Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Roxyn, multumim ca ai trecut pe la noi si ca ai punctat atat de bine anumite evidente ale diabetului. Te mai asteptam oricand doresti sa ne mai spui despre fratele tau.

Mirela, in momentul de fata ma concentrez numai pe ingrijirea lui si mentinerea sanatatii in limite bune.

P.S. Gasisem la un moment dat, pe internet, o intrebare a unei tinere care avea prieten un tanar cu diabet. Intreba daca in cazul in care are o relatie intima cu prietenul ei, poate fi posibil sa ia diabet...


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Vin si eu cu o recomandare :folositi indulcitorii naturali!
Pt. voi am postat un subiect pe aceasta teme.
Exista o planta care este de 30 de ori mai dulce ca zaharul,se poate cultiva si la fereastra!
Are avantajul ca poate sa fie folosita si la preparatele pregatite termic si nu este nociva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Cristina e bine, participa bucuroasa la primele concursuri din viata ei de scolarita. E vorba despre concursurile Smart la matematica, romana si cultura generala.
Duminica mergem la aniversarea unei colege de clasa si abia asteapta.
Mirela, cand este cazul spun si eu, de diabetul Cristinei, nu-mi place sa ne ascundem, caci atunci am impresia ca asa si va fi perceput diabetul.
Si nu am avut probleme, pana acum vreo 2 sapt., cand Cristina a auzit ca o fetita(colega de cl. cu Andreea, prietena ei, care e vecina cu mama mea) a zis ca nu-i place de ea, ca e "bolicioasa". Asta ca raspuns, de ce o tot indeamna pe prietena Cristinei sa nu se mai joace cu Cristina.
Era tare necajita ca a facut-o pe ea, "bolicioasa", cand ea nu este bolnava, diabetul ei nu se vede.
Eu i-am explicat ca, de fapt, fetita era invidioasa pe ea, ca Andreea se joaca cu ea si nu cu respectiva fetita. Si ca, fara sa o cunoasca a zis asa, ca daca ar cunoaste-o mai bine, i-ar place si ei sa se joace cu ea.
Interesant ca etichetarea a venit din afara clasei si nu din interior, unde copiii au vazut cum isi face glicemia si chiar cum isi primeste insulina, Cristina.
Deci, daca s-ar cunoaste mai bine diabetul, mai ales la copii si adolescenti, lumea n-ar mai vorbi in necunostinta de cauza.
Stiind-o mai retinuta, mai timida, am tot laudat-o de mica, ce curajoasa e si inca n-a simtit nevoia sa se ascunda cu glucometru sau insulina.
Eu i-am si zis ca e mai bine ca cei din jur sa stie, sa nu fie nevoita sa se ascunda tot timpul, iar in caz de nevoie, cei din jur trebuie sa stie cum sa o ajute cat mai repede.
Hm...cred ca greul abia incepe, in clasele mai mari, cand va deveni si ea, adolescenta si altfel va fi cu...propria persoana, va fi mai constienta de sine si de ceea ce simte.
Adriana,
Roxyn, nu te supara, dar daca acele teste sunt primite gratuit, tot asa ar fi frumos si sa fie date mai departe, cui are nevoie mai multa de ele.
Dani, cum mai e Robi ? Si-au mai revenit glicemiile ?
Symo, a ocolit-o raceala pe Deny ?
Laura, Edutu ce mai face, cum ii merge ?
Ana, imi pare foarte rau de ceea ce am aflat, despre soni.
Stiu ca, voi ati fost mai apropiate. Ma gandesc ca ai pierdut legatura cu ea, ca vazusem si eu, ca nu mai intra de multa vreme pe forum.
Sanatate si numai glicemii dintre cele mai bune, tuturor dulcineilor !


Edit: scriu in graba si imi mai scapa unele greseli. Tocmai le-am corectat.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Multumim pentru recomandare. Am incercat sa gasesc link-ul, dar n-am reusit. Ne-am bucura daca ati putea sa ne atasati si link-ul cu trimitere la indulcitorul natural.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna,Nina da a ocolito raceala pe Deny,si ce ma bucur,maine merge la scoala si alopi sta acasa pana miercuri,ca o minivacanta zc ea,sunt multi copilasi bolnaviori la scoala si de asta ma bucur ca sta acasa
ne bucuram pt Cristina,pt debutul in concursurii si mult succes
Adriana ca intodeauna jos palaria in fata ta''sper ca dupa un timp sa stiu pe jumatate din cate sti tu,si eu as vrea sa mai capat si mult curaj,optimism in ceea ce priveste viata puiutului meu,insa intodeauna am zis multumesc Celui de Sus ca ma gasit forumul,si mamicile de aici,care m-ati ajutat enorm,nici nu va d-ati seama,insa eu chiar va multumesc
Dany imi pare rau pt Robert,si sper sa treceti cu bine peste acest necaz si fara urmari
Mirela noi doua cred ca sunt mai pesimiste,ne gandim la fel de fel,si cred ca mai bn e sa traim clipa pur si simplu,si vom vedea la momentul respectiv ce si cum,imi cer scuze daca am tras eu concluzia gresita,in ceea ce te priveste
pupici la toti dulcinei si sa auzim de bn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Symo, nu ai tras deloc concluzii gresite. Sunt, intr-adevar, pesimista. Dar sper sa reusesc sa ma autoeduc si sa traiesc clipa asa cum ma sfatuiesti.
Adriana, imi cer scuze pentru insistenta. Promit ca nu se va repeta. Nu am avut intentia sa intru cu bocancii in viata ta si a lui Alex.
Anina, mereu te-am apreciat pentru modul pozitiv in care privesti lucrurile. Faci ca totul sa para atat de firesc. Esti un exemplu pentru mine din punctul asta de vedere.
Va doresc o noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Poftiti la cap. 7, dragi mamici !

Moderatorii pot sa inchida acest subiect.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Mirela ai dreptate cand vb despte aceste griji...am ales sa nu ma mai gandesc ce va fi si cum voi face...va trebuie sa iau atitudine in momentul cand el va intra in contact cu diferiti indivizi care nu inteleg aceasta boala. Am incerca sa ii explic de cateva ori ce este aceasta boala si de ce treb sa faca insulina....stiu ca intelege..dar refuza sa aceepte, avem mai mult de 1 an de la debutul bolii si tot fug dupa el prin casa ca sa facem insulina, se misca cand o fac, se incordeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Ana, merci mult de tot!!!! Mai am rabadare....daca poti sa ma ajuti e super k. Am vb si cu dr. noastra si mi-a zis ca se intereseaza...acum sper si eu sa imi gaseasca un demipen.
Am gasit in Italia si costa 38 euro...il iau pe ala daca nu gasesc prin tara

Mergi la inceput