V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by try

Nu, categoric nu, nici un moment de cand am venit aici nu mi-am dorit sa ma intorc in Romania. Chiar cand am trecut prin clipe ceva mai grele, am respins ideea. Pentru mine a ma reintoarce in Romania e un vis urat. Ce ma mai leaga de Romania sunt parintii, rudele, prietenii si aproape 30 de ani de amintiri. Dar cand e sa ma gandesc la viitorul meu si al familiei mele nu vad inclusa Romania. Ma doare sufletul ca nu putem fi si noi ca altii, ca ne trebuie prea mult sa ne ridicam, dar am decis sa nu-mi irosesc viata alaturi de cauze pierdute. Lipsa unei sperante ca pot apuca si vremuri bune in Romania m-a facut sa plec. Nu am vrut sa stau sa sufar doar din spirit de solidaritate, iar solutii n-am pentru a schimba ceva acolo. Am abandonat lupta pentru un trai decent acolo. Unii ne numesc tradatori de tara, altii lasi si egoisti, dar pentru mine nu conteaza. Sunt un om sub cerul asta care cauta o viata mai buna si-atata tot.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"





BRAVO, ai dreptate, shi credca cine traieshte in strainatate, shi zice ca nu-i asha se minte singur!

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

In Romania nu cred ca m-as intoarce cel putin nu in momentul de fata...ceea ce regret insa este faptul ca am ales sa plec in Canada, trebuia sa ma fi gandit la oa tara din Europa...canada a fost si este o mare dezamagire dar..pasul este facut si din pacate nu am cale de intoarcere. Sper ca Anais sa aleaga la un moment dat Europa..asat m-ar bucura cel mai mult, dar pana atunci mai este..

Andreea si bb Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

De fapt,ce inseamna Romania? In afara de spatiul geografic din estul Europei,ea inseamna in primul rand OAMENII care s-au nascut sau traiesc acolo.Unii au ales traiasca acolo,sa supravietuiasca de pe o zi pe alta,sa duca greul,sa puna umarul la ridicarea tarii.Altii au ales strainatatea,cu gandul ca o vor duce mai bine,ca isi vor face un viitor pentru ei si copiii lor.Sunt unii care spun ca nu vor sa se mai intoarca niciodata in Romania sau se vor intoarce cand va fi bine si nivelul de trai va fi unul satisfacator.Dar Romania nu este o entitate in sine,o fiinta care sa isi revina miraculos dupa ani lungi de suferinta.Ea este formata din mine,din tine,din noi.Singura nu poate face nimic.Daca ne multumim sa stam pe margine si sa carcotim ca nu se intampla nimic,ca este birocratie,coruptie,spaga,mizerie,saracie,in mod sigur ca nu se va schimba nimic.Ce ai facut TU ca sa fie mai bine in Romania? La fel ca si mine,poate ai ales calea cea mai usoara si ai preferat sa nu te implici,sa astepti ca intr-o zi totul sa fie mai bine.Dar asa nu se va schimba nimic.Daca fiecare si-ar aduce o contributie,cat de mica ar fi,efectul cumulat ar fi semnificativ.Cineva spunea ca puterea de a schimba lumea este in NOI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Cit de mare dreptate ai...

S-a instalat obiceuil de a se astepta ajutor.. de la nu stiu scine, si cind e vorba de cine e de vina, e Romania, clima, politicienii, dumnezeu, occidentul extraterestrii, dar nimenu nu vrea sa recunoasca ca de fapt este o vina colectiva, a nepasarii, a lipsei de initiativa, a expresiei "Asta este, nu ai ce face".

Si cit timp aceasta expresie o auzi ce cel putin 20 de ori la zii, atita timp va ramine totul asa cum este.

Numai bine si cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by rici35

Cit de mare dreptate ai...

S-a instalat obiceuil de a se astepta ajutor.. de la nu stiu scine, si cind e vorba de cine e de vina, e Romania, clima, politicienii, dumnezeu, occidentul extraterestrii, dar nimenu nu vrea sa recunoasca ca de fapt este o vina colectiva, a nepasarii, a lipsei de initiativa, a expresiei "Asta este, nu ai ce face".

Si cit timp aceasta expresie o auzi ce cel putin 20 de ori la zii, atita timp va ramine totul asa cum este.

Numai bine si cu drag

Rici





Alta expresie mai e "mai rau sa nu fie"!

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Am citit toate mesajele de dinainte, si m-am regasit cate putin in fiecare.

Intr-adevar nu am plecat de mult timp din Ro, dar asta este ceea ce mi-am dorit dinainte de a termina liceul. Si nu mi-a fost absolut deloc dor de tara, cum as fi crezut ca va fi la inceput!
Nici nu vreau sa ma gandesc ca as fi nevoita sa ma intorc in tara!

Spunea cineva inainte de cozile care tb sa le induri pt eliberarea unui pasaport... M-am speriat numai la gandul ca va trebui sa imi schimb si eu pasaportul peste cativa ani!

Cand am ajuns aici, am crezut ca nu ma voi putea adapta, ca oamenii nu o sa fie prietenosi, ca o sa am pb cu limba, ca o sa ma simt singura...Dar nu a fost asa nici pe departe! Nici nu am simtit cand a trecut timpul!

Personal consider ca nu am NICI o sansa sa realizez in Ro ceea ce imi doresc de la viata. Si nu imi doresc decat sa fiu tratata cu respect si sa traiesc o viata decenta! Nimic mai mult!

Plus ca aici este cu totul alta atmosfera decat in Ro. Oamenii nu sunt agitati, nu alearga dupa autobuze, nu este inghesuiala in autobuz si nu te temi, cand te duci la cumparaturi, ca s-ar putea sa iti fure cineva banii... M-am obisnuit cu calmul oamenilor de aici si mi-ar fi greu sa ma reobisnuiesc cu ceea ce este in Ro. Si sa nu uitam ca atunci cand vezi tot timpul in jurul tau, oameni ingrijorati de ziua de maine, parca te influenteaza si pe tine!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Dodo cita dreptate ai in ceea ce ai spus mai devreme... O experienta la fel de placuta am avut-o si eu in aceasta vara in Ro....Dar eu m-am bucurat fiindca mi-am vazut familia...si am incercat sa nu ma afecteze experientele triste din Ro...

dulci lui Ahmad de la noi si imi pare nespus de rau ptr. pierderea bebelusului. Sa va ajute Dumnezeul sa treceti mai usor prin aceste momente.

Flory, James si Sarah Catherine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AL spune:

Eu si sotul meu suntem dintre fericitii care au joburi bune si mai sunt si trimisi in Romania in delegatie. Suntem mult legati de tara, dar e clar pentru noi ca nu ne putem intoarce pana nu vom avea siguranta unui nivel financiar care sa ne permita un trai civilizat si in tara noastra.
Altfel spus: da, dar nu mai devreme de 5-6 ani.

AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Sunt in Dubai de doi ani si jumatate si azi (multumiri prietenei mele) am deschis "forum-ul" pentru prima data si, tot citind, mi-am amintit ce inseamna "oameni adevarati". Pana acum o luma am implorat si m-am rugat lui D-zeu sa am ocazia sa vin acasa cat mai curand, sa-mi vad familia, prietenii si sa respir aer romanesc. Mi s-au acordat 10 zile din concediu, visul meu se implinea!!! Am ajuns in Romania, mi-am vazut familia, prietenii, ne-am dat seama cat de mult ne iubim si ne dorim alaturi unii de ceilalti. Insa... cu durere am realizat ca NU imi doresc sa ma reintorc in Romania definitiv. Si azi m-as reintoarce sa-i vad pe toti cei dragi si...ATAT! E trist si ciudat insa toate aceste sentimente vin dintr-o inima de roman care nu si-a dorit sa plece de acasa nici o clipa si..acum...nu Romania nu mai inseamna ACASA.
Sarbatori Fericite tuturor si ma bucur ca v-am gasit!
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:

Raspund putin cam tarziu dar sper ca nu-i nici o suparare.
Eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta cu intorsul in tara, daca sa ...da, sau daca sa nu.Desi eu eram putin incurcata, sotul meu , care-i japonici get-beget, a ajuns la concluzia ( asta dupa ce am fost de cateva ori in tara) ca daca mai munceste aici cativa ani si strange bani destui, i-ar placea sa mearga in Romania sa locuiasca.Asta era pana acum cateva luni cand am fost din nou acasa cu gand sa ne deschidem o firma acolo in oras la parintii mei.Va spun sincer ca i-a trecut orice gand sa stea in Ro dupa ce s-a lovit de birocratia de acolo, n mii de hartoage, semnaturi, toate doar in persoana, timp pierdut degeaba de multe ori ca de ..functionarii statului nu lucra decat pana la 12 sau cel tarziu 1.Doar pentru plata unei taxe ne-au invartit prin toata cladirea de finante publice, ca la un ghiseu se pune semnatura, la altul, platesti, la altul iti da chitanta .....si tot asa.
Eu eram 60% pentru ramasul aici, dara cum m-am enervat mai rau ca sotul, mai ales ca merge tot pe mita! Spaga la putere! Nu ma intorc nici batuta, iar parintii mei pot sa vina aici de cate ori au placerea.
Asa ca raspuns final.....nu m-as intoarce!

ana

Mergi la inceput