GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Daca tot sintem la subiectul gramatica...am si eu citeva dubii...cum se scrie corect..."ceau" sau "ciau" ?
Si nu prea stiu cind se scrie "mai" despartit...adica, nu imi iese intotdeauna...

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Lilach, te referi la salutul imprumutat din italiana ciao? Daca da, atunci asa se scrie.
M-ai se scrie asa cand avem pe mine ma ai vazut (m-ai vazut, m-ai ascultat, m-ai suparat, etc.) M- este forma neaccentuata de pronume personal in acuzativ, -[b]ai este verbul auxiliar a avea, care intra in componenta perfectului compus (ai vazut).
Mai e intotdeauna scris impreuna cand e adverb, ca si in: mai vrei ceai?, nu mai vreau, nu te mai ingrijora, etc.
A propos de mai, adverb, nu e corect, mai ma ieie cu tine si data viitoare, ci ma mai iei cu tine?

Alta observatie: din punctul de vedere al+ substantiv, adica din punctul de vedere al cercetatorilor, pe cand din punct de vedere+ adjectiv, ca in: din punct de vedere legal/juridic, etc. Unde nu putem folosi forma cu adjectiv (nu de la toate substantivele putem forma adjectivele aferente), atunci vom opta pentru prima forma, cu adjectivul: din punctul de vedere al studiilor facute.

Alta: unii spun un lucru, altii [/b]altul (nu unii spun un lucru, unii altul).

Zugrav nu are feminin, asadar nu pentru zugravita.

Foarte bune exemplele, anina_n.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by lilach

Daca tot sintem la subiectul gramatica...am si eu citeva dubii...cum se scrie corect..."ceau" sau "ciau" ?
Si nu prea stiu cind se scrie "mai" despartit...adica, nu imi iese intotdeauna...

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& com.



Lilach, iti dau un link. Acolo vei gasi tot ce vrei despre adverbul mai
http://www.unibuc.ro/eBooks/filologie/NForascu-DGLR/mai.htm
Se scrie m-ai atunci cand m este pronume personal, iar ai este verbul auxiliar "a avea". Exemplu: "M-ai vazut aseara la spectacol?"

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Lilach, daca te referi la formula de salut eu cred ca e "ciao", nu?

"Mai" se scrie despartit cind e pronume persoana I in cazul Acuzativ de ex. "m-ai ascultat, m-ai vazut"

Se scrie legat cind e adverb - cind spui de ex. "mai vreau bomboane" si atunci cind formeaza comparatii "mai bine, mai frumos".

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Uite ca fetele ti-au raspuns deja, cred ca scriam in acelasi timp.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

Interesant, apropo de profesii:

http://www.unibuc.ro/eBooks/filologie/NForascu-DGLR/gen.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

Pe internet nu potzi respecta si nu este obligatorie o gramaticä ! nu sunt semne si se interpreteazä

AlexandruL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

cum e corect: desconsideri sau deconsideri?

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Pluralul pt "aragaz" e "aragazuri", nu "aragaze", iar pt "ecler", "ecleruri", nu "eclere"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Corect este "a desconsidera" si nu a "deconsidera", dar "a deconspira" si nu "a desconspira".

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput