rubela - cat e de periculoasa?

rubela - cat e de periculoasa? | Autor: doxi

Link direct la acest mesaj

Buna, tocmai m-am intors de la d-na dr. Bucur care mi-a citit rezultatele analizelor prenatale. Vrem sa facem un copil si am zis sa ne pregatim cum trebuie. Surpriza: nu am avut rubela si d-na dr. mi-a recomandat sa fac vaccin si sa astept 6 luni pana la o eventuala incercare de a ramane insarcinata. Mentionez ca rezultatele analizelor suna astfel: Anticorpi Rubella IgG negativ si Anticorpi Rubella IgM negativ, iar la valori normale scrie tot negativ. Va rog mult sa-mi spuneti daca e neaparat necesar sa fac acest vaccin si care sunt implicatiile daca nu il fac. Va multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Nu este obligatoriu vaccinul, dar este bine sa-l faci !
Dr. Romeo Stanescu
PS Boala se cheama rubeola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Buna.Daca nu faci vaccinul si faci rubeola pe parcursul sarcinii,aceasta poate cauza malformatii grave ale noului nascut.
Cred ca varianta ideala e sa faci acel vaccin inainte de a ramane insarcinata,cum ti s-a spus.Nu stiu exact cum e cu cele 6 luni,cere o a doua opinie de la un alt ginecolog.
Numai bine!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Am facut vaccinul, acum ramane sa vedem care e totusi perioada de gratie, pana acum am 2 pareri diferite de la 2 medici ginecologi: 3, respectiv 6 luni. Am hotarat ca e mai bine sa fac vaccinul pentru a nu avea surprize neplacute avand in vedere ca mi s-a spus ca e epidemie de rubeola in Bucuresti. Sanatate tuturor

Mergi la inceput