V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Imi_incep_viatza spune:

Da, acasa e acolo unde ti-e inima....exteriorul Romaniei nu-mi ofera decat ceva material, cand si Romania imi va oferi avantaje materiale mai atractive ma voi reintoarce cu sigurantza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cartedeschisa spune:

Buna la toti!
Romania e o tara binecuvantata! Eu sunt o persoana care m-am intors. Si nu pentru ca am fost incapabila, ci pentru ca am realizat ca nu numai banii conteaza, nici macar respectul pe care il astept de la altii, ca si rezultat al felului in care eu, la randul meu, ii tratez. Accidente se pot intampla oriune. Romanii, asa cum sunt ei...sunt de o mie de ori mai sus decat altii. Nu judec, nu critic,dar fiecare padure are si uscaturile ei..Romania e o tara frumoasa, sfanta..cu o cultura solida si d.p.d.v. istoric, recunoscuta ca fiind una din cele mai vechi culturi din Europa. Am fost in amblele locuri...cat sa ma asigur ca decizia mea e corecta. Cine stie daca luam deciziile corecte? Ne obisnuim sa spunem ca am primit de la D-zeu...nu, D-zeu nu scire istoria asa..noi scriem cand decidem sa plecam dintr-un loc si sa uitam putin de unde apartinem de fapt. Romanii plecati..o! trebuie sa le fie tare greu..la unii mai putin, dar e foarte greu! Un roman departe de casa...care se lupta acolo si urmeaza calea dreapta da dovada de mult simt etic si moral. Sa le uram toate cele bune. Candva...vor reveni in Roamnia..uimiti de cata putere ar avea sa faca ceva aici! Si poate atunci..vor rescrie iar!


Cu multa dragoste si simpatie pentru tot romanul departe de casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PrInTeSs2_ spune:

Eu sunt in SUA de 5 ani insa la momentul actual nu m-as intoarce acasa. Merg in vacante sa ii vad pe cei dragi, insa nu mai ma pot acomoda stilului de viata de acolo, prea multa nepasare...si un lucru stiu nu as vrea copiii mei sa creasca in Romania, desi uni spun ca scolile sunt mai bune, bla bla bla nu cred in asta. Ma gandesc ca daca la momentul de fata gandesc asa probabil ca peste 15 ani nici vorba sa ma gandesc a ma muta in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roinita spune:

Noi suntem in Germania de trei ani. E bine si e rau. Ne simtim aici acasa si totusi straini, cand mergem "acasa" in Romania ne simtim la fel. Suferim si ne bucuram, uneori ne simtim dezradacinati, nu mai stim unde ne e locul. Ne gandim sa ne intorcem si totusi inca nu, asteptam sa se intample ceva care nu se mai intampla. Asa ca ramanem aici, cu gandul "ce bine era daca era aici Romania". Copilul e aici acasa si cu el incercam si noi sa uitam ca suntem straini de fapt. Nu ne putem rupe gandurile de Romania, acolo e casa noastra, care insa e tare goala si neprimitoare...decizia noastra este deci: ramanem aici deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

eu am fost acum 3 ani in romania si am stat 3 luni....abia asteptam sa vin acasa inapoi in usa...nu imi mai place sa stau in romania....dar in vizita as merge ..o luna e cel mai bine.daca stai mult te plictisesti.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

DA, m-as intoarce, dar peste cativa ani buni, pentru ca sa merite sacrificul unui nou inceput de aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

initial nu voiam sa scriu nimic, dar am citit ca mai e cineva care are sentimente asemanatoare. Cand ma gandesc la Ro ... mi-e ciuda, si am un sentiment de frustrare si de furie... cumva. Pt ca e asa cum e, pt ca a trebuit sa plecam de acolo ca sa ne simtim bine... Mi-e ciuda cand vad familii intregi la plimbare, cu bunici, matusi, unchi, nepoti... Mi-e ciuda cand vad ce confort psihic iti ofera alta tara si Ro... nu! Nu as vrea sa ma intorc vreodata, cand am facut acest pas a fost definitiv. Sper sa nici nu fie nevoie sa ne intoarcem... Si apoi, ce facem cu copiii nostri? Pt ei aici e acasa, aici isi vor face prieteni, vor copilari si vor merge la scoala. Ce facem, o luam de la capat? Dupa ce ne-am despartit o data de familie, ne rupem si de copiii nostri? De ce sa mor acasa? Eventual printr-un spital uitat de lume unde nu se gasesc medicamente? Sa trag la batranete chinul pe care nu l-am vrut in tinerete? Nu am plecat din cauza banilor, aici a fost nevoie sa fim mult mai calculati cu banii decat in Ro si pt noi asta a fost greu, insa intr-un mediu unde ai alte posibilitati poti trece cu vederea greutatile perioadei de adaptare. De ce sa ma intorc? Daca voiam sa traiesc acolo, ramaneam acolo. Am nascut un copil in Ro si unul aici, daca am ceva cap pe umeri si pot face o comparatie... no comment. Nu am plecat pt copii, cand ne-am hotarat nu-i aveam inca, insa acum stiu ce inseamna sa poti alege si vreau sa aiba si ei aceasta libertate.
Nu, nu vreau sa ma intorc, si prezenta mea pe acest forum, Marius, nu este pt ca am ramas in Ro ci pt ca mi-e usor sa ma exprim in romaneste si pt ca avem multe in comun, faptul ca ne-am nascut in acelasi loc se simte. Insa aceleasi lucruri le discut si cu mamici nemtoaice (dureaza mai mult... e drept:)), le-as discuta si cu araboaice/japoneze daca as sti limba sau cu oricine altcineva din lumea asta. Nu mi-e dor de tara, merg acolo in fiecare an si voi merge inca multa vreme pentru a duce copiii la bunici, si e suficient. Nu critic si nu laud ce vad in Ro, pur si simplu calatoresc si punct. Prietenii nostri sunt imprastiati care incotro si ca sa ne vizitam uneori tb sa mergem mult mai departe decat cei 1500 km pana in tara.
Concluzia: nu, de bunavoie nu ne vom intoarce niciodata, ce am trait bun acolo nu poate fi reeditat, iar ce a fost rau nu vrem sa fie reeditat.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizav spune:

Cum au spus majoritatea, si eu vreau sa mor acasa,mai ales ca eu traiesc acum intr-o tara musulmana(Iran) si am vazut cum se inmorminteaza la ei, si mi s-a facut parul maciuca. Fara haine, fara cosciug, infasurat pur si simplu in niste sarsafuri, e groaznic, si inca ceva ca, nu se ingroapa ca la noi la 2 metri, ci pur si simplu e o groapa de aproximativ 1/2m. si peste pun niste placi de beton. Nu,nu,nu tot acasa la mine vreau sa mor si sa fiu ingropata ca un crestin. Luizav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Raspund si eu, cam cu intirziere, pt. ca nu prea intru la sondaje.
NU, nu m-as intoarce! Am mai fost plecata si m-am adaptat f. bine, chiar daca munceam din greu, era oricum mult mai bine ca in Ro. Si nu am fost intr-o tara civilizata, ci in Africa, intr-o tara subdezvoltata, unde am lucrat in tabere de refugiati, printr-o NGO. Dar oamenii erau altfel decit aici, iti zimbeau tot timpul si la cel mai mic semn ca ai fi in impas iti sareau in ajutor, chiar daca tu poate nu ai fi avut cu adevarat nevoie, si nici nu puteai refuza ajutorul acordat, pt. ca i-ai fi putut jigni...
As putea sa mai scriu inca f. multe diferente, dar ma opresc aici.
In concluzie, nu m-as intoarce, pt. ca ACASA este acolo unde te simti tu acasa, indiferent unde te afli...

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

In Romania...da.Am crecut aici si am trait aici,
desi parintii care m-au crescut au avut grija sa-mi
aflu adevaratele origini,doar am sange de roman,si sa
vorbesc cursiv limba mamei mele.
Am fost in vacante in Romania,dar a trecut ceva timp.
Eu cred ca romanii sunt mai patrioti departe de casa.
Evident eu nu am de ce sa ma incadrez aici.Era doar o
observatie.Am multi prieteni romani,chiar la biserica avem
comunitatea noastra si ma simt bine intre ei.
La o vizita in Romania as vrea si eu sa particip la intalnirile
voastre,sa va cunosc.
Va pupacesc.
Rici

Mergi la inceput