FIV 5

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Chiar ma gandeam de ce intri asa de des pe net dintr-o'data!Deci stai acolo toata stimularea...
Deci si voi v-ati luat pamant de casa!Noi avem 700 m dintre care 300m cumparati si 400m luati de la primarie in concesiune(nu stiu daca m-am exprimat corect) pe 100 de ani.Casa este imensa si socra-meu ne-a mai trantit si un garaj imens in curte pe care nu-l folosim deloc...poate la -20 de grade poate!Vara este super numai ca nu suntem noi inca obisnuiti sa stam la casa in curte.I-am pus nisip si piscinuta lui Moni in vara trecuta si era tare incantata!
Casa a fost facuta pe banii socrilor mei in parte majoritara si un miliard am luat credit ANL(erau ultimile credite pt locuinte particulare).Dupa ce am luat noi creditul acum aproape 2 ani s-au trezit si au oprit astfel de credite iar acum fac acele cartiere ANL de vile.Pt un miliard platim 7 mil pe luna pana implinim 35 de ani si apoi probabil mai mult...cred ca la anul cand implinesc eu 35 de ani.
Poate ca reusesti din prima .Reuseste cine te astepti mai putin.Asa'i viata!Eu eram sigura ca reusesc din prima si nu am reusit din cauza durerilor de dupa punctie.Iti spun un secret care nu l-am spus nimanui.Eu dupa punctie inloc sa stau in pat am colindat toate magazinele din Bucuresti si durerea era si mai puternica peste 2 zile.
Organismul meu se linisteste mai greu dupa o interventie.La fel a fost si la cerclaj.M-a tinut Ancar o saptamana internata si alte fete plecau dupa 3 zile.
Nu te nelinisti daca nu ai multi foliculi.Important este sa fie buni si mari!Sotului tau o sa-i faca ICSI si o sa iasa niste embrioni super!daca dr stia ca ai probleme nu inteleg de ce nu ti-a dat puregon care este mai puternic...Eu am avut 15 foliculi sau mai mult si au rezultat 11 embrioni dragutei.Eu am facut stimulare cu humegon(menogon actual).Foliculii de la prima eco se dezvolta cel mai bine dar pot veni din urma ssi altii.Sa nu uitam ca eu am facut stimulare 5 saptamani la Medsana.
Denisa,iti doresc din suflet ca sa reusesti si Mos Craciun sa iti aduca cel mai frumos cadou din lume!Poate ca de data aceasta vor fi si mai multi foliculi.
Stef,tu ce faci?Ai inceput tratamentul?Ce a iesit la prima eco?




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ellena,dar tu nu aveai rezulatele de la dozari sa le arati?Poate ca ti-au dat tratament gresit??!!Dozarile la Medsana nu intra in pret FIV si aceste analize sunt la mine.Am inteles ca doar estradiolul este in program.Cum e Ralu?




Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Buna dimineata!
Aici sunt, Monica! Inca in concediu medical si ma chinui cu plictiseala care s-a instalat dupa o luna incheiata in care am stat doar acasa, cu mici iesiri in decor de cateva ore.
Si de unde ma laudam ca nu am greturi, de cateva zile ma trezesc dimineata cu o stare foarte rea, iar asta vine dupa cate o noapte in care ma foiesc si abia reusesc sa dorm cateva ore. Dar am vazut ca insomnia este ceva obisnuit, asa ca incerc sa ma acomodez si cu asta.
Elena, sa nu-ti faci griji ca ai putini foliculi, si eu tot putini am avut, la un moment dat (in ziua 10 de stimulare) ramasesem cu 6 de baza si inca doi atat de mici incat a zis ca nu are rost nici sa-i masoare, asa ca am ajuns la punctie cu acei foliculi. Mie mi-a crescut doza in a 8-a zi de la 4 la 5 fiole de Menogon, daca simti ca e cazul poti sa-i sugerezi profului sa-ti creasca doza, fiindca o sa creasca mai repede in dimensiuni. Este un caz celebru la Medsana in care o tipa a avut UN ovul, UN embrion si a ramas insarcinata! Asa ca vezi bine, nu conteaza atat de mult numarul, cat calitatea si, mai presus de toate, conteaza ce vrea Doamne Doamne, daca acelui bebe ii e scris sa traiasca.
Stef, o sa vezi ce repede o sa treaca timpul, zilele de stimulare zboara, si tie iti spun sa fii optimista si sa crezi in sansa ta! Cu ce faci stimulare si in ce doza?
Denisa, spune-ne in ce stadiu esti, ai inceput al doilea medicament? Cred ca o sa ai un cadou foarte frumos de Craciun.
Corina, ce faci? Nu te-am mai vazut aici.
Ralu, Cored, va asteptam cu drag inapoi cand o sa va fie dor ne noi.
Va pup pe toate si va doresc multa bafta si incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Fetelor cred ca luni fac punctia.Am vreo 8 foliculi(atat am vazut eu).Mi-a marit doza si se cam grabesc sa termine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Stef, Ellena si Denisa, va doresc din suflet sa reusiti! Ellena, asa e cum ti-au mai scris si fetele: conteaza calitatea, nu cantitatea.

Gabi, scuza-ma ca te contrazic, dar eu nu pot sa cred ca de aia nu ti-a iesit primul FIV, ca ai avut dureri mari dupa punctie. Asa ti-a spus medicul? Plus ca plimbarile tale iar nu au putut influenta FIV-ul. E OK sa te pilmbi si dupa transfer, de ce nu ar fi dupa punctie???Toata lumea are dureri dupa punctie si durerile alea nu au absolut nimic de-a face cu reusita FIV-ului. Si eu am avut dureri de ovare mai mult de o saptamana dupa punctie - e absolut normal sa te doara. Gandeste-te ce traumatizate sunt ovarele dupa atata stimulare si pe urma punctie.
Deci fetelor, nu va speriati daca va dor ovarele dupa punctie - e normal si nu e semn de nereusita! De cele mai multe ori nereusitele nu pot fi explicate inca de medici, din pacate.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Intr-adevar luni la ora 10 fac punctia. De data asta doar 8 zile de stimulare.Ce o iesi om mai vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cored spune:

Buna fetelor,

in sfarsit am reusit si eu sa intru pe net. eu am inceput serviciul imediat dupa testul de sarcina si acolo nu am internet iar acasa am avut probleme cu conectarea. astazi victorie am reusit si v-am citit cam vreo ora. mi se facuse dor de voi .eu inca nu-mi dau seama ce nu a mers, de ce au fost rezultatele acelea anapoda si care a fost motivul pentru care am pierdut sarcina in cele din urma. nu cred ca durerile de dupa punctie pot influenta reusita. eu nu am avut dureri mai deloc, doar ca in ziua in care am facut punctia ne-a tinut 5 ore intr-un frig cumplit. eu cum sunt extrem de sensibila si imediat fac cistita de la frig sau apa rece, m-am ales cu o astfel de raceala. asa ca m-am chinuita cateva zile bune exact cand ar fi trebuit sa se fixeze embrionul. si asta nu a fost totul, pentru ca in primele doua zile dupa transfer am avut probleme cu iar apoi am dat in diareeie!!! nu dau vina doar pe asta dar eu cred ca au contribuit la nereusita. cel putin acum stiu de ce sa ma feresc data viitoare. noi am inceput sa strangem bani [entru martie. stie cineva daca cel din martie este urmatorul fiv la medsana in afara celui din iarna? deja nu mai am rabdare. cu toate astea nu mi-am pierdut speranta sa incercam si pe cale naturala, poate cine stie!!!!
Anemona, Cloema bucur enorm pentru voi, aveti mare grija de bebici si de voi. chiar daca nu mai pot intra prea des pe net sunt alaturi de fetele ce sunt in focuri acum, Denisa, Stef, Ellena, sper sa nu fi uitat pe cineva... iar noi celelalate Gabi, Ralu trebuie sa fim optimiste ca anul 2004, an bisect ne va aduce si noua cel putin un bebe de fiecare. va pup si va doresc o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna fetelor!! Am fost tare ocupata la servici. In plus, nu am vrut sa va stric si voua tonusul... Anemona, multumesc de intrebare.
Mi-au venit musafirii luni seara, deci inseminarea nu a fost un succes din pacate. Asta e. Nu ne lasam.
Ellena, Stef si Denisa, va tin pumnii sa fie cu ochisori.
Sa auzim numai de bine.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Corina, imi pare tare rau pentru tine si sper ca data viitoare sa fie cu ochisori.

Am fost azi la eco din ziua a 10-a. Uf, ce zi. Se pare ca am 5 - 6 foliculi. 2 mici, fara dimensiune si 3 - 4 mai maricei de 10 mm. N-au crescut aproape de loc. (Mai mult dupa masuratorile lor sunt chiar mai mici.) Mi-au modificat tratamentul. Am cumparat 2 fiole de puregon. Pana vineri voi face 2 menogon si 1 puregon / zi. Si uite asa am facut prima criza de la spital Sper sa fie si ultima. Imi venea sa-i fac cu ou si cu otet .
Nici aici dozarile si restul analizelor nu intra in pretul FIV. Si le-am facut la ei. Numai ca nu le-am gasit cu restul analizelor. S-au ratacit si Dr meu abia azi a vazut dozarile hormonale. Nu stiu pe ce baza mi-a dat tratamentul de pana acu.
M-am saturat sa ma tot plang de felul cum sunt organizati ....
Nu pot sa sper decat ca "tot raul sa fie spre bine" si ce spuneati si voi "nu conteaza atat de mult numarul, cat calitatea si, mai presus de toate, conteaza ce vrea Doamne Doamne, daca acelui bebe ii e scris sa traiasca".
Multumesc pentru incurajari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ellena,ma bucur ca au gasit analizele tale si au putut lua decizia sa-ti dea si puregon.Avantajul la Giulesti este ca tratamentul se poate prelungi atat cat e nevoie.la Medsana trebuie sa reactinezi bine intr-o perioada stabilita de ei.Si 3 embrioni daca sunt mari si buni este bine!
Stef,sa dea Dumnezeu sa fie bine!
Denisa,ai vazut ca a fost mai bine?Eu sunt sigura ca de data aceasta va fi mai bine,o sa vezi!Am eu o presimtire ca mosul vine cu .
Cloe,nu ai dreptate.Durerile de burta s-au amplificat f.tare dupa ce am stat f.mult in picioare.Le-am spus fetelor ca sa stea linistite dupa punctie pana la ET.Durerile de burta puternice sunt defapt contractii si organismul fiind in contractii respinge embrionii.Nu mi-a spus dr,stiu eu,simt!Dr mi-a spus ca asa a fost sa fie dar nu i-am spus ce am facut dupa ET.
Eu sunt decisa ca la urmatorul FIv sa nu fac ce am facut la celalt.Dupa punctie o sa stau in pat ,la fel si dupa ET timp de 3 zile cat zic ei.Apoi o sa incerc sa intru in normal.





Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput