GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by iubibubi

eh, m-am autobagat in ceata apropo de mesajul anterior :)...

oare exista si exceptii?!? de genul balerin/balerina, tenor/soprana?!? help!

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi



Sigur ca trebuie sa existe: ma gindesc la actor/actritza.
Poate numai cele la care profesia deriva de la un titlu de ex: doctor in medicina.
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata00 spune:

Eu nu cred ca tenor / soprana sunt masculinul si femininul aceluiasi substantiv. Pur si simplu tenor nu are feminin, la fel cum gravida nu are masculin. La fel, DEX-ul mentioneaza misogin numai ca substantiv masculin (si adjectiv), parand sa implice ca este o notiune specifica barbatilor. DEX-ul mentioneaza si perechea misandrie, dar nu si misandrina.

Parerea mea (h^ac!),
Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

care este femininul de la elefant?

dar masculinul de la furnica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

...buna intrebare ...cata are dreptate ..exista substantive care nu au masculin ,respectiv feminin...carola a dat la randul ei inca doua exemple bune, parca substantive epicene se numeau, nu?..dar cum ziceam nimeni nu le stie pe toate ..de-aia si exista rubrica sa ne lamurim unii pe altii...sau nu?..in legatura cu misoginism care inseamna dispret fata de femei, la fel de bine misandrie inseamna dispret fata de barbati...mie mi se par d.p.d.v. semantic antonime...
aici discutam pareri pro-contra...voi ce ziceti? e interesant , nu?pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

pe mine tot nu m-ati lamurit in legatura cu profesiile :(... sunt numai de genul masculin sau nu? ca io n-am cunostinta de "gravida", "furnica" sau "elefant" de profesie :)... poate ca ex. meu cu tenor/soprana a fost unul gresit (exista si un muzician pe aici care sa ne lamureasca?), dar ma refeream la acelasi lucru, la profesii... :)

si, pana la urma, cum zic - eu sunt misandrina sau eu "sufar" de misandrie? mi se pare nedrept sa existe substantivul "misogin", dar nu si "misandrina" :))))).

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

La capitolul profesii, exista masculin si feminin, ca de exemplu actor/actrita, baci/bacita (na, un exemplu de descretit fruntile fumegande de atata gramtatica). Exista exceptii: aviator (nu aviatoare), doctor (nu doctorita), pilot si multe altele care nu-mi vin acum in minte, dar poate ma ajutati voi. Apoi, atentie la unele subsantive desemand nume de profesii care au feminin insa care face referire la altceva. Aici se include profesor/profesoara, unde profesoara e acceptat ca feminin daca ne referim la profesoara de la liceu. Daca avem de-a a face cu un profesor (a se citi doctor in vreo stiinta), atunci categoric nu exista feminunul profesoara. Ne vom referi la respectiva doamna cu doamna X, profesor.


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

PS. eu sunt traducator, nu traducatoare.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Avocat, inginer, electrician, instalator si multe alte profesii care sunt numai la masculin.



Nina & Nina-Cristina (1 an si 10 luni)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Zugrav=zugravitza?

se spune comfort sau confort?convine sau comvine?

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

corect: confort si convine.

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput