Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Andrei are 3 ani si nu se trage pielicica deloc, dar deloc.
E doar gaurica prin care face pipi.

La chirurg nu am fost.
O doct care l-a vazut odata mi-a recom decalotarea, insa pediatra lui nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Georgeasca, asa a fost Paul pana acum cateva luni, apoi a inceput ceva vag de la sine, dupa care l-am facut de vreo 10 ori cu crema, apoi am uitat (am altele pe cap cu sanatatea lui...) si acuma gata...
Va tin pumnii

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Mai exista un subiect pe aceasta tema, tot aici pe DC:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=86223&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

este bine de citit linkul pus mai sus, pentru ca sa nu faca si altii confuzia ce se creaza avand aceeasi denumire crema.Multe cautand Mercurialis Salbe, vor cumpara din farmacie, acea crema care de fapt nu e cea buna. In farmacii in Germania se gasesc creme Mercurialis Salbe dar nu este cea cautata, pentru ca aceasta nu se recomanda mai mult de 3 zile dupa care trebuie sa ceri sfatul medicului, iar cea indicata de cei care se bucura de remediu este una homeopata, deci aveti grija, ce cumparati.
Am gasit si eu precizarea asta citind linkul de mai sus, si ma bucur ca nu am cumparat din farmacie chiar daca am gasit.Trebuie sa cautati la sectiunea de produse homeopate crema cu Mercurialis, si chioar sa specificati asta farmacistei ca este un produs recomandat de homeopati.
Am spus asta pentru o lamurire suplimentara, mai ales ca am vazut ca sunt mamici care utilizeaza crema mai sus numita si nu au rezultate, nu cumva nu folosesc crema care trebuie?
Crisiacob a facut aceasta lamurire chiar foarte clar "... Aceasta crema este intr-adevar cu Mercurialis dar nu ceea ce vreau eu. Crema recomandata de dr. noastra homeopata (de care suntem f incantati, de altfel) si care a ajutat multi baietei se numeste MERCURIALIS SALBE si nu are in componenta MERCURIALIS PERENNIS cum are crema din link-ul mentionat. Remediile homeopate sunt de foarte multe feluri. Fiecare substanta de baza, cum e MERCURIALIS-ul, de ex, poate sa aiba variante pentru:
- fimoza (M Salbe)
- taieturi (M Perennis)
- raceli (M solubilis)".
Mi s-a parut foarte importanta precizarea si e pacat sa se treaca cu vederea .iN farmaciile din Germania crema este cu denumirea Mercurialis Salbe dar are in componenta MERCURIALIS PERENNIS deci nu e ceea ce trebuie, sper sa fi inteles eu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

m-am uitat acum pe crema sichiar asta am - mercurialis PERENIS.
Roxy, m-ai putea ajuta sa iau o crema din asta din germania ? trimit banii in avans, iar transportul cu TNT -ul, iti dau numarul meu de client si il trece in contul meu.
multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

crema folosita de noi este cea din poza asta:
http://www.yopi.de/prd_1119246

o puteti comanda de pe siteul asta: http://www.apodiscounter.de/advanced_search_result.php?keywords=mercurialis+salbe&x=15&y=12

livreaza si in Ro, doar ca e vreo 17 euro livrarea. Dar daca va uniti mai multe fete sau luati mai multe produse, iesiti mai ieftin.

Simona, off topic, m-ai "impregnat" rau cu incaltarile alea...nu am gasit insa ...oricum, mi-ai dat tema pt acasa

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

www.weleda.at/index.php?id=86&tx_wxproducts_pi1%5BshowUid%5D=103" target="_blank">aici prospectul de la crema pe care o folosesc eu.


Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu din ce am citit la alt link , crisiacob spune clar ca aceasta crema homeopata Nu contine Mercurialis Perennis , ci Mercurialis Salbe, asa se numeste din ce am inteles substanta continuta, nu crema in sine.Probabil de aici confuzia.Si eu am gasit in farmacii crema cu mercurialis perennis , dar e pentru uz de 2-3 zile, nu pentru dat timp de luni cum vad ca se procedeaza aici.Eu o pot cumpara dar nu cred ca ajuta la nimic, adica nu-si atinge scopul, urmarit si e pacat de timpul pierdut cat asteptam rezultatele.Ar fi bine daca Crisiacob ar citi aici si ar arata cam cum e crema pe care o foloseste ea, ar fi mai bine si mai clar pentru toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Bine ca am aflata cum dupa ce creuiesc din septembrie..mai am putin si o termin !
Deci: ma uit pe cutie, este cea alba cu scris rosu. am sa ma uit acasa si pe prospect, inteleg ca trebuie sa NU contina Perenis dar sa contina Mercurialis Salbe.
Eu in Germania am dat comanda la o farmacie, pentru ca nu o aveau. Habar nu aveam ca trebuie sa specific sa fie din gama homeopata..acum ce ramane de facut?
Cea recomandata de homeopat se foloseste doar 3 zile?..e dimineata si cand am vazut subiectul iar sus, nici nu am mai avut rabdare sa citesc de 2 ori..
acum voi reciti

Multumiri fetelor care vin cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

din ce am vazut eu, cea din farmacie contine Mercurialis Prenis ,si se specifica pe prospect ca se foloseste pentru taieturi, iritatii, dar daca in 3 zile nu sunt inbunatatiri ssa se ceara parerea medicului.
Crema care sa contina Mercurialis salbe , homeopata, nu am gasit ca as fi luat si eu
De aceea zic, sa nu dam cu crema asa luni de zile si sa nu fie cu folos, pentru ca cu toate ca e doar o crema, nu cred ca se recomanda utilizarea la infinit...
Cele care au asa o crema, homeopata, cu mercurialis Salbe nu perenis sa ne spuna si noua , sa stim de unde sa o luam...

Mergi la inceput