Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Chestia asta cu decalotatul se poate sa fie o moda aici in Romania. Cert este ca nici o mamica de baiat nu ar dori sa ajunga pe mana unui chirurg din romania, sau a unui pediatru care nici nu te intreaba si hap, decaloteaza baietelul, mama fiind martora la urletele si chinurile copilului. Poate ca din aceasta teama, noi incercam sa evitam o infectie care poate duce direct la spital. Pe cata vreme, folosim aceasta crema, facand masaj, nu producem disconfort copilului, chiar nu inteleg de ce trebuie sa fie atata discutie in contradictoriu. Fiecare dintre noi are capacitatea si maturitatea de a decide, ne documentam, citim, facem tot ceea ce este posibil, astfel incat sa actionam in plina cunostinta de cauza. Pana la urma, suntem raspunzatoare de propriile decizii si actiuni.
ps. Si sa fereasca Dumnezeu pe oricine de o infectie urmata de o decalotare pe viu la spital !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

daniela asta cu decalotarea fortata de catre doctor fara acordul mamei este ilegala.
Stiu ce vrei sa spui si nimeni nu vrea sa provoace vreun rau copilului, dar parerea mea este ca atunci cand intri la control la doctor sa ceri fara sfiala(ca la noi inca se practica mersul cu capul plecat la doctor care este ca un fel de Dumnezeu si vai sa nu-l suparam)ca nu doresti decalotarea copilului .Daca cumva incearca doctorul sa treaca peste decizia ta poti sa-l ameninti , cred cu datul in judecata.
Aici sunt foarte stresati cu aceasta practica, si se gandesc de doua ori inainte sa faca sau sa zica ceva ce le-ar putea aduce necazuri.
Nu zic ca aici nu gresesc doctorii dar sunt mult mai raspunzatori pentru ceea ce fac, sau daca nu sunt trasi la raspundere.
Asa ca daca ar vedea ca tot mai multe mame sunt impotriva decalotarii si ca iau atitudine ferma, poate se vor gandi de doua ori inainte de a trage de ceva de la copilul altuia.
Dar atata timp cat nu va protesta nimeni, iar cele care vor indrazni vor fi privite crucis de celelelte cu replica "ce stie ea, ce e mai breaza decat doctorul", nu se va schimba nimic. Din pacate.
Aici te intreaba pot sa-l controlez la pampers, deci nu-l desface decat cu acordul tau, binenteles daca nu ai mers acolo special pentru asta.Numai bine va doresc si nu mai lasati ca altii sa hotarasca pentru copii vostrii, pentru ca patiti ca mine la primul copil, scuza-ti doamna da l-am scos prea repede, si nu stiu daca va trai.In conditiile in care nu am avut nici cea mai mica problema si cezariana a fost hotarata de doctor.Asa ca pe el nu la costat nimic greseala asta, dar pe copilul meu sanatatea si normalitatea.Doctorul si in ziua de azi doarme linistit noaptea alaturi de copilul lui , iar eu ma chinui cu al meu sa il fac sa fie cat de cat cum ar trebui la varsta lui.
sa nu mori ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

ps:Total pe langa subiect, iertare, Oana Rusu daca mai citesti aici la subiect nu te superi daca iti sugerez sa schimbi culoarea de la ANA MARIA :) nu de alta da nu se vede numele, cel putin pe calculatorul meu.
Iertareee ca am scris pe langa, da on este mai sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Roxy, de acord cu tine 10.000%, mai mult decat atat, eu sunt genul de mamica care imi iau copilul pe semnatura si plec din spital, sau ma duc cu reclamatii pe la directorii de spitale. Nu-ti imagina ca eu am patit asa ceva pentru sa-l fereasca pe acel doctor...desi, mi-am luat si eu portia la nastere; noroc ca suntem amandoi sanatosi si respiram...tocmai de aceeasunt de acord cu tine
Insa, citind si tot cititnd subiectul cu decalotarea (si crede-ma cu mana pe inima spun) am epuizat absolut toate formele de informare, am ajuns la o concluzie: igiena foarte buna si un pic de precautie constand in incercarea absolut neinvaziva de a decalota si respectiv pastra o igiena foarte buna.
Eu am mai spus, cu fimiu chiar nu am avut absolut nici o problema, si nu este decalotat total. Merg si eu pe ideea sa nu umblu acolo, dar masajul cu crema respectiva chiar nu are ce rau sa-i faca.
Pentru ca Roxy, sunt convinsa ca ai citit chiar aici pe desprecopii, cate mame au suferit alaturi de puiutii lor la chirurgie..si atunci, citind si admitand faptul ca se poate intampla, parca mai bine previi atat cat iti sta in putinta.
Mie mi-se pare o actiune de bun simt a oricarei mame, si cu toate astea, daca chiar ai nesansa sa ajungi pe la spital, atunci cu siguranta te auto-acuzi si iti spui: fir-ar sa fie, mai bine il decalotam la 4 luni sau la 1 an asa cum recomanda medicii nostrii aici in Romania.
Cat despre medicii din Romania, vezi, cred ca daca am ajuns sa ne dam noi cu parerea si sa ne cautam solutii intre noi, asta spune multe.
Eu nu pot spune ca am o mare incredere in ei, mai ales ca si eu am avut la nastere parte de un tratament absolut...m-a uitat 3 zile in travaliu si am sfarsit nascand prin cezariana de urgenta (copilul intrase in suferinta fetala) iar eu era sa mor pe masa de operatie facand soc la anestezie..buff..nu vreau sa-mi amintesc..ce voiam sa spun este ca nici nu-i iubesc,nu ma incred in ei dar nici nu vreau sa mai ajung pe mana lor.
De aceea incerc pe cat posibil sa-i dublez si sa le controlez deciziile prin informatii de oriunde de pe mapamond, atunci cand este vorba, mai ales de copilul meu.
De fapt, as putea reduce tot ceea ce am scris, la "totul dar pana la copilul meu"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

ps:Total pe langa subiect, iertare, Oana Rusu daca mai citesti aici la subiect nu te superi daca iti sugerez sa schimbi culoarea de la ANA MARIA :) nu de alta da nu se vede numele, cel putin pe calculatorul meu.
Iertareee ca am scris pe langa, da on este mai sus

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)







no pb

Faza cu "e ilegala" nu prea ajuta la consolare.
Am citit, pe link-ul care l-am dat in pag anterioara, ca bruscarea asta poate avea consecinte foarte urate. Nu ma apuc sa dau detalii, cel mai bine e sa citeasca cine e interesat.
Mai rau e ca de multe ori ajungem la replica "da' ce, ai murit din asta" ori nu-i vorba de a muri sau nu, e vorba de a face ceva in cunostinta de cauza, responsabil.

Pediatra care o avem acum e tare dragutza, insa am ajuns la ea pt ca nu m-am multumit cu cine a fost nici prima data nici a doua oara, asta e, mai bine se sperie de mine pe moment (ce-i cu asta de nu- place nimeni) decat sa se intample ireparabilul.
Oricum, toti mai gresim, suntem oameni, si nu ma apuc eu sa ma mut de la un medic la altul numai asa, ca am citit pe net, dar daca povestea e lunga si nu mi se spune nimic pe limba mea, zic frumos saru'mana si am plecat

Ma gandeam acum sa incerc crema pe cicatricea ce o am de la operatie - din cate am priceput eu din prospect e indicata in aderente... oricum tb sa ma mai informez inainte de a incerca.

O zi buna

edit:am pus in rosu ca asa ii sta ei bine

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Oana mult mai bine acum, .

si cred ca aceasta crema este buna si pentru cicatricea de la cezariana, daca este pentru asa ceva.
Si daca tot m-am bagat la acest subiect , spuneti-mi si mie.Baiatului meu cel mic, ca la cel mare nu mai e cazul, e prea mare sa-l mai dau eu cu crema..., in cazul ca nu se vede deloc capul unde dau cu crema...asa pe toata suprafata cat e de lunga, sau doar in varf...
Scuza-ti indiscretia, dar chiar nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sincer mie subiectul asta nu mi s-a parut pro sau contra decalotare.
Era alt subiect pe tema asta.
La asta se discuta despre crema asta si cine vrea sa o foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Roxy, eu am aplicat peste tot, nu am facut neaparat un masaj, doar am aplicat sa intre in pielicica - si tb ff putin.
La cel mare ii poti da sa-si puna el singur

Georgeasca, evident ca este despre crema insa era evident ca se aluneca si in alte parti

Oricum, revin dupa ce ma interesez, si, eventual, testez si pe cicatrice

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sunt curioasa care este barbaria! ca dau copilul cu crema pe putza? imi dau seama ce crima contra naturii e sa-l dai cu crema la fund sa nu se irite! eu sunt ANTI decalotare! de aceea am ales varianta cea mai buna pt noi, sa il ung pe fiu-miu cu crema pe putza de 3 ori pe zi. de vreo luna, de cand am vazut ca are putza "rezolvata", il dau doar 1 data pe zi sau la 2-3 zile. vai cat sunt de barbara!!! ptiu ptiu!
banuiesc ca si daca o pun pe fiica-mea sa se spele la "pasa" e la fel de barbar, nu?
inca un subiect util facut harcea parcea. v-am salutat si am plecat la treburi mai importante.
si voi da 5 stele acestui subiect, pentru ca este chiar util. este un subiect despre cum sa eviti sa iti taie doctorul copilul sau sa il decaloteze pe vin. caci asta se intampla in Romania!!! nu toate avem norocul sa ne aflam in tari civilizate, in care medicii sa tina cont si de parerea ta ca mama. unele dintre noi am vazut moartea cu ochii, a noastra si a copiilor nostri, din culpa medicala, asa ca...nu tine faza cu ilegalitatea. aici nimic nu este ilegal!
gata, m-am ambalat, la revedere,(si) acest subiect e inchis pt mine.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyita spune:

Baietelul meu are 6 luni si deja pediatra mi-a recomandat opeatia pentru fimoza, insa eu chiar nu am de gand sa-mi supun copilul la o operatie fiind atat de mic,deocamdata nu are probleme de ce sa-l chinui cu o operatie ,cred k are timp sa se decaloteze de acum.O sa incerc si eu sa mai decalotez dupa baita insa cred k este prea mic acum.E foarte rau sentimentul ala cad ti se recomanda de cate un medic operatia.

Mergi la inceput