Torturi

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Draga Pisi-Pis, imi pare rau sa aud ca ti se "lasa" blatul. Asta poate datorita faptului ca deschizi usa cuptorului in timp ce prajitura creste.

Majoritatea prajiturilor parcurg doua etape dupa ce sunt puse in cuptor: I - prajitura creste; II = prajitura se coace.

In prima faza, bulele de gaz din aluat (fie gazul rezultat in urma proceselor provocate de agentii de afanare - praf de copt, bicarbonat de sodiu, de amoniu, etc., fie aerul inglobat in albusurile batute spuma tare) se incalzesc treptat si isi maresc volumul, facand prajitura sa creasca si sa devina pufoasa. Acest lucru se petrece treptat, in functie de cum se incalzeste aluatul: intai pe peretii formei, apoi in mijloc. Daca ai geam transparent la cuptor, vei observa ca aluatul creste intai pe margini, apoi, in timp ce aluatul de pe margini incepe sa se coaca (fiindca a crescut la maximum), mijlocul abia incepe sa creasca. La chec e mai evident, pentru ca aluatul din mijloc nu mai are unde sa creasca decat in sus, luand forma pe care o stim. Mijlocul creste ultimul si se si coace ultimul, din acest motiv, prajitura se poate arde la fund, in timp ce mijlocul inca nu e copt.

In faza a doua, aluatul, asa cum a crescut in faza I, se coace, pastrand forma rezultata dupa cresterea din prima etapa.

Daca deschizi cuptorul in timp ce prajitura se coace (faza II) nu se intampla nimic, chiar trebuie sa o faci, pentru a verifica daca prajitura este coapta; daca deschizi cuptorul in timpul primei faze (cresterea), prajitura nu mai creste, ba chiar "da inapoi", pentru ca bulele de gaz, care au inceput sa se incalzeasca treptat (si sa se mareasca), se racesc brusc, bulele se distrug, aluatul "cade" si nu mai are cum sa creasca, aluatul nemaiavand bule. In acest caz, dupa ce deschizi cuptorul, faza I - cresterea - se opreste, si se trece direct la faza a II-a - coacerea. Bineinteles ca aluatul se coace in forma in care a ajuns dupa deschiderea cuptorului, deci nu mai este crescut, nici pufos.

De aceea trebuie sa urmaresti prin geamul cuptorului stadiul in care se afla prajitura: cat timp aceasta creste, nu deschizi usa. Dupa ce esti sigura ca s-a terminat cresterea aluatului, poti deschide usa cuptorului (pentru a intoarce prajitura, de exemplu, daca nu coace cuptorul uniform). Daca nu ai geam la cuptor, trebuie sa stii cam cat dureaza coacerea unei prajituri: pentru siguranta, cel putin jumatate din timpul total - nu deschizi usa de la cuptor. La urma urmei, nu e nici o graba, nu-ti fura nimeni prajitura din cuptor!

Un alt motiv poate fi temperatura: la prajiturile care trebuie sa creasca, poate fi necesar (in functie de cuptor) sa dai focul mai mare la inceput (nu maximum, efectul obtinut va fi contrar!). Deci, dupa ce pui prajitura, in primele 6-8 minute, dai focul mijlociu la cuptor, pentru ca bulele sa se incalzeasca suficient de repede si cresterea sa fie stimulata. Dupa cele 6-8 minute reduci focul (eu il reduc la minimum, dar fiecare isi cunoaste cuptorul).

Un alt motiv pentru care nu-ti creste blatul pot fi albusurile: daca in reteta ta scrie ca se bat albusurile spuma, acestea se incorporeaza la sfarsit in restul compozitiei. Deci, LA SFARSIT, si SE INCORPOREAZA, adica nu "se amesteca"! Pui 2-3 linguri de albus (fara sa amesteci deloc in el) in compozitie si amesteci usor, de jos in sus, ca albusul sa se incorporeze. Apoi mai pui 2-3 linguri de albus, si iar il incorporezi, si tot asa, pana il pui pe tot. Se amesteca pana se omogenizeaza bine compozitia, dar usor si nu mai mult decat e necesar.

Un alt motiv ar putea fi acela ca blatul nu e destul de legat (nu are destula faina). Daca reteta ta nu e luata de la o sursa sigura (de incredere), poti lua o reteta de blat de pe aici, de pe site.

Sper ca acum nu vei mai avea probleme cu blatul. Si nu vei mai avea emotii, prajiturile iti vor iesi intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alba

TORT KIEV (KIEVSKAYA)
Ella,uite am cautat pe google si asta-i tot ce am gasit:
http://www.suesses-glueck.de/expedition/kiewtort/kiew.htm
Cred ca nu stii germana:-)))),asa ca voi incerca sa traduc si eu cit pot de bine! Nu garantez nimic....si nici nu stiu cite ore dureaza prepararea....

Teig-Aluatul

1 Tasse mehl- 1 cana de faina
2 Tassen Zucker- 2 cani de zahar
12 Eiweiße- 12 albusuri
500 g gehackte Nüsse (Mandeln/Walnüsse/Haselnüsse)-
500 de g.de alune tocate sau migdale,nuci

Creme-Crema

6 Eigelbe- 6 oua
1 Tasse Zucker- 1 cana de zahar
2 Tassen Milch- 2 cani de lapte
3 TL gem. Gelatine- 3 lingurite de gelatina
250 g Butter- 250 g de unt
3-4 EL Kakao- 3-4 linguri de cacao

Belag-Decor
Nüsse ganz, Schokoraspel, gehobelte Mandeln
alune intregi,ciocolata rasa,migdale felii.


Zubereitung-Preparare

Nüsse in der Pfanne anrösten.
Alunele se prajesc intr-o tigaie.

Eiweiße steif schlagen, Zucker nach und nach unterheben.
Albusurile se bat spuma,se adauga zaharul in ploaie.

Vorsichtig geröstete Nüsse und gesiebtes Mehl unterheben.
Cu atentie se amesteca alunele prajite si faina cernuta in albus.
Den Teig in eine Springform (26 cm) geben und sofort im vorgeheizten Backofen bei 170°C 1 ½ Stunden backen, bis der Kuchen eine goldbraune Kruste bildet.

Se pune intr-o forma rotunda de 26 cm si se da imediat la cuptor la 170°C, 1 1/2 ore,pina se rumeneste bine si se face auriu.

Creme-Crema

Milch vorsichtig erhitzen und fast zum Kochen bringen, vom Herd nehmen und 5 Minuten ziehen lassen.
Laptele se pune la fiert,cu atentie,se ia de pe foc si se lasa 5 min.la racit.
Die Eigelbe mit Zucker schaumig schlagen, bis sie weiß werden.
Galbenusurile se bat cu zaharul,pina devin albe.

Warme Milch nach und nach zugeben.Die Mischung unter ständigem Rühren mit einem Holzlöffel erwärmen (sie darf nicht kochen!!), bis sie dickflüssig wird.
Laptele cald se adauga incetul cu incetul si se pune pe foc,dar nu are voie sa fiarba,pina se face un aluat gros
(se amesteca cu ling.de lemn)!

Vom Herd nehmen.
Se ia de pe plita.

Gelatine nach Packungsanleitung auflösen und untermischen.
Se adauga gelatina.

Butter schaumig schlagen.
Nach und nach Milchmischung hinzugeben. Kakao nach Geschmack zugeben.
Se freaca untul,se adauga treptat compozitia de lapte si se pune cacao dupa gust.


Den warmen Kuchen 1 oder 2 mal durchschneiden, erkalten lassen und mit Creme bestreichen. Dann Die Außenseiten bestreichen. Ein wenig Creme für die Verzierung zurückhalten.
Torte 2-3 Stunden im Kühlschrank. kühl stellen
Torte nach Belieben Verzieren.

Blatul se taie orizontal o data sau de 2 ori,se pune la racit si se unge cu crema de jur imprejur.
Se pastreaza un pic de crema pentru decorat.
Se tine in frigider 2-3 ore apoi se orneaza dupa gust.

Pofta mare,suna delicios,hmmmmm!!!
P.S. Sper ca ai inteles ceva,m-am straduit cu traducerea cum am putut si eu



&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de angelp

Tort de mere
se curatza merele(1 kg) se taie in cubuletze si se pun intr-o oala cu 3- 4 linguri de unt sau margarina si se pun cam 7-8 minute la foc mic impreuna cu 4 linguri zahar,si un plic de zahar vanilat.
Aluatul se face din 5 oua care se bat spuma (albusul mai intai) apoi se cerne 3-4 linguri de faina in albus si se amesteca cu galbenusul.Aluatul se pune in cratitza cu merele se amesteca intreaga compozitzie si se baga la cuptor 20-25 min la foc mic.
Se lasa sa se raceasca si se rastoarna invers pe un platou.
Se orneaza cu frisca


pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de saphir

Tort de mere
Eu folosesc o oala de marime medie , dar cantitatile se pot mari, in functie de vasul pe care il folosesti.
5 linguri de zahar se caramelizeaza si se unge uniform cratita si marginile ei si se lasa sa se raceasca.
Separat se curata 6-7 mere (in asha fel incat sa iti incapa "in picioare" in cratita si sa acopere suprafata ei ) se curata de cotor iar in mijlocul gol se pune o linguritza de unt si una de dulceatza de cirese amare sau o aluna, stafide, orice doresti. Dupa ce zaharul este racit, pui merele si le lasi la cuptor 10-15 minute la foc mediu, sa se topeasca untul din mere. Se scot si se lasa sa se raceasca putin.
Blatul.5 oua se bat spuma cu 5 linguri de zahar (eu pun si un zahar vanilat). Se adauga galbenusurile si faina, 1 praf de copt, toate adaugate usor. Acest blat se adauga peste merele reci deja si se baga la cuptor la foc mediu (120 gr. - 1 h)
Dupa ce este copt,(il incerci cu scobitoarea) il scoti si il rastorni pe o farfurie, in asha fel incat merele sa fie deasupra. Teoretic, tortul se insiropeaza de la zaharul ars, dar eu personal, fac separat sirop cu zahar vanilat si il mai insiropez nitel. Faci frisca si il ornezi si razi ciocolata pe deasupra.
Este grozav. Sa ai pofta mare

Saphir31 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de lulu77

Crema pt. tort sau prajituri
Am sa va scriu si eu o reteta ffff bunuta de crema ptr tort sau prajituri,pe care am descoperit-o de curand(poate o stiti deja) si este extraordinar de buna:

- 1 cana zahar
- 1 cana lapte
- 4-5 linguri faina
- 1 pachet margarina
- 2-3 linguri cacao
- miez de nuca
- stafide
- esenta de rom

se amesteca la rece laptele ,zaharul , cacao ,se pun la foc mic ,se mesteca in continuare pana se ingroasa ,purin mai mult ca ptr clatite, cam pana nu cade crema de pe lingura.
se iade pe foc ,se taie marunt pachetul de margarin ,se amesteca ,se adauga esenta de rom ,nucilesau stafidele(dupa gust ) si se lasa la racit la temp camerei( nu la frigider).
daca se ingroasa prea tare crema si este greu de intains pe blat ,se unge mereu lama cutitului cu lapte.

Este delicioasa.

Alina

Mergi la inceput