Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliiuli spune:

Eu am nascut natural, dar nici nu am avut probleme legate de asezarea fatului sau altele. Din acest motiv, la a doua (cand o fi) tot natural as prefera daca nu se intampla altceva si e musai necesara operatia.


iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Si eu am nascut pe cale naturala. Nu a fost usor, dar refacerea este mult mai rapida. Nu am avut probleme cu sarcina iar medicul meu nu agreea cezarianele facute din alte considerente decat cele medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Eu am nascut prin cezariana, la cerere. Si am avut parte si de dureri...ca doctorul m-a lasat pana in ultima clipa. M-au apucat durerile la 2 noaptea, bineinteles! , m-am dus la spital la 8, m-a controlat doctorul si m-a intrebat candid:"Raluca, sigur nu vrei sa nasti normal? ca ai dilatatie destul de buna, alea, alea...si iti fac si epidurala..." Dar eu, dupa atatea ore de dureri, am zis "Nu, nu! Cezariana!". Nu mai puteam! de-abia asteptam sa scap de dureri. Am mai avut si ghinionul cand am ajuns la spital sa nu mearga liftul si a trebuit sa urc 2 etaje pe scari, de mi-au iesit ochii...
Nu regret nici o clipa, am simtit pe pielea mea ce inseamna si daca ar fi s-o iau de la capat, la fel as face.
Le admir pe fetele care au nascut natural. Jos palaria! Dar mi se pare inuman sa te lase doctorul sa te chinui 24 de ore...
Eu m-am refacut f repede, nu m-a durut operatia nici atunci si nici acum, la aproape 9 luni. De vazut, nu se mai vede aproape deloc...
Ce mai! meserias doctorul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Am nascut NATURAL asistata de epidurala. Si a 9a oara as naste la fel!!!! Cu precizarea ca am nascut in Canada...:)))

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Si eu am nascut prin cezariana.Din motive medicale.Eram in 42 spre 43 de saptamani si bb. nu vroia sa iasa.Ma incapatanasem sa nasc normal din motive bine stiute.Cu o saptamana inainte facusem tratament de declansare a nasterii si,nimic.Dupa un travaliu fals de 10 ore,cu contractii din 3 in 3 minute,cu lichid verde si B.C.F.-uri modificate,d-na doctor a decis interventia chirurgicala.Mie nici nu mi s-a mai cerut acordul.Nu regret nimic.Atata timp cat copilul meu a fost bine nu pot sa-i spun d-nei doctor decat:Multumesc inca o data!
July si bb.Teodora-Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu am nascut prin cezariana din cauza de miopie avansata. Probabil ca oricum as fi ales calea asta pentru ca ma temeam de durere.

Si apropo de cezariana=doamna, eu nu ma simteam deloc doamna cand m-am trezit din anestezie si scanceam ca un catzel batut, nu stiam ce este in jurul meu, si cand m-au mutat brancardierii de pe targa in pat eram pe jumatate inconstienta, mi se vedeau toate alea, habar nu aveam pe ce lume sunt . (Toate astea nu le tin minte decat in ceata, si le-am vazut pe fetele operate care veneau in salon imediat dupa operatie cum aratau.) Asa ca...

Eu una sunt de acord ca e decizia fiecareia dintre noi (impreuna cu medicul) si important este sa fie copiii sanatosi, nu cum s-au nascut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

100% natural
Eu am vrut sa nasc acasa, dar inainte de "sosire" a trebuit sa merg la spital. La spital ... stres. Tot felul de teste si fire si monitorizari si nu-mi faceau nimic. Le-am cerut anestezie (ca doar stiam din carte). Nu. Disperata am pronuntat cuvantul cezariana . Cred ca s-au gandit ca delirez, dar mi-au explicat ca doar in caz de extrema urgenta se recurge la asa ceva. Dar eu nu eram la urgenta? (ba da, desigur, dar de data asta nu se pune ) Aaaa... trebuie sa recunosc ca a zis o asistenta ca aduce un calmant, dar nu pt mine, ci pt sotul . Ma rog, ce a fost greu am uitat in momentul in care am simtit capul copilului. Sa vezi ce forta am avut sa-l aduc pe lume ... ziceai ca nu eu eram nedormita de zeci de ore. A venit minunea pe topogan si pe topogan au plecat si clipele grele. Nu stiu daca e ceva mai frumos decat sa simti ca dai viata si sa-ti vezi minunea. Mai vreau bebe, iar de data asta o sa-i fac instructaj corpului meu sa fie cuminte ca o sa stam acasa, nu mai mergem la spital, chiar daca prima oara am stat doar 6-7 ore (3-4 inainte, 3 dupa).
Ma bucur ca copilul a fost in pozitia buna, ca daca era in cea pelviana cred ca-l trimiteam pe sot sa le cumpere medicilor ochelari sa vada ca eu nu is de 2m (bazin) ca sa pot naste natural. Asa ca poate ar trebui sa se bucure mamele care au nascut in Ro prin cezariana iar copilul era in pozitie pelviana.
Va doresc nastere usoara celor care sunteti cu bebe la bord!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

Io ma laudam ca o sa nasc natural si asa am vrut pana in ultima clipa...Insa a trebuit sa ajung la cutit : col lung , si io si bebe tahicardici , dilatatie ioc , bebe pe uscat de 3 ore...Medicul a zis ca o sa ne chinuim toata noaptea si dimineata s-ar putea sa trebuiasca tot operatie...OK , am zis , orice numai sa nu sufere bebe...N-am avut timp sa ma gandesc prea mult ca mi-era frica de anestezie , ca aveam tensiune mica , in general ( 9/6 , 8/5 !! )...
M-am refacut relativ repede...m-a 'tinut' operatia vreo 2 saptamani , dar multumesc lui Dumnezeu ca bebe e sanatos si ca nu au fost complicatii pentru nici unul din noi...
A doua oara probabil ca tot asa voi naste...Cu acelasi doctor...Parca prefer o taietura 'sus' decat 'jos' , mai ales ca fiecare din noi stie cat de greu e sa 'iesi' in urmatoarele zile ...
Ce au patit fetele care au fost lasate sa se chinuie , e strigator la Cer....I-as ..
Bagoiu , dupa 2 cezariene mai poti face al 3-lea copil..? Eu stiam ca o a treia cezariana , cu foarte mare risc , se poate dupa 13-14 ani...Probabil te gandesti la o nastere naturala...
Sa ne traiasca bebeii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Eu am nascut natural, fara epidurala, fara nimic. Imi prevenisem doctorita ca am o toleranta scazuta la durere. Prima data cred ca a luat-o drept alint dar, dupa 2 ore de travaliu, a realizat ca spuneam ceva real. Lesinam de durere. Moasele au fost mai mult decat ok. Spuneau ca ma plac pentru ca nu urlam.. hehehe nu aveam putere sa urlu! gemeam ca vreau cezariana , orice numai sa se termine. Doctoritza a decis altcumva; mi-a explicat atunci de ce dar nu am priceput. Pur si simplu am acceptat dar inconstient. Una din moase mi-a povestit ca spuneam, aproape inconstienta, "ce e mai bine pentru bebe, desi nu-mi inteleg decizia!!" Tin minte doar o durere imensa si doctoritza rugandu-ma si tipand "Roxana, te rog sa nu lesini. asa cum este fata ta nici anestezie nu pot nici sala de cezariana nu am."
Doctoritza a mai explicat odata situatia la primul control si stiu ca avea dreptate. Cu toata fobia mea de durere, incep sa ma gandesc ca as mai vrea un bb. Ma uit in ochii Minunicai si ma gandesc ca pot sa mai trec oata prin asta daca acesta este "premiul".

Citesc mesajele de pe forum despre mamele care au 2-3 copii si simt un fel de gelozie... imi doresc inca un bb! Nu am mai spus nimanui acest lucru! Doamne, cum il doresc si stiu, asa cum am stiut ca va fi fetita Minunica ( desi toti spuneau ca va fi baiat ) stiu ca va fi baiat. Si numele lui va fi LUCA. Stiu ca voi putea trece prin acelasi infern chiar daca prima data mi-a luat 3 ani sa-mi revin. Visam noaptea durerile, luni si luni de zile dupa. An dupa an! Si dupa toate astea, tot spun ca cezariana este necesara doar in cazuri in care nu se poate altfel. Dar asta este doar parerea mea! La 4 ore dupa nastere, tropaiam prin spital sa-mi vad Minunea!

Mama mea, un om de la tzara dar cu scoala multa si o viziune ciudata asupra lumii spune ca fiecare femeie trece prin acea experienta suficienta sa declanseze semnalul de "mama". Probabil pentru mine semnalul trebuia sa fie mai puternic. Am intrebat-o despre femeile care isi abandoneaza copiii.. mi-a spus ca asta este principalul motiv pentru care Doamne-Doamne a lasat liberul arbitru!

Pupici la pitici!





Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

quote:
Originally posted by Flower

Bagoiu , dupa 2 cezariene mai poti face al 3-lea copil..? Eu stiam ca o a treia cezariana , cu foarte mare risc , se poate dupa 13-14 ani...Probabil te gandesti la o nastere naturala...




Doctorita mi-a spus ca ea personal a facut trei cezariene, dar ca se poate si cinci. Am auzit si alte cazuri.
Si, da, inca ma mai gandesc la o nastere normala.

LA cati mai multi bb-i, fara probleme!

Mergi la inceput