Ortodocsii pot fi cununati de nasi catolici?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

carmen, numai la cununia religioasa nasii trebuie sa fie casatoriti, la botez nu este neaparat necesar. la botez poti boteza cu sotul, cu fratele, cub tatal, cu prietenul, logodnicul. nu are importanta.

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Nasii de cununie trebuie sa fie ortodocsi. Asta stiu eu, dar normal ca exista si exceptii.
Cel mai bine de vorbit cu preotul care va tine slujba, parerea mea...

Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Daca vrei o parere avizata, nu mi-e greu sa-ti transcriu din "Calauza ortodoxa in familie si societate" :

Nasii de cununie trebuie sa fie ortodocsi, sa locuiasca cat mai aproape de finii pe care ii cununa,ca sa-i poata mai bine supraveghea duhovniceste, si sa fie buni crestini.
De obicei nasii se aleg cu binecuvantarea preotului si cu invoirea ambilor miri si a rudelor apropiate.
Nu pot fi nasi de cununie cei necununati, cei divortati, cei de alta religie, cei necredinciosi.

Si acum,sfatul meu (bine intentionat si fara nici o legatura cu raspunsurile precedente):
Credinta dupa ureche nu serveste la nimic. Spre deosebire de traditia populara, faramitata in mii de superstitii, traditia orotdoxa autentica se afla intre copertile a mii de carti scrise cu har (implicit rigurozitate) de oameni aflati pe calea sfinteniei.
Daca vrei ca aceasta cununie sa fie recunoscuta in fata lui Dumnezeu,atunci asculta-i pe acestia, si nu pe cei ale caror "pareri" iti convin cel mai mult. Nu e dupa cum dorim noi( razvratiti si orgoliosi), e dupa cum a lasat bunul Dumnezeu...
Asta,daca tii sa va cununati in biserica, si sa fiti partasi la una dintre Tainele Sale...

Iti doresc sa ai parte de o cununie si mai frumoasa decat cea pe care ti-ai imaginat-o !

alina v.

http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

De acord, danv, insa ce te faci daca cei pe care vrei tu intr-adevar sa-ti fie parinti spirituali, prietenii tai de-o viata, sunt catolici? Nu se cade sa ne alegem nasii dintre cei in care credem cel mai mult ca ne pot fi indrumatori si sprijin la nevoie? Ce ne facem daca se intampla sa nu fie ortodicsi? Alegem pe cine ramane, chiar daca nu ne leaga nimic emotional de ei?
Si in plus, daca eu, cununata fiind de niste nasi pe care initial i-am avut fizic aproape iar apoi am plecat din tara, inseamna oare ca nasii isi pierd menirea doar pentru ca nu mai pot fi fizic alaturi de mine? Putem fi spiritual aproape, nu? Si asta conteaza cel mai mult uneori.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Draga Scarmanus,sper sa nu te superi ca nu sunt intrutotul de acord cu tine :

1. Ortodox fiind, cu credinta, nu doar cu numele, nasii de cununie ti-i alegi ortodocsi. Daca nu ai pe cine, incepi sa cauti, nimeni nu te obliga sa alegi pe cine ramane... Dumnezeu, care cunoaste dorinta ta sincera de a-ti gasi nasi ortodocsi, ti-i va scoate in cale... Aceasta presupune, inca o data, credinta...

2. Prietenii tai cei mai buni, daca sunt catolici,raman prietenii tai cei mai buni,nimic nu schimba asta. Cu ei poti discuta oricand probleme care tin de suflet, ei te pot ajuta oricand sa intelegi mai mult,nu e neaparat nevoie sa-ti fie nasi de cununie.

3. Daca pleci din tara, nasii tai nu-si pierd puterea de indrumatori. Este, intr-adevar,mai bine sa-ti fie aproape la nevoie, dar,in ziua de astazi,exista nenumarate mijloace prin care puteti comunica,in folosul spiritual al amandurora.

alina v.

http://www.omfs-ct.ro/ioana/pagina_ioanei.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Va multumesc tuturor pentru mesaje. Pana la urma vom avea 2 perechi de nasi: ortodocsi si catolici. Asa ca am rezolvat problema.

Luminita

Mergi la inceput