lavanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Lia, lavanda a incoltit, dar cam plapind si numai vreo 3 seminte...
Trebuie sa am rabdare multa cu levantica asta.

Petra, ma bucur pentru margaritarele tale!!! Cit au costat? Astept si eu o comanda (adica mai multe) care nu mai vine odata... Am comandat si eu lacramioare, dar numai bulbi (sunt bulbi sau?) si sper sa am si eu flori... pina pe 1 mai. Poate-mi zici si mie daca afli cum se pot inmulti de la an la an.
Ah, si nu ne-ai zis, ce rasaduri ai pus si pazesti de zor? Tii secret? Te feresti de noi?
Stai linistita, ca n-am cum sa ajung pina la tine sa-ti fac farse!

Roxana, ai niste idei tare bune!!! Sa ne trimiti si noua poze cind ai gradina gata!

Ariel, bine ai descoperit subiectul! Poate ne dai si noua ceva sfaturi, cind ai timp!

Andreutza, merci de sfaturi, esti o comoara, te mai asteptam!

Anto draga, dar unde ai disparut? La leustean m-am gindit demult, dar de abia acum am descoperit un magazin (online) care vinde leustean. Le-am cerut un catalog si sigur imi pun, ca sa am la ciorba.

Cami, hai, mai zi-ne cite ceva de ris!

Va pup, gradinareselor!

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput