bucatar profesionist astept intrebarile voastre

bucatar profesionist astept intrebarile voastre | Autor: cheff29usa

Link direct la acest mesaj


va multumesc si pe masura timpului si a cunostintelor sper sa pot ajuta pe cit mai multi dintre domniile voastre .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Prima intrebare:
Cum se alege carnea porc pentru friptura (gratar) si cum se prepara sa nu iasa tare-talpa?

Multumim anticipat pentru contributie,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Am si eu o problema, tot cu carnea - insa de vita de data aceasta. Sunt inebunita dupa fripturile de vita care se servesc la unele restaurante western pe aici, niste fripturi atat de bune, fragede si suculente, chiar daca sunt well done. Nu stiu cum sa fac sa imi rezulte si mie aceeasi chestie??? Cum sa aleg carnita? de pe care parte a vacii? Banuiesc ca exista o reteta speciala de marinare, insa nu o stiu... si partea cea mai importanta... cum si unde se pune la foc?
Mersi mult!!! As mai avea intrebari, si nu-ti fa nici o problema ca te voi mai bombarda in curand...
Sarbatori fericite!
Mamamariana

By the way - sunt din Falticeni... aproape de locul tau de bastina - salutare Moldova!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Bun venit si multumesc anticipat pentru vitoarele raspunsuri!
Eu am o problema cu garniturile din legume, cu ciuperci, cu sos sau fara sos...niciodata nu mi-au iesit bune, fierb legumele si nu mai stiu ce sa fac cu eleAsa ca te-as ruga sa-mi dai cateva idei , daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Draga mamamariana, dupa cate stiu eu, cel mai mare secret ca friptura de vita sa-ti iasa moale si frageda, e ca bucata de carne care va fi fripta sa fie congelata cel putin 3 saptamani. Carnea se prajeste la foc foarte iute, cateva minute 4-5 pe fiecare parte si gata! Pofta buna!

Lorelei & Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am mai postat aceasta intrebare la un subiect deschis de mine, dar daca am vazut ca sint si bucatari pe aici, m-am gindit sa incerc... Pe linga friptura de vita, as vrea si o reteta de friptura de pui, buna si suculenta, dar fara ulei mult si fara sa fie facuta in cuptorul de la aragaz, care a facut poc! Agata e topita dupa pui si acum nu mai stiu cum sa o mai prepar, ca de gratar se pare ca s-a saturat. Multumesc!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Hello - am si eu o intrebare care ma macina.

De ce se ia spuma de la carnea care fierbe in supa? Este absolut necesara inlaturarea ei?

multumesc pentru atentia acordata.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michou spune:

[quote]Initial creeata de cheff29usa


va multumesc si pe masura timpului si a cunostintelor sper sa pot ajuta pe cit mai multi dintre domniile voastre .

buna,am nevoie de o retzeta de biscuitzi pentru BB (are 8luni+2 sapt, nu i-am dat niciodata biscuitzi!),fara multe ingrediente ..(afanatori,amelioratori ....).
Multzumesc mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

Hello - am si eu o intrebare care ma macina.

De ce se ia spuma de la carnea care fierbe in supa? Este absolut necesara inlaturarea ei?

multumesc pentru atentia acordata.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.


din cate stiu eu, daca nu iei spuma supa o sa aiba o culoare mai urata si nu o sa iasa clara

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Da` bucatarul nostru unde este ??Intrebarile curg...dar el ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

o plecat de acasa......e la petrecere de sarbatorimona78

Mergi la inceput