Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

Eu am doua nasteri.Prima "naturala" si a doua cezariana din motive medicale(deci decizia doctoritei).
Prima era in timplu comunismului si conditiile din spital,plus mentalitateacelor care lucrau acolo...mi-a lasat o amintire f. neplacuta...de fapt din cele 9ore de travaliu imi amintesc doar frinturi(de ex. cum a tipat doctorul la mine ca ma arunca pe fereastra daca ma mai aude ; sau cum trebuia sa mergem "la control" intr-un alt salon,din timp in timp,pt. a ni se controla dilatarea...)
Iar dupa nastere am fost dusa intr-un salon f. mare,dar eram singura; nimeni nu a venit sa vada de mine,nici nu stiam unde imi este copilul,
dupa mai multe ore am plecat singura sa imi caut baiatul,l-am gasit si l-am luat cu mine.Pt.asta am primit o cearta grozava de la moasa
................dar asta a fost inainte de 1989.
A doua nastere...am fost internata f. f. racita,nu puteam sa respir,sa vorbesc,tuseam intr-una...cind in sfirsit au inceput contractzile eram aproape epuizata si in plus fetita "bloca cu frunte,
...iesirea",s-a decis pt. operatie dar a trebuit sa mai astept un timp pt. ca chiar atunci erau alte doua femei care nasteau "natural"
In sfirsit la ora 5 dimineata, fetita mea vedea lumea.A fost taticul care a tinut-o si iubit-o primul,pt. ca eu puteam doar sa o vad.Mi-au trebuit citeva zile sa-mi revin din raceala(gripa),dar ma simteam bine
doar vazind-o si tinind-o in brate.Operatia s-a vindecat in timp,dar a ramas un loc sensibil.
Indiferent de felul nasterii si de experenta traita ,important este sa ne bucuram de copii nostri,sa-i iubim si sa-i indrumam in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Originally posted by alba

Am nascut din pacate prin cezariana,din motive medicale (prezentare pelviana)
Probleme fizice nu am avut,nici macar nu se mai vede operatia,dar ma-am framintat
pe plan psihic,ca nu am fost in stare sa nasc,ca alte milioane de femei pe cale naturala....asta e sunt mama dar nu stiu ce inseamna sa nasti !
Si cum adica,milioanele de femei care au nascut pe cale vaginala,nu sunt doamne ???

E o jignire,nu stiu ce sa zic...e vorba si de mama mea ,care este totusi o doamna...si care mereu imi zice ca am meritat orice durere si ca a uita totul imediat,ce m-a tinut in brate...

Plus,ca sunt sigura ca asa o experienta unica,te face mult mai puternica, si nu te mai darima dupa, nimic asa de usor...
Deci,am sperat pina pe 17 septembrie 1999 sa se intoarca,bebelushul meu,dar minunea nu s-a produs...iar daca ar fi sa mai nasc o data si daca totul ar fi in ordine d.p.d.v medical, as opta pentru nasterea naturala in apa !

De ce nu se naste si in Ro in apa,de ce nu se incurajeaza aceasta metoda ?
Care e problema,in afara de o cada mare si spatioasa, nu trebuie investit nimic,deci nici d.p.d.v. financiar nu este asa o catastrofa... zic eu...

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



alba iubita forumistele vechi s-au amuzat teribil de expresia a naste "ca o doamna"=cezariana, expresie care ii apartine de fapt unei doctorite din Suceava (de la danarosu cetire)... Povestea e lunga si ghilimelele isi au rostul lor... Nu e cazul sa se simta cineva jignit. Intrebarile pe care le-ai scris tu aici ar trebui adresate ACELEI persoane care a debitat asa ceva.
Si ca sa clarific inca o "poveste", daca nasti a doua oara prin cezariana se cheama = "aristocrata".

M-am abatut de la subiect ...
Pet uite iti raspund: am nascut prin cezariana la cerere aici in Elvetia! Si a doua oara, a 100-a oara... la fel voi proceda! Adika ca o "duamna"

Adela & Julia 1 an si 4 luni



Adelutzule,poi da si eu mi-s membru vechi,mäi,am fost inregistrata si pe forumu vechi,sub alt Nick ,da nu prea m-am bagat in vorba,...deci cunosc si eu povestea Danei Red (cum o alinti tu )... Vezi ca de data asta nu am uitat ghilimelele ,da oare "coana doctoreasa",tot cu ghilimele s-a exprimat atunci ?
Asta-i intrebarea intrebatoare ???
Eu ca o "doamna "ce sunt,nu m-am simtit "jignita",am dat doar un exemplu.... totusi majoritatea omenirii,s-a nascut pe cale vaginala...
Si uite alt exemplu,aici cunosc o doamna (de la orash,cu studii,nu ),care a nascut acasa la ea in sofragerie,cu moasa linga es fireste...in Ro nu am auzit,pe nimeni care sa fi nascut acasa...aici se pare ca vine iar "moda" cu nasterea acasa...cu toate ca stim si noi ce conditii sunt aici,in comparatie cu cele din Ro...exista femei,care vor sa nasca in atmosfera intima de acasa...si nu in cea sterila de la spital...

Am vorbit si cu sotzu,de chestia asta si parerea lui este ca nasterea naturala, nu este incurajata in Ro,deoarece doctorii se gindesc doar,la profitu lor personal(mertzane,vila cu piscina,s.a.m.d) ...
Si banii curg ca mierea, de la cezariene...


P.S. Adelutz,hai nu vrei sa-i faci Juliei, un fratior?... sa se ridice si mami la rangu de "aristocrata"...eiii,hai si tu, nu te multumi cu putin



***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by alba

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Originally posted by alba

Am nascut din pacate prin cezariana,din motive medicale (prezentare pelviana)
Probleme fizice nu am avut,nici macar nu se mai vede operatia,dar ma-am framintat
pe plan psihic,ca nu am fost in stare sa nasc,ca alte milioane de femei pe cale naturala....asta e sunt mama dar nu stiu ce inseamna sa nasti !
Si cum adica,milioanele de femei care au nascut pe cale vaginala,nu sunt doamne ???

E o jignire,nu stiu ce sa zic...e vorba si de mama mea ,care este totusi o doamna...si care mereu imi zice ca am meritat orice durere si ca a uita totul imediat,ce m-a tinut in brate...

Plus,ca sunt sigura ca asa o experienta unica,te face mult mai puternica, si nu te mai darima dupa, nimic asa de usor...
Deci,am sperat pina pe 17 septembrie 1999 sa se intoarca,bebelushul meu,dar minunea nu s-a produs...iar daca ar fi sa mai nasc o data si daca totul ar fi in ordine d.p.d.v medical, as opta pentru nasterea naturala in apa !

De ce nu se naste si in Ro in apa,de ce nu se incurajeaza aceasta metoda ?
Care e problema,in afara de o cada mare si spatioasa, nu trebuie investit nimic,deci nici d.p.d.v. financiar nu este asa o catastrofa... zic eu...

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



alba iubita forumistele vechi s-au amuzat teribil de expresia a naste "ca o doamna"=cezariana, expresie care ii apartine de fapt unei doctorite din Suceava (de la danarosu cetire)... Povestea e lunga si ghilimelele isi au rostul lor... Nu e cazul sa se simta cineva jignit. Intrebarile pe care le-ai scris tu aici ar trebui adresate ACELEI persoane care a debitat asa ceva.
Si ca sa clarific inca o "poveste", daca nasti a doua oara prin cezariana se cheama = "aristocrata".

M-am abatut de la subiect ...
Pet uite iti raspund: am nascut prin cezariana la cerere aici in Elvetia! Si a doua oara, a 100-a oara... la fel voi proceda! Adika ca o "duamna"

Adela & Julia 1 an si 4 luni



Adelutzule,poi da si eu mi-s membru vechi,mäi,am fost inregistrata si pe forumu vechi,sub alt Nick ,da nu prea m-am bagat in vorba,...deci cunosc si eu povestea Danei Red (cum o alinti tu )... Vezi ca de data asta nu am uitat ghilimelele ,da oare "coana doctoreasa",tot cu ghilimele s-a exprimat atunci ?
Asta-i intrebarea intrebatoare ???
Eu ca o "doamna "ce sunt,nu m-am simtit "jignita",am dat doar un exemplu.... totusi majoritatea omenirii,s-a nascut pe cale vaginala...
Si uite alt exemplu,aici cunosc o doamna (de la orash,cu studii,nu ),care a nascut acasa la ea in sofragerie,cu moasa linga es fireste...in Ro nu am auzit,pe nimeni care sa fi nascut acasa...aici se pare ca vine iar "moda" cu nasterea acasa...cu toate ca stim si noi ce conditii sunt aici,in comparatie cu cele din Ro...exista femei,care vor sa nasca in atmosfera intima de acasa...si nu in cea sterila de la spital...

Am vorbit si cu sotzu,de chestia asta si parerea lui este ca nasterea naturala, nu este incurajata in Ro,deoarece doctorii se gindesc doar,la profitu lor personal(mertzane,vila cu piscina,s.a.m.d) ...
Si banii curg ca mierea, de la cezariene...


P.S. Adelutz,hai nu vrei sa-i faci Juliei, un fratior?... sa se ridice si mami la rangu de "aristocrata"...eiii,hai si tu, nu te multumi cu putin



***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



Alba iubita da` i-as face si maine Juliei un fratior dar apoi ma vezi postand la subiectul "ce grea e viata de mama".
Sa mai creasca fetita si ma avansez si la "aristocrata" deocamdata nu sunt pregatita .
Dar tu cand ii faci o "fratioara" lui Darian cel scump? ei?

Am vazut la TV cum prefera mamicile sa nasca acasa (pe un post nemtesc, am uitat cum se cheama ). Poi daca nu are chef fomeia sa se deplaseze la spital, sa vina spitalul la ea: am zis!!!


Si in alta ordine de idei eu le felicit pe mamicile super-curajoase care nasc natural. Le invidiez!

ps DanaRot ia treci mama si zi si tu ceva!

pupicei la mamici si bebei

Adela & Julia 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu m-am dus la spital pregatita sa nasc natural.Si dupa un travaliu de 20 de ore, am intrat in cezariana de urgenta deoarece copilul nu coborase suficient.Ma intreb de ce le-au trebuit 20 de ore sa vada asta??? Aici se pune mare pret pe nasterea natural dar nu este intotdeauna cea mai buna alegere pentru mama si pentru copil.In cazul meu , cea care s-a chinuit a fost Teodora ca eu stateam bine-merci anesteziata cu PDA.Dar pe Teodora au scos-o vanata de efort!

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Shi eu am nascut tot natural shi a fost nesperat de bine!Dupa cite horror-story auzisem despre nashterea naturala,m-am rugat de al meu doctor timp de 3 luni sa-mi faca anestezie epidurala dar mi-a spus sec shi clar de fiecare data ca NU-mi face.Mi-a mai specificat shi ca aici se fac anestezii numai in cazuri extreme(care-or fi alea nu shtiu) shi operatzia de cezariana se face numai daca nashterea naturala ar pune in pericol sanatatea sau vietzile mamei sau bb-ului.
Sincer,am avut parte de o sarcina shi o nashtere super ushoare,Multzumesc Lui Dumnezeu!Termenul era deja trecut de aproape o saptamina dar printzesa n-avea de gind sa iasa.Duminica,in timp ce faceam curat shi mai aruncam un oki pe forum,am simtzit ca ma doare rau de tot shi l-am kemat pe sotzu' sa-i spun,apoi totul s-a derulat foarte repede:la ora 11.00 ma internam,pina la ora 13.00 am sunat-o pe mama shi faceam ture etaj-parter sa mai trag un fum din tzigare,ca la ora 18.27 sa fiu deja fericita posesoare a comorii numita Antonia Naomi.Deshi prima nashtere,travaliul a fost foarte scurt shi refacerea mai mult decit rapida:la miezul noptzii aceleiashi zi,eram la parter cu moasha shi stateam la birfa cu okii la gargaritza mea.
Daca toate femeile ar avea parte de sarcini shi nashteri macar la fel de ushoare ca ale mele,apai doctorii ar trebui sa elimine cezariana din program.Oricum,indiferent de modul in care nashtem,tot mamici ne v-om numi asha ca...sanatate shi -ici la copii shi la mamici,



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Am nascut normal, cu travaliu indus si anestezie (de fapt este analgezie) peridurala. Travaliul a durat cam 9 ore, expulzia aproximativ 30 de minute, din care jumate pe masa, nu s-a pus problema de forceps sau vacuum, m-am descurcat aproape singura (asta apropo de "neplacerile" epiduralei).
Daca ar fi sa nasc maine as alege la fel, n-am ramas cu traume psihice, nici macar cu o strangere de inima, m-am refacut nesperat de repede, as fi putut pleca acasa a doua zi.

Sunt convinsa ca fiecare mamica are motivele ei si alegerea o priveste numai pe ea insasi, insa se uita prea des ca cezariana este o interventie chirurgicala, care (ca orice interventie) trebuie facuta in caz de necesitate, si ca recuperarea este in general grea si durerile de dupa sunt foarte mari.
Din motive independente de noi, nasterea a devenit o incercare la care cele mai multe femei se gandesc cu groaza, in loc sa fie privit ca un pas firesc in drumul unei mamici. Asta e lucrul cel mai trist in Romania, si asta as vrea sa putem schimba intr-un timp cat mai scurt.


http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

iata-ma, fara voia mea, ..."aristocrata". Prima oara s-a intamplat fara sa imi dau seama, nu m-a intrebat nimeni nimic, asa a hotarat doctorita si gata. Eu, naiva, nedocumentata, desi nu-mi pica prea bine, am acceptat. Abia dupa am studiat problema. Nu aveam contractii, nu aveam dilatatie, bb nu prea coborase, nimic. Doar dureri in partea de jos o noapte intreaga. Am citit apoi ca putea fi si un travaliu fals.Poate ca se mai putea astepta. Si pe doctorita o cunosteam destul de bine, eram chiar si ceva rude. Asa a fost sa fie.
A doua oara, pt ca nu am gasit nici un doctor care sa accepte sa nasc pe cale naturala, am ales-o tot pe ea. Stiam cu taie. Numai ca n-a fost sa fie tot ea. Pentru ca n-am vrut sa merg la operatie atunci cand ma programase ea (am vrut macar ca bb sa vina atunci cand vrea el si nu atunci cand are doctorul liber in agenda, nu s-a putut deplasa la spital la doua noaptea, cand au inceput contractiile (imi sugerase de altfel si posibilitatea asta)m-a taiat alta doctorita, care era de garda. Nu zic nimic, a fost sunata de doctorita mea si m-a preluat fara probleme. Cred ca m-a taiat destul d e bine, m-am refacut la fel de repede ca la prima.
Nu simt nici un fel de vinovatie, doar o ciuda cumplita ca n-a fost sa fie altfel A treia oara sunt aproape sigura ca tot asa o sa fie.
N-am decat sa-l trec la capitolul esecuri si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Originally posted by alba

quote:
Originally posted by Adela

quote:
Originally posted by alba

Am nascut din pacate prin cezariana,din motive medicale (prezentare pelviana)
Probleme fizice nu am avut,nici macar nu se mai vede operatia,dar ma-am framintat
pe plan psihic,ca nu am fost in stare sa nasc,ca alte milioane de femei pe cale naturala....asta e sunt mama dar nu stiu ce inseamna sa nasti !
Si cum adica,milioanele de femei care au nascut pe cale vaginala,nu sunt doamne ???

E o jignire,nu stiu ce sa zic...e vorba si de mama mea ,care este totusi o doamna...si care mereu imi zice ca am meritat orice durere si ca a uita totul imediat,ce m-a tinut in brate...

Plus,ca sunt sigura ca asa o experienta unica,te face mult mai puternica, si nu te mai darima dupa, nimic asa de usor...
Deci,am sperat pina pe 17 septembrie 1999 sa se intoarca,bebelushul meu,dar minunea nu s-a produs...iar daca ar fi sa mai nasc o data si daca totul ar fi in ordine d.p.d.v medical, as opta pentru nasterea naturala in apa !

De ce nu se naste si in Ro in apa,de ce nu se incurajeaza aceasta metoda ?
Care e problema,in afara de o cada mare si spatioasa, nu trebuie investit nimic,deci nici d.p.d.v. financiar nu este asa o catastrofa... zic eu...

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



alba iubita forumistele vechi s-au amuzat teribil de expresia a naste "ca o doamna"=cezariana, expresie care ii apartine de fapt unei doctorite din Suceava (de la danarosu cetire)... Povestea e lunga si ghilimelele isi au rostul lor... Nu e cazul sa se simta cineva jignit. Intrebarile pe care le-ai scris tu aici ar trebui adresate ACELEI persoane care a debitat asa ceva.
Si ca sa clarific inca o "poveste", daca nasti a doua oara prin cezariana se cheama = "aristocrata".

M-am abatut de la subiect ...
Pet uite iti raspund: am nascut prin cezariana la cerere aici in Elvetia! Si a doua oara, a 100-a oara... la fel voi proceda! Adika ca o "duamna"

Adela & Julia 1 an si 4 luni



Adelutzule,poi da si eu mi-s membru vechi,mäi,am fost inregistrata si pe forumu vechi,sub alt Nick ,da nu prea m-am bagat in vorba,...deci cunosc si eu povestea Danei Red (cum o alinti tu )... Vezi ca de data asta nu am uitat ghilimelele ,da oare "coana doctoreasa",tot cu ghilimele s-a exprimat atunci ?
Asta-i intrebarea intrebatoare ???
Eu ca o "doamna "ce sunt,nu m-am simtit "jignita",am dat doar un exemplu.... totusi majoritatea omenirii,s-a nascut pe cale vaginala...
Si uite alt exemplu,aici cunosc o doamna (de la orash,cu studii,nu ),care a nascut acasa la ea in sofragerie,cu moasa linga es fireste...in Ro nu am auzit,pe nimeni care sa fi nascut acasa...aici se pare ca vine iar "moda" cu nasterea acasa...cu toate ca stim si noi ce conditii sunt aici,in comparatie cu cele din Ro...exista femei,care vor sa nasca in atmosfera intima de acasa...si nu in cea sterila de la spital...

Am vorbit si cu sotzu,de chestia asta si parerea lui este ca nasterea naturala, nu este incurajata in Ro,deoarece doctorii se gindesc doar,la profitu lor personal(mertzane,vila cu piscina,s.a.m.d) ...
Si banii curg ca mierea, de la cezariene...


P.S. Adelutz,hai nu vrei sa-i faci Juliei, un fratior?... sa se ridice si mami la rangu de "aristocrata"...eiii,hai si tu, nu te multumi cu putin



***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



Alba iubita da` i-as face si maine Juliei un fratior dar apoi ma vezi postand la subiectul "ce grea e viata de mama".
Sa mai creasca fetita si ma avansez si la "aristocrata" deocamdata nu sunt pregatita .
Dar tu cand ii faci o "fratioara" lui Darian cel scump? ei?

Am vazut la TV cum prefera mamicile sa nasca acasa (pe un post nemtesc, am uitat cum se cheama ). Poi daca nu are chef fomeia sa se deplaseze la spital, sa vina spitalul la ea: am zis!!!


Si in alta ordine de idei eu le felicit pe mamicile super-curajoase care nasc natural. Le invidiez!

ps DanaRot ia treci mama si zi si tu ceva!

pupicei la mamici si bebei

Adela & Julia 1 an si 4 luni



Poi,da numai e de vina,ca nici timp de facut cupii, nu mai am...si timpu trece si Dari creste maaree si mami a lui sta aici la taclale,in loc sa-i faca si lui o surioara

Si apropo de "ce grea e viata de mama",multumesc frumos,mi-a mers la inima,supa pentru suflet...
&

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Am nascut primul copil, pe Stefan (9 luni si jumatate),pe cale naturala. Pe urmatorii tot asa vreu sa ii nasc pentru ca a ost destul de usor prima data. Sper sa ma ajute Doamne-Doamne sa fie bine, noi ne dorim 3 copii.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

si eu am nascut normal, desi Mara era in prezentatie pelviana, dupa un travaliu de 10 ore. Data viitoare as vrea sa nasc tot normal, dar cu anestezie peridurala.



http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput