GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

La care din viitoruri? La cel popular este cu "am sa": am sa fac, am sa dreg, iar la cel "cult" :) este cu "voi": voi face, voi drege. Deci viitorul perfect ar fi "am sa fi facut, am sa fi dres", respectiv "voi fi facut", "voi fi dres". Ma rog, asa vorbesc eu, dar sper sa fie si corect .

Mersi de compliment.
Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Catalin, felicitari ai un proiect cu adevarat mare si faci treaba buna...
la conjugarea verbului a fi la modurile nepredicative Infinitiv,Gerunziu,Participiu, l-ai uitat pe Supin: de stiut...felicitari inca o data pentru munca ta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

asa ca imi venira in minte pluraluri deosebite:
fix-ficsi(m)-fixe(F)
ortodox-ortodocsi-ortodoxe

pupici...
si Oana ,da ,l-au introdus astia pe cnocout... si inca multe altele de genul asta ..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puck spune:

Ma bag si eu:

corect e:

delincvent (pentru ca nu, n-are nici o legatura cu "delictul");

Daca e chel (fara virgula!) nu inseamna ca e si impotent. (Scuzati, alt exemplu nu mi-a dat prin cap, la ora 6!)

Constructia asta cu "nu inseamna" se face fara virgula, pentru ca e suficient sa gindesti logic:

"daca e chel" e un soi de subiect extins;
"nu inseamna" e predicatul lui;
iar restul - un soi de completare la predicat.

Insa cind zici "Daca e chel, asta nu inseamna ca...", atunci, fireste, e alta treaba si e normala virgula.

Si mai spun.

o zi buna,

cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

quote:
Originally posted by adda

Mi-am mai adus aminte de o greseala: sant in loc de sunt




Eu nu pot scrie nici sant dar nici sunt .Am invatzat sa scriu SINT shi asha va ramine mereu in cap'shorul meu.



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puck spune:

quote:

Eu nu pot scrie nici sant dar nici sunt .Am invatzat sa scriu SINT shi asha va ramine mereu in cap'shorul meu.


Eddy & Antonia Naomi





He, he, crezi ca altii sint altfel?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Super mishto subiectul!!!

Referitor la cuvintele gen "super", "la greu" care se folosesc pentru a realiza superlativul absolut, au fost folosite initial, cu rol stilistic, de grupuri restranse de persoane. Avand in vedere ca ele au luat amploare si sunt folosite de mult mai multi oameni, este posibil sa fie introduse si acceptate de catre filologi ca moduri de realizare a gradelor de comparatie. Limba este in permanenta schimbare, astfel incat acest lucru ar fi posibil. Intr-adevar lingvistii din ziua de azi (vezi dl. Pruteanu) sunt mult mai conservatori decat cei de acum 150 de ani, care incurajau imprumuturile di nalte limbi. Dar cred ca am inceput sa ma super aberez



Madutza & ingerasul din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Am gasit si eu o greseala destul de frecventa(nu "frecvent":-)?)

(sau"Gasesc (in mod)frecvent o greseala....)


prin reviste(Avantaje) si chiar pe forum:

- a mesteca in oala=incorect,pt. ca "a mesteca"=este vorba de masticatie=a mesteca mancarea in gura,a mesteca guma etc.

-a amesteca in oala cu lingura=corect=a mixa culori,ingrediente etc. si in nici un caz "a amesteca guma in gura":-)


P.S-eu m-am obisnuit sa scriu "sunt" in loc de "sint"-desi rostesc tot "sint".Imi place cum suna "sunt",mi-aduce aminte de romanele lui Eliade,Teodoreanu etc.Si cred ca e incorecta forma de "sant" cu "I" din "A" din moment ce s-a trecut la forma de " sunt".

P.S 2-stiu ca si eu gresesc destul de frecvent....mai invat...



Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubutzu spune:

Imi pare bine ca acest subiect a prins la public;
Cum e corect?:
"Mi-ar place sa calatoresc."sau:"Mi-ar placea sa calatoresc"
-am dubii in ceea ce priveste verbul "a place"

de la Cristina si bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Bubutzu:din cate stiu eu(aici se pune virgula cred), e corecta prima varianta:-)

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput