OREZUL !?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Draga Elena, eu fac des garnituri cu orez, reteta mea preferata, care merge si la fripturi, dar si fara nimic altceva, erte cu ciuperci. Deci fierbi orezul, eu il iau in pungute , mi se pare cel mai practic si bun. Pe urma fac garnitura in alta oala:ceapa tocata un pic calita, deasupra pun ciuperci proaspete, taiete feliute sau tocate, si le las sa se rumeneasca un pic. Uneori pun si ardei tocat. Cand s-au rumenit un pic, si sunt inca crocante, le pun peste orez, si amestec totul cu un pic de verdeata. E bun de tot! Poti sa variezi si lasand legumene mai mult, pui un pic de apa, bulion si rosii, si faci un sos mai gros, cu ciuperci. Pui sosul peste orez, si deasupra cascaval ras.
Orez simplu numai cu cascaval ras peste el, place mult la copii. Mara mea numai asta ar manca, ei nu ii plac sosurile, de asta, orezul "adaptat" la gusturile copiilor eu il fac numai simplu, cu un pic de unt si sascaval ras peste el, si alaturi cu legume crude, rosii , castraveti, ardei, morcovi, taiati rondele si cu care ornez orezul in farfurie.
Pofta buna!
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Eu stiu ca secretul orezului este asa: se fierbe 10-15 minute, apoi se lasa acoperit cu capacul pana cand este gata (el "infloreste").
Si eu spal bine orezul si il las sa se umfle putin in apa (5-10 minute), astfel fierbe mai repede. Mie nu imi place chiar asa, gol, calesc cel putin o ceapa si cateva cipercute sau adaug sos la sfarsit. Peste ceapa calita pun orezul si il calesc si pe el un pic, apoi adaug apa fierbinte si sare dupa gust si il las sa fiarba la foc f. f. mic, ca sa nu se lipeasca. Cum nu stiu de la inceput cata apa "inghite" orezul, mai pun apa la fiert si mai adaug daca mai trebuie. Fierb orezul cam 15 minute (la foc f. mic, repet) si apoi sting focul, lasand vasul acoperit si avand grija ca orezul sa aiba apa ca sa "infloreasca" in continuare. Se incearca ca sa se vada daca este fiert. Daca nu e gata, iar apa a fost absorbita, se mai adauga apa fiarta. In acest fel, orezul nu fierbe pe foc, deci nu se lipeste si nici nu trebuie amestecat, deci nu se striveste. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Taty

Si eu am bijbiit-o cu orezul asta caci il faceam ca la mama acasa cu mai cite ceva prin el, dar sotul nici nu gusta, asa ca am inceput sa fac o reteta f. simpla ( din "Avantaje"):
- o masura orez cu bobul lunguiet
- 2 masuri apa
- sare
Se pune apa la fiert (eu pun in ceaun si nu se lipeste deloc) cu sare. Cind clocoteste se adauga orezul si se fierbe aprox. 10-12 minute la foc mic-mic (este f. important) cu un capac etans, dupa care alte 10 min. fara capac. Eu, pt. ca am patit-o sa iasa putin crudut, il mai si gust si ma orientez in functie de asta.
Alta chestie este sa nu il amesteci DELOC, doar umbli la el cind il pui in farfurii. Ii poti adauga eventual piper.
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de aba

La un pahar de orez eu pun un pahar si jumatate de apa clocotita, dupa ce am calit orezul in putin ulei. Il acopar cu un prosop curat si las la foc mic 20 min.

Succes si pofta buna,
Camelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de azumi

IO stau in tara de orazari, si daca vrei iti trimit io un vas electric de fiert orez a la japan; adica sa fie fiert da sa nu se lipeasca.
Acuma serios, sotzu meu cand am fost in romania si a vrut neaparat orez ca la el acasa, a luat orez cu bobul oval nu lunguiet, si l-a fiert intr-un tuci de mamaliga d-al mamei mele la foc mic asa: la o canuta de ceai de orez , punea aceeasi canuta ochi de apa.La el a iesit.Bine, ca putin se afuma pe fund pana la urma , da ramanea destul bun de mancat.Oricum orez d-asta nu poti manca asa gol, ci cu inca ceva deasupra, carne prajita , friptura sau mai stiu eu ce.
Nu stiu daca ti-am fost de ajutor da` ma bucur ca vb cu voi!

ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de lu.more

Orez simplu (ca garnitura la diverse preparate din carne : pui, vita, pe scurt tocanite sau peste cu sos) : pui orezul in apa sarata clocotita (multa apa, ca la macaroane), iar cand e fiert ( cam 20 minute) scurgi apa. Nu se limpezeste cu apa rece. Adaugi unt cat e fierbinte, si-l servesti (eventual) cu parmezan ras. Cum ti-au spus fetele, alege orezul cu bob lung.
Eu nu-l las la inmuiat, doar il spal putin inainte (2 - 3 ape).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de dodo

In primul rind trebuie sa iei orez Basmati daca vrei ca boabele sa nu se lipeasca. La o masura de orez se adauga in general 2 masuri de supa. Inainte de fierbere, se limpezeste bine in mai multe ape si se lasa la inmuiat cam 30min in apa calduta. In cratita pui un pic de ulei(nu mult, ca si supa are grasime de la pui si o sa fie prea mult) si pui orezul scurs de apa si il calesti un pic 2-3min, dupa care pui incet supa, amestecind usor. Dupa ce ai pus supa, acopera oala cu capacul si in momentul in care a inceput sa fiarba, dai focul la minim si NU mai mesteci deloc. In momentul in care orezul a absorbit supa, este gata. Secretul este sa folosesti orez cu bobul lung, Basmati si nu orez cu bobul rotund, pt. ca cel cu bob rotund "bea" multa apa si se face...pilaf! Si inca ceva: supa trebuie sa fie ceva mai sarata decit ai minca-o in mod normal, atunci cind o pui la orez, tocmai pt. a avea suficienta sare orezul. Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de diana904
uite cum il fac eu: incing ulei in cratita, apoi pun orezul si il las pina se rumeneste putin. pe urma pun apa, la o masura de orez 3 masuri de apa (depinde si de orez, daca e prefiert sau nu, dar la 3 masuri de apa nu se lipesc boabele intre ele). Il lasi la foc mic si amesteci din cind in cind, sau il bagi la cuptor unde nu-l mai amesteci dar dureaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Uite si de la mine o reteta de orez cu curry:

Ingrediente: orez cu bob lung (Basmati), morcovi, ciuperci, mazare, curry
Calesc in putin ulei morcov taiat cubulete si ciuperci, le sotez un pic si le scot pe o alta farfurie.
Separat fierb mazarea (daca nu am la cutie) si o scurg.
Calesc orezul intr-o cratita bine unsa cu ulei pana cand se ingalbeneste un pic, apoi "sting" cu apa, pun sare si la la fiert cca 20 min. Cand e gata fiert amestec cu mazarea, morcovii si legumele si adaug praf de curry.

Intr-o varianta mai simpla, poti face si Rizzi-pizzi (orez cu mazare), fierte separat si amestecate, iar in orez pui 2 cuburi Knorr, Maggi sau Vegeta dupa gust.

Mergi la inceput