Torturi

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CREMA DE CIOCOLATA PT. TORT

initial postat de Candy

1. Cea mai simpla crema de ciocolata pe care o stiu eu si o folosesc f. des: 300 g Nutella (Finetti) + unt batut spuma, cca 200 g.
E ultrarapida si excelenta, dupa gustul meu.

2. Uite aici o crema super-rapida de ciocolata, eu am folosit-o pentru un blat cu cacao cumparat.
200 g unt frecat spuma (nu de la frigider, ca lasa apa)+100 g zahar pudra+ 250 g Finetti. Peste el am adaugat o mana de stafide macerate 12 h in coniac. (daca nu le poti pune de cu seara, le poti fierbe)
Blatul meu era taiat in 3, doua parti le-am insiropat cu zmeurata slab alcoolizata, iar ultimul strat cu un sirop de zahar (apa + zahar, 5 min. pe foc) si coniacul de la stafide. Cu restul de crema am imbracat tortul si deasupra am presarat ciocolata rasa (fulgi), o tableta de 100 g. A iesit bun bun bun.


initial postat de simonaM
crema de ciocolata.
4 linguri zahar,1 lingura cu virf cacao,1 ceasca lapte,2 linguri cu faina+2 linguri cu apa rece,200 gr unt.

zaharul,cacao,si faina se pune in craticioara amestecind bine apoi adaugind laptele rece.
se pune pe soba si se fierb pina se ingroase ,amestecind usor.
se ia jos si se raceste.dupa racire se amesteca cu untul frecat spuma.


blat in doua culori cu crema de ciocolata
eu fac 2 blaturi din 8 oua(unul de cacao si unul galben.
crema:400 gr unt la cele 2 blaturi(tu daca vrei poti sa pui jumatate din cantitate pt un blat) se freaca cu 150 gr de zahar pudra + 2 linguri cacao.
separat se fierbe 2 budinci de ciocolata cu 800 grame lapte.dupa racirea budinci se amesteca cu crema de unt si zahar.
asa eu am zic ca am facut 2 blaturi asa ca am impartit cantitatea de lapte pt budinca si am facut una de vanilie si una de ciocolata si am umlut blatul un blat maro crema galbena pe urma blatul galben crema maro si tot asa(am lasat si putin ca sa il aranjez pe deasupra cu putina crema de ce culoare vrei tu)pe urma se razuie ciocalata sau ce vrei tu sa il ornez.eu iti doresc pofta buna pe bdumineca.
si eu o sa il fac pe dumineca.
pofta mare.

mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CREMA PT. TORT

initial postat de scarmanus


Uite aici crema mea preferata, merge la tort si in general la orice prajitura de tip pandispan:

Crema caramea de 5*
-250 g zahar se pun la caramelizat.
-se adauga 5 linguri de faina amestecand continuu, sa fie ca o ingrosala
-se adauga 1/2 l lapte amestecand in continuare, cacao, dupa plac si
-o margarina.

scarmanus

initial postat de mitub
crema rapida

eu am incercat cu ceva super simplu intr-o zi cu criza de timp: se freaca o banana pana devine spuma, se amesteca cu zeama de la o jumatate de portocala si apoi se incorporeaza un paachetel mic de frisca Hopla batuta. Iese super!!!

Pofta mare!
Boga

initial postat de simonaM
crema de ness

200gr unt,250 gr zahar,5 oua ,o lingura de ness,si ciocolata pt ras deasupra tortului.
se bat pe abur ouale intregi cu zaharul pina devine ca o smintina se lasa sa se raceasca si se pune nessul.se amesteca toate cu untul batut spuma.se umple tortul si se poate lasa se se umple si deasupra si poti sa pui si ciocalate pe deaspra.
pofta mare!!!

mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de dana d
Tort cu nuca



Eu folosesc blat din comert din acela taiat in foi.
Crema: 25 gr miez de nuca, 6-8 linguri zahar pudra ( sau dupa gust) un pachet de unt ( de preferinta cu 80-85% grasime) cateva linguri de lapte ( cam 50 ml) esenta de rom.

Se macina naca cat mai marunt, aproape pasta, eu folosesc robotul de bucatarie cu care crema se face in 5 minute. Peste nuca macinata pun untul nu prea rece, amestec bine, pun apoi zaharul pudra, laptele si esenta de rom.
Blatul se insiropeaza putin cu lapte si esenta de rom, apoi implu tortul cu crema moale si dau la rece. Tortul se imbraca cu frisca si se consuma a doua zi.
Atentie, daca insiropati prea tare blatul se va inmuia mai mult decat crema si se va taia urat.

Pofta buna!

http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de otau
Am o reteta de tort de portocale super!
Incercati si va veti convinge!

TORT DE PORTOCALE

200 gr piscoturi de sampanie
150 gr zahar
200 ml lapte
500 gr frisca naturala
6 galbenusuri
3 portocale
1 pachetel de gelatina (Dr. Oetker)
un pic de sare
1 plic de zahar vanilat

Laptele rece se amesteca cu geletina. Se adauga zaharul, putina sare, zaharul vanilat si se pune la foc pana se topesete zaharul.
Intre timp se bat bine cele 6 galbenusuri si se pun (curgand in fir subtire) in compozitia de pe foc. Se amesteca mereu in compozitie in timp ce turnam galbenusurile. Se mai tine pe foc pana se ingroasa (devine ca o smantana). Se lasa la racit.
Se da pe razatoarea mica o portocala si coaja rezultata se pune in compozitia de mai sus (care intre timp s-a racit). Se adauga apoi frisca.
Portocalele curatate se taie rondele.
Intr-un vas de yena se aseaza rondele de portocale (si pe fundul vasului si pe lateral). Se pune un strat de crema, apoi se pun piscoturi (asezate unul langa altul), se pune iar crema , iar piscoturi si ultimul strat sa fie de crema. Se pune capacul vasului de yena si se da la frigider. Se lasa pana a doua zi.
Cand se scoate de la frigider se rastoarna tortul pe un platou. Se pune platoul in locul capacului de yena si printr-o miscare brusca, se intoarce vasul de yena. Gata tortul!

Primavara se pot folosi capsuni in loc de portocale, vara puteti sa puneti zmeura.
Se poate face si fara fructe. Crema se face jumate cu ness jumate cu cacao.
Pofta Buna!

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ili spune:

La tortul de portocala asi adauga ceva:
eu tai portocalele rondele,le asez intr-o cratita ,pun peste ele 10 linguri de zahar si las asa 2 ore.Scot rondelele de portocale le asez in cratita in care pregatesc tortul.In siropul de portocala inbib piscoturile (putin)si asa le asez pe crema.
ce bine ca am citit reteta ta ,asa mi-am adus aminte ca de mult n-am mai pregatit asa un tort bun,
ili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Fetelor, ce tort facem miine pentru "indragostitii" nostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by pisi-pis

Fetelor, ce tort facem miine pentru "indragostitii" nostri?



Incearca tortul cu fructe de mai sus(postat de mine, cel cu poza) Schimbi decorul cu unul adecvat!
Petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

quote:
Originally posted by Marianar
Incearca tortul cu fructe de mai sus(postat de mine, cel cu poza) Schimbi decorul cu unul adecvat!
Petrecere frumoasa!
Mariana & Vladutz


Multumesc Mariana. Oare merge sa pun la mijloc o crema de ciocolata? - ca al meu sot e mort dupa ciocolata... Nici nu ajungem cu ea de la supermarket pina acasa...
Nu de alta, eu sint tare nepriceputa la dulciuri, mai ales la faza aia cu scazutul blatului cind iese din cuptor. Incerc! Va doresc si voua o minunata.
A, am cumparat si o forma (de tort) in forma de inima, cu ajutorul vostru il dau gata, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:


Multumesc Mariana. Oare merge sa pun la mijloc o crema de ciocolata? - ca al meu sot e mort dupa ciocolata... Nici nu ajungem cu ea de la supermarket pina acasa...
Nu de alta, eu sint tare nepriceputa la dulciuri, mai ales la faza aia cu scazutul blatului cind iese din cuptor. Incerc! Va doresc si voua o minunata.
A, am cumparat si o forma (de tort) in forma de inima, cu ajutorul vostru il dau gata, ce ziceti?



Intre foile de blat pui crema de ciocolata(poti folosi finetti)si il ornezi cu frisca. Il poti orna cu visine din visinata, poti sa pui chiar si in interior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Mariana, multumesc, pina la urma am facut eu ceva. Norocoasa si priceputa cum sint, bine-inteles ca mi s-a lasat blatul. Cind am vazut eu presuletul care mi-a iesit din miini, m-am decis imediat la fata locului, si am facut o ... rulada. Am pus crema de ciocolata amestecata cu visine din visinata, iar pe deasupra am pus frisca. Sotul meu a fost profund impresionat, mai ales ca n-a stiut ca menirea ruladei respectide fusese sa fie ... tort! Va pup.

Mergi la inceput