Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Am revenit si noi de la Giurgiu.A fost foarte incantat Alex acasa cu bunicii s-a simtit excelent.Cred ca de bucurie a facut 2 hipoglicemii in prima zi. Tot citesc aici informatiile oferite de Adrianaa si ma bate gandul tot mai tare sa ii inlocuiesc Lantusu-ul cu Levemir. Cum actioneaza aceasta insulina ca nu stiu nimic despre ea. In schema lui Alex actuala de 3 Actrapid si Lantus se poate inlocui lantus cu Levemir, intr-osingura doza?
Teo, am incercat azi sa te sun dar ai aveai telefoanele inchise. As vrea sa ma ajuti cu un sfat. As vrea sa il inscriu pe Alex la gradinita. Poate reusim in week-end sa vorbim.
Apropo, avem rezultatele de la analize, Hb1a este tot 7 , se mentine la valoarea asta de 6 luni . Dr zice ca este ok. In rest au iesit bine.
Acum sunt pe fuga , mai vb zilele astea.

Pupici tuturor mamiiclor si copilasilor, inclusiv pentru Alex, veteranul nostru viteaz .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna dragi mamici de dulcinei!
Tocmai am vorbit cu cineva la telefon si ii spuneam ca vreau sa il trec pe Alex de pe Lantus pe Levemir. Si raspunsul a fost ca acest Levemir nu se va mai fabrica. Si imi sugera ca daca tot vreu sa scot lantus-ul sa il trec pe Mixtard. eu numai inteleg nimic. Saptamana viitoare merg la d-na dr . sa o intreb toate lucrurile astea. Va rog mult de tot intrebati si voi medicii la care mergeti cu puiutzii vostri sa vedem daca este adevarat. Acum ma apuc sa gugalesc ...si sa vad ce pot afla. Si mi-a mai spus o alta chestie tare : de la anul , 2010, din ianuarie insulina nu se mai da gratuit , ci o vom cumpara . Va dati seama ce vremuri ne asteapta?!
V-am pupat , numai pot sta acum . Vorbim....

Revin ...cu un edit. Iata ce am gasit ...
http://www.pandurul.ro/Comunitate/2009-10-14/Medicamente%20cu%20insulina%20retrase%20de%20pe%20piata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Inteleg ca este vorba de insulinele Levemir si Novomix. Este vechea si lunga poveste a conflictului dintre importatori si distribuitori cu Ministerul Sanatatii. Poveste reluata in fiecare toamna si reglementata la inceputul sau in primavara anului urmator. Stiu ca insulina face parte din cele 200 de medicamente incluse in programul national de sanatate al caror pret trebuie recalculat la cursul valutar actual.

Daca lucrul asta s-a blocat din nou, importatorii nu vor sa mai cumpere aceste insuline din cauza ca novomix-ul si levemir-ul, la noi in tara, sunt eliberate mult sub pretul lor real, preturile fiind afectate de devalorizare. Distribuitorii (care refuza sa mai livreze acea insulina de import la cursul valutar vechi) nu mai fac livrari catre farmacii, iar acestea isi epuizeaza stocurile.

Probabil ca nu este vorba despre o sistare totala a aprovizionarilor, ci de una temporara pana se vor renegocia preturile. Lucrul asta s-a luat in calcul de cand M.S. a dispus ca tratamentul cu insulina sa se dea pe o perioada de 3 luni tocmai pt. a evita ca pacientii sa ramana fara insulina in cazul blocarii sistemului. Este f. bine chiar sa incercati sa cereti mai multa insulina la medici pt. un timp.

Sa speram ca M.S. va reglementa cat mai repede situatia...

P.S. Despre incetarea producerii insulinei Levemir n-am auzit decat ca prin august au fost furate niste loturi de productie care au fost distribuite in USA si se presupune ca nu ar fi fost tinute in conditii optime pt. insuline.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Adriana, am corectat data de debut a diabetului la Alex.
Ma bucur ca v-ati imprietenit cu Levemirul, pana la urma !
Dani, ma bucur sa te vad pe aici ! Si mai ales sa aflu ca lui Roby ii merge bine !
Despre gustarile de la colegi... Cristina mi-a zis ca mai gusta cate un fir de pufulet, daca o serveste cineva, dar mai mult, nu, ca stie ca nu-i face bine.
In schimb, de 2 ori s-a intamplat sa nu tina ora de sport, care este exact dupa gustarea de la ora 10 si cum pt. ora de sport eu ii dau 5 HC in plus in pachetelul de la ora 10, a venit cu glicemia de 200.
Ana, sper sa nu fie grav cu lipsa de insulina, ci, doar cum scrie Adriana, vechea poveste dintre producatori si investitori cu Min. Sanatatii.
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune dulcineilor nostri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

...interesanta reteta asta:

bomboane cu cereale si fructe

poza retetei

... in loc de 4 linguri de nuca de cocos, as pune 4 linguri de nuca macinata...



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Adriana, reteta cred ca ne-ai dat-o pentru noi nu pentru copii, nu?
Apropo de retete. Stie careva cati carbohidratii are salata boeuf sau a la russe? Nu pe calculate, ca asa stiu. Ci cum stiu eu ca 50 de grame de galuste au 10 hidrati fara sa le calculez de fiecare data. La fel, clatitele. Cati carbohidrati au? Ca asa nu-mi vine sa ma auc de ele pentruca trebuie sa le fac pe toate, sa le cantaresc pe toate si abia apoi sa vad ca poate manca.
Si daca mai stiti diverse mancaruri la care este dificil de cantarit separat alimentele ce contin glucide, va rog sa le scrieti si pentru noi celelalte!
V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

... offf, nu eram logata, am dat din degetele in gol....

Mirela, sunt pe fuga. Galustele le cantaresc, le pun 20%. Clatitele si salata nu mai stiu, le pune ochiometric . N-a mai mancat demult, il feresc de clatite...



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Si ochiometric cat inseamna? Ca eu nici ochiometric si nu stiu sa le evaluez. Cred ca o sa o sun si pe nutritionista o data sa o mai intreb una alta. Tot ea imi zisese de galuste si de sarmale. Poate stie si de clatite si de salata. Nici eu nu as vrea sa exagerez cu clatitele dar as vrea sa fac pentru noi si nu pot sa mananc fara sa ii dau si lui Iusti. In ceea ce priveste salata, la fel, voi evita sa ii dau. Prea mult ulei. Dar macar de sarbatori cand fac cu siguranta salata....
Astept si de la celelalte fete informatii refritoare la numarul de carbohidrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Uleiul si grasimile (in cantitati rezonabile)la copiii sub 10 ani nu sint asa ingrozitoare. Din contra. Din colesterol se fac legaturile nervoase si au nevoie de grasime ptr buna functionare/formare a creierului.
Foloseste ulei de masline nerafinat.
Altele sint rele, sarea prea multa, prajelile, orezul alb, faina alba.
La clatite pune fibra multa (faina de ovaz, faina neagra, faina de orz, seminte din in macinate-au si omega 3 si alti antioxidanti) 2-3 oua o lingura de ulei, lapte cu grasime redusa o cana, apa carbogazoasa o cana, si faina neagra amestecata cu fibra (din seminte de in de pilda) cam egale cantitatile.
Clatita poate sa aiba intre 30 si 150 de grame depinde de cite de groase le faci. Una cit palma din cantitatile de mai sus are cam 20 carbohidrati (dupa ce scazi fibrele insolubile). Pune gem de prune (are potasiu) sau de afine (antioxidanti) o lingura cam 13-14 carbi.
In final o clatita subtirica cit palma de lunga si cu o lingura de dulceata are cam 35 de carbi. Daca e cu miere 40 de carbi. Fibra si uleiul din clatita sint importante ca transforma indicele glicemic si absorbtia se face lent. Dupa reteta de mai sus cam jumatate din gramaj sint carbohidratii deci la 50 de grame de clatita 25 sint carbi.
Faina alba e zahar curat, o poti arunca din casa, n-ai ce face cu ea. La o reteta cu faina alba cam 70% din gramaj sint carbii.

Salata de beouf e buna daca maioneza e cu ulei de masline nu e multa, si carnea e slaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna seara
Revin si eu dupa o perioada cam grea. Glicemiile au luat-o razna, copilul nu vrea sa manance, si nervii mei care numai rezista. Azi am fost la doctor. Am renuntat la Lantus ( se pare ca informatiile aparute in presa despre Lantus sunt adevarate , mi-a spu si dr).
Am cerut Levemir si mi-a spus ca aceasta insulina a fost scoasa de pe lista gratuitatilor, adica cine foloseste aceasta insulina va trebui sa o cumpere.
Si atunci , am cazut de comun acord sa schimbam schema astfel: 2 injectii cu Humalog Mix 50. Dimineata si seara , 8 ui , respectiv 7 ui. Pentru orice eventualitate am primit si o insulina rapida, Humalog R ( in cazul unei hiperglicemii sa avem cuc e corecta. Sunt foarte speriata, de maine dimineata incepem noua schemea. Vom merge asa 2 saptamani , cu profil detaliat , continut mancare, glicemii, insulina, alte observatii.
Va rog mult de tot fetelor, cele care cunoateti aceste insulina, mai dati-mi ceva informatii despre ele,ma, pana ce ma voi "imprietenii" cu ele si pana le voi cunoaste mai bine. Din experientele voastre ... Ce am gasit pe net si ce am vb cu dr sunt generalitati, depinde cum reactioneaza acum.
Ne-a mai recomandat d-na dr. sa faca un sport. Ne-am gandit la inot. O sa cautam un loc sa vedem unde il putem inscrie. Desi, mie imi este cam teama ....poate ma va ajuta Dana (stiu ca Roby deja face inot)
Despre gradinita , se pare ca nu va merge anul acesta. Tot Dany a vorbit la gradinita unde a fost Robert , ar fi fost aproape de noi, insa numai sunt locuri si exista o lunga lista de asteptare.

Va pup si astept pareri de la voi!

Mergi la inceput