povesti de succes

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Fetelor dragelor vreau sa va impartasesc cum am ramas insarcinata. Stiu ca poate nu ar trebui sa scriu aici, la domeniul aspirantelor, dar incerc si eu ca multe alte gravidute, sa va aduc speranta in suflete!
Anul trecut m-am castorit(17.07.2004) si nici nu imi puneam problema sa am un bebe. Eu ma consideram foarte tanara (24 ani)si imi doream sa fiu cat mai mult timp cu sotul meu, pe care l-am luat "din dragoste curata si nesilita de nimeni"
Nu sunt habotnica, dar cred in Dumnezeu, ma rog Lui si incerc sa tin posturile(cand pot). Asa am facut si anul trecut, cand am tinut Postul Pastelui, impreuna cu sotul meu. Am avut o nunta ca in povesti, ne-a mers foarte bine si am relizat tot ce ne-am propus. Asa ca am decis, daca reusim sa tinem Postul Mare si anul acesta. De data asta eu am spus ca in ceea ce ma priveste, vreau sa renunut si la alcool, cafea si tigari in post, si sa il tin asa cum trebuie. La ce nu am reusit sa renunt a fost . Asa ca urmarea a fost ca in aprilie, cand trebuia sa vina "rushii", mi-au iesit 2 liniute pe testul de sarcina. Am facut noi tot felul de calcule si se pare ca singurele momente cand nu ne-am protejat deloc au fost 25 martie (Buna Vestire) si 2 aprilie (Cuviosul Tit-facatorul de minuni). Dupa calculele mele, ovulatia a fost cam in 2 aprilie asa ca....
Acum sa nu aruncati cu nimic in mine, dar eu nu am fost incantata de copil! Mi se parea ca e prea devreme, ca sunt prea tanara, a venit si neplanificat....dar m-am obisnuit cu gandul. La un moment dat, pentru ca intervenisera niste probleme legate de apartamentul unde stam, certuri si scandaluri cu tatal meu vitreg, am vrut chiar sa renunt la bebe...din fericire, extraordinarul meu sot si scumpa mea mama, m-au sustinut si m-au incurajat, asa ca am trecut si peste starile deprsive.
Acum sunt fericita ca voi fi mamica, ma rog la Dumnezeu sa-mi dea un bebe sanatos si am vazut ca totul se rezolva cu credinta in Dumnezeu!
DNP meu este 25.12.2005 si ma rog sa imi aduca Craciunul bucurie, implinire si bebe mancacios, bun si plin de sanatate!
Va doresc tuturor sa simtiti ce am simtit eu cand l-am vazut pe bebe la 12 saptamani cum dadea din manute si picioruse si i-a facut cu mana lui mami a lui!
Va pup pe toate si nu va pierdeti credinta in Dumnezeu!
Ioana si Samburel 14+

Pozicile mele: http://pg.photos.yahoo.com/ph/tuturugaioana/my_photos
Samburelul: http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20704;29/st/20051225/dt/7/k/d1f9/preg.png

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Dragele mele,
Va urmaresc de mai mult de 1 an dar nu am avut niciodata curajul sau motivatia sa va scriu. Dar am suferit si m-am bucurat impreuna cu voi la fiecare esec sau succes. Iata ca astazi e o zi mare pe care o asteptam de 4 ani si care in sfarsit a venit: sunt insarcinata in 5 saptamini, cu 2 bebei, de 11mm si de 6,6 mm azi am fost la eco si i-am vazut cu ochii mei!!! Minunea o datorez dr. Dracea de la Giulesti care mi-a redat speranta cand nimeni nu mai credea ca o sa fie posibil. Ea impreuna cu Dumnezeu au facut acesta minune posibila si adevarata astazi!!!!
Kikiriki 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Felicitari, esti o mamica fericita la patrat!


Spune-ne mai multe, cum ai reusit ?
Banuiesc ca drumul a fost lung dar reusita face ca efortul sa merite, nu?
Mult succes in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Kikiriki, te asteptam cu detalii. Cumva FIV?
Oricum , felicitari!!!!!!!!!
Pupici,Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

Salutare fetelor. Ma bucur ca v-am gasit si ca pot vorbi cu voi. Va spun pe scurt povestea mea care este cu happy-end si va doresc si voua sa vi se intimple cel putin la fel de bine.Prin 2000 ne hotarim si noi sa facem un bebe, inainte de asta ne facem un scurt control (eu). Totul pare OK asa ca ne punem pe treaba dar nimic. Mergem la un prieten ginecolog si el ne trimite la Clinica Bega (Prof.Dr.Munteanu) (sunt din Timisoara) la o d-na dr. Trecem prin toti pasii pe care i-ati descris si voi aici (analize hormonale, histerosalpingografie, sotul face tratament pentru tiroida care ar putea fi cauza pentru spermograma proasta (oligoastenoteratospermie), facem o gramada de analize (cine va fi curioasa ii voi da detalii cu multa placere, am un dosar intreg). Nu merge nimic, nici o inseminare asa ca ni s-arecomandat FIV. Stringem banii si ne programam. Se fac inainte obligatoriu alte analize, printre care o interventie laparoscopica de diagnostic (Prof.Munteanu) pentru mine din care rezulta ca trompele sunt ok, mi se face o decorticare ovariana si gata. Imi revin destul de greu dar trece. Asta se intimpla in 2002 in septembrie. In oct. ma duc la control si stabilim perioada pentru FIV, undeva in ianuarie 2003In dnoiembrie pleaca doctorita noastra in strainatate pentru citeva zile urmind sa ne intilnim in dec. Pe 5 dec. o sun sa-i spun ca mi-a iesit pozitiv testul barza.Nu-i vine sa creada nici ei, cu atit mai mult noua. Pe 10 dec il vedem pe bebe pe eco la 6 saptamini. Nu s-a terminat calvarul. Mi se recomanda tot felul de analize.Dupa multe chinuri si suspine aflu ca infectia cu Citomegalovirus pe care mi-au gasit-o nu e pericol apoi ca ar fi bine sa-mi fac o amniocenteza pentru ca testul triplu Bart mi-a iesit la limita. Merg la unul din cei mai buni ecografisti din oras, nu-mi gaseste nimic dubios, mai repetam peste 2 saptamini, nimic ciudat. Atunci m-am hotarit ca nu mai fac nici un test, merg pe mina ecografistului. Vreau sa va spun ca am avut o sarcina usoara, o nastere si mai usoara (travaliu de 90 minute, nastere normala)si o printesa de 3Kg si 50 cm, apgar 10 de toata frumusetea!!!!! Deci exista minuni si trebuie sa credem in ele. Eu m-am convins singura.M-a ajutat foarte mult medicul meu ginecolog-obstetrician care m-a linistit tot timpul, parca mergem la psiholog sau psihiatru la el, nu la ginecolog.
Astept vesti bune de la voi toate. Daca aveti intrebari va raspund cu placere. Va pup, Kati si Krisztina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Dragele mele,
Asa este a fost FIV. Alta sansa nu aveam. Incercam de 4 ani si nimic. PLus ca intre timp am mai depistat si o hepatita C pe care am tratat-o cu succes dupa care a fost nevoie de o pauza de 1 an. Apoi am facut laparoscopie pentru un chist endometriozic depistat la eco, dupa care am incercat din nou si nimic. Au urmat 4 inseminari fara succes si pana la urma dupa inca un set de analize datorita unu FSH mare in ziua 3 am hotarat impreuna cu dr. ca singura sansa este FIV. Asa ca am demarat tratamentul cu Diphereline, dar desigur ca si aici trebuiai sa para probleme (nu s-au resorbit chisturile fiziologice pana la data cand programasem initial punctia, apoi a aparut lichid pe trompe) si tot asa pana cand, intr-un final, dupa 1 luna si ceva de injectii dr. a spus ca ea crede ca putem incepe stimularea. Asa ca am inceput stimularea pe 25 mai, punctia a fost pe 8 iunie si ET pe 11 iunie. Si pe 23 iunie.....SURPRIZA TESTUL de sange a fost pozitiv!!!! Ca sa nu mai zic ca dr. a spus: "E cam mare titrul, sa veniti pe 4 iulie sa vedem cati sunt sa ii numaram!!??" Nu pot sa descriu sentimentul pe care l-am avut, de fapt parca eram amortita, parca nu mai simteam nimic dupa atatea sperante pierdute nici macar nu puteam sa ma bucur, imi era frica sa ma bucur de parca nu era adevarat. Dar ieri temerile noastre s-au infirmat: sac gestational de 11 mm cu buton embrionar vizibil si sac gestational de 6,6 mm, deci sarcina gemelara in 5 saptamani!!!
Parca traiesc un vis!!
Kikiriki 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Frumos Kikiriki! Intr-adevar, minunat dar ti-a facut Dumnezeu!
Sa fie intr-un ceas bun! Felicitari inca o data!
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari KIKIRIKI si sa fitzi sanatosi toti 3 si o sarcina usoara!

Denisa
10+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Buna Kikiriki,

Ti-am trimit un e-mail...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

Felicitari Kikiriki!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asteptam rapoartele de la fiecare control!!!!!!
Va pupam pe toti trei (sau toate trei, sau cum o fi!!)
Kati si Krisztina

Mergi la inceput