Dulciuri

Dulciuri | Autor: Katink

Link direct la acest mesaj

Initial postat de Catan

negrese

Buna eu am o reteta de negresa f buna .Am luat-o d ela o prietena si garantat iese super .1pachet de unt se fierbe cu o cana de lapte si 2 cani d ezahar si trei linguri de cacao.Se lasa pe foc pina devine ca o smintina.Apoi se da la rece.Sa se raceasca.Se adauga 3 galbenusuri pe rind si o cana si jumatate de faina ,nuci un pumn tocate marunt) sau alune daca vrei praful de copt si la urma albusurile (3) batute spuma.Glazura: 200 gr zahar 100 gr unt linguri cacao 2 linguri de faina 2 linguri de apa Se fierb toate 5 minute si se pun pe blatul racit .Glazura apare lucioasa .Blatul il pui intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina si il lasi cca 45 -50 minute la cuptor.Pofta buna si sa-mi spui daca ti-a reusit.Te pupic Catan piciulnazdravan si bebita Cindy


Initial postat de GabyG

Negresa mea arata asa:
7 galbenusuri se freaca cu 300 gr zahar pina devin spumoase. Se adauga 1/2 plic de praf de copt, 2 linguri de cacao, 2 linguri de margarina si 1/4 l lapte sau apa minerala, pusa putin cite putin. Astea toate le freci cu mixerul, bineinteles. Se adauga 300 gr faina. Pregatesti o tava si pui aluatul asta in tava si in cuptorul incalzit dinainte (160-170 grd). Albusurile se bat pe aburi cu 300 gr zahar pina cind intorci oala si nu cad si se pun peste blat cind este copt.
Pofta mare! se face foarte repede!


Initial postat de Angelina

Am si eu o reteta la negresa(Brownie).Este prajitura preferata a prietenului meu, deci eu o pregatesc tot mereu dupa reteta asta si te asigur ca-ti va placea si tie:
Iti trebuiesc urmatoarele:
-500g zahar
-200g faina
-200g unt
-150g lapte
-4 oua
-100g nuci(stafidute sau alune)
-1 praf de copt dizolvat in zeama de la o lamaie
-4 linguri cacao
-1 pliculet zahar vanilat
-un pic de coaja rasa de la lamaie
Se prepara astfel:
Zaharul, untul, laptele si 2 linguri de cacao se pun pe foc si se lasa sa dea in clocot.
Se scot 100g si se pun deoparte.Ce ramane se pune sa se raceasca un pic iar apoi se freaca cu galbenusurile.
Albusurile se bat separat, se adauga faina, praful, nucile,coaja rasa de lamaie si compozitia de mai sus.Se amesteca bine si se pune la cuptor intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina.
Cand este gata se taie si pe deasupra se insiropeaza cu cele 100g pe care le-am oprit initial din compozitie.


Initial postat de Marianar

Prajitura "Negresa"
Pentru foi: 500g faina, 200g zahar, 4 galbenusuri, 1 lingura amoniac sau bicarbonat, 150g margarina, 3 linguri de lapte, coaja rasa de la o lamaie.
Pentru crema: un pachet de margarina, 2 linguri de cacao, 2 linguri gem de caise, o cana de lapte, 4 albusuri, 100g zahar, o ciocolata de menaj.
Pentru foi se amesteca toate ingredientele pana se obtine un aluat numai bun de intins. Se imparte in 3 si se coc pe fundul tavii 3 foi.
Pentru crema se amesteca margarina cu cacao si gemul de caise. Separat se inmoaie una din foi in lapte si se amesteca cu crema obtinuta mai sus. Se asaza apoi o foaie, un strat de crema, alta foaie si restul de crema. Albusurile se bat spuma, se adauga zaharul, se mai bate pana se obtine o compozitie de bezea si se intinde peste crema. Deasupra se rade ciocolata.


Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de Ierimia

ciocolata de casa

Reteta mea este urmatoarea :
200 gr unt, 400 gr lapte praf, 100 gr. cacao, 800 gr zahar, 300 ml apa, unt pentru tava si stafide(facultativ)

Tot succesul la ciocolata de casa este siropul facut din apa si zahar, adica punctul pana la care se fierbe(pe aragaz aprox. 20 minute). Verificarea lui daca e OK sau nu se poate face intr-o cana cu apa rece in care se toarna putin sirop. Daca pe fundul canii s-a prins o pojghita gelatinoasa e OK, daca s-a dizolvat in apa mai lasati-l sa fiarba.
Siropul este bine sa fie cat mai fiert, in cazul in care este prea moale rezulta o pasta ce nu poate fi mancata decat cu lingurita. Daca se fierbe prea tare nici o problema vom pune mai putina cantitate de lapte praf cu cacao la sfarsit.
Cand siropul e gata il opriti din fierbere, adaugati untul taiat cubulete si-l amestecati pana se topeste,apoi stafidele spalate si inmuiate in prealabil in apa calduta, apoi laptele cu cacaoua si trebuie sa va rezulte o pasta nu foarte tare, pentru ca atunci cand se va raci va deveni "beton".
Cacaoua e obligatoriu sa fie amestecata cu laptele praf inainte de-a fi pusa in sirop altfel vor ramane cocoloase.
Pofta buna.


Initial postat de Camid5

Ciocolata de casa

180g unt,250g lapte praf,100g cacao,500g zahar,150ml apa
2 lingurite esenta de vanilie,200g alune intrgi sau pisate.

Se amesteca bine untul cu laptele praf si cacaua pina cind dispar cocoloasele.Amestecul trebuie sa devina omogen ca o pasta.Separat se face un sirop din zahar si 150 ml apa.Se lasa sa se dizolve zaharul,apoi se pune la foc iute pina se leaga ca un sirop de dulceata.Se adauga esenta de vanilie si se amesteca bine cu compozitia pregatita din unt,lapte praf si cacaua.Alunele pot fi incluse intregi sau macinate.Se toarna in forme sau pe un platou mai mare unse in prealabil cu unt.Se lasa la rece cel putin 12 ore.


Initial postat de parpalak

ia vezi aicea:
http://www.culinar.ro/cautare_rezultat.php?titlu=ciocolata+de+casa&cauta=ok

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de osna

eclere cu ciocolata

din pacate azi nu am dublat ingredientele si au iesit numai vreo 25 bucati.scriu in paranteza si pentru o portie mare.

aluat:165(330)ml apa se pune la fiert cu 65(130)g unt iar cand clocoteste se pun 100(200)g faina toata odata.se ia de pe foc cratita si se amesteca bine apoi se pun 3(6) oua pe rand amestecand bine dupa fiecare.aluatul se pune in sprit sau cu o lingutita in tava tapetata cu hartie de copt.se coace 25 min si se lasa sa se raceasca bine apoi se taie in 2.

crema: 350-400ml frisca se bat cu un plic intaritor si apoi se pun 100 g finetti amestecand usor.se umplu eclerele si se decoreaza pe deasupra cu finetti topit.
se dau la rece.inainte de servire se pune un mot de frisca pe fiecare sau se pudreaza cu zahar vanilat.


Initial postat de Camelia

Ghici ce am eu acuma in cuptor! Eclere!
Eu sper sa-mi reuseasca.N-am mai facut de mult.Deocamdata arata bine, sa vedem la final.
Si eu le-am preparat dupa aceeasi procedura.Doar cantitatile difera: 250 ml apa, 100 g unt, 125 g faina, 3 oua.
Eu vreau sa le umplu cu o crema de vanilie.Si pun si friscaaaa!!! Asa va iesi o bomba calorica ! Mi-au iesit numa vreo 15 buccati.






Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de emoison

Ciocolata alba

50 ml. apa, 500 g zahar, 1 pachet margarina sau unt, 500 g lapte praf, zeama de la o lamiie mai mica, sau jumatate de la una mai mare, zahar vanilat sau esenta de rom.

Se pune pe foc zaharul cu apa si margarina, se amesteca tot timpul, pina se topeste zaharul. Se da putin la o parte, apoi se pune laptele praf si zeama de lamiie, si se amesteca pe foc mic pina se inglobeaza totul. Se pune intr-o tava un celofan uns cu unt sau margarina, se toarna compozitia calda si se da la rece. O data racita, se taie in diferite forme.

Rafaelo

150 g. lapte praf;
300 g zahar pudra
1 paket de unt;
100 g nuca de cocos;
2 foi de napolitana sfarâmate;
150 g alune prajite.

Zaharul si untul se freaca spuma, se adauga laptele praf nedizolvat si 3/4 din nuca de cocos. In compozitzie se adauga napolitana sfarâmata. Apoi se fac bilutze mici, se pune o aluna la mijloc si se dau prin cocos.

Fetelor,nu va grabiti cu mincatul...
Abia dupa doua ore de frigider, sint abia bune de mincat!!!

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial crreat de joanna

negresa
Ingredinte:
1 ou, o cana zahar, 1/2 cana ulei, o cana de lapte, 2 cani faina, o lingura bicarbonat, 3 linguri cu gem, 3 linguri cacao, glazura de ciocolata, fulgi de nuca de cocos
Mod de preparare
Se freaca oul cu zaharul, se adauga uleiul, laptele si gemul. Se amesteca 10 minute. Se adauga cacaua, bicarbonatul si faina. Compozitia se pune in tava unsa cu ulei si se coace la foc potrivit 30-35 minute. Prajitura fierbinte se unge cu glazura de ciocolata si se presara cu fulgi de cocos. Se taie rece.


initial creeat de danad

negresa
1pachet unt (200gr)
3 oua
100gr cacao
350-400gr zahar (in functie de zahar si de gust)
1/2 pahar lapte (100-125ml)
1 1/2 pahar faina
Arome, un praf de sare, praf de copt.

Se face o glazura din lapte, 1/2 zahar, cacao, unt, pe foc. Se opresc 10 linguri din ea intr-un ibric (daca se intareste sa sa mai poata incalzi putin).Restul se raceste apoi se adauga galbenusurile unul cate unul, faina, praful de copt stins, albusurile batute spuma cu restul de zahar. Se pune intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina si se coace la foc potrivit. Se poate coace si in forme de cake. Cand e gata si putin racit se toarna cat mai uniform glazura oprita la inceput. Daca va place cu mai multa glazura puteti opri mai multa dar tineti cont la ce ramane sa adaptati cantitativ celelalte ingrediente sau macar faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de osna

biscuiti cu nuci sau fructe

4oua se separa.galbenusele se freaca cu 125g unt si 200g zahar pudra pina se face ca o crema.se adauga albusele batute spuma tare si 210g faina amestecata cu un plic de praf de copt. se ia cu lingura din compozitie si se pune pe tava tapetata cu hartie.se presara cu bucati de nuci sau stafide ,fructe confiate taiate bucati.se coc 15 min la foc potrivit.
se servesc la ceai sau cafea.
sotul oricum le-a mancat pe toate fara sa mai astepte ceaiul.


ROTITE CU NUCA SAU ALUNE

250g faina
50g nuci,alune tocate
100g zahar
1ou
1albus
125g unt.se amesteca toate cu robotul si coca obtinuta se pune la rece o ora.se intinde apoi pe masa pudrata cu faina si se taie cu forma(eu am doar una rotunda dar se poate si cu altele).

se pun apoi in tava tapetata cu hartie de copt.se ung cu putin lapte si se presara cu nuci macinate.se coc 15 min la 160grade.
reci daca vreti se spriteaza cu ciocolata topita pe deasupra.

am uitat sa spun ca ies 30 buc dar depinde si de cat de mare este forma cu care taiati.


Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de Daiana30

TARTA CU FRUCTE

6 albusuri se bat spuma cu 12 linguri de zahar dupa care se adauga galbenusurile. Se adauga un pahar de ulei + 12 linguri de faina alba.
Se tapeteaza tava cu margarina/unt sau ulei peste care se pune un pic de pesmet/gris si se toarna compozitia si peste ea se presara ce doresti : felii de caise/visine/cirese/felii de mere/ananas (cam astea le-am incercat eu). Lasi totul la cuptor cam 30 minute la foc de 1/3 (la gaz).

Sper sa iti placa . E foarte rapida

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de adi2003

Rigo Iancsi

Blatul
8 albusuri se bat bine cu 8 linguri de zahar, adaugand tot cate 2 linguri o data si batand in continuare.
Dupa ce sunt albusurile batute, se adauga un varf de cutit de bicarbonat stins, cele 8 galbenusuri, 4 linguri nuca macinata si 4 linguri faina.
Intr-o tava dreptunghiulara se pune hartie, apoi se unge cu margarina, se tapeteaza cu faina si se adauga compozitia. Se pune la cuptor.
(ca marginile sa ramana frumoase, nu unge marginile de la tava, numai fundul)
Dupa ce e copt blatul, cu varful cutitului il desprinzi usor de margini. Se scoate din tava si scoti hartia de pe el.

Crema
2 oua intregi cu 150gr. zahar, se amesteca. Se adauga 5 linguri faina si 2 cani cu lapte, mestecand sa nu se faca cocoloase.
Totul se pune la fiert pe flacara cu o tabla dedesupt, mestecand permanent, pana se ingroasa.
O sa ti se para ca face cocoloase pana se ingroasa, dar dupa ce o iei de pe foc, sa o freci bine, punand o bucatica de margarina in ea.
Pana se raceste, se spumeaza 150 unt/margarina, cu 100gr. zahar pudra vanilat. (daca iti place crema mai dulce, pune 150gr zahar).
Cand fiertura e rece, se pune peste margarina spumata cu zaharul, omogenizandu-le impreuna. Aceasta crema spumata bine se intinde peste blat, intr-un singur strat, iar deasupra se face glazura din:
100 gr. margarina sau unt topit, in care se pune 2-3 linguri de cacao cernuta, se amesteca bine si rapid se intinde peste crema.
Se tine la frigider si se serveste de la frigider.
Cand o tai, e bine ca sa inmoi cutitul in apa fierbinte, ca sa nu crape glazura.

Obs. Se poate taia blatul in 2 felii subtiri si crema pusa intre blaturi, dar si deasupra, apoi se face glazura.
Pentru decor se presara nuca de cocos, ciocolata rasa, bombonele decorative...
Pofta buna!


Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeat de karla

Placinta de lamiie
3 oua separate
1 cutie de lapte condensat dulce (NU lapte evaporat)
1/2 cana suc de limete
2 - 3 picaturi de colorant alimentar verde, optional
1 crusta de placinta necoapta
1/2 lingurita crema de tartar
1/3 cana de zahar

Incalziti cuptorul la temperatura medie. Cu un mixer bateti galbenusurile cu zeama de lamiie. Adaugati colorantul daca doriti. Turnati compozitia in crusta de placinta.
Coaceti pt 30 minute. Scoateti placinta din cuptor. Mariti temperatura la cuptor pt medium high.
Cu mixerul curat bateti albusurile cu crema de tartar pina se face spuma tare. Cite un pic adaugati zaharul, lingura cu lingura; Bateti inca 4 minute ori pina zaharul s-a topit.
Turnati albusul peste compozitia din forma fierbinte, cu atentie acoperiti toata suprafata si marginile sa fie atinse de albus, altfel albusul se va stringe la mijloc. Coaceti inca 15 minute. Raciti pe un gratar 1 ora. Lasati la frigider cel putin 3 ore inainte de servire. Se pastreaza acoperita la frigider.

Crusta:

1/3 cana + 1 lingura unt
1 cana de faina
1/4 lingurita sare
2 - 3 linguri apa foarte rece preferabil de la frigider

Se combina faina cu sarea. Adaugati untul si se amesteca cu o furculita pina se face cocoloase mici. Adaugati apa cite o lingura o data si amestecati aluatul incet si cu grija dupa fiecate lingura de apa pina se formeaza ca un bulgare. Puneti aluatul pe o suprafata plata si se ruleaza intr-un disc putin mai mare decit marimea formei care o aveti si sa nu fie mai groasa decit ½ cm. Puneti aluatul in forma si tapetati foarte bine, taiati marginile si apasati cu degetul pt a arata frumos. Cu o furculita intepati aluatul. Pastrati forma in frigider pina la folosire.
Incingeti cuptorul la temperatura medie. Coaceti crusta 10-15 minute ori pina se maroneste usor. Se umple cu compozitia preferata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

prajitura cu frisca

6 oua, 6 linguri zahar, 6 linguri faina, o cutie de compot de ananas, un plic de crema de vanilie, un plic praf frisca; nuca de cocos sau cacao
Se prepara un blat din 6 albusuri bine batute cu 6 linguri de zahar; se adauga galbenusurile si faina; se unge tava aragazului cu unt, se tapeteaza cu faina si se pune blatul la copt timp de 20 de minute. Se insiropeaza blatul cu zeama compotului. Fructele se toaca si se aseaza peste blat. Se prepara crema de vanilie si se pune peste fructe; deasupra se aseaza frisca si se presara cu nuca de cocos sau cacaua. Se pune la frigider.
Se portioneaza in romburi si se serveste foarte bine racita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

budinca de gris

4 albuse se bat spuma tare cu 4 linguri zahar si apoi se adauga galbenusele si 12 linguri de gris.se pune amestecul intr-o forma unsa(yena sau o cratita, dar rotunde)si se da la cuptor 30min.
450ml lapte se fierbe cu 3 plicuri zahar vanilat,zahar dupa gust si coaja rasa de lamiie.se toarna peste compozitia din cuptor si se lasa sa se patrunda bine.se poate pune deasupra budinca de vanilie sau frica, dar e gustos si asa simplu.

Mergi la inceput