Dulciuri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de adda

Turta dulce cu miere de albine

Ingrediente: 1/2 kg miere incalzita - ca sa fie fluida (dar sa nu fie fierbinte!), 8 oua, faina, 1/2kg de zahar, sare, scortisoara, bicarbonat de sodiu, nuca (optional)

Se amesteca bine ouale cu zaharul, cu telul in forma de para, se adauga usor mierea si se amesteca incontinuu...se pune putina sare, scortisoara, o lingurita bicarbonat de sodiu stins cu lamaie...
Se adauga, treptat, faina de grau pana cand compozitia are consistenta unei smantani groase; e bine sa fie un pic mai multa faina...
Se unge forma cu unt sau margarina si o tapetam cu faina; punem compozitia in tava si ... GATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de crista


prajitura cu fructe
6 oua
250g faina
300g zahar
200 ml smintina
sare, zahar vanilat
1 praf copt dr. Oetker
Albusurile se bat spuma cu sarea, apoi se adauga zaharul si se mai bat pina nu se mai simte zaharul.
Se adauga galbenusurile,smintina,zaharul vanilat( putin frecate)
apoi se pune faina si praful de copt( nedizolvat in lamiie) si se amesteca prin rasturnare.
Compozitia se toarna in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, iar fructele bine scurse se pun deasupra.
Se lucreaza repede!
Eu coc in cuptorul bine incins( 5 min), apoi la foc potrivit cam 35 de min.( depinde de cuptor)
Prajitura este buna, sper sa-ti iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de octavia

crema de cremes:
4 oua, 100 g zahar+zahar vanilat 1-2 plicuri,50 g faina, 500 ml lapte;
se fierbe laptele.Galbenusurile se freaca bine-bine cu zaharul ,apoi se adauga treptat faina, pe urma se incorporeaza laptele fierbinte, tot treptat.Cand totul s-a omogenizat, crema se pune intr-o oala, iar aceasta se pune pe foc, peste o oala mai mare in care fierbe apa(bain-marie).Se tine la foc mic, amestecand continuu, pana incepe sa fiarba compozitia;se ia de pe foc si se adauga albusurile batute spuma, omogenizand amestecul cu o lingura de lemn,prin miscari de jos in sus.Se lasa sa se raceasca si se umple foile,care se pudreaza apoi cu zahar pudra.Mie crema aceasta imi place atat de mult, incat atunci cand nu am foi o combin cu boabe de struguri si o servesc in cupe sau in loc de struguri folosesc pere fierte intr-un sirop de zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de camelia

cremes
Se face un aluat frantuzesc, astfel:

500 gr. de faina, 400 gr. unt proaspat, 1/2 lamiie, 1/2 pahar apa, 1/2 lingurita sare




Mod de preparare
Se cerne faina si se imparte in doua parti egale. Una din parti se amesteca pe scindura de aluat cu unt si se intinde cu vergeaua in forma de patrat, avind grosimea de 1 1/2 - 2 cm. Aluatul obtinut se pune pe o farfurie si se da la rece. In cealalta parte se toarna 1/2 pahar apa se stoarce zeama de lamiie (sau sare de lamiie dizolvata in putina apa) si se adauga sare. Se framinta, se aduna in forma de minge, se acopera cu un servet si se lasa sa se odihneasca 20-30 minute. Apoi, se intinde cu vergeaua in asa fel ca sa se obtina o fisie de doua ori mai lata si ceva mai lunga decit bucata de aluat cu unt care a fost pusa pe farfurie, la rece. Aluatul preparat cu unt se pune in mijlocul aluatului intins, se intorc marginile si se impatureste. In felul acesta aluatul cu unt se va gasi ca intr-un plic. Se presara masa cu faina si se intinde aluatul (plicul) cu vergeaua intr-o fisie lata de 20-25 cm si groasa de aprox. 1 cm. Aluatul se impatureste cu grija in patru, se aseaza pe o tava si se lasa 30-40 minute la rece. Dupa ce s-a racit, aluatul se intinde din nou, se impatureste la fel in patru si se tine la rece. Aceeasi operatie se repeta si a treia oara. Dupa aceea, aluatul se intinde si se fac foi (nu stiu exact cate, depinde de marimea tavii) care se coc pe dosul tavii.

Crema:100 grame faina se amesteca cu 1 l lapte, se adauga 4 galbenusuri si 150 g zahar si se pune la fiert.
4 albusuri se bat spuma tare cu 100 grame zahar si se amesteca cu restul compozititei dupa ce s-a luat de pe foc.Se adauga 4-5 vanilii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de oanaruth

rulada (cu nuca si cacao):

- 3 albusuri si 200 g zahar se pun in cratita si se bat cu telul. Dupa ce se bat putin, se pun pe foc si se bat in continuare. Se lasa putin deoparte.

- Separat, se pun intr-o cana 2 - 3 linguri cu virf de cacao inmuiata cu putina apa.

Se toarna peste albusuri si se mai bate pe foc pina incepe sa fiarba.
Se da deoparte de pe foc si se adauga 300 g nuci macinate (se scoate telul si se foloseste lingura).

Crema: 200 g unt, 5 - 6 linguri cu virf de zahar pudra, 1 pachet zahar vanilat, 3 galbenusuri fierte si date prin sita

Se amesteca untul cu zaharul, apoi se pun ouale si se face spuma (cu mixerul).

Fiertura se imparte in doua.
Pe un servet mare se pune zahar farin mult, peste care se intinde jumatate din fiertura. Pe aceasta se intinde crema uniform. Apoi se ruleaza cu servetul si se da la rece. Ies 2 rulade.
(Compozitia fiarta nu se lasa sa se raceasca, pentru ca se intareste nuca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creat de oana mm

Blat: 300 gr. nuci macinate, 250 gr. zahar pudra, 3 linguri pesmet, 2 oua intregi putin batute, zeama de la o lamaie, 3 linguri cacao, rom sau visinata dupa gust. Se amesteca bine toate (puteti folosi cu succes robotul de bucatarie daca il aveti) si se intinde pe o hartie pergament presarata cu un strat de zahar pudra, o foaie de blat de aproximativ 1/2 cm grosime. Ca sa puteti intinde bine foaia aveti grija ca mainile sa va fie in permanenta umede, pentru ca altfel Blatul se lipeste de maini.
Crema: 3 galbenusuri fierte tari trecute prin sita, 200 gr. unt frecat spuma, 200 gr. zahar pudra, vanilie dupa gust (eu pun o fiola de vanilie Dr. Oetker). Crema astfel obtinuta se intinde cu o paleta peste blatul de mai sus si se ruleaza cu ajutorul hartiei pergament. Se pune pe un platou si se da la frigider pentru cateva ore.
Imediat cum ati mancat sa-mi scrieti impresiile voastre, da?
Maine va dau o reteta de prajitura care se face in 3/4 de ora cu tot cu copt si este si foarte economica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de carry


reteta de cremes.


Faci un aluat pe fundul tavii, copt sa fie cam de grosimea unui deget. Dupa ce coci 2 foi, faci crema din: 1 l lapte, 5 oua, 250 g zahar+3 linguri zahar, 100 g faina. Din lapte iei o cana care se va amesteca cu 5 galbenusuri, 250 g de zahar, 100 g de faina si le amesteca bine. Restul de lapte il pui la fiert, iar cand începe sa fiarba le adaugi la compozitia de mai sus, le lasi sa fiarba pana se ingroasa, amestecand continuu. Dupa ce a fiert o iei de pe foc si o lasi sa se racoreasca (sa fie mai mult rece decat calda). Cele 5 albusuri le bati spuma cu cele 3 linguri de zahar si le amesteci cu restul compozitiei. Le lasi sa se raceasca(sa nu curga–sa alunece eventual), apoi umpli cele doua foi cu toata compozitia.
Pe deasupra poti sa pui, daca vrei, zahar pudra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de danad


Crema de nuci:
Eu fac totul cu robotul de bucatarie cu cutitul de tocat: 250 gr. miez de nuca toc bune pana devine aproape o pasta, apoi pun treptat un pachet de unt, zahar pudra cam 200 gr in functie si de gust,putin lapte, cam 50-100 ml si esenta de rom. Daca umpli blat din cel gata taiat (nu de panificatie) poti sa nu mai insiropezi blatul. Daca iti place tortul mai insiropat, il insiropezi cu lapte cu esenta de rom. Daca dai crema la rece inainte sa umpli tortul, nu insiropa blatul prea tare ca nu mai poti intinde crema, eu am patit-o, si cand il tai crema e mai tare decat blatul si se taie urat, asa ca imsiropeaza-l mai putin ca mai lasa si crema laptele din ea. Deasupra il poti imbraca in frisca.Daca nu aveti robot merge si cu nuca macinata cit mai marunt



Saleuri

Un pachet de margarina, sare, o lingura de otet, 2-3 lunguri apa si faina cat cuprinde. Framantati un aluat astfel incat sa nu se mai lipeasca de maini si sa se intinda in foaie pe masa, foaia se fie groasa de 2-3 mm. Inainte de a o intinde da cu faina pe masa si, atentie, din tot aluatul taie si intinde 2-3 foi ca nu iti va incapea pe masa sa-l intinzi pe tot odata. In timp ce lucrezi la o foaie tine restul de aluat la frigider. Dupa ce ai intins foaia cu facaletul, bate un ou cu putina sare si unge foaia cu mana, apoi rade cascaval direct pe foaie incercand sa il asezi uniform si pe margini. Apoi se taie foaia cu o rotita (se gasesc la magazine de profil dar si Metro), formeaza betisoare cam de 1cm latime si 10/12 cm lungime. Unge o tava de cuptor cu putin ulei si pune saleurile in tava incercand sa folosesti spatiul cu economie. Asta e partea cea mai migaloasa, eu iau cu un cutit mai lat de-a curmezisul, mai multe saleuri alaturate si l-e asez cu grija in tava, nasa mea pune foaia in tava inainte de a o taia si o taie acolo, eu nu am incercat dar se pare ca e maisimplu doar ca saleurile se curbeaza cand se coc. Se coc la foc tare la inceput apoi potrivit pana incep sa se rumeneasca putin. Atentie se ard usor


Spuma capucino

Reteta asta am luat-o din revista Avantaje, mi-a placut cum arata si mi s-a parut simpla:
O ciocolata fara crema (100 gr), o lingura ness,100 gr zahar, 3 albusuri de ou, un plic frisca.

Ciocolata se rupe bucati si se topeste cu putina apa pe foc amestecandu-se sa nu se prinda, adauga si nessul si da la rece. Bate bine albusurile la cald (eu l-e scot mai devreme din frigider si l-e bat pe calorofer sau in poala) cu putina sare, cand s-a intarit spuma adauga zaharul in ploaie si bate pana se dizolva. Adauga apoi cate putin ciocolata racita tot cate putin, spuma se mai lasa. Asta e tot pune in cupe sau pahare cu frisca deasupra. Pune multa frisca, spuma e f dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

floare de colt:

Prajitura Teodora

Ingredinte:1 l lapte, 8 oua, 8 linguri faina, 8 linguri zahar, 2 linguri de cacao, stafide, scortisoara, esenta de rom,coaja de lamaie frisca.

Mod de preparare:
Se freaca galbenusurile cu zaharul tos, se adauga faina si cele 2 linguri de cacao iar apoi laptele rece si se amesteca usor. Se pun tot in aceasta compozitie si stafidele, scortisoara, esenta de rom, coaja de lamaie si nu uitati un praf de sare(eu pun la toate prajiturile). Se bat albusurile spuma si se amesteca usor in compozitia de mai sus. Se pune in tava inalta unsa cu unt, la foc potrivit(150 grade)50-60 minute.
Se pune deasupra un strat de ciocolata si se orneaza cu frisca.

Eu am incalzit borcanul cu nutella in apa calda si apoi am intins un strat deasupra prajiturii cat era calda(prajitura). Cand s-a racit am ornat-o cu frisca.
A iesit buna. Nu spun foarte buna pentru ca eu am pus fructoza in loc de zahar si parca mi-a iesit mai putin dulce decat trebuia. Nu uitati sa puneti un praf de sare.
Data viitoare cred ca o sa pun peste ciocolata nuca de cocos. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

karlla

Fursecuri

1 lb (cam 230 gr) margarina sau unt
1 cup (cana de ceai) zahar pudra
2 oua intregi
vanilia
1 lingura de coaja de portocale sau lamiie rasa
1 lingura de coniac
3 cups (cani de ceai) de faina
1 1/2 lingurita rasa de praf de copt

Amesteca cu mixerul primele 6 ingrediente, dupa care adaugi faina si praful de copt cu mina.
Aluatul trebuie sa fie potrivit de moale dar sa nu se prinda de mina. Adauga cite putina faina pina nu se mai lipeste.

Se formeaza rondele de marimea unei nuci potrivite, le turtesti usor cu mina si le zgirii cu furculita in toate partile. Daca ai forma nu mai trebuie sa faci toate astea.

Se coc la foc potrivit 25 minute sau pina se rumenesc usor pe margine si deasupra. Daca le lasi prea mult se intaresc.

Cind se racesc se pudreaza cu zahar pudra. Ies cam 60.

Mergi la inceput