Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Adriana, multumesc pentru sfat, l-am aplicat aseara. Am scazut insulina de la 19 cu o jumatate de unitate si gustarea de la 22 am scazut-o de la 30hc la aprox 22hc.
Glicemiile au fost mai bunicele, adica: ora 1 - 228, ora 3 - 213, ora 6:30 - 128. La ora 21:15 avea 66 - ce-i drept a facut si cateva curse de 110 m garduri, in competitie cu Tami, la sistemul acela de fitness de care am mai spus. Ar trebui sa nu-i mai dau deloc rapizi seara (cred ca asa am reusi sa micsoram si mai mult glicemiile de la 1-3) insa nu poate renunta la cana cu lapte.

Astept sa vad si la noapte cum merge pe varianta asta. Poate totusi va veni cu glicemia putin mai mica dimineata (128 mi se pare totusi multicel pt dimineata...o valoare intre 80-100 mi s-ar parea perfecta :D).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Teo, ar trebui sa incerci si fara rapizi seara asa cum ai zis. Si noi aveam rapizi seara si Iusti avea glicemiile foarte mari la 1 si la 3 ca la 7 sa aiba glicemia buna. Acum noaptea are pana in 140 iar dimineata la 7 pana in 100 (bine, exclud zilele trecute cand a avut glicemiile anapoda). Ca sa-l mai pacalesc ii mai dau biscuiti cu lapte dar de fapt sunt doar 20 de mililitri de lapte pe care il indoiesc cu apa. Pentru ca ii pun biscuitii in lapte, nu-si da seama de pacaleala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Teo, ar fi doua variante in mom. asta:

1. sa lasi doza de aseara, sa-i dai cu 5 HC mai mult la ora 19, iar la ora 22, la gustare sa-i mai iei 5 HC. Ar fi ideal pe la ora 1 sa-l aduci la o gl. de 180, sa aiba de unde scadea pana dim. (probabil cu 100 mg).

2. sa mai scazi 0,5 ui la 19, sa-i lasi HC actuali, la ora 22 sa-i scazi 5 hc fata de cum erau aseara. banuiesc ca in cazul asta,de la ora 1 ar scadea mai putin pana dim., pt. ca ai scadea din insulina de la ora 19.

P.S. hidratii luati de la gustarea de 22 ai putea sa-i pui in cursul zilei, acolo unde se cer, unde sunt tendinte hipo in general. Spre ex., dim., fiind tendinte hipo pana in ora 10 (cum spuneai zilele trecute).





studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Multumesc Adrianei si Mirelei pentru sfaturi.
Adriana, o sa merg pe varianta 1 incepand cu seara asta. Nu sunt sigura daca cei 5hc in plus de la 19 sa fie rapizi sau lenti. O sa ii dau lenti (cred :)).
Si o sa ii dau la masa de dimineata cu 5 hc mai mult (si asa imi este teama ca la 10, la gradinita fiind, sa nu faca vreo hipoglicemie).

Mirela, crede-ma ca am incercat dar nu pot sa-l pacalesc sub nici o forma. Tu ai fost norocoasa ca Iusti a acceptat compromisul . La noi cana de lapte este sfanta, trebuie sa fie lapte simplu, sa-l savureze cu paiul, in pat, inainte de culcare. Cand i-am redus cantitatea a facut un scandal monstru "Unde este laptele meu ??!!!! Umple cana!!! etc". Am schimbat cana cu pricina, am ales una micuta, care, plina fiind, sa aiba cam 125 ml. A facut iar scandal: "Unde este cana mea!!??" "De ce Tami are alta cana??!!". Asa ca i-am schimbat si cana Tamarei....(si i-o reumpleam, fara sa vada Tudor).
Intre timp s-a obisnuit cu aceasta cana mica....ce poate sa contina numai lapte...nu ceai sau altceva . Sper cu varsta sa isi mai schimbe gusturile (dar in bine :)).
Stiu ca probabil ai mai spus intr-un post anterior, dar te rog poti sa-mi spui si mie cat mananca Iusti la 19 (si 22) (si cat rapizi cat lenti) si cata insulina ii faci la 19? Si ce greutate are? Tudor are 20kg/115cm. (Vrem si noi asa glicemii noaptea !!!:)).

Va spun maine ce am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor! Scuze de disparitie...Edutu imi ocupa timpul rau de tot....am avut ceva probleme cu glicemiile ...au cam crescut si a trebuit sa tot cresc...cred ca imi iese din remisie sau o fi din cauza lipsei efortului fizic...
Sa cresti mare si voinic , Alex...la multi ani...scuze pentru intarziere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teo_H

La noi cana de lapte este sfanta, trebuie sa fie lapte simplu, sa-l savureze cu paiul, in pat, inainte de culcare. Cand i-am redus cantitatea a facut un scandal monstru "Unde este laptele meu ??!!!! Umple cana!!! etc". Am schimbat cana cu pricina, am ales una micuta, care, plina fiind, sa aiba cam 125 ml. A facut iar scandal: "Unde este cana mea!!??" "De ce Tami are alta cana??!!". Asa ca i-am schimbat si cana Tamarei....(si i-o reumpleam, fara sa vada Tudor).
Intre timp s-a obisnuit cu aceasta cana mica....ce poate sa contina numai lapte...nu ceai sau altceva . Sper cu varsta sa isi mai schimbe gusturile (dar in bine :)).


Pai baiatul are gusturi bune si stie ce vrea...



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Uf, ce ti-e si cu gusturile astea. Asa ma oftic ca nu pot si ei sa manace ce vor cand vor. Nu este de ajuns ca ii intepam de o mie de ori sa le luam glicemia si sa le facem insulina. Este de-a dreptul frustrant.

Teo, Iusti face, la 19, 2,5 unitati de insulina si manaca 27,5 HC din care 5 rapizi iar la 22 are 17,5 HC, toti lenti. Daca vezi schema noastra de alimentatie o sa ti se para un pic haotica dar am ajuns la ea dupa diverse incercari si ne merge de cateva luni destul de bine (bine, cu exceptiile de rigoare) ca sa renuntam la ea.
Iustin are 16 kg si 102-103 cm. Iti tin pumnii sa mearga schema sugerata de Adriana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

'Neatza! Nu ne-a iesit prea bine nici de data asta, reactioneaza total neasteptat in conditiile in care nu s-a schimbat mare lucru fata de ieri seara.

ora 19:00 - glicemie 84, insulina 2.5 unitati Mix30, 35 HC (25lenti, 10 rapizi) + o cearta pt ca dorea sa ia masa (mai precis sa fie hranit) in sufragerie, la tv, tolanit pe canapea si butonand telefonul meu. Dupa ce am sters 2 jocuri din telefon (nu cele preferate de el, totusi), crizat la maxim, a venit singur la masa si a inceput sa manance cu manutza lui. Deci se poate.. (mai tarziu mi-a adus flori)

ora 21:40- glicemie 89, 20 HC (15lenti+5 rapizi adica laptele)
ora 1:00 - glicemie 117 (hm...bunutza dar cam mica, zic eu)
ora 3:00 - glicemie 67 (ii dam 50 g banana)
ora 6:15 - glicemie 58
(si nici nu s-a agitat seara)
Adriana, mai incerc si diseara aceeasi schema (cu toate ca este a nu stiu cata noapte in care ma trezesc de 2 ori pe noapte - si resimt din plin acest lucru :)), si daca o sa mearga tot asa, atunci maine o sa-i scad inca putin (1/2u) din insulina de la 19 - sa ii fac 2 unitati.

Mirela, vad ca tu ii dai mai putin lui Iusti seara, dar el este un pic mai micut decat Tudor deci pana la urma este cam acelasi lucru. Se pare doar ca reactioneaza diferit.
Cu gusturile lor si cu faptul ca nu le putem satisface chiar pe toate...ce sa zic...sa fim optimisti...Pompa ar fi o solutie dar deocamdata sunt ei prea micuti...in cativa ani sigur vor aparea niste modele revolutionare, poate chiar asa numitul "pancreas artificial" la care se lucreaza atunci. Nu cred insa ca putem visa la un leac miraculos ce ar vindeca complet diabetul...inca nu au ajuns sponsorii cercetarilor asa de altruisti.

Laura, daca tu stii ca nu prea ati facut miscare atunci probabil asta este motivul cresterilor gl. Este greu intr-adevar, parerea mea este ca in primul rand trebuie sa ne educam noi in sensul asta...dpdv timp, dispozitie, oboseala. Fiind un exemplu pt ei vor adopta mult mai usor modul asta de viata. Mi-am facut obicei (m-am straduit ceva) si, in fiecare zi (aproape), facem diferite competitii - cred ca secretul este sa nu para ceva fortat, sa facem "pt ca trebuie", ci pur si simplu sa devina un mod de viata, sa intre in rutina. Sper sa treceti cu bine peste perioada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Teo, sa stii ca noi cand modificam doza de insulina, schimbarea nu se vede imediat ci la vreo doua zile. Asta ce am observat la noi. Nu stiu daca este valabil la toata lumea dar poate ar trebui sa ai rabare vreo doua zile ca sa vezi cum vor evolua glicemiile lui Tudor. Sunt convinsa ca esti zombi dimineata cand te trezeste dupa ce te-ai tot trezit noaptea. Sunt eu obosita dmineata ca ii dau lui Victor sa pape peste noapte si eu stau acasa a doua zi. Dar tu ca te duci si la serviciu? Eu cand eram dimineata asa franta si ma duceam la serviciu imi aduceam aminte de facultate cand pierdeam vreo noaptea in discoteca sau in vreun bar cu prietenii si a doua zi aveam cursuri. Ce vremuri! Bine, eram mai tanara si rezistam altfel, dar incercam sa imi aduc aminte de vremurile cand oboseala nu ma dobora de tot (nu erau atatea griji, adevarat). Na, ca am devenit nostalgica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
M-am mai informat in legatura cu insulinele de la Novo Nordisk si se pare ca este lipsa in depozite si de Actrapid.
De Levemir, ce sa mai spun ? Lantus, nu, din alte motive, Levemir nu se mai aduce, ca nu se plateste... Daca, cumparam, noi, cat timp credeti ca se vor mai gasi pe piata in Ro ? Cati isi permita sa-si cumpere insulina zilnica ?
Ce sa facem, sa trecem din nou la insulinele intermediare(lenta cu rapida, in compozitie) ? Ne intoarcem de unde am plecat ?
Schimbam schema de tratament, dar copiii sunt la scoala, cum ii supraveghem in timpul acesta ?
Humalog si Insuman, au pen-uri cu dozare la 0,5 u.i. ?
Pen-urile de la Lilly Co., pentru Humulin nu dozeaza decat unitati intregi de insulina, iar cartusele de Humulin, nu intra in pen-urile demi(cu doza de 0,5 u.i.).
Sunt foarte dezamagita de ceea ce se intampla in Ro. In loc sa incercam insuline noi, care sa ne usureze gestionarea diabetului si implicit, viata, celor cu diabet, noi ne intoarcem la ceva ce am mai incercat si nu a mers prea bine.
Ana, voi ce faceti, cum sunteti ? Cum v-ati obisnuit cu noua schema de tratament ?
Dani, Mirela_piciu, ati luat legatura cu medicii diabetologi ? Ce va recomanda ?
Stiu ca baietii vostri sunt tot pe Levemir si Actrapid, ca si Cristina.
Uf, e greu, e foarte greu in Ro si altfel, apoi sa mai ai de-a face cu sistemul sanitar !
Fetelor, noi n-am folosit Mixtard-ul, nu pot sa-mi dau cu parerea vizavi de actiunea lui.
Ma bucur ca e Adriana aici, care va poate ajuta, plus voi, intre voi, Teo si mirela.d.
Aveti grija la hipoglicemii, la cei mici ! Se iau cu joaca si chiar daca simt ca nu e ceva ok cu ei, nu baga in seama, isi vad de joaca.
Eu, mai tot timpul o intrebam pe Cristina cum e, daca nu simte ca-i este foame sau ca-i tremura picioarele, mai ales cand stiam ca este varful de actiune al insulinelor.
Iar daca intr-o zi are hipoglicemii usoare repetate, mare atentie, ca inseamna ca nu mai are rezerve de glicogen in muschi si ficat si s-ar putea sa faca o hipoglicemie mai severa, daca nu actionati la timp. Si nu, cu ciocolata(are lipide si proteine care-i incetinsec absortia) la glicemii sub 70, ci, cu sucuri dulci sau zahar dizolvat in putina apa. Nu se stie niciodata, daca acea glicemie nu este intr-o scadere rapida.
Multa sanatate si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !






Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput