Ortodocsii pot fi cununati de nasi catolici?

Ortodocsii pot fi cununati de nasi catolici? | Autor: lumylorv

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare: eu si sotul meu suntem crestini ortodocsi. In fata lui Dumnezeu e recunoscuta casatoria daca vom fi cununati de o familie de catolici?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu am vazut la intrarea unei biserici scris ca ptr cununie religioasa, nasii trebuie sa fie cununati ortodox

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nuk spune:

Eu si sotul meu sintem tot ortodoxi si avem nasii catolici.Am intrebat preotii de la biserica unde ne-am cununat daca se poate si au spus ca da.Asa ca n-ai nici o grija si casa de piatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Da, pot fi catolici (daca gasesti un preot mai permisiv) insa nu-ti pot boteza copiii. Mai bine intreaba inainte ca sa fii sigura, mai ales daca-ti doresti sa-ti boteze si copiii.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Nasii nostrii de cununie sunt catolici si noi suntem ortodosci. Preotii care erau la slujba n-au zis nimic...iar de botezat, ne-au botezat copilul niste prieteni buni...ca asa stabilisem noi si ne-au rugat frumos...si toata lumea a fost de acord

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Nasul de cununie al nasilor nostri este catolic si n-a fost nici o problema. Tot ei le-au botezat si copii (gemeni). Insa este adevarat ca la botez nasa este mai importanta si ea este ortodoxa.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Eu stiam ca nasii nu pot fi catolici daca finii sint ortodocsi, dar s-au mai vazut cazuri..si eu cred ca depinde de preot si de biserica..oricum am vazut si copil botezat de nasi necununati si eu stiam ca nasii trebuie sa fie cununati...asa ca traditiile nu prea se mai respecta..asa ca.....de ce nu?!

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Si eu sunt cumunata de nasi catolici. Preotul doar a intrebat daca nasii sunt casatoriti legal si cununati religios. Nu am avut nici un impediment. La botez se schimba situatia pentru ca nasii devin prin Taina Botezului marturisitorii botezului pentru micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gongutza spune:

Am fost in aceiasi situatie si noi...nasii catolici,noi ortodoxi...dar nu a fost nici o problema la biserica...pt ca nu sunt foarte mari diferentele intre catolici si ortodoxi...am inteles ca nici la botez nu ar fi o problema mare,depinde doar de preot...

adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

parerea mea este ca Dumnezeu este acelasi si la ortodoxi si la catolici.




Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput