bucatar profesionist astept intrebarile voastre

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cheff29usa spune:

Pentru gratar se alege carne prospata care nu a fost congelata niciodata -vorbesc despre carne de porc -si in speta ceafa de porc este cea mai suculenta ca sa fie si moale si suculenta cum doresti tu tre sa fie gratarul incins la o temperatura cuprinsa intre 250-280 grade celsius atentie cefa de porc nu se bate cu ciocanul se traseaza felii de grosime cuprinsa intre 1.5-2 cm se preseaza usor cu podul palmei se condimenteaza si atit nu trebuie unsa cu grasime deorece ceafa are suficienta .
Cu privire la carnea de vita , nu este deloc complicat este vorba despre marinare care sunt de mai multe feluri si am sa-ti dau o metoda dupa ce vei incerca asteptsa-mi spui cum a iesit : trebuie sa cumperi muschi de vitel sau vita acesta e curata adica se da toate pielitele de pe el acest lucru il poti cere carmangerului de unde cumperi carnea pentru ca este suficient de periculos ptr. tine si pe urma risti i pierderi mari de carne . odata ajunsa acasa carnea se pune la marinat in : sa face o marinata cu 1 lamiei storsa 0.5l ulei de masline 5 g de piper de chaiene-scriere fonetica -o ceapa taiata juliene 0.200ml apa minerala naturala fara adaosuri de co2,sare o foaie de dafin ,piper negru proaspat mcinat ,putin sos englezesc vreo 10ml si se lasa lin frigider acoperita cu folie timp de 48 ore dupa care poate fi gatita la gratar taiata felii de grosime 4-5 cm deasemenea nu se bate cu ciocanul ci se apasa usor cu podul palmei eventual se fac citeva gauri in transa , gratarul trebuie sa fie la o temperatura medie de 270-285 grade Cse lasa pe gratar pe fiecare parte cite 4-5min , pofta va multumesc pentru intrebari si pentru astazi este destul de tirzui miina voi lucra pina la anul si am nevoie de putin timp de odihna la multi ani voua si famiilor voatre tot ce va doriti sa dea dumnezeu un an mai bun pentru noi toti fieca anul ce vine sa aduca iertare ,toleranta in fine la multi ani si ne vdem pe 2ian 2004. la revedere !!
ps. astept in continuare intrebrile vostre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheff29usa spune:

quote:
Originally posted by missiday

Bun venit si multumesc anticipat pentru vitoarele raspunsuri!
Eu am o problema cu garniturile din legume, cu ciuperci, cu sos sau fara sos...niciodata nu mi-au iesit bune, fierb legumele si nu mai stiu ce sa fac cu eleAsa ca te-as ruga sa-mi dai cateva idei , daca se poate

Missiday



cu privire la legume se pot prepara in multe feluri;asa cum tu spui ca le fierbi dupa care poti sa dai apa in care au fiert deoparte si sa pui unt sa le sotezi in el sa adogi putina sare si garnitura ideala este gata legumele trebuie taiate ct mai mari , nu trebuiesc maruntite .
pentru ciuperci le poti fierbe in apa cu putina sare sio baza pentru mincare -poate fi delikat knor-dupa cre se scurg de apa se soteaza in unt separat putina ceapa taiata julien sau arpagic si se adaoga cipercile se mai lasa pe foc circa 5 min si se completeaza gustul dupa preferinta .
morcovul se poate sota direct in ulei de masline timp de 10 min cu o tigaie cu capacul pus dupa cre se completeaza gustul dupa preferinta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheff29usa spune:

quote:
Initial creeata de cheff29usa


va multumesc si pe masura timpului si a cunostintelor sper sa pot ajuta pe cit mai multi dintre domniile voastre .



Ingrediente:
o varza mare acra (30-40 de foi), 1 kg.carne de popc- tocata, 1 kg. afumatura (de preferat costita) care in prealabil a fost fiarta, 100 gr. grasime de porc tocata, 2 cepe mari tocate marunt, 1 ceasca orez fiert pe jumatate si strecurat, 2 linguri untura, 2 rosii mari tocate, 6 linguri pasta de rosii, varza acra tocata marunt, sare, piper, boia dulce de ardei, foi de dafin, boabe de piper

Mod de preparare
Se caleste ceapa pina capata o culoare frumoasa, aurie. Se combina carnea tocata, grasimea tocata, ceapa calita, orezul, sarea, piperul pudra, boiaua de ardei si 4 linguri pasta de rosii. Foile de varza acra se intind pe masa, se taie partea groasa, se umplu cu tocatura si se infasoara sarmalele ca un sul, iar capetele se imping inauntru ca sa nu iasa carnea. Intr-o oala mare se asaza pe fund un strat de varza acra tocata, urmatorul strat se asaza afumatura, varza tocata, sarmalele, varza tocata, rosiile de-asupra, foile de dafin printre sarmale, piperul boabe, restul de pasta de rosii si untura. Se adauga zeama in care a fiert afumatura si apa pina se umple oala. Se fierbe pe aragaz o jumatate de ora la foc mic, dupa care se baga in cuptor, la foc potrivit, acoperite, in jur de 21/2 ore. Se ia capacul si se lasa in cuptor inca aproximativ 1/2 ora sa se rumeneasca.

Mod de servire
Se servesc cu mamaliguta si cu ardei iute


3 fructe de grapefruit curatate, 3 portocale curatate, un varf lingurita sare, un castravete mediu, taiat marunt, seminte de floarea soarelui, 2 buc avocado, taiate felii, 2/3 cana otet, 1/3 cana zahar, o ceapa mica taiata inele

Mod de preparare
Se taie grapefruitul si portocalele deasupra unui castronel, pentru a nu pierde zeama. Intr-un vas mare se amesteca citricele, castravetele, ceapa, feliile de avocado. Peste sucul de la grapefruit si portocala se mai adauga suc de portocale, pana se face o cana. Acesta se amesteca bine cu otet, zahar, sare, un praf de piper. Se toarna peste fructe. Se lasa la marinat in frigider 2-3 ore. Cand se serveste se adauga semintele de floarea soarelui.Se scot fructele din marinata. Se servesc pe un platou decorat cu frunze de salata, cu putin sos de marinata deasupra.

Ingrediente:
1 pahar zeama de carne sau apa, citeva ciuperci, 1 lingura unt, 1 lingurita faina, 1 lingurita patrunjel tocat, 2-3 linguri smintina, 2 linguri zeama de lamiie, sare
Mod de preparare
Se curata, se spala si se taie felii subtiri citeva ciuperci. Se pun la fiert cu zeama de carne sau apa, timp de 10 minute. Se prajeste untul cu faina si se stinge cu zeama si ciupercile fierte. Se adauga smintina, zeama de lamiie, sarea si patrunjelul tocat, lasind sa dea citeva clocote

Mod de servire
Se serveste cald

Ingrediente:
250 gr. ciuperci, 2 cepe, o lingura unt, o lingura faina, 1 pahar smintina, sare
Mod de preparare
Se inabusa ciupercile curatate, spalate si taiate felioare subtiri, cu 1/2 lingura de unt, cam 15 minute. Separat se prajeste ceapa tot cu 1/2 lingura unt si cind a inceput sa se ingalbeneasca, se adauga o lingura de faina. Se amesteca bine si se stinge cu zeama lasata de ciuperci. Se adauga ciupercile fierte, sare si smintina si se lasa sa fiarba bine.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheff29usa spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

Hello - am si eu o intrebare care ma macina.

De ce se ia spuma de la carnea care fierbe in supa? Este absolut necesara inlaturarea ei?

multumesc pentru atentia acordata.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.



Ingrediente:
500 gr. carne de pasare, 2 cepe potrivite, o conserva de ciuperci, 1 morcov, 2 ardei capia potriviti, 2-3 catei de usturoi, 4 rosii sau 4 liguri de bulion, 100 gr ulei, sare, piper, verdeata
Mod de preparare
Carnea se fierbe pina se patrunde, se taie apoi cubulete si se caleste in ulei cu ceapa taiata cubulete, cu legumele taiate julien, ciupercile, pina se patrund bine. Se adauga rosiile curatate de coaja sau bulionul si se lasa sa scada. La sfirsit, se adauga usturoiul si verdeata. Se sareaza si se pipereaza dupa gust

Mod de servire
Se poate servi la cartofi sau separat





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheff29usa spune:

quote:
Originally posted by michou

[quote]Initial creeata de cheff29usa


va multumesc si pe masura timpului si a cunostintelor sper sa pot ajuta pe cit mai multi dintre domniile voastre .

,am nevoie de o retzeta de biscuitzi pentru BB (are 8luni+2 sapt, nu i-am dat niciodata biscuitzi!),fara multe ingrediente ..(afanatori,amelioratori ....).
Multzumesc mult!!

michou

Ingrediente:
100 gr. unt, 80 gr. zahar pudra, 1 ou, 145 gr. faina, 2 linguri cacao, coaja de lamiie


Mod de preparare
Se freaca spuma untul cu zaharul, se adauga oul batut bine, faina, cacaua si coaja de lamiie. Se framinta bine, se intinde o foaie subtire si se taie in diverse forme. Se coc in tava neunsa, la foc iute. Se pudreaza cu zahar

in cazul dumneavoastra excludeti cacao pentru ca este exitant si cered ca este suficient de energic si apoi are timp cind va fi mai mare sa con sume destula cofeina nu este momentul de pe acum




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

multumim frumos ca tare bine zici...te urmarim cu interes...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

uitai intrebarea mea...as vrea o reteta cu pilaf si ciuperci buna de tot...am mancat candva in tara si era cumva facuta la cuptor...buna de tot dar nu mai stiu cum se prepara...
si inca ceva ...cum as putea sa fac ceva bun din conserve de tuna in ulei sau in apa(fie o salata de tuna fie altceva)...multumesc mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

...cum as putea sa fac ceva bun din conserve de tuna in ulei sau in apa(fie o salata de tuna fie altceva)...multumesc mult...
Laura



Intamplator stiu o reteta bunuta,care-n plus e si din regimul Montignac.

FLAN DE TON CU SOS DE PRAZ
-200g ton la cutie
-200g smantana
-4 oua
-2 linguri patrunjel tocat

pentru sos:
-4 fire de praz(partea alba)
-200g smantana
-20g unt
-sare,piper
Ungeti cu unt o forma de chec.
Pasati tonul cu mixerul,bateti si adaugati ouale,smantana,patrunjelul,sarati si piperati.
Turnati compozitia in forma si bagati-o la cuptorul incalzit in prealabil la 180(350 F).
Intre timp se spala prazul,se inabuseste partea alba in unt,la foc foarte mic,se sareaza,pipereaza si se lasa deoparte acoperit pt.20'.Se paseaza cu mixerul,se adauga smantana si inainte de servire se reincalzeste la foc foarte mic.
Se serveste flanul scos din tava si feliat cu acest sos.
POFTA BUNA!



Irina,Vevica-mica & margicu' din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Irina, cand spui smantana te referi la sour cream?

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu
uitai intrebarea mea...as vrea o reteta cu pilaf si ciuperci buna de tot...am mancat candva in tara si era cumva facuta la cuptor...buna de tot dar nu mai stiu cum se prepara...si inca ceva ...cum as putea sa fac ceva bun din conserve de tuna in ulei sau in apa(fie o salata de tuna fie altceva)...multumesc mult...Laura
laura hai ca iti scriu eu o salata buna de tot.eu din 2 cuti de tuna fish(conserve in apa folosesc eu)le tai marunt de tot si pe urma razui 2 oua fierte tari,sare piper,vegeta putina,si maioneza(poti sa adugi si o lingura smintina),si pe urma pun patrunjel uscat,si citiva picuri de suc de lamie.iese un deliciu.mona78

Mergi la inceput