Neologisme...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Iuti (Ruthie a mea - 2 ani si 4 luni) se imbraca seara cu pamamaua si hate nani.
Ii place sã iobeatã ia tomom (sa vorbeasca la telefon) si adora sa manince "haiam hãhec" Ata ice hetita aia ia tovoi! (...adica "salam sasesc". Asa zice fetita aia la televizor!)
Acum - pe limba ei - "picior" se pronunta picioi, dar acum vreo doua-trei luni era potoi, cu pluralul potaie!
Alte... neologisme:
pututu = pasarica
tumeiet = fundulet
futuita = furculita
...pe fratele meu, unchiul ei, il striga unchiu' Beiatu, chiar daca pe el il cheama Tinel (l-a auzit pe Bunu ca-l striga "baiatu'", fiindca e singurul baiat din familie...)
Intr-o zi, fiindca a avut febra, i-am spus ca trebuie sa mergem la doctor.
- Da, ia dotoi Otkei! Normal, daca e doctor, trebuie sa-l cheme Oetker! Si sa-ti prescrie niste injectii cu budinca de ciocolata!

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Dictionar Bogdan - roman:

mociceta = motocicleta
acoio = acolo
atimina te = vitamina C
cacatoiu = incarcatorul
catoi = calculator
dudoi, dudol = Tudor
pida = priza
vevetzele = servetele
cacaie = coca-cola
titi = deschide / inchide, dupa caz...
ade!!! = arde!!! - asta putea sa arda fie apa calda, normal, pt ca e prea calda, fie apa rece, ca e prea rece...


daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Ancai ii place mult "bucsina"- (bufnitza).

Tot Anca face lista cu ce trebuie cumparat de la piata (unde sunt mai multe vocale, le "canta"):
laaapteeee, uuunt, paaaiineee, gauriiiiici, lapte de gauriiici....
Anca, ce-s alea gaurici?
Adica repara....?!??
Cine?
Vecinu', cand repara, face gaurici......(se refera la bormasina cu care ne-au inebunit vecinii care s-au mutat)

Vilma, Anca si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Sa va spun si eu de ale Andreei! Andreea face cite un mototol din ce gaseste prin casa (o bluzita, o punga, etc.) si iti spune "Inchide nochii" - "Suprise!". Seara se imbraca cu "jamamaua", iar pe prietena ei de la gradinita o cheama "Umbrella" = Gabriella. Pluralul de la copil e "copiile".

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Azi, Anca a venit de la gradinita cu un cucui in frunte. Mami a intrebat-o: ce ai patit, Anca, te-ai lovit?
Anca: daaaa, am cazut pe scari si am facut un cuib in frunte!


Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Am fost in concediu in loc.Bacau.La intrarea in oraqs e statuia lui Stefan cel Mare.Anduta are 3ani:
-Mami cine ala?
-A fost un domnitor, un imparat mare(mai pe intelesul ei)
-A, a fost om male ca daca ela mic, nu ela male!

dady+anduta(8ani)+bibi(3luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Anca: UIte, mami, asa se tine cartea, sub numar! (voia sa zica umar)

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns johnny spune:

Dupa prima ora de inot, in vana acasa....
"Mami, la bazin apa era mult mai scufunda"decat ii in vana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Desi al meu baiat e mare,7 ani in iulie,mai scoate perle chiar si acum,ar trebui oare sa ma ingrijorez?Pe langa faptul ca la el toamna si doamna sunt intotdeauna pe dos,la fel si misiune si emisiune,desi i-am zis de 1000 de ori cum e corect,dupa ce ii explic,il intreb:ce e la televizor acum?Si el imi raspunde vesel:o misiune.Dar aseara, cand tocmai ma sfatuiam cu mama mea ce sa ii mai cumparam de imbracat,el ne aude si zice:Mami,daca-mi mai cumperi multe haine,o sa facem un "mormon" de haine in casa!

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Ruthie are in manutza o pastila de vitamina C (pe care o savureaza cu placerea pe care i-ar face-o ingurgitarea unei bomboane!)
- Ruthie, ce ai tu in manutza?
- Am o dantametã! (adica un medicament...)

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput