povesti de succes

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

postat de loredanaiascu

Trimise - 23/03/2004 : 14:55:29
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetelor... sa va spun si eu povestea... sotului meu ... :))) Sa vedeti ca miracole se intampla... Sotul meu are acum 39 de ani, timp de 13 ani a avut o alta partenera de viata ... Noi ne-am cunoscut dupa divortul lui , acum 2 ani ... Timp de 13 ani nu au reusita sa aiba copii, cu toate eforturile pe care le-au facut ... degeaba ... Probabil ca pe undeva a contat si asta la motivul divortului. Sotul meu era cel cu problema, nu am inteles eu prea multe pentru ca nici nu ma prea interesat, nu ma gandeam inca la copii ... Convinsi insa fiind de faptul ca sotul meu nu poate face copii nu ne-am protejat niciodata, dar cu timpul iubindul tot mai mult am inceput sa imi doresc copil cu el. Ma dispera gandul ca el nu poate face copiiTimp de vreo 4 luni cum imi intarziau rusii , cum faceam test de sarcina si tot nimik. Sotul nici nu mai spera la copii zicea el pe atunci, dar sunt convinsa ca undeva in adancul sufletului isi dorea cu disperare un copil. Tot facand teste, tot sperante el deja se enerva si nu mai vroia sa imi cumpere teste. Imi tot zicea sa ma calmez ca nu facem altceva decat sa ne facem sufletul amar. Dar eu de unde? Vroiam copil. Am fost de sarabtorile de iarna in Romania, ne-am simtit bine ... si mama imi tot zicea... mai la voi va fi botez ... mereu varsam cate un pahar ... ea saraca nu stia ca el nu poate avea copii. Ne-am intor inapoi in ianuarie si pe 16 ianuarie am ramas gravida ... sa produs miracolul. In feb cand trebuia sa apara rusii, nimik ... n u vin. Au inceput sa ma doara sanii si repede o sun pe sora sotului si ii spun. Ea mi-a zis mai asteapta cateva zile si fa testul, eu cred ca esti gravida. Nu am zis nimik la sot dar i-am tot zis sa imi cumpere un test de sarcina... el nici gand, ca se saturase ... a venit intr-o seara pe la ora 20 de la munca si i-am zis ca daca nu se duce acum sa imi ia test la noapte nu mai doarme ... A plecat saracul dupa test. A venit cu el si mi-a zis ca asta e ultimul pe car eil cumpara ca sa saturat de rezultate negative. Oki... m-am dus in baie si am facut testul ... Dupa 3 min ... 2 liniute ... deci gravida ... Am inceput sa urlu si el saracu nu stia ce am patit, nu putea intra in baie ca am incuiat usa ... Pana in final mi-am revenit si i-am aratat testul ... Nu i-a venit sa creada... a fugit repede iarasi la farmacie sa mai ia unul, ca poate asta era defect... dar eu eram sigura ca vine bebe. Am facut si cel de al 2- lea test si la fel ... 2 liniute. El saracul a inceput sa planga, nu ii venea sa creada, ma pupa intru-na pe burtica, toata noaptea nu a dormit, maine zi nici nu a mers la serviciu, a fost cu mine la ginecolog ... si ni sa confirmat... sunt gravida ... Acum avem o fetita de 6 luni si ne gandim si la un fratior ... poate ne mai da Dumnezeu inca o bucurie... Deci fetelor NU RENUNTATI ... mai devreme sau mai tarziu va veni ... la sotul meu a venit la 38 de ani ... Nimik nu este imposibil ...
Va doresc cat mai repede un bebel frumos si cuminte ca si Lisa-Marie , ingerasul nostru

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Puffi draga ... nu am indraznit sa iti scriu niciodata, nu stiu de ce, nu am avut curaj, atat de tare ma durut si ma intristat povestea ta incat eram zapacita, ma rugam seara de seara la Dumnezeu sa te ajute, sa tina in viata un bebelas nevinovat, sa iti dea voie sa cunosti bucuria de a fi mama si totusi nu am putut sa scriu, cu toate ca ti-am urmarit povestea la mamici din mai-iunie. Din ora in ora deschideam calculatorul sa vad ce face Alexandra, speram din suflet sa fie mai bine. Cand am vazut ca ai scris ca o botezi am sperat din suflet ca Dumnezeu o va creste mare pe Alexandra... dar durerea a fost cumplita cand am citit ca Alexandra sa stins din viata, am plans ore in sir si ma gandeam la Lisa, ce as fi facut eu intr-o astfel de situatie, nu stiu, cred ca as fi inebunit. Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe micuta, sa o tina langa el si voua sa va dea putere sa continuati. Nu te supara pe mine, poate te deranjeaza ca am scris asta, ca am pus sare pe rana , oarecum, de aceea nu am indrznit sa scriu niciodata, de frica sa nu te afecteze.
Iti doresc din suflet sa ai parte de un bebelas frumos si sanatos ...
Strabunica mea zicea asa ... Eu ii spuneam: Babo ( eu baba i-am zis ) cum sa nu te iubesc? ca doar mai crescut ... iar ea imi spunea : Nu eu te-am crescut, Dumnezeu te-a crescut eu doar am avut grija de tine .... si mereu ma lua plansul cand auzeam asta. Baba mea traieste si in ziua de astazi si a ajuns sa isi cunoasca si stra stra nepoata ... Si imi doresc sa o tina Dumnezeu vesnic pe pamant... dar stiu ca nu e posibil
Prin concluzie, Dumnezeu are grija de toata lumea, si de voi fetelor, si de tine Puffi si de Alexandra ... Nu renunta, spera in continuare si bucuria va aparea, sunt convinsa

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Puffy-tu sti ca eu tin mult la tine deoarece m-a impresionat povestea ta intr-un mod ... nu pot nici sa spun.Am suferit cum de mult nu am mai suferit cand am aflat cumplita veste...ca Alexandra ta nu ai e printre noi.De fapt eu inca sunt in stadiu de depresie pot sa-i spun deoarece acu' cateva minute am citit povestea ta ...eu care eram sigura ca ingerul tau traia.
Am sa-ti trimit un mesaj privat deoarece nu ma mai lasa lacrimile sa-ti scriul.....imi pare tare rau

miru&nana=>fetele mele frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

postat de mihaela ema

Trimis la - 22/03/2004 : 22:47:50
--------------------------------------------------------------------------------

Da, intr-adevar azi este cea mai fericita zi din viata mea ... am DOUA teste pozitive!
Inca nu-mi vine sa cred...mie foarte greu sa va descriu ce simt...





Unele dintre voi imi cunosc mai bine povestea, altele poate va mai amintiti despre subiectele legate de NECROSPERMIE, OLIGOASTENOSPERMIE SEVERA,PROLACTINA (la barbat) si tot ce mai era legat de acestea....eram mult prea pesimista , doctorii ne trimisesera direct la FIV+ICSI.
Sotul meu avea aprox.1 mil de si stiti foarte bine ca in asemenea conditiii sansele de a obtine o sarcina pe cale naturala sunt aproape nulechiar si cU FIV exista un semn de intrebare..
In ceea ce ma priveste pe mine, analizele pe care le-am facut atunci cind ne-am hotarit sa facem bebe, au fost ok decit ca ciclul meu era destul de nerugulat(intre 25-43 zile ...astea fiind extremele care numai odata le-am ,, atins''), cu preponderenta intre 30-36 zile .
Se zice ca cilclurile foarte lungi sunt anovulatorii , ca duci lipsa de progesteron....si altele ...tot timpul ma gindeam ca asa este si la mine dar nu avea sens sa fac tratamente avind in vedere situatia dezastruoasa a spermogramei sotului meu.Si atunci am asteptat...ne-am acordat un an de zile pt a face tratamente .Sotul meu a inceput cu bromcriptina (cred ca asa-i zice...) pt. prolactina , cu vitamine , ceaiuri, tincturi , toate recomandate de un medic homeopat (dr. Vania din Cluj)pe care l-am cunoscut de pe ACEST FORUM !!!
In total , sotul meu a tinut de 3 ori acest tratatment si dupa a 2-a tura de trat. rezultatul era de 3 mil de spermatozoizi /ml, un lucru inbucuratator.Dupa a 3- tura de trat. , rezulatul este (sapt trecuta a repetat spermograma )tot 1 MIL> /ML. adica eram excact de unde am plecat acum un an.
Binenteles , ne-am hotarit sa nu mai aminam FIV-UL , am vorbit deja cu dr Micu Romeo de la Clinica de reprod. asistata din Cluj si el ne astepta la el sapt. asta cu analizele sotului de singe.
Azidimineata sotul meu se hotaraste sa mearga sa-si ia singe....eu aveam un pic de treaba prin oras si am intrat si intr-o farmacie sa-mi iau un test sa-l am in casa si niste algocalmin in caz ca miine imi vine ciclu si sa nu ma doara burta prea tare...
Dupa ce am ajuns acasa nu ma aveam stare, sunt o fire care sta cam prost la capitolul rabdare...am zis fie ce-o fi eu fac testul , pt. 40.000 lei nu are sens sa tot astept.Si contunuarea cred ca vi-o imaginati .. nu-mi venea sa cred , am izbucnit in plins . l-am sunat pe sotul meu .. nu intelegea ce zic , s-a speriat chiar ca am patit ceva.In sfirsit , il rog sa mai cumpere un test , cel mai bun cu putinta si vina urgent acasa, ceea e a si facut.. am facut testul si la fel....2 linutze.

Nu am cuvinte sa va descriu tot ce am simtit...uramatorul pas a fost sa sun la un cabinet particular sa ma programez la un consult pt. a vedea daca intr-adevar nu visez... si sa aud totusi o parere avizata.
Concluzia este ca sunt in 2 sapt. in procent de 99 % ,urmind ca vineri sa mai merg odata pt. confirmare si restul analizelor care se fac la inceput de sarcina.
Si ca un fel de epilog, sotul meu a avut curiozitatea sa-si scoata totusi rezultatele analizei de singe de dimineata si ....toate alea (FSH, TESTOSTERON , ETC...) SUNT SUPER NASPA !!! adica nici una nu este in valorile noramale.
Dar ce mai conteaza ?
Mie frica sa ma bucur inca , imi fac tot felul e probleme ...mi se pare o eternitate pina vineri.

EU sper din tot sufletul ca voi , toate aspirantele SA TRAGE-TI O CONCLUZIE BUNA DIN TOATA POVESTEA MEA SI NU INCETATI NICI O CLIPA SA SPERATI CA MINUNEA SE VA INTIMPLA MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU...SI NUMAI DE DUMNEZEU DEPINDE.El stie foarte bine cind ii vine rindul fiecareia dintre voi !!
NU incetati sa va rugati Lui !

Poate m-am intins prea mult cu vorba si nu am fost incoerenta, daca aveti intrebari nu ezitai sa mi le puneti .EU cred ca ce mi s-a intimplat mie darima toate statisticile si diagnosticele puse de medici!Chiar rideam cu sotul meu si zicea a nu e nevoie de 100 de mil . de spermatozoizi , ci doar de unul mic si rau care stie ce vrea !

Va pup si va doresc tot binele din lume !O sa va tin la curent cu noutatile !

Mihaela.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna fetelor,hop si eu cu povestea mea .M-am tot gindit cum sa scriu ,ca-i o adevarata istorie,si nu-mi ajung 3 pagini .O sa sar repede peste prima etapa ca sa n-o lungesc mult.
Nu puteam sa ramin graviduta .Dr. a spus sa renunt ca nu am sanse.Incet ,incet m-am impacat cu ideea .Am botezat un bb, in ideea ca daca tot nu sint in stare sa fac unul ,macar sa botez.In decembrie am botezat si in Febroarie eram graviduta.Fara nici un tratament ,dupa 3 ani de incercari zadarnice,minunea s-a produs.
Bucuria nu a tinut decit o luna si jumatate.Dar nu am disperat ,am prins curaj si am zis ca se poate .Am ramas iar graviduta si nesansa a fost iar de partea mea.Am pierdut la 2 luni si jumatate .L-am rugat pe Dr. sa-mi dea o trimitere sa-mi fac un set de analize la Cantacuzino dar m-a refuzat pe motiv ca doua sarcini pierdute se considera avorturi accidentale ,dabea la a treia incep sa se caute cauzele .Si eu ,in prostia mea ,l-am crezut.
Pauza de refacere ,lacrimi,sperante si apoi iar de la capat .Era primavara ,era soare eu eram optimista si bineintales iar graviduta .
am depasit momentele critice ,respectiv o luna si doua luni,am intrat in 3 luni si apoi in patru .M-am dus la un control pentru ca dr. meu pleca in concediu 1 luna,si am zis ca-i bine sa ma vada inainte .Ma consulta si zice :daca incep durerile ,iei medicamentele si daca nu cedeaza te urci urgent in masina si vi la spital.Eu intru la banuieli si-l intreb daca are motive sa banuiasca ceva rau ? nu ,zice ,doar asa de siguranta .Dupa 2 saptamini ,asteptam cu nerabdare sa miste bb,incep durerile .iau medicamentele ,nimic ,plec la spital si ma interneaza pe loc .Era vineri seara,pina luni am facut tratament injectabil pentru mentinerea sarcinii.Dabea luni dimineata ma cheama la eco.Nu mai aveam dureri.
La eco :DR.incepe :Activitate cord prezenta...,bla ,bla ,bla ,...e baietel ....Si .... stai putin ....,......,.. activitate cord apsenta .... am gresit .... necesita chiuretaj...(cam asa ceva)
A venit imediat sotul meu si am fugit din spital ,in pijama si papuci.Ne-am oprit la primul cabinet particular si am refacut Eco.Nu mai era nimic de facut.Panica ,lacrimi ,disperare ,dar asta era .Am depasit foarte greu acele momente.am spus ca era mai bine cind nu ramineam ,pentru ca nu-mi mai faceam iluzii.Apoi am facut acele teste pe care le cerusem inca de la a 2 sarcina .Mi-au gasit Toxo .am facut 2 tratamente .Dupa 1 an si 2,3 luni ,eram liberi sa incercam iar .Ne-am straduit din august pina in decembrie si am reusit.
Am inceput sarcina ff prost ,eminenta de avort ,singerari ,sarcina jos situata ,col scurt ,placenta plevia .Tot ce vrei ....Am avut o super doctorita ,care m-a incurajat si mi-a spus o sarcina prost inceputa se termina bine (cred ca mintea )dar aveam nevoie de minciuna asta .Am intrerupt serviciul ,am stat mult timp in pat ,nu au vrut sa-mi faca serglaj ,pe motiv ca am col scurt si contractii dese,si este riscant,se poate rupe colul .
Am avut totusi o sarcina usoara,fara greturi.a fost super.De emotii nu am scapat pina in ultima clipa .Am ajuns la spital,in prima zi din saptamina 40,cu hemoragie(In alt spital decit cel in care era DR. meu.Am intrat direct in sala de operatii si in 45 de minute,eram o mamica fericita ,aveam un baietel sanatos de 3 Kg.
Asta e povestea mea ,stiu ca am luptat multi ani ,cind am nascut aveam 33 de ani si am zis ca asta a fost ultimul tren .Acum am aproape35 de ani si sint aspiranta pentru bebe doi .Am tupeu ,nu?
Concluzie:SE POATE FETELOR SI MERITA !
Mirela siCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris.S spune:

Danais, esti criminala . In povestea ta m-am regasit si eu. tot Diane 35 am luat multi, muuuulti ani. Tot Duphaston a zis nenea medicu' sa iau, si oxacilina ca sa mi se calmeze trompele. ca sunt ingrosate si cu continut lichidian. Ovar drept microfolichistic, etc. Facut fata tratamentul si nimic. La fel si ciclul meu, cam intarzie acum. Nu mai iau anticonceptionale din februarie anul trecut, si nu s-a intamplat nimic. Inca nu am inceput cu...termometrul, dar o face fata si p'asta. Am tot sperat sa se intample si sa raman la un moment dat...masca. Mai am si alte tratamente de urmat, ca am descoperit si o giardiuta mica, si pietricica in rinichiul drept si infectie urinara. Nu asa ca e . Termin si tratamentele astea si dupa aia mai scriu sa va spun ce s-a mai intamplat. Acum, deocamdata aspir
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

M-au impresionat povestile voastre pana la lacrimi. Felicitari tuturor. Va admir pentru curajul de care ati dat dovada.

Mirela Anca, succes, sa vina bebe 2 cat mai repede si sa ai o sarcina si o nastere usoara, un bebe sanatos, sa aiba Cosmin cu cine se juca!


"Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti."
Eliza, in 19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Din inima felicitari mamicilor,sunteti adevarate luptatoare!
Si Dumnezeu este mare,face adevarate minuni

Sorina.
"If you respect others,they will respect you!"
http://community.webshots.com/user/sorina1982

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luipetra spune:

Draga Danais, remarcabil efortul tau de a ne impartasi povestea ta. Mi-a placut tare mult, ai un talent real de povestitor, parerea mea.
Sa va traiasca fetita si voi sa fiti sanatosi sa o cresteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

postat de Theodora

Trimise - 30/12/2003 : 17:09:46
--------------------------------------------------------------------------------
EU SINT UN EXEMPLU CARE DOVEDESTE CA TOTUL E POSIBIL!!!

Nu te pot sfatui,dar pot sa-ti spun povestea mea:
La 18 ani am fost internata in stare grava,aproape coma si imediat s-a descoperit cauza:CHIST OVARIAN STING!!! Noroc ca am lesinat din senin,nu am avut nici un semnal ca sint bolnava,altfel probabil,netratat la timp,nu as mai fi fost pe aici!!!
Trei luni am incercat cu diferite medicamente,punctii...nimic...era mare ca o portocala,nu-mi aduc aminte dimensiuni dupa atitia ani...Sa nu ma intind cit o zi de post,am facut operatia,am scos chistul...am ramas si fara ovar...si mi-a fost afectata si trompa stinga,la drept vorbind,ceea ce ramisese din trompa era inutil!!!
DECI UN OVAR SI O TROMPA!!!
Rezultatul:12 ani mai tirziu am ramas insarcinata,dupa doar trei luni de incercare si am azi doi minunati baietei gemeni!!! Curaj! Si numai bine!

Theodora, Alexandros, Yannis
AN NOU FERICIT!

Mergi la inceput